Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Craiova-Pitești (DEx 12) - primul express al țării

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020
Deoarece nu e topic dedicat primului drum express al țării, propun să discutăm aici despre acesta. Ce e bine, ce e rău, ce ne-am dori, etc.

De 2 zile ”calvarul numit Balș” nu mai există, primii 18 km (Robănești - Piatra Olt) sunt în uz. În iunie va fi gata și bucata Piatra Olt-Valea Mare (21 km). Sper să se finalizeze și restul tronsoanelor cât mai repede.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/64FH1MgZ2Z0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care ați fost, ne puteți împărtăși din experienșa avută?

#2
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

 Z_E_U_S, on 23 aprilie 2022 - 18:21, said:


Care ați fost, ne puteți împărtăși din experienșa avută?

A fost superb din Barcelona pana la granita Romaniei sa mergi numai pe autostrada. Aaahhh, stai, superb este normal pt cei din tarile tranzitate. La ce draq sa te bucuri? Zici ca in sfarsit l.au facut si aia e. Poate urmeaza si altele. Bucurie ar fi fost daca erau gata de vreo 20-30 de ani.

#3
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020
Acum eu zic să nu fim cârcotași. Trăim cu speranța. Mie mi-a sărit inima din piept acum câțiva ani, venind din Budapesta,când, la un moment dat, am văzut pe autostradă scris Calafat. Bucuria a durat, din păcate, 6 km...

#4
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Pai nu sunt carcotas. Este realitatea. De ce ai motive de bucurie pt ceva ce ar fi trebuit sa fie deja gata? Daca copiii ti.ar ramane repetenti 5 ani, o sa te bucuri ca au terminat liceul la 23 de ani? Sau zici bine ca l.au terminat, sa vedem ce mai fac dupa...

Edited by Namidee, 23 April 2022 - 19:12.


#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Visez sa se deschida / inaugureze cate o autostrada, nu doar tronsoane.
DAR este bine si asa, ratiunea fiind sa nu astepti altinustiucatiani pana se deschide un alt tronson.
INREBAREA ar fi: de ce ar fi nevoie de pamblici / bambilici si primministri prezenti la inaugurarea fiecarui tronson?

As intelege / accepta sa partikipe prim ministri, presedinte, ba chiar si presedinti UE... daca s-ar reusi pe undeva performanta de a da in functiune INTEGRAL o autostrada.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Deocamdata se vad urmele lui Drula. Mai vedem ce va urma.

#7
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Unde?
Avem ce am facut pana acum. Vor veni alegerile si vom avea ce vom face atunci.
Urmele vor fi sterse de prima ploaie mica.
Vorba cantecului cu pietrele raman... raman dar ca piedici. Rusine ma! Si voua astora rosii si voua astora galbeni si noua. 18km? Alti-si tund peluza de 18km.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
O sa am un drum la Craiova in 2 saptamani. Sper sa nu ma ratacesc :)

#9
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Mergi pe drumul pe care mergeai. Ar trebui sa fie liber prin Bals. De ce sa risti pe ruta asta noua? E riscant... Daca nu tine? Daca nu confirma?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
În toamna acestui an ar fi trebuit să înceapă lucrările la drumul expres Piteşti-Mioveni,  ce va face legătura dintre autostrada A1 Bucureşti-Piteşti şi uzina Dacia de la Mioveni şi numeroasele companii din jurul uzinei. Numai că începerea lucrărilor va fi amânată.

#11
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
E super ok drumul. E semnalizat cum trebuie și ocolește Balsul. Acum doar sa termine italienii și primul tronson

#12
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Am trecut si eu ieri. Arata foarte bine si pare facut asa cum trebuie. Am trecut de Bals cat ai zice peste.
Bine ce am castigat acolo am pierdut pe A1 la intrare in Buc unde coada avea vreo 3-4 km.

Edited by DannyMC, 27 April 2022 - 11:23.


#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pe la Spineni e in lucru un tronson suspendat,interesant.Ce ma nelinisteste este ca oricate benzi ar avea,nu vor fi deajuns pentru prostimea ce se va buluci.

#14
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Cum stii care sunt la bulucit si care chiar au treaba? Deci, tu te duci incolo cu treaba si aia care vin spre tine se bulucesc de nu le mai ajung benzile... Nu-i mai satura Dumnezeu de mers aiurea!

#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Se bulucesc e sinonim cu se inghesuie.Se vor buluci dar la viteza mai mare ca va fi legal,deci pericol mai mare.Si daca vrei sa intelegi mai bine,pe autostrada e si mai periculos,deoarece aceiasi cretini,indiferent daca merg cu treaba sau de placere,nu stiu sa mearga tare,adica distante respectate,atentie sporita,etc...

#16
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Inteleg. Sper totusi ca cei care administreaza drumul sa vada altfel lucrurile si sa nu monteze separatoare din beton.

#17
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016

 Melteanu, on 27 aprilie 2022 - 17:21, said:

Se bulucesc e sinonim cu se inghesuie.Se vor buluci dar la viteza mai mare ca va fi legal,deci pericol mai mare.Si daca vrei sa intelegi mai bine,pe autostrada e si mai periculos,deoarece aceiasi cretini,indiferent daca merg cu treaba sau de placere,nu stiu sa mearga tare,adica distante respectate,atentie sporita,etc...
Și totuși scad șansele sa între unu ce merge pe sensul opus în tine. Acel drum va fi folosit de cei ce se afla în tranzit. Traficul local va fi tot pe vechiul drum.

#18
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Separatoarele intre sensuri sunt mereu binevenite....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate