Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Rezervor WC

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postcristyz, on 23 aprilie 2022 - 16:16, said:

Dar de ce vrei sa il schimbi, ce e defect? Ca se pot schimba doar componentele din el.
De multe ori, o simpla demontare, curatare temeinica, este de ajuns.

#20
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Pfff....l-ai zapacit de tot.

View Postcristyz, on 23 aprilie 2022 - 16:16, said:

Dar de ce vrei sa il schimbi, ce e defect? Ca se pot schimba doar componentele din el.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Sau schimbi doar mecanismul din interiorul bazinului.

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Geberitul ăla pe care îl ai se găsește peste tot, mai ales în București.

#23
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postcristyz, on 23 aprilie 2022 - 16:16, said:

Dar de ce vrei sa il schimbi, ce e defect? Ca se pot schimba doar componentele din el.

   A venit momentul sa iau unul nou.


View PostTxtxtx, on 23 aprilie 2022 - 16:10, said:

Noul vas vine cu teava de plastic in L , noua , netaiata, masori de 10 ori ( ca te vad mai atehnic ) si tai o singura data . daca nici asa nu reusesti , chemi instalatorul si marchezi banul.

   Asa am sa fac.


View PostdaniMMM, on 23 aprilie 2022 - 16:35, said:

Geberitul ăla pe care îl ai se găsește peste tot, mai ales în București.

   Nu cred ca se mai gaseste. Poate modele similare dar la fel nu cred. Daca stii tu, poti sa-mi spui tu de unde si iau unul la fel caci si asa la Dedeman sunt doua modele ambele cu dimensiuni mai mari putin fata de dimensiunile vasului pe care il am eu si nu inteleg de ce este diferenta intre ele de pret.

   https://www.dedeman....e=1&order=score

#24
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postmrsme21, on 23 aprilie 2022 - 17:18, said:

  
si nu inteleg de ce este diferenta intre ele de pret.

  
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/3/0/3013403_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In asta poti sa pui pastila de curatare fara sa desfaci intregul capac.

Edited by tioopedi, 23 April 2022 - 17:31.


#25
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostTxtxtx, on 23 aprilie 2022 - 16:10, said:

Noul vas vine cu teava de plastic in L , noua , netaiata, masori de 10 ori ( ca te vad mai atehnic ) si tai o singura data . daca nici asa nu reusesti , chemi instalatorul si marchezi banul.

   Daca tot te pricepi si probabil esti mai tehnic decat mine, asa cum spui ca ai observat, poate ma ajuti sa rezolv problema urmatoare:

   Cand a fost montat vasul de WC, nu a fost prins pe gresie astfel incat sa nu intre apa sub el. Izolat. A fost prins doar in cele doua suruburi lungi care intra in gresie. Acum cateva luni am vrut sa-l scot ca sa schimb racordul flexibil si unul din suruburi era mai ruginit, s-a retezat cand am incercat sa-l scot si astfel o parte din el a ramas in podea. Poti sa-mi spui cum se poate scoate partea care a ramas inauntru ca sa pot fixa vasul cu un alt surub?

#26
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Există extractoare de șuruburi.

#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,311
  • Înscris: 08.02.2011
Nu mai pui suruburi, fixezi vasul de wc cu un adeziv. Unii asa fac de prima data sa nu mai gaureasca gresia.   Sigur, la nevoie poti scoate surubul de acolo cu ceva extractor daca insisti.

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Ai un Geberit AP 110
Il gasesti in Leroy Merlin la 118 lei , se monteaza 1:1 pe vechiul suport .
Poti folosi si teava de evecuare veche ce e taiata la fix .

Sistemul din interior pe langa ca e greu de gasit original geberit costa 100 lei Posted Image, clar cumperi tot vasul .
As schimba si furtunul de alimentare care e 3/8 la 1/2 , inainte mesori exact lungimea celui vechi .

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postldpe, on 23 aprilie 2022 - 20:11, said:

Ai un Geberit AP 110
Il gasesti in Leroy Merlin la 118 lei , se monteaza 1:1 pe vechiul suport .
Poti folosi si teava de evecuare veche ce e taiata la fix .

Sistemul din interior pe langa ca e greu de gasit original geberit costa 100 lei Posted Image, clar cumperi tot vasul .
As schimba si furtunul de alimentare care e 3/8 la 1/2 , inainte mesori exact lungimea celui vechi .
De obicei flotorul pica la acel rezervor, in rest e foarte durabil sistemul. Garniturile de la teava de wc de plastic se găsesc și separat.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postldpe, on 23 aprilie 2022 - 20:11, said:

Ai un Geberit AP 110
Il gasesti in Leroy Merlin la 118 lei , se monteaza 1:1 pe vechiul suport .
Poti folosi si teava de evecuare veche ce e taiata la fix .

Sistemul din interior pe langa ca e greu de gasit original geberit costa 100 lei Posted Image, clar cumperi tot vasul .
As schimba si furtunul de alimentare care e 3/8 la 1/2 , inainte mesori exact lungimea celui vechi .
la fel am facut eu cu un rezervor liv.
problema fiid garnitura de la evacuare.
se face praf de la clorul din apa si nu se potriveste nimic.
la flotor se gasesc de schimbat. dar dupa 10ani chiar vasul devine casant.
100lei + racord nou si inca 10-15 ani uit de el.

#31
gabirds

gabirds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 09.10.2006
Eu am avut un rezervor Laguna si cand a venit vremea sa-l schimb, am luat un Geberit... Totul s-a nimerit la fix, (distanta dintre cleme, teava de evacuare), a durat cam 5 minute sa-l montez pe cel nou!!

#32
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017

View Postmrsme21, on 23 aprilie 2022 - 18:00, said:

   unul din suruburi era mai ruginit, s-a retezat cand am incercat sa-l scot si astfel o parte din el a ramas in podea. Poti sa-mi spui cum se poate scoate partea care a ramas inauntru ca sa pot fixa vasul cu un alt surub?

Daca e la suprafata il scoti cu un extractor, daca e mai adanc si nu ajungi la el cu extractorul (desi nu prea cred) bagi un burghiul de metal in bormasina si cu rabdare il faci pilaf.
Bafta

#33
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Cauta un rezervor cu doua clapete, pentru numarul 1 si numarul 2. Faci economie la apa. Sunt deja la al doilea rezervor de genul asta si se simte diferenta la consumul de apa.

#34
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postldpe, on 23 aprilie 2022 - 20:11, said:

Ai un Geberit AP 110
Il gasesti in Leroy Merlin la 118 lei , se monteaza 1:1 pe vechiul suport .
Poti folosi si teava de evecuare veche ce e taiata la fix .

Sistemul din interior pe langa ca e greu de gasit original geberit costa 100 lei Posted Image, clar cumperi tot vasul .
As schimba si furtunul de alimentare care e 3/8 la 1/2 , inainte mesori exact lungimea celui vechi .

  Al meu nu este AP 110. Eu nu am sistem duo si nici la dimensiuni nu corespunde. L-am gasit pe Leroy Merlin pe site si am comparat dimensiunile. AP 110 este mai lat decat al meu

#35
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Ai varianta de "lux" din acea vreme Posted Image e mai gras si mai putin lat iar clapeta de acctionare este mai lata si dreptunghiulara nu trapezoidala ca la 110
Suportul de prindere pe perete este identic!
Racordul , teava scurgere identice .

Dureaza cam 8 minute sa-l schimbi , mai mult ne iau discutiile pe forum Posted Image
Inca un secret : in 99% din situatii daca bazinele sunt de aceeasi mama sistemul de prindere e identic, piesa difera ca design .
Sistemul de prindere spate este cu "click" , apesi pe doua urechi, ridici bazinul dupa ce ai desfacut teava de evacuare , montezi pe cel nou si...admiri - gata.

Edited by ldpe, 24 April 2022 - 11:12.


#36
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postldpe, on 24 aprilie 2022 - 11:11, said:

Ai varianta de "lux" din acea vreme Posted Image e mai gras si mai putin lat iar clapeta de acctionare este mai lata si dreptunghiulara nu trapezoidala ca la 110
Suportul de prindere pe perete este identic!
Racordul , teava scurgere identice .

Dureaza cam 8 minute sa-l schimbi , mai mult ne iau discutiile pe forum Posted Image
Inca un secret : in 99% din situatii daca bazinele sunt de aceeasi mama sistemul de prindere e identic, piesa difera ca design .
Sistemul de prindere spate este cu "click" , apesi pe doua urechi, ridici bazinul dupa ce ai desfacut teava de evacuare , montezi pe cel nou si...admiri - gata.

   Intr-adevar, clapeta e mai lata si dreptunghiulara (era, ca nu o mai gasesc).
  Cat despre suportul de prindere tin sa spun ca nu stiu cat de identic este. Am in casa doua WC-uri. Ambele rezervoare sunt defecte. Primul, despre care am tot vorbit aici, nu mai etanseizeaza bine si tot scade apa din rezervor, declansand sistemul pentru reumplere. Al doilea este tot Geberit doar ca alt model si la el defectiunea consta in faptul ca dupa ce "tragi" apa, ramane trasa. Curge apa in continuu. Prin urmare temporar am scos capacul si apas manual pe o tija ca sa inchida.
   M-am uitat si la celalalt si suportul pare la fel, doar ca cele doua cleme sunt mai departate (vezi pozele atasate).  Au fost cumparate in aceeasi perioada, cand am renovat casa.
  Ce ma intereseaza acum este ca noile rezervoare ce trebuiesc cumparate sa poata fi montate de perete fara sa mai trebuiasca date gauri noi. Daca rezervoarele vin cu sistem de prindere nou este ok, doar sa pice pe gaurile existente.
    Am trei optiuni Geberit acum. Cele doua AP116 si AP117 de pe Dedeman si cel AP110 de la Leroy Merlin.

   https://www.dedeman....14-cm/p/3004672

   https://www.dedeman....-5-cm/p/3013403

    https://www.leroymer...terala-9-l/5036

    Incerc sa gasesc varianta cea mai potrivita cerand parerea celor care se pricep, pentru a nu face vreo gresea. De exemplu sa fie rezervorul prea mare si sa nu stea capacul de la WC deschis cand iti faci nevoile. De asemenea sa nu fie prea inalt rezervorul si sa nu mai ajunga racordul flexibil de alimentare cu apa.
   Cel de la Leroy Merlin pare mai ok la dimensiuni doar ca mi se pare ca nu este duo si mai are si 9 litri. Este ceva trecut la specificatii dar nu ma pricep ce ar putea sa insemne:

   "Interval de setare pentru volumul de spalare 6 / 9 l".

  Posibil sa poata fi reglat astfel incat sa alimenteze mai putin de 9l. Mai ramane de vazut cat de fiabil este avand in vedere ca costa cat un capac de WC mai de Doamne ajuta.

Attached Files

  • Attached File  Wc1.jpg   171.83K   11 downloads
  • Attached File  Wc2.jpg   191.79K   11 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate