Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

MiniCooper vs bordura - 0-1

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
O fi ceva bordură de delimitare, cum sunt cu miile în toată țara, precis și în toată lumea. Sunt făcute tocmai ca să vezi in 3D că pe acolo nu ai ce trece sau nu schimbi banda acolo. Doar că trebuie să le vezi, adică să caști ochii.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYo-carman, on 25 aprilie 2022 - 08:18, said:

Secretul este toleranta în trafic, mai ales când cineva greșește.
Absolut.
In cazul de fata nici macar nu a fost greseala.
Ala cu scuterul a avut ocazia si "s-a dus" n-a incurcat pe nimeni, dar imbecilul cu Mini-ul s-a simtit lovit in haripa orgoliului si... pentru el trebuia ca cel cu scuterul sa astepte.
Asta il face un sofer foarte prost, ca si pe cei care-i iau apararea. Periculosi de prosti, pentru ca, asa cum ii schimbi atentia unei maimute cu o banana, asa si el a fost orbit de situtia ca a cazut de prost incat nu l-a mai interesat pe unde merge. Astia de-i luati apararea, ganditi-va ca in locul bordurii era mama voastra cu o sacosa.

Il face si mai prost, ca individ si nu neaparat ca sofer, faptul ca un scuterist ca asta iti demonstreaza ca pentru cel cu Mini-ul, cea mai importanta sarcina pe ziua aia este sa nu cada de prost. E o demonstratie clara.
Si ma bucur nespus ca si-a distrus masina.

#57
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Pai atunci cand o sa iei o bordura nesemnalizta in trafic si iti rupi dintii sa te gandesti ca ce bine ca n-a fost maica-ta cu o sacosa.

#58
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Bordura era paralela cu linia de tramvai. Nu ai motive sa te intersectezi cu ea. Dacă mergi paralele cu linia de tramvai,evident...
O intersecție tâmpită este și cea de la parcul Carol (nu are borduri). Putini dintre cei care au prioritate merg paralel cu linia de tramvai, asa ca se produce un balamuc de nedescris...

#59
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 10.01.2009
La parcul Carol trebuie respectat centrul imaginar dat de intersectia liniilor de tramvai cand urci si atunci dai prioritate si la aia care vin dinspre piata Regina Maria.

#60
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Trebuie trasate benzile, altfel fiecare are centrul lui imaginar  ca d'daia se numeste imaginar!
Deși exista indivizi care nu pot circula nici pe benzi trasate și cu săgeți de direcție.
Exista intersecții cu 3 benzi semnalizare astfel (inclusiv indicat de preselecție): prima banda- la dreapta și înainte, a doua: înainte, a treia-la stanga.
Surpriza apare ca la dreapta ai semafor intermitent. Tu ești primul la semafor (rosu) pe prima banda si vrei sa mergi inainte, iar maimuta din spatele tău vrea sa facă neaparat dreapta pentru ca are doar cedează.
Sa vezi circ!

#61
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018

View PostTsunnnami, on 25 aprilie 2022 - 09:52, said:

Si ma bucur nespus ca si-a distrus masina.

Stai, nu zi, lasa-ma sa ghicesc: Ai fost la biserica de paste, ai luat lumina, toate alea, si te intitulezi crestin, este?

#62
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ba, io n-am permis, da intreb o chestie pentru astia care au, si-i iau apararea aluia cu Mini. O chestie de bun simt ... ce plm cauta ala cu jumate de masina pe banda, si jumate pe linia de tramvai?
Parca era o chestie cum ca trebuie sa te incadrezi pe banda de mers, inainte si dupa o intersectie, sau ceva de genul asta.

#63
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View PostTsunnnami, on 25 aprilie 2022 - 09:52, said:

Si ma bucur nespus ca si-a distrus masina.
Toti se bucura de asta, soarecul a scapat teafar, fara sa dea cu neuronul in parbriz sau de volan, fierul se indreapta.
A fost un duș rece, pe viitor se va concentra mai bine la volan, fara alte preocupari...

#64
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Nici nu contează că a trecut ăla cu scuterul primul, că a trecut pe roșu, că nu, individul cu mini nu a fost incomodat decât de propria prostie. Dacă trecea scuterul și trebuia să tragă de volan și intra în bordură, era altceva. Dar el a mers metri buni înainte, fără să fie atent la drum.

Edited by bai3tzash, 25 April 2022 - 11:55.


#65
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbalauru69, on 25 aprilie 2022 - 11:51, said:

... ce plm cauta ala cu jumate de masina pe banda, si jumate pe linia de tramvai?
E simplu... s-a umflat ovazu-n el ca se simtea smecher in Mini, il injura pe scuterist, dar fara sa se uite in fata...
Daca nu era bordura sa il trezeasca, cred ca iesea cu Mini-ul la pascut pe spatiul acela verde...

Edited by bonygy, 25 April 2022 - 12:01.


#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postabac, on 25 aprilie 2022 - 10:58, said:

Stai, nu zi, lasa-ma sa ghicesc: Ai fost la biserica de paste, ai luat lumina, toate alea, si te intitulezi crestin, este?

Oh, absolut.
Ce? E rau sa doresti sa nu mai existe rautate pe Pamant? Eu zic ca e foarte bine.

Si daca murea nu-mi parea rau.
Pentru ca un prost d-asta omoara cu zile un om nevinovat.

View Postbalauru69, on 25 aprilie 2022 - 11:51, said:

... ce plm cauta ala cu jumate de masina pe banda, si jumate pe linia de tramvai?

Scopul lui era sa-l injure pe scuteris, asta i-a incetosat gandirea si a uitat ca e in mers cu o masina de 1 tona

#67
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Nu degeaba mă cert eu pe net cu toti reisării și cocalarii... am tot spus că separatoarele de sens și de la tramvai, de orice fel (garduri, borduri, parapeți, etc) sunt foarte bune și își fac treaba...
Când dă berbecul cu botul în ele... daună totală rămâne acolo...
Bordura aia are un palmares bogat... băi de ulei, radiatoare, jante, etc... cu valoarea daunelor pe care le-a provocat bizonilor, probabil că se poate cumpăra cel puțin un Logan nou

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbonygy, on 25 aprilie 2022 - 14:23, said:

Nu degeaba mă cert eu pe net cu toti reisării și cocalarii... am tot spus că separatoarele de sens și de la tramvai, de orice fel (garduri, borduri, parapeți, etc) sunt foarte bune și își fac treaba...
Când dă berbecul cu botul în ele... daună totală rămâne acolo...
Bordura aia are un palmares bogat... băi de ulei, radiatoare, jante, etc... cu valoarea daunelor pe care le-a provocat bizonilor, probabil că se poate cumpăra cel puțin un Logan nou

Aia s-a intamplat pentru ca nu a fost atent.
Daca era cu motocicleta acum maica-sa era in negru

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate