Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

MiniCooper vs bordura - 0-1

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postjakota, on 24 aprilie 2022 - 07:15, said:

bruscheaza tigaia si scapa de sub control, or nu vede pe unde urmeaza sa-i ajunga rotile … vinovat 100%
Nu vede bordura, ca nu se uita in fata, era mult mai ocupat sa injure scuteristul, decat sa isi vada de drum...

#38
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Pai da, bruscatul or ne-vazutul e e cel mai probabil de la valul de adrenalina/ road-rage care la napadit pe idiot = lipsa de experienta , se si vede cand sa dat jos

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRobert_Kiran, on 23 aprilie 2022 - 15:24, said:

Poate sunt cârcotaș, dar unde vedeți voi ca Mini trece pe rosu? Eu vad un scuterist ce se asigura, cel din spate ii spune ca merge. Cam nu mergea, scuteristul a tăiat fata Mini-ului! Care a claxonat, normal. Unde e semafor, ca eu nu am văzut?

Nu prea le ai cu volanul in trafic.
Sa stai acasa

View PostEMPP, on 24 aprilie 2022 - 00:10, said:

și atunci cum scuterul  n-a tăiat fața nimănui dacă de el n-a putut pleca?scuteristul  alt idiot
Si tu poti sta acasa.
E greu in trafic

Eu nu vad decat un prost care conduce un Mini.
Alaturi de o scena nostima, nu vad nimic iesit din comun

#40
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Eu vad si o bordura care poate sa bage un motociclist in spital sau in groapa. Adica ala cu mini si-a bulit masina pe dedesupt, un motociclist isi rupea cel putin mainile daca nu si gatul.


Si cel mai grav ca sunt o grapada de prosti carora li se pare normal sa existe capcane rutiere nesemnalizate.

Edited by abac, 24 April 2022 - 09:52.


#41
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postabac, on 24 aprilie 2022 - 09:51, said:

Si cel mai grav ca sunt o grapada de prosti carora li se pare normal sa existe capcane rutiere nesemnalizate.

Dar mai grav decat "cel mai grav" este sa consideri o bordura drept un  obstacol si mai ales ACEA BORDURA, care nu are nimic de-a face cu calitarea de "obstacol", doar ca se gasesc unii idioti sa isi rupa dintii in ea.
Stii foarte bine ca pot sa apara pe neasteptate obstacole pe drum (animale, obiecte cazute din alte masini), in care unii s-au lovit bine, sau chiar mai rau... ce faci, semnalizezi tot? Mai apuci?

Edited by bonygy, 24 April 2022 - 10:18.


#42
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 04.09.2013
Avem 3 benzi. Banda 1 e jumatate ocupata de masinile parcate. Ramane banda 2 si banda 3. Banda 3 este semnalizata doar de marcajul din dintre b2 si b3. Daca te tii de acel marcaj, teoretic nu ar trebui sa atingi bordura. Mai in spate insa cu vreo 10-15m sa zicem, ca sa tii aceeasi banda, calci linia de tramvai. E putin haotic.

Insa soferul din clip, se vede clar ca directia lui era spre linia de tramvai. Nicidecum sa urmeze curba drumului. Daca nu era bordura aia, el se ducea direct pe linia de tramvai. Bine ca nu a trecut tramvaiul. Posibil ca omul s-a incadrat aiurea inca de dinainte de intersectie.

Legat de semnalizarea bodurii, am un alt exemplu.

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Refugiul de la statia asta de tramvai a fost facut zdrente ani la rand. Au incercat sa-l semnalizeze in foate felurile. Cu panouri reflectorizante, lumini, marcaje pe asfalt, stalpisori de cauciuc, nimic nu a functionat. Mereu se gasea cate unul sa-l faca praf. Toate accidentele se intamplau seara cand drumul era liber.

#43
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View Postabac, on 24 aprilie 2022 - 09:51, said:

Eu vad si o bordura care poate sa bage un motociclist in spital sau in groapa. Adica ala cu mini si-a bulit masina pe dedesupt, un motociclist isi rupea cel putin mainile daca nu si gatul.


Si cel mai grav ca sunt o grapada de prosti carora li se pare normal sa existe capcane rutiere nesemnalizate.


Daca era sens unic, trebuia semnalizata special bordura de pe partea stanga?


Pentru cei pe 2 roti, sunt periculoase bordurile. Pe stanga, pe dreapta. Verticale sau orizontale.
Dar pentru ca prima data fac contact cu individ ca cel din clip. Foarte usor de distras si total nepregatit de a evita orice pericol.

#44
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Deci cum ziceam...

#45
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011

View Postabac, on 24 aprilie 2022 - 09:51, said:

Eu vad si o bordura care poate sa bage un motociclist in spital sau in groapa. Adica ala cu mini si-a bulit masina pe dedesupt, un motociclist isi rupea cel putin mainile daca nu si gatul.


Si cel mai grav ca sunt o grapada de prosti carora li se pare normal sa existe capcane rutiere nesemnalizate.

un obstacol poate fi un copac , stalp,  cap de pod,  refugiu, cladire etc.  - capcane rutiere nesemnalizate zici? Pai ce semnalizare vrei, daca ala na vazut bordura, strada si benzile?

In spital se baga singur ala care nu vede pe unde merge.

#46
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View Postabac, on 24 aprilie 2022 - 12:03, said:

Deci cum ziceam...
Da. Ai dreptate sunt un prost.


Capcana rutiere sunt pentru motociclisti de asemea si:
-sinele de tramvai *
-marcajele rutiere.*


Hai sa marcam si marcajele rutiere.

Posted Image Posted Image


*(mai ales pe ploaie)

Plus ca pe astea nici nu le poti ocoli, trebuie sa treci peste ele cu grija.

Cati km pe motor ai, daca nu te deranjeaza?

Edited by stevetlangat, 24 April 2022 - 13:01.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Cei care comenteaza clipul habar n-au sa conduca.
Filmul este pentru fun, sa arati cat de prost e ala care conduce Mini-ul. Nimic mai mult.
Cine e de vina? Maica-sa ca l-a facut.

#48
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostTsunnnami, on 24 aprilie 2022 - 08:50, said:


Nu prea le ai cu volanul in trafic.
Sa stai acasa

Tsunnnami sunt curier. Si nu știu cum se face dar n-am lovit niciodată mașinile firmei. Si în fiecare zi fac sute de km. Da dacă zici tu ... mda, nu le-oi fi având!

#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
De departe cei mai prosti soferi in Romania sunt curierii, taximetristii, soferii de duba livratori.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postabac, on 24 aprilie 2022 - 20:12, said:

De departe cei mai prosti soferi in Romania sunt curierii, taximetristii, soferii de duba livratori.

Dimpotriva

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cei mai naspa sunt aia de sambata-duminica.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRobert_Kiran, on 24 aprilie 2022 - 18:45, said:

Tsunnnami sunt curier. Si nu știu cum se face dar n-am lovit niciodată mașinile firmei. Si în fiecare zi fac sute de km. Da dacă zici tu ... mda, nu le-oi fi având!

Nu-i treaba mea ce meserie ai.
Eu am tras concluzia in urma a ceea ce ai scris:
"Cam nu mergea, scuteristul a tăiat fata Mini-ului! Care a claxonat, normal."
Cel cu Mini-ul e un imbecil.
N-avea nici un motiv sa claxoneze, n-avea nici un motiv sa stea sa-l injure pe scuterist.
Daca tu faceai ca soferul cu Mini, nu prea am ce credte sa-ti dau

View Postarg, on 24 aprilie 2022 - 20:20, said:

cei mai naspa sunt aia de sambata-duminica.

Mai mult de duminca

#53
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postabac, on 24 aprilie 2022 - 20:12, said:

De departe cei mai prosti soferi in Romania sunt curierii, taximetristii, soferii de duba livratori.
Ia lumineaza-ma, cum ai dedus tu asta? As vrea sa va vad pe voi ăștia zmeii, cum va descurcați cu un Ford tranzit lat de 2,4 metri și lung de 6-7 metrii (dimensiuni aproximative, nu am verificat) intr-un oras aglomerat!

#54
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
2.4m este la tir-uri.
Ala cu mini s-a încadrat în spatele celor care făceau stanga, deși celelalte benzi erau libere.
Ala cu scuterul a presupus ca mini făcea stanga, asa ca s-a dus. Mini pare ca semnalizează dreapta pentru a iesi din coloana, dar era greu de văzut (scuterul venea perpendicular).
Secretul este toleranta în trafic, mai ales când cineva greșește.
Cu nesimțiții e alta poveste...
Referitor la bordura: banda este paralela cu linia de tramvai. Dacă păstrezi aceasta traiectorie și distanta de 0.5m  nu te întâlnești cu bordura aia. Dar Ala cu mini avea alte preocupări...






Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate