Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Diferenta dintre Clasa aIII-a si aIV-a Radioamatori

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
m0te1

m0te1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.05.2021
Buna ziua. Sunt interesat sa imi dau testul de radioamator, si as dori sa aflu cu ce clasa pot folosi o statie portabila fara a depinde de un club si care ar fi diferenta dintre clasa aIII-a si clasa aIV-a in privinta benziilor, al testului si a puterii de emitere. Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Banuiesc ca de astia n-ai auzit
http://www.hamradio.ro/

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.11.2002
Site-ul de "capatai" ar fi aici, nu cel al Federatiei sportive.
Regulamentul s-a mai schimbat/actualizat, dar il gasesti pe paginacelor de la ANCOM si iti raspunde la intrebari. Vezi art 10, 14(pentru examen) si partea II din Anexa.
Iar acest regulament intra in materia pentru examen.
Un simulator de examen, probleme rezolvate si liste de intrebari gasesi aici .

PS: Eu nu stiu statie portabila care sa scoata 50W in unde scurte sau 30W in VHF/UHF/SHF.

Edited by vestale, 22 April 2022 - 07:30.


#4
m0te1

m0te1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.05.2021

View Postvestale, on 22 aprilie 2022 - 07:27, said:

PS: Eu nu stiu statie portabila care sa scoata 50W in unde scurte sau 30W in VHF/UHF/SHF.

Deci sa inteleg ca la fel ca la celelalte clase primesti un indicativ, singura diferenta fiind in puterea maxima admisa ?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Din cate stiam de pe vremuri cand am dat eu (daca s-a mai schimbat nu sunt la curent), clasa 4 era doar cu ultrascurte (vhf/uhf/shf), clasa 3 permite si cateva benzi de scurte de incepatori (nu toate) pe langa puterile maxime autorizate ceva mai mari ca la 4.
La noi licentele de radioamatori se echivaleaza CEPT care este un fel de FCC pentru Europa. Si avem 3 sau 4 feluri de la incepatori la avansati.

Clasa 4 la noi ar echivala cu cept entry class iar 3 cu cept novice class care e practic clasa medie. 1 si 2 sunt clasele de avansati (echivalente cept harec - Harmonised Amateur Radio Examination Certificate) unde ai acces la toate benzile si se pune accent mai serios pe electronica.

Poti sa dai direct de clasa 3 si cred ca e cel mai bine asa.

Edited by andreic, 22 April 2022 - 13:37.


#6
m0te1

m0te1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.05.2021

View Postandreic, on 22 aprilie 2022 - 13:18, said:

Poti sa dai direct de clasa 3 si cred ca e cel mai bine asa.

Dar daca doresc numai sa comunic pe benzile de ultra-scurte, din cate am inteles, imi ajunge si clasa 4.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Corect dar poate iti place si vrei ceva in plus Posted Image Oricum poti sa dai ulterior daca vrei clasa mai mare asa ca in fond e oki si cu 4.

Edited by andreic, 22 April 2022 - 15:11.


#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.11.2002

View Postm0te1, on 22 aprilie 2022 - 13:46, said:



Dar daca doresc numai sa comunic pe benzile de ultra-scurte, din cate am inteles, imi ajunge si clasa 4.
Tabelul din anexa zice ca nu conteaza, diferențele sunt doar de putere maxim permisă, din acel punct de vedere si cat e recunoscută e licența ta in afara țării noastre.
@andreic sa nu le zici ca acum 30 ani se cerea si promovarea unei probe de telegrafie la anumite clase ;)

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Pai s-a scos de ceva vreme partea practica de examinare ca sa se simplifice, sa se incurajeze abordarea radioamatorismului :)
Dar se mentin prescurtarile si sintaxele de qso in telegrafie by the way, cine vrea sa invete e liber sa o faca.

#10
m0te1

m0te1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.05.2021
Mi-a atras atentia aceasta intrebare din materia pentru examen: Ce obligatii de protecția muncii are titularul sau responsabilul unei stații la care lucrează radioamatori de clasa IV?
La care raspunsul este: asigurarea funcționării stației în strictă conformitate cu prevederile normelor tehnice în vigoare, permițând radioamatorului de clasa IV lucrul la stație numai în prezența sa.

Intrebarea mea este: clasa a IV-a poate sa foloseasca o statie de radioamator doar in prezenta unui radioamator de clasa a 3a?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate