Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema tensiune incarcare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017
Buna tuturor. Am un S9+ si am instalat Accubattery, special ca sa vad situatia bateriei. La incarcare, doar cand depaseste 60%, imi arata la tensiune valoare cu portocaliu, ca in imaginea 1. Dupa ce deconectez incarcatorul, isi revine la tensiune normala, ca in imaginea 2. Incarcatorul se infierbanta destul de tare cand este la incarcat. Astazi, telefonul s-a inchis la 45% si a refuzat sa se mai deschida si/sau incarce. La service, mi s-a spus ca s-a detensionat mecanic (probleme cu tensiunea la prize) si avea probleme si cu portul de incarcare (scame si oxidare). Acum functioneaza, dar.. care sa fie problema? Am la instalatia electrica montata o dracie care sa previna socurile de curent, asa ca nu pricep de unde ar mai putea proveni problemele cu caderea de tensiune..

Am uitat sa spun ca mai am un alt telefon (S8) si o tableta (Tab S5) care nu au probleme cu tensiunea la incarcare, fix in aceleasi prize. Ba mai mult, asta este al doilea telefon care isi da cu stangul in dreptul, cu aceleasi simptome, dupa un alt S7 cu figuri la tensiune..

Ciudat e ca s-a verificat tensiunea in prize si e in regula..

Attached Files


Edited by bbseptik2017, 21 April 2022 - 22:15.


#2
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Citeste despre Samsung USB Power Delivery PPS (programmable power standard).
Voltajul este variabil in functie de cat de rece e bateria, respectiv incepe nominal si scade pe masura ce se incarca si se incinge bateria.

#3
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Parerea mea e ca sunt afisate prostii care sa faca aplicatia credibila. Nu le lua in seama.

#4
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View Postbbseptik2017, on 21 aprilie 2022 - 22:21, said:

[...] Am un S9+ [...]
La incarcare, doar cand depaseste 60%, imi arata la tensiune valoare cu portocaliu, ca in imaginea 1.
Dupa ce deconectez incarcatorul, isi revine la tensiune normala, ca in imaginea 2. [...]
La service, mi s-a spus ca s-a detensionat mecanic (probleme cu tensiunea la prize) si avea probleme si cu portul de incarcare (scame si oxidare). [...]
Ciudat e ca s-a verificat tensiunea in prize si e in regula..

Bateria aia din telefon are vreo 4 ani, nu prea mai poti sa ai asteptari de la ea.
E cat de cat normal sa-ti scada tensiunea bateriei chiar dupa ce scoti incarcatorul, la o baterie atat de veche.
"Detensionarea mecanica" mentionata in service cred ca se referea la altfel de "tensiune", nu cea a bateriei sau cea din prize.
Pe scurt, baterie veche.

#5
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postbbseptik2017, on 21 aprilie 2022 - 22:21, said:

Buna tuturor. Am un S9+ si am instalat Accubattery, special ca sa vad situatia bateriei. La incarcare, doar cand depaseste 60%, imi arata la tensiune valoare cu portocaliu, ca in imaginea 1. Dupa ce deconectez incarcatorul, isi revine la tensiune normala, ca in imaginea 2. Incarcatorul se infierbanta destul de tare cand este la incarcat. Astazi, telefonul s-a inchis la 45% si a refuzat sa se mai deschida si/sau incarce. La service, mi s-a spus ca s-a detensionat mecanic (probleme cu tensiunea la prize) si avea probleme si cu portul de incarcare (scame si oxidare). Acum functioneaza, dar.. care sa fie problema? Am la instalatia electrica montata o dracie care sa previna socurile de curent, asa ca nu pricep de unde ar mai putea proveni problemele cu caderea de tensiune..

Am uitat sa spun ca mai am un alt telefon (S8) si o tableta (Tab S5) care nu au probleme cu tensiunea la incarcare, fix in aceleasi prize. Ba mai mult, asta este al doilea telefon care isi da cu stangul in dreptul, cu aceleasi simptome, dupa un alt S7 cu figuri la tensiune..

Ciudat e ca s-a verificat tensiunea in prize si e in regula..

Incearca si Ampere, este mai evoluat

#6
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostStecheru, on 22 aprilie 2022 - 09:22, said:

Citeste despre Samsung USB Power Delivery PPS (programmable power standard).
Voltajul este variabil in functie de cat de rece e bateria, respectiv incepe nominal si scade pe masura ce se incarca si se incinge bateria.

Pai controller-ul e in telefon, nu in adaptor, ala livreaza 5V / 2A

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate