Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Gasit buletin pe jos, cum dau de posesor?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
Având în vedere faptul că, în ultima perioadă, tot mai multe acte de identitate apar pe reţelele de socializare sau sunt păstrate în avizierul unor agenţi economici sau instituţii atragem atenţia că în conformitate cu prevederile art. 24 din OUG nr. 97/2006 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români persoana care a găsit sau a intrat în mod fortuit în posesia unui act de identitate, indiferent cine este titularul acestuia, este obligată să îl depună ori să îl trimită, în termen de 24 de ore, la cel mai apropiat serviciu public comunitar de evidenţă a persoanelor sau la cea mai apropiată unitate de poliţie". Marius-Constantin Bodoga (Director executiv)

În acelaşi context reamintim faptul că titularii actelor de identitate sunt obligaţi să ia măsuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.

Furtul actului de identitate trebuie reclamat la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs, în termen de 24 de ore de la constatare în timp ce pierderea sau distrugerea documentului se anunţă direct la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă.

Actele de identitate declarate pierdute, distruse sau furate sunt nule de drept.

Actul de identitate declarat pierdut sau furat, care a fost ulterior găsit de titular, trebuie predat în termen de 48 de ore la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor unde a fost declarat evenimentul.

Este interzisă darea, primirea sau solicitarea actului de identitate drept garanţie pentru prestarea unor servicii, pentru încredinţarea unor bunuri şi valori, pentru plata datoriilor sau în alte scopuri, de către persoanele neautorizate.

"Rugăm cetăţenii ca în cazul găsirii unui act de identitate să-l predea în cel mai scurt timp către Serviciul de evidenţă emitent sau secţia de poliţie deoarece titularii vin la sediul nostru să întrebe dacă a ajuns actul pierdut la noi". Marius-Constantin Bodoga (Director executiv)

Nerespectarea acestor prevederi onstituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda de la 25 lei la 150.


https://www.dlep-ias...itate--524.html

Edited by VipeR85, 21 April 2022 - 11:37.


#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Iti bati capul prea mult. Du-l la politie si gata. Aia vor lua legatura cu politia din localitate de la individ, se descurca ei sa dea de el.

#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Colega ta are numai idei crete. Fa ce spune VipeR85 mai sus si gata. Am gasit si eu un buletin pe jos cand eram elev si l-am dus la sectia de politie direct, nu am stat sa deschid topice pe internet (nici nu exista asa ceva pe atunci).
P.S. Colega aia a ta e maritata? Ca pare prea rupta de realitate, sa nu zic altfel.

Edited by baribalu, 21 April 2022 - 11:46.


#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Politia e solutia. Unitatea de Evidenta emitenta este Scornicesti, iarasi nefezabil ca si Potcoava, in acest moment neavand nici suficienta motorina in rezervor pentru a iesi din oras, si o sa am nevoie pentru taranoaia de Paste. Posted Image

View Postbaribalu, on 21 aprilie 2022 - 11:40, said:

P.S. Colega aia a ta e maritata? Ca pare prea rupta de realitate, sa nu zic altfel.
Da. Cu copil de 16 ani.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai si ce mai astepti ?
Amenda ?

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
24 de ore. Adica pana maine la ora 11.

Noi aici lucram cu clienti, cu buletine, CUI-uri, date personale. Suntem obisnuiti. Am intrebat mai intai in firma daca il stie cineva.

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
@Neaceasca85 deci nu iti permiti sa faci o fapta buna pentru ca nu ai motorina pentru 120km dus/intors si nici 2lei pentru un plic cu timbru?
Daca sunt cartiere raufamate astea inseamna ca iti fura masina, te rapesc?
E bine ca te-ai autodenuntat, stim daca daca cineva din aceea localitate nu isi gaseste cartea de identitate la politie, o sa iti vina amenda.

View Postbaribalu, on 21 aprilie 2022 - 11:40, said:

P.S. Colega aia a ta e maritata? Ca pare prea rupta de realitate, sa nu zic altfel.
Mai bine intreaba-l cine a angajat-o?

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Iată de ce am un sticker pe verso CI cu nr meu de telefon și mailul. ;)

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNeaceasca85, on 21 aprilie 2022 - 11:12, said:


Plicul costa. Posted Image

Rambursul nu Posted Image

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
I-a zis foxbat acestui user ca este troll. Mai facuse similar cu ulei de motor și filtru de ulei.

View PostNeaceasca85, on 21 aprilie 2022 - 11:04, said:

Salutare,

am gasit pe jos langa biroul meu o carte de identitate valabila pana in 2031. Posesorul e nascut la Slatina dar domiciliat in oraselul Potcoava.

Am cautat pe net, gasit un numar de telefon la care raspunde instant mesageria vocala Orange.

Colega de birou zice ca sa il las la biserica, dar nu cred ca e o idee buna, unde as putea sa-l las ca sa-l sune pe un numar valabil?

O fapta buna de Paste ar fi OK. Sa inapoiez un buletin pierdut.

Edited by MembruAnonim, 21 April 2022 - 12:11.


#29
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
ce colega dilimana poti sa ai cum sa lasi frate C.I omului la biserica???:)))) popa e de la urmariri mai nou sau ce drac??? lasa l la cea mai apropiata sectie de politie si atat ,nu cunoasteti nici legile elementare....

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdorin_2k, on 21 aprilie 2022 - 11:55, said:

Iată de ce am un sticker pe verso CI cu nr meu de telefon și mailul. Posted Image
Asa cum fostul meu amic avea la masina pe bord in permanenta, chiar si in parcarea de acasa "Ma scuzati daca v-am ocupat locul de parcare, 07...".

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La poliție du-l colegule.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Se poate pune si intr-o cutie postala, cei de la posta sunt obligati sa il livreze politiei.

#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostNeaceasca85, on 21 aprilie 2022 - 11:46, said:

Politia e solutia. Unitatea de Evidenta emitenta este Scornicesti, iarasi nefezabil ca si Potcoava, in acest moment neavand nici suficienta motorina in rezervor pentru a iesi din oras, si o sa am nevoie pentru taranoaia de Paste. Posted Image

View Postvestale, on 21 aprilie 2022 - 11:50, said:

@Neaceasca85 deci nu iti permiti sa faci o fapta buna pentru ca nu ai motorina pentru 120km dus/intors si nici 2lei pentru un plic cu timbru?
Cititul e grele, înțelesul și mai și... Ce treabă are cu locul emiterii? Îl lași la prima secție de poliție care-ți iese în cale!

#34
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013

View PostNeaceasca85, on 21 aprilie 2022 - 11:46, said:

Da. Cu copil de 16 ani.

De ce ... ai vrea sa te mariti cu un copil de 16 ani?

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostNeaceasca85, on 21 aprilie 2022 - 11:20, said:

Ma gandeam si la Evidenta Persoanelor.

Oriunde, numai la poliție, cu me normal, nu. Ok... Posted Image

Na, ce să zic, mult succes în toată căutarea asta cu care te-ai procopsit.

#36
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Tu cu forumul, colega cu biserica, sunteti bine toti acolo!Posted Image
La politie si punct!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate