Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Românii dau mereu vina pe conducători

  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
În urmă cu câteva minute, am urmărit o secvență televizată din următoarea știre: https://evz.ro/o-ton...rezonabile.html

Voi pune și link-ul filmulețului după ce apare pe YouTube.

Ce mi-a sărit în ochi, de fapt urechi: unul dintre comercianții amendați răspunde comisarului care le spume căau găsit carnea în condiții nepotrivite: "mizerie mai mare și microbi mai mulți decât în spitale nu este".
Asta îmi aduce aminte de ceva de care ne lovim zilnic și anume compătimirea nelegiuiților este sport național în țara noastră, dar, în același timp, aruncatul vinei pe conducători.

Lumea susține că instituțiile publice nu își fac treaba, însă aceiași oameni sar cu gura când este aplicată legea și spun că pentru ce să tragă la răspundere pe cei care comit fapte mai puțin grave (dintre care furt, tâlhărie, aruncarea gunoiului, abandonarea câinilor - la astea două voi reveni), din moment ce parlamentarii și alți funcționari publici comit fapte mult mai grave și nu pățesc nimic.

Personalul respectivelor instituții publice respectă dorința majorității populației pe care o reprezintă și care ii plătește salariile (prin taxele și impozitele pe care le plătesc). Așa că pentru ce să își ia înjurături și să se pună rău cu acești oameni, când pot să le respecte dorințele și trec cu vederea abaterile ?

Revin la aruncarea gunoaielor: există amendă pentru asta, însă nu se dau fiindcă cei mai mulți care aruncă gunoaiele sunt amărâți, iar la români, sărăcia reprezintă scuză pentru orice, inclusiv comiterea infracțiunilor.

Alta mare problemă, câinii: nimeni nu dă niciodată vina pe nemernicii care ii aruncă pe domeniul public, ci întotdeauna pe primărie fiindcă nu îi adună, de parcă obligațiile primăriei, printre altele sunt strângerea câinilor aruncați de niște cetățeni liberi și suprasaturați de drepturi, plătitori de taxe și impozite.
Așadar, dați vina în continuare pe autorități și instituții publice, dragi români că sunteți pe drumul cel bun.

#2
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,450
  • Înscris: 15.01.2017
“Prima neconformitate a fost cea a creșterii prețului într-un mod alarmant pentru consumatori.”


ce aberație…. Mai ceva ca la comuniști. Proletari din toate țările, uniti-va, nenorociții de chiaburi sug sângele poporului. Posted Image

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Io cred ca daca se mai forteaza putin comerciantii astia de miei o sa poata sa vanda carnea la pret de vita argentiniana. Hai baieti ca se poate!

#4
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
Epdm, ti.as mai fi dat like.uri,da' n.am cum. Ai extras chintesenta din articol dpmdv.

Cum draq sa te legi de preturi cand totul a sarit in aer? La benzinarii n.au sesizat preturile mari, la gaze sau restul facturilor? Se imbogatea nea Gogu vanzand 100 de miei la Obor si nu mai castiga kaufland si lidl, ca doar asa pot interpreta.

Prostie in forma pura.

Pt initiator...in caz ca nu stiai, politicienii sunt oglinda societatii. Asa ca hai sa ne privim in oglinda si sa mai judecam o data. Deciziile trebuie sa fie intotdeauna populiste, pt a avea sanse la urmatorul mandat. Cei care deranjeaza dezordinea sunt rapid executati de votanti la urmatoarele alegeri, iar binele si democratia sunt neintelese pe aceste meleaguri. Binele represinta binele individual, iar democratia reprezinta sansa "orice" om sa isi exprime public starile asa cum a vazut in jungla.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mai este un aspect, nimeni nu mai concepe că greșește, toți sînt inteligenți, și cei cu trei clase, și cei căzuți în șanț, și puberii, etc.
Își merg cu argumentele lor pînă în ,,pînzele albe ", da, normal, după logica" lor.

De aici rezultă, exemplu de ,,caz social ": ,,săraaaacii oameni, au 6 puradei și trăiesc în sărăcie lucie, să îi ajutăăăm... "

Păi ăia erau săraci și la primul copil făcut, la numărul 2 la fel!

Nu au știut de pilule, cauciuc", sau abstinență, nu erau ei ăia deștepți care nu ascultau sfaturi?!

Mai am exemple.

L.E. Cît despre faptul că politicienii sînt oglinda poporului, am postat de m-am acrit, de zeci de ori.
Neaaa, nu pricep prea mulți.

#6
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Dau un singur ex. pentru vina conducăreților.
300 miliarde lei. Unde-s?
Cu cât legile sunt mai multe și mai stufoase,  statul este mai corupt.
Domnul cu proletarii....bate câmpii serios....doar din citite știe ce făceau proletarii și cum...

#7
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View PostEpdm, on 20 aprilie 2022 - 23:48, said:

“Prima neconformitate a fost cea a creșterii prețului într-un mod alarmant pentru consumatori.”


ce aberație…. Mai ceva ca la comuniști. Proletari din toate țările, uniti-va, nenorociții de chiaburi sug sângele poporului. Posted Image
Perfect spus! Nimeni nu ma poate obliga sa nu vand o paine cu 100 de lei. Atat cred eu ca face si cumpara cine vrea. Singura obligatie a mea e sa afisez mare adaosul comercial. Dar ce pretentii sa mai ai in tara asta? Bine ca nu se oparesc romanii cand statul rupe normele la gaze, electricitate, combustibili, impozite si taxe.

#8
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View PostDorinelIrimia, on 20 aprilie 2022 - 23:37, said:

În urmă cu câteva minute, am urmărit o secvență televizată din următoarea știre: https://evz.ro/o-ton...rezonabile.html

Voi pune și link-ul filmulețului după ce apare pe YouTube., din moment ce parlamentarii și alți funcționari publici comit fapte mult mai grave și nu pățesc nimic.


Peştele de la cap se împute!

View PostEpdm, on 20 aprilie 2022 - 23:48, said:

“Prima neconformitate a fost cea a creșterii prețului într-un mod alarmant pentru consumatori.”
ce aberație…. Mai ceva ca la comuniști. Proletari din toate țările, uniti-va, nenorociții de chiaburi sug sângele poporului. Posted Image

Aşa-i când tipăreşti bani fără nici-o noimă să plăteşti oameni să stea acasă

View Postedy_wheazel, on 20 aprilie 2022 - 23:54, said:

Io cred ca daca se mai forteaza putin comerciantii astia de miei o sa poata sa vanda carnea la pret de vita argentiniana. Hai baieti ca se poate!

Să nu vândă câini pe post de miel!Posted Image
, io am avertizat din primăvara lui 2021, dar tiparniţa şi portavioanele sunt tot la ei!

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
adică statul vinde gazu și benzina de 3X PREȚUL IAR PARTICULARUL  trebuie să vândă la un preț bun pentru consumatori

oare STATU știe cum miroase caca de oaie?

Edited by EMPP, 21 April 2022 - 08:04.


#10
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Statul nu are viziune, închide ceva, că ...corupţie, să mori cu ei de gât!
Se aplaudă când se închide câte un combinat, consumă gaze, iar acum agricultorul dă bani pe îngrăşămintele folosite de 2-3 ori mai mult!
Au arestat pe Ioan Niculae care făcea producţie în România că foloseşte gaze ieftine!
Ne furăm singuri căciula!
Cine a dat ordinul ăsta cretin?

#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
"Românii dau mereu vina pe conducători"

Cam așa și este. Când Drulă era la Ministerul Transporturilor toți ceilalți din subordine, aici referindu-mă la direcțiile locale, au primit mesajul că ne punem pe treabă. Și au început să se ocupe fiecare de treburile lor. De aia într-un an de zile multe lucruri au fost puse în mișcare.

Când a revenit PSD-ul s-a dat comanda că iarăși lenevim și asta s-a văzut imediat.

În orice mulțime de oameni ce se face e dictat de unul singur. Și la serviciu la mine când conduc un proiect, în fiecare zi se face ceva. Când altcineva conduce, sunt săptămâni când parcă stăm pe loc. Depinde foarte mult de tonul pe care omul de la conducere îl dă.

Corolar: Poți să fii cel mai binevoitor executant, dacă management-ul zice că facem lucrurile într-un mod ineficient ai două variante. Fie pleci, și atunci nimic nu se va mai face, fie lucrezi ineficient.

#12
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

View Postadnana2121, on 21 aprilie 2022 - 01:17, said:

....
Domnul cu proletarii....bate câmpii serios....doar din citite știe ce făceau proletarii și cum...
Ia scrie dumneata cu cuvintele tale CE  faceau proletarii.

Dupa ce te mai odihnesti, scrie si CUM faceau.

ON: romanu' n-a inventat aruncatu' pisicii si nici macar n-are pisica.

#13
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Aproape toate țările lumii (cu excepția celor totalitare, dictatoriale sau autoritare) sunt guvernate într-un mod reprezentativ. Ce înseamnă asta: cetățenii își deleagă prin vot aleși care să le reprezinte interesele.
Cum interesele românilor sunt să condamne funcționari publici corupți și să treacă cu vederea alte nereguli, interesul este aplicat întocmai.
Acum, nu li se poate îndeplini orice dorință; mulți români vor să nu plătească taxe, să le dea statul ajutor social și alocație mai mare, însă nu se poate chiar așa.
A dat cineva exemplu pe Drulă: da, managerul încearcă să își desfășoare activitatea în mod eficient, însă dacă nu are susținere, pentru ce ar face-o în continuare ?
Pe MAJORITATEA românilor ii caracterizează cu excelență buleala, sintagma "lasă că merge și așa" sau facem doar să ne vadă lumea.

#14
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,450
  • Înscris: 15.01.2017

View PostP-I-G, on 21 aprilie 2022 - 06:03, said:

Perfect spus! Nimeni nu ma poate obliga sa nu vand o paine cu 100 de lei. Atat cred eu ca face si cumpara cine vrea. Singura obligatie a mea e sa afisez mare adaosul comercial. Dar ce pretentii sa mai ai in tara asta? Bine ca nu se oparesc romanii cand statul rupe normele la gaze, electricitate, combustibili, impozite si taxe.
Aia e o alta crunta aberație  comunista. De ce trebuie sa stie clientul sau “organul” ce adaos are o firma?

#15
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021

View Postsan62, on 21 aprilie 2022 - 06:29, said:

Peștele de la cap se împute!
Greșit: ăștia aflați "la cap" au fost cândva la coadă, mici și neînsemnați.
Au început să facă fapte mici (în sfera lor de activitate) și erau compătimiți de populație că alții comit fapte mai grave, iar așa au ajung și ei să comită fapte mari.
Lumea compătimește pe unul care "fură de foame" 5 găini din zeci de locuri, sau cașcaval din magazine (au fost cazuri), iar când ajunge să atenteze la viața cuiva pentru a-l tâlhări, aceiași cetățeni liberi și cu drepturi sar cu gura că justiția nu face dreptate. Păi stai puțin: nu voi îl compătimeați mai înainte spunând că parlamentarii fură mai mult și nu ii trage nimeni la răspundere?
Dovedim din nou că avem fix ceea ce vrem, nu doar ce merităm.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cand am vazut ca e link catre EVZ nici nu m-am mai deranjat sa dau click...

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postedy_wheazel, on 20 aprilie 2022 - 23:54, said:

Io cred ca daca se mai forteaza putin comerciantii astia de miei o sa poata sa vanda carnea la pret de vita argentiniana. Hai baieti ca se poate!

pai intr-o zi m-am dus la metrou si crescuse tariful cu 40%
deci de ce sa nu se poata
sa fim capitalisti pana la extinctie
no problem

Ma uit prin jurul meu, toti injura statul. fiscul, dupa care iau o pauza ca sa traga sfori, milogeala, orice numai sa-si aranjeze vreun copil intr-un job gras.

#18
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
A apărut si pe YouTube știrea. Îmi pare rău că nu am așteptat să apară și am pus link către știre scrisă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V9ET8Jqus6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Replicile femeii care compătimesc faptele mici încep la 01:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate