Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce posturi tv, dar și radio recepționați terestru pe vremuri în zona unde locuiți?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ce posturi tv recepţionaţi terestru pe vremuri în zona unde locuiţi?
Unde stau eu, la început de anii '90 recepţionam cele 2 posturi de stat (TV.R. 1 şi 2) + Sigma Tv + Bulgarii. Bulgarii au dispărut prin 1992-1993 de la recepţie (nu ştiu de ce) şi ulterior Sigma Tv. Dar recepţionam Antena 1 (sau Atena 1 cum citisem iniţial), Tele 7ABC, Pro Tv... Prima Tv nu ştiu dacă am urmărit vreodată pe terestru, dar la un test ulterior (probleme cu tv prin cablu) parcă am recepţionat prin 2008.
Din păcate posturile private le recepţionam fără sonor, că nu era tv-ul tras în bandă şi nici nu ştiam că e nevoie de o simplă piesă pentru a recepţiona şi norma Vest (C.C.I.R.) de sunet, aşa că până am avut tv prin cablu în 1999, la unele chestii mă uitam "pe muteşte" (bafă că filmele erau subtritrate); la bunicii materni era un tv luat în 1990 şi deşi alb-negru avea ambele normel de sunet. Retrospectiv mă întreb de ce posturile private (sau măcar unul dintre ele) nu a folosit ambele norme de sunet.
La bunicii materni nu mai ştiu ce se recepţiona (bloc de 4 etaje),
la cei paterni doar cele de stat până la televiziunea prin cablu (sau poate greşesc) - a mers şi Sigma, în comunism şi Bulgarii,
unde a stat tatăl meu în Băneasa după despărţire, nu se receopţionau multe că din cauză de aeroport nu puteau pune antenă înaltă (avioanele nu treceau cu mult pe deasupra).... şi-au pus tv prin cablu prin 1995 când au instalat televiziune prin cablu - veniseră la un vecin şi când au văzut, au făcut cerere. Unde s-a mutat ulterior, direct tv prin cablu când a fost gata apatamentul.
La ţară, în Prahova, doar TV.R. 1 şi nici ăla ulterior. Casa de lângă, aflată la un nivel ceva mai jos (maxim 10 metri) şi una din diagonală aflată cu maxim 10 metri mai sus, recepţionau. În vale şi pe deal se recepţionau ambele posturi de stat.
La rudele bunicii materne din Jud. Dâmboviţa se recepţionau cele de 2 stat sau măcar TV.R. 1. Am văzut şi "The ten commandments/Cele zece porunci", cu Charlton Heston şi Edward G. Robinson. Ulterior şi-au pus un stâp cu antenă şi recepţionau mai multe posturi private (cel puţin două).

La radio, în Bucureşti recepţionam pe F.M. (că pe A.M. nu m-am gândit să caut) doar posturile din Bucureşti.
La ţară, în Prahova doar cele de stat. E adevărat că în 1998 Radio Prahova emitea încă în Bandă Est şi deci poate de aia... Dar o dată în livadă am prins Pro F.M. în 1998, însă din păcate nu m-am mai dus pe acolo să ascult muzică. Venisem eu cu radioul personal de la Bucureşti şi avea şi o baterie de 9 Volţi pusă în el.
Într-un alt sat din comună, chiar în vale cică se recepţioau Pro F.M. şi Radio Contact.
Ulterior, prin 2014, am ascultat pe A.M. (M.A.) Radio Gorizont Bulgaria şi posibil un post din Polonia când am fost la ţară, în Prahova.

Edited by djl, 20 April 2022 - 11:23.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Radio Vacanta Posted Image

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
2 posturi TV rusesti si unul ucrainean.

In studentie prindeam moldovenii. In fiecare seara, la 10 cred, se termina programul apoi urma Program Prelunjit in care savuram cate un film sovetic de razboi sau ceva drama de familie.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Da antena pusa pe verticala pt transmisie cu polarizare verticala ați avut?
Mi-am confecționat prin 1985 pt TV Chișinău. Cu amplificator la antena Yagi modificată.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

 iladi, on 20 aprilie 2022 - 12:00, said:

2 posturi TV rusesti si unul ucrainean.

In studentie prindeam moldovenii. In fiecare seara, la 10 cred, se termina programul apoi urma Program Prelunjit in care savuram cate un film sovetic de razboi sau ceva drama de familie.

Dar în Bihor nu se recepţionau şi Ungurii?   :huh:  M.Tv. adică   :rolleyes:

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
TVR 1 si Romania Actualitati la tara la Spineni.

TVR 1 la Slatina pana in 1993 cand a aparut cablul TV.

Pro FM la Slatina pe 94,1 singurul din FM din 1997 pana in 2002.

La Spineni cablul TV a aparut in 2003 dar eu din 2000 nu am mai locuit acolo.

TVR 2 nu se prindea la Slatina nici pe cablu pana in 1998.

Bulgarii se prindeau la Slatina pana in 1993 cand am desfiintat antena terestra. Ea s-a mentinut la Spineni la tara pana a murit bunica in 2009.

Acum e fibra optica si la tara, peste tot.

#7
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 djl, on 20 aprilie 2022 - 12:16, said:

Dar în Bihor nu se recepţionau şi Ungurii?   Posted Image  M.Tv. adică   Posted Image

Aia a fost ceva mai tarziu, dar ai dreptate, prindeam 2 posturi unguresti.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Corectati va rog titlul agramat al acestui topic! am inteles ca postarile pot fi oricum, dar macar titlurile sa fie scrise corect!

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Când eram copil mic, prindeam TVR 1, TVR 2, Tele Europa Nova/Tele7ABC, Moldova 1, Canalul 1 Rusia. Cu noroc, aveam momente când prindeam toate canalele de la Cablu TV. Cablu de la antena, era prins lângă cel de la operator și radia semnalul. Dar au fost momente scurte. Bine, aveam un vecin care facuse cablul ala, ca se pricepea. El avea cablu TV ”moca” tot timpul, dar stătea cu sufletul la gură că-l va da cineva în gât. Eu aveam câteva zile pe an, când nu știu ce făcea la instalație. Totuși, mă gândesc că nu doar ”radia” semnalul, ci era și altceva pe acolo, dar niciodată nu am verificat.

Edited by miki07, 20 April 2022 - 12:40.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
1986
radio rusesc, multe benzi unde scurte
ziua
-radio kuweit = muzică excelentă
-radio belgrad = muzică bună
noaptea
-radio românia liberă = muzică pt surzi :P

Edited by gushpi, 20 April 2022 - 12:40.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
In 2000 m-am mutat de la bloc la casa si nu am avut cablu TV 6 luni de zile, aprilie-octombrie, timp in care aveam doar TVR 1, PRO TV si PRO FM.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 djl, on 20 aprilie 2022 - 11:21, said:

Ce posturi tv recepţionaţi terestru...
Cel mai mult am locuit in Bihor.
La TV pe langa TVR1, mai prindeam ungurii MTV1 si MTV2.
Uneori, daca erau conditii bune de propagare, mai prindeam si Bratislava, dar rau, cu pureci si fara sonor.

La radio: Romania Actualitati, Romania tineret, precum si Europa Libera si Vocea Americii :)
Bine, mai erau si posturi unguresti, sarbesti, cehoslovace, poloneze, austriece etc, dar nu le asculam ca nu intelegeam...

 gushpi, on 20 aprilie 2022 - 12:39, said:

-radio belgrad = muzică bună
Eu de Radio Novi Sad tin minte, dar poate ca era si Belgrad, nu neg,

#13
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011

 djl, on 20 aprilie 2022 - 11:21, said:

...........
Retrospectiv mă întreb de ce posturile private (sau măcar unul dintre ele) nu a folosit ambele norme de sunet.


Emițătorul putea folosi norma OIRT sau CCIR.
OIRT era folosită de țările din blocul comunist cu purtătoarea de sunet la 6,5MHz distanțată de cea de imagine, în timp ce norma CCIR avea purtătoarea de sunet la 5,5MHz față de imagine.
Receptorul de televiziune trebuia să aibă ambele norme, sau chiar mai multe... era o normă, franceză parcă, cu purtătoarea la 4,5MHz.

Bine că, măcar, la introducerea tv în culori am adoptat sistemul PAL, folosit preponderent de tv-urile din vestul european, spre deosebire de țările blocului estic care erau pe SECAM.

Antenă pentru tv Chișinău cu polarizare verticală și amplificator, canalul 7 OIRT..... eventual 2 antene identice sinfazate...
Uauuuu.... ce greu găseai BF-uri... parcă BF200 era renumit...
antena cât mai sus, fulgere... trăsnete... Parcă tot pe canalul 7 OIRT era și Rarăul cu TVR, cu polarizare orizontală, emisie 2 ore pe zi.
Altfel intra bine, cu antenă Yagi, Moscova 1 Ostankino pe canalul 12 OIRT și ceva Kiev pe canalul 6 OIRT.
Mamă, mamă, ce greu găseam cablu coaxial de 75Ω ..... mult timp am avut cablu panglică de 300Ω, adaptarea cu dipolul antenei Yagi era simplă, jos la tv și la amplifuri erau ghidușiile.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Da, mi-a placut sa scap de antene datorita trasnetelor. La tara se spunea mult despre televizoare trasnite prin antena.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 dorin_2k, on 20 aprilie 2022 - 12:05, said:

Da antena pusa pe verticala pt transmisie cu polarizare verticala ați avut?
Mi-am confecționat prin 1985 pt TV Chișinău. Cu amplificator la antena Yagi modificată.
6 elementi?

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
care 6 nene? :o
6 aveau novicii...
erau cu 12...18...24 :)

#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Pe vremea mea taica prindeam la teveu mecanic dacat Berlinul
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3exBWIwrvsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 b107, on 20 aprilie 2022 - 13:20, said:



Antenă pentru tv Chişinău cu polarizare verticală şi amplificator, canalul 7 OIRT..... eventual 2 antene identice sinfazate...
Uauuuu.... ce greu găseai BF-uri... parcă BF200 era renumit...
antena cât mai sus, fulgere... trăsnete... Parcă tot pe canalul 7 OIRT era şi Rarăul cu TVR, cu polarizare orizontală, emisie 2 ore pe zi.
Altfel intra bine, cu antenă Yagi, Moscova 1 Ostankino pe canalul 12 OIRT şi ceva Kiev pe canalul 6 OIRT.
Mamă, mamă, ce greu găseam cablu coaxial de 75Ω ..... mult timp am avut cablu panglică de 300Ω, adaptarea cu dipolul antenei Yagi era simplă, jos la tv şi la amplifuri erau ghiduşiile.
n-a fost niciodata criza de BF200, mai ales ca nu erau cele mai folosite in amplificatoarele de antena!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate