Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Mecanicul de tren din Japonia sancționat pentru o întârziere de 1 minut a câștigat procesul, însă a murit înainte de decizia instanței

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,260
  • Înscris: 27.10.2007

 sorin147, on 20 aprilie 2022 - 10:44, said:

Eu am o dilema cu mitul asta al trenurilor japoneze: sa zicem ca-s facute mai mult decat perfect si nici unul, niciodata, nu se strica dar, la fel de niciodata, nimeni nu se intampla sa "cada" singur in calea unuia?

e si multa legenda la mijloc. japonia e o tara cu multe furtuni si multe alunecari de teren, motiv pentru care, pe liniile lungi, se intampla destul de des ca trenul sa intarzie.  problema este pe liniile scurte care fac legatura suburbiilor cu orasele (celebrul metrou usor) pentru ca sunt utilizate de navetisti si genereaza intarzieri la serviciu astfel ca e mare belea.
de altfel, pentru aceste intarzieri, japonezii au invetat Train Delay Certificate certificatul care iti divedeste ca a intaziat trenul, deci nu esti tu de vina pt intarzierea la serviciu.
alta lume, alte norme, alta intelegere a vietii.

Edited by strongsss, 20 April 2022 - 12:35.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 djl, on 20 aprilie 2022 - 11:40, said:


Îmi plac Japonezii, dar au unele chestii pe care trebuie să le rezolve.


Da, cam fanatici cu munca
Ce dracu, parcă au două vieți.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003

 AlexEn, on 20 aprilie 2022 - 10:28, said:

Mentalitatea japoneza si cea balcanica sunt la capetele opuse ale spectrului.
Atat.
Nu e bun nici unul nici altul. Intr-adevar e fain in Japonia, insa munca pe care trebuie sa o prestezi e prea mare ... cel putin pentru mine.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 miki07, on 20 aprilie 2022 - 09:51, said:

La noi în România, lua premiu dacă întârzia doar un minut.

"La noi la Romania" traim asa cum traim pentru ca acceptam situatia, pentru ca incurajam amatorismul, pentru ca nu recompensam profesionaismul
"La noi la Romania" conteaza sa "ai scoli", sa "ai diplome", nu conteaza ce produci, cum produci.
Noi acceptam.

Atunci la ce te astepti?

Si aici se poate sa stii.
Du-te la Mioveni si urmareste cum intra TIR-urile la incarcat/descarcat cu precizie de minut.
Deci se poate

Ia urmareste cati dintre noi merg la vot si sa vezi interesul civic, social, pentru contabilizarea derapajelor politicienilor, pentru situatia din Romania

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Japonia...da, perfecționiști. Prefer oricând europenii. Oricând. Pentru mine, japonezii luați individual, nu au personalitate. Sunt interschimbabili. Nu as vrea,  nici putea sa trăiesc stilul japonez de viață, ideologic vorbind, dar și cultural, de la dimensiunea locuințelor, până la felul în care servesc masa. Hell, până și dpdv sexual îmi par ciudați.

#24
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Bursul, on 20 aprilie 2022 - 12:32, said:

Nu e bun nici unul nici altul. Intr-adevar e fain in Japonia, insa munca pe care trebuie sa o prestezi e prea mare ... cel putin pentru mine.

La firma unde munceam mai demult aveam la un moment dat clienti si furnizori din Coreea de Sud. Un coleg intors din delegatie de vreo 3 sapt in Coreea spunea ca se simtea oarecum jenat de faptul ca oricat de devreme ajungea in firma coreenii erau deja acolo, si oricat de tarziu statea seara aia ramaneau majoritaea dupa el. Munceau minim 10 ore pe zi, si daca era nevoie erau unii care ramaneau chiar peste noapte.
Inteleg cultul muncii, dar mai da-o naibii de treaba.

Edited by giuliani, 20 April 2022 - 14:04.


#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 Leo2006, on 20 aprilie 2022 - 11:37, said:

A avut intarziere doar la plecare si trenul pleca din triaj gol. In statie el a ajuns la fix. Salariul i-a fost redus doar cu cativa centi , 43 mai exact, pentru acel minut de intarziere. Intarzierea s-a produs din cauza unei situatii tehnice. Tribunalul i-a dat castig de cauza dar prea tarziu, el deja plecase intr-o lume mai buna.
Dar probabil i s-a dezvirginat dosarul profesional la capitolul abateri profesionale si asta nu se poate repara

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007

 sorin147, on 20 aprilie 2022 - 10:44, said:

Eu am o dilema cu mitul asta al trenurilor japoneze: sa zicem ca-s facute mai mult decat perfect si nici unul, niciodata, nu se strica dar, la fel de niciodata, nimeni nu se intampla sa "cada" singur in calea unuia?
daca cauti pe net, la unele treceri la nivel cu calea ferata cica exista un bec care lumineaza albastru. Cica in teorie acel bec ar fi pentru prevenirea sinucigasilor, desi nu stiu pe ce principiu se bazeaza.

#27
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 miki07, on 20 aprilie 2022 - 09:51, said:

La noi în România, lua premiu dacă întârzia doar un minut. În Japonia, ia penalitate din salariu. Întârzierile sunt ceva neobișnuit acolo.

Daca intarzierea e din cauza mecanicului in Romania, i se retine din salar. SI in Romania locomotivele indiferent cat de vechi sunt, au un fel de cutie neagra care inregistreaza datele. De asemenea daca cumva depaseste viteza limita, la fel i se retine din salar.

Dar e ok, e la moda sa arunci cu pietre in bugetari, si meteahna la noi in Romania.

 Tsunnnami, on 20 aprilie 2022 - 12:50, said:


"La noi la Romania" traim asa cum traim pentru ca acceptam situatia, pentru ca incurajam amatorismul, pentru ca nu recompensam profesionaismul
"La noi la Romania" conteaza sa "ai scoli", sa "ai diplome", nu conteaza ce produci, cum produci.
Noi acceptam.

Atunci la ce te astepti?

Si aici se poate sa stii.
Du-te la Mioveni si urmareste cum intra TIR-urile la incarcat/descarcat cu precizie de minut.
Deci se poate

Ia urmareste cati dintre noi merg la vot si sa vezi interesul civic, social, pentru contabilizarea derapajelor politicienilor, pentru situatia din Romania

Tu esti pe langa. Te-o tacanit intorsu in Romania, si ai inceput sa iti dai cu parerea despre orice fara sa ai habar, ca doar ai trait in SUA nu?
Ia zi sefu, o mers taximetria?

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007
Da, venea taxiul si-l lua de la aeroport  sa-l duca acasa sau la servici.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 qew, on 20 aprilie 2022 - 15:06, said:

Ia zi sefu, o mers taximetria?
nu

#30
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Ma minunez la cit se da cu parerea pe thread-ul asta despre o tara pe care nici n-ati vizitat-o…

#31
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 Ninja, on 20 aprilie 2022 - 19:49, said:

Ma minunez la cit se da cu parerea pe thread-ul asta despre o tara pe care nici n-ati vizitat-o…

Doar pe thread-ul asta?-)))
Oricum Shinkansen-ul pentru mine este tehnologia suprema in ale trenurilor.De fapt Shinkansen este numele retelei de mare viteza,nu al trenurilor.
Iar faptul ca au reusit sa faca o asemenea retea de mare viteza intr-o tara unde cutremurele sunt la ordinea zilei si reusesc sa nu aiba accidente sau probleme cu ele arata la ce nivel sunt fata de restul.
De la design,pana la confort  si mai ales viteza,totul mi se pare perfect.
Cand am fost acolo,m-am dat jos intre Tokyo si Kyoto,intr-o halta sa zicem unde nu opresc toate trenurile.
Si am stat vreo doua ore in care am vazut vreo 15 trenuri ce treceau prin acea statie,care era si acoperita,trenuri ce treceau prin ea cu 250-280 km pe ora.
Ceva de nedescris sa vezi cum trece asa ceva pe langa tine.
Multi turisti faceau lucrul acesta,pur si simplu coborau ca sa vada/filmeze asa ceva.

Edited by Groh, 23 April 2022 - 06:54.


#32
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 Groh, on 23 aprilie 2022 - 06:54, said:

De fapt Shinkansen este numele retelei de mare viteza,nu al trenurilor.
Intr-adevar, trenurile se numesc “Super Express” :)

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Stiu ca de la Nantes la Paris ajungeam cu trenul mai repede decat cu avionul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate