Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

cum vi se pare ideea de a munci remote pana la pensie?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postcosmin_235423, on 20 aprilie 2022 - 10:07, said:

tu nu intelegi un lucru important, viata e despre relatii umane.
sa creezi legaturi cu oameni
faptul ca te retragi in vizuina de acasa e un handicap nu un castig.

eu inteleg ca unii sunt mai retrasi, dar solutia nu e sa te retragi si mai mult din societate. asta iti va crea cu siguranta probleme mentale.

apoi accept ca iesi cu prietenii dupa program. insa genul asta de program e pentru tinerii haotici de pana 25 de ani care inca nu stiu ce vor de la viata.

crede-ma ca e o problema serioasa sa te retragi din societate.
Uite eu am peste 25 de ani, catel, purcel, copil etc si lucrez de acasa. Pe la pranz, seara, ma vad cam in fiecare zi cu prieteni si vecini si mai schimbam o vorba, mai bem o cafea etc. Nu mi se pare absolut deloc ca ma retrag din societate

#38
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postpacapaca, on 20 aprilie 2022 - 10:14, said:

Nu mi se pare absolut deloc ca ma retrag din societate
Din societatea profesionala, cu sigureanta te-ai retras.

#39
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
De parca in programul de lucru nu ai sedinte, meetinguri, facecalls cu ceilalti de pe proiect

#40
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postcosmin_235423, on 20 aprilie 2022 - 10:25, said:

Din societatea profesionala, cu sigureanta te-ai retras.
Nici macar. Am zilnic sedinte cu nspe mii de oameni si vorbesc cu altii zilnic. De ce esti asa sigur pe tine?
De ce nu vreti sa intelegeti ca societatea se schimba constant si va trebui sa ne adaptam, cu placere sau nu la acest nou stil de viata. Mie personal imi aduce mai multe beneficii decat daca m-as duce zilnic la birou

#41
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postpacapaca, on 20 aprilie 2022 - 10:33, said:

Nici macar. Am zilnic sedinte cu nspe mii de oameni si vorbesc cu altii zilnic.
Interactiunea umana nu e tot una cu zoom.

E ca si cand ai zice ca daca tragi ceva droguri in tine si te uiti la un documentar si e ca si cand ai fi acolo.

#42
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postcosmin_235423, on 20 aprilie 2022 - 10:41, said:

Interactiunea umana nu e tot una cu zoom.

E ca si cand ai zice ca daca tragi ceva droguri in tine si te uiti la un documentar si e ca si cand ai fi acolo.
In acest comentariu era vorba despre interactiunea din societatea profesionala. Despre restul de interactiuni am vorbit mai sus. Mai ai ceva impotriva celor care vor sa munceasca asa cum cred ei ca le convine si sunt mai productivi?

#43
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postpacapaca, on 20 aprilie 2022 - 10:50, said:

In acest comentariu era vorba despre interactiunea din societatea profesionala. Despre restul de interactiuni am vorbit mai sus. Mai ai ceva impotriva celor care vor sa munceasca asa cum cred ei ca le convine si sunt mai productivi?
faptul ca trebuie sa clarific ca interactiunea profesionala e tot una umana, imi spune ca deja ai pierdut trenul.

interactiunea profesionala nu se rezuma la a lua comenzi si specificatii.

bineinteles ca poti face ce doresti.
doar ca vezi tu, intr-o societate functionala concetatenii incearca sa te traga de mana cand te vede ca faci ceva gresit.
ca tu ignori gestul. nicio problema. doar ca nu mai poti da vina pe societate cand va veni scadenta. sau cum se vaita altii pe alt topic "n-am avut noroc". norocul si-l face omu cu mana lui.

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
referitor viață socială:
1.sunt doar câteva profesii care se pot executa „de acasă”
1.1.întrebare: cu cine socializezi de acasă, dacă 90% dintre cunoștințe sunt la servici?
2. chiar lucrând acasă, socializarea se face cu succes la sfârșit de săptămână, nu zi de zi - că n-ai cu cine; nu mai zic că trebuie îndeplinite și alte activități casnice (lecții cu copii, bătutul copiilor, chestii administrative, bătutul copiilor, ajutatul părinților bătrâni, iar bătutul copiilor :P etc.)
3.așa că interacțiunea socială se reduce, în cazul muncii d-acas' la cele 10 ore din weekend, când ai timp să evadezi
3.1. cei ce muncesc „în câmpul muncii” se-njură și se pupă toată ziua cu colegii, cu adversarii economici, cu șefii și cu șefii șefilor... etcaetera...
4. înțelegeți că interacțiunea socială nu înseamnă doar pupatul unei beri în fața unui prieten care stă cu ochii-n telefon, pe banca unei berării... :(

și DA, sunt de acord ca fiecare să lucreze de unde-i place!
decât să te chem la birou și să-ți văz mutra nasoală și supărată că te-am luat din patul tău preferat, mai bine îți umplu zoom-ul cu ședințe și agenda cu teste la testele deja-ncheiate, urmate de confruntarea testului tău cu cel al colegei din panama - că dacă tot lucrezi d-acas', o poți face și la 12 noaptea, când panameza e trează! :P
(pamflet)

View Postvictor29cr, on 20 aprilie 2022 - 08:42, said:

Fumez, pot sa iau cate pauze vreau de o tigara.

victore-tată, crede-mă - ăsta nu e un beneficiu :(
(să nu mă-nțelegi greșit, io - personal - îți doresc să poți fuma cât mai multe pachete/zi - că așa îi crește soției mele salariul :P )

#45
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostSmurfK, on 20 aprilie 2022 - 07:42, said:



Nu mai bine stai acasă și "savurezi" o plimbare în parc?

Vorbeam cu o amică acum ceva zile, care lucrează la o pensiune, ceva de genul 12-14 ore pe zi. Iar din discuțiile cu ea, mi s-a părut că era oarecum îndoctrinată. Și așa cred că sunt mulți care fac același lucru de mult timp, creierul lor își crează mecanisme pentru a-i convinge că alegerea lor e cea mai corectă.
Îmi dădea tot felul de argumente, câștigul, că îi place munca, iar când o întrebam dacă n-ar prefera să lucreze mai puțin, pe aceiași bani, zicea că nu. Ceea ce mie mi se pare absurd, ca un mecanism de coping, se convinsese că munca e mai bună decât orice altceva.

12-14 ore e o nebunie, nu m-as baga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate