Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum vi se pare ideea de a munci remote pana la pensie?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostSmurfK, on 20 aprilie 2022 - 07:42, said:

să lucreze mai puțin, pe aceiași bani
unii pun doar o semnătură pentru acei bani dar nu toată lumea o poate face.poate crede că n-ar face față în noul loc.n-ai de unde știi ce-o ține legată acolo.poate seara vine un client și-l cazează  iar a doua zi nimeni nu mai știe dacă a fost sau nu ocupată camera respectivă

#20
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostSmurfK, on 20 aprilie 2022 - 07:42, said:



Nu mai bine stai acasă și "savurezi" o plimbare în parc?

Vorbeam cu o amică acum ceva zile, care lucrează la o pensiune, ceva de genul 12-14 ore pe zi. Iar din discuțiile cu ea, mi s-a părut că era oarecum îndoctrinată. Și așa cred că sunt mulți care fac același lucru de mult timp, creierul lor își crează mecanisme pentru a-i convinge că alegerea lor e cea mai corectă.
Îmi dădea tot felul de argumente, câștigul, că îi place munca, iar când o întrebam dacă n-ar prefera să lucreze mai puțin, pe aceiași bani, zicea că nu. Ceea ce mie mi se pare absurd, ca un mecanism de coping, se convinsese că munca e mai bună decât orice altceva.
Exista tipuri de joburi in care esti legat mereu de munca. Sa stai la pensiune/hotel, si sa lucrezi acolo. Sau pe vapor, platforma petroliera, etc.
Dar cand stai la tine acasa, la birou si la laptop, daca programul e de la 9 la 6,cu o pauza de masa, atunci la 6 l-ai inchis, si reincepi maine de la 9.
La pensiuni, vapoare, platforme etc,. e mai delicat, e ca si cum ai locui in laptopul ala de lucru, ceva fe genul

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dpmdv doar firmele foarte tari si care platesc bine pot sustine pe termen lung activitatea remote. Daca esti f bun poti spera sa ajungi la o aatfel de firma care isi permite sa ia doar oameni bine instruiti si care nu au nevoie de cine stie ce training si supervizare.

Daca nu esti f bun vei avea de ales intre lucrul la birou sau lucrul remote intr-o firma care va stagna sau va intra usor-usor in declin, chestie care iti va afecta si tie evolutia.

Edited by underb, 20 April 2022 - 07:57.


#22
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostLensFlare, on 20 aprilie 2022 - 07:50, said:

In colectivul pe care il alegi tu, nu in cel impus de angajator.
cand te izolezi acasa, la ce colectiv te referi?

nici n-ai idee cat de autista devine fiecare generatie fata de precedenta, dpdv al interactiunilor umane.
sa te mai si izolezi in casa in loc sa te duci la munca, deja ...

#23
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ideea mi se pare super stupida dar venind de la tine e ok
in primul rand premisa e falsa
1. sansa e sa nu apuci pensia decat poate daca lucrezi in MAI, MAPN ceva
1.a) daca vom supravietui 30de ani la nivel planetar ma refer, sansa e ca varsta de pensionare sa fie undeva la 90+
1.b) din cauza activitatii total sedentare  sanse sa ajungi la 50 de ani sunt minime
1.c) din cauza progresului si incapacitatii tale de adaptare si invatare, activitatea ta in IT se va incheia pe la 45-50ani...

astea sunt premisele de la care trebuie sa pleci, nu sa visezi ca o sa iesi peste 30 de ani la pensie din IT remote work...

#24
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Am lucrat 3 luni de acasa. A fost ok, dar eu unul nu mai vreau!
Mai mult imi place la birou, mai iesi cu colegii la o tigara.
Cel mai important aspect este ca sunt mult mai eficient de la birou.
Am prieteni care lucreaza remote, la alta firma, dar fiind aproape de noi, vin si lucreaza de la noi.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Depinde mult si despre ce Home vorbim. Una e sa stai toata ziua in 2 camere, 50mp, alta e sa ai casa de 160mp plus curte.

#26
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Bine
Am auzit de un caz aici, la mine, un programator senior, foarte bun in meserie, lua aproximativ 3000 euro net la firma multinationala, contract individual de munca, la srl-ul deschis pe filiera romaneasca.
Cam pe acolo se invarte si plafonul salarial,  deoarece sunt o multime de taxe si impozite de platit, si firmele alea de outsourcing au de scos o anumita marja de profit.
A primti oferta remote, pfa, aproximativ 7000 de euro brut, a ales sa isi plateasca taxele minime pe acel pfa, si acum are netul aproape dublu fata de cat avea inainte.
Acuma mno, nustiu daca a cea socializare de la locul de munca merita in detrimentul posibilitatii de a iti dubla salarul, dar fiecare e liber sa aleaga cum vrea

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
1.sunt în tabăra celor care consideră interacțiunea socială un beneficiu
dar, dintotdeauna, au existat sociabili și retrași...
munca de acasă e bună în perioadele când e urât afară (urăsc noroiul și zăpezile mari din localități - zăpada să stea la ea la munte :P )

2.dacă ești din tabăra „retrașilor”, nu uita niciodată, ca la fiece 40 de minute de șezut în cur să faci orice altceva timp de 10...20 minute (cafea, gantere, să plimbi pisica, să alergi șoarecu'... )
2.1. principale boală profesională a it-știlor este spondiloza cervicală, așa că fă tot posibilul ca monitoarele să fie deasupra liniei ochilor cu cel puțin 10 cm
2.2. a 2-a problemă: ochii... ai grijă la ochi (distanță spre monitoare, evită ecranul laptopului și leagă-te mereu la monitoare, mai lasă dracului joaca pe telefon și treci la joaca pe monitorul mare

3.dacă ar fi musai, aș putea lucra remote - dar io-s special :P - pot „di tăti”!!! :o

#28
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postgushpi, on 20 aprilie 2022 - 08:27, said:

1.sunt în tabăra celor care consideră interacțiunea socială un beneficiu
dar, dintotdeauna, au existat sociabili și retrași...
munca de acasă e bună în perioadele când e urât afară (urăsc noroiul și zăpezile mari din localități - zăpada să stea la ea la munte Posted Image )

2.dacă ești din tabăra „retrașilor”, nu uita niciodată, ca la fiece 40 de minute de șezut în cur să faci orice altceva timp de 10...20 minute (cafea, gantere, să plimbi pisica, să alergi șoarecu'... )
2.1. principale boală profesională a it-știlor este spondiloza cervicală, așa că fă tot posibilul ca monitoarele să fie deasupra liniei ochilor cu cel puțin 10 cm
2.2. a 2-a problemă: ochii... ai grijă la ochi (distanță spre monitoare, evită ecranul laptopului și leagă-te mereu la monitoare, mai lasă dracului joaca pe telefon și treci la joaca pe monitorul mare

3.dacă ar fi musai, aș putea lucra remote - dar io-s special Posted Image - pot „di tăti”!!! Posted Image
Fun fact, pe langa problema cervicala, daca ridici monitorul cu 5-10cm deasupra liniei ochilor, transmiti creierului un semnal care la randul lui te face sa fii alert.

Comparativ cu statul cu capul in jos la un laptop, care te face sa dormi sau sa vrei sa dormi gen.

Nerelevant, sunt sufletul petrecilor ))

Ontopic: Lucrez remote de 12 ani, adica toata cariera de cand am inceput. Am avut o perioada tranzitorie la niste birouri in UK, si nu mi-a placut. Daca nu mi-a placut acolo, nu cred ca mi-ar place nici in Ro. In cazul meu, daca am altceva de facut in timpul programului, pot recupera noaptea daca e cazul. Stiu, nu se poate peste tot.

Ma gandesc ca nu imi placea sa fie parintii plecati toata ziua de acasa, si sa ii vad cateva ore pe zi pana cand se facea tarziu si trebuia somn.

Asa, eu sut mereu cu copiii(inca sunt mici).

Sunt mai productiv.

Sunt platit la ora, si ce as face in mod normal in 8 ore la birou, fac in 5 acasa, fiind motivat sa termin mai repede si sa fac altceva. La birou nu as fi avut cum sa fac asta.
Mananci ce vrei, ca esti acasa.

Fumez, pot sa iau cate pauze vreau de o tigara.

Sunt destule beneficii care, din pacate, nu toti le pot beneficia lucrand la birou. I'm blessed!

Edited by victor29cr, 20 April 2022 - 08:46.


#29
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postcosmin_235423, on 20 aprilie 2022 - 08:07, said:

cand te izolezi acasa, la ce colectiv te referi?

Nu ai prieteni, amici, cunostinte etc. cu care sa te vezi dupa programul de lucru? Mai ales in orele alea pierdute in transport si pregatire pentru plecat la serviciu? Nu toti stau peste drum de job...

#30
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Bine, eu personal sunt un singuratic fara prieteni dar am lucrat si de la birou, si eram exact la fel.
Faptul ca ai acolo niste colegi cu care mai schimbi 2, 3 vorbe nu vad cum ar schimba aceasta situatie sociala.

#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 aprilie 2022 - 07:56, said:

Dar cand stai la tine acasa, la birou si la laptop, daca programul e de la 9 la 6,cu o pauza de masa, atunci la 6 l-ai inchis, si reincepi maine de la 9.

Depinde și locul de muncă. Eu n-am program, dar, teoretic, cam sunt disponibil între 9 și 16-17. Dar, de muncit, muncesc vreo 2 ore pe zi, iar alea aruncate pe ici, colo.

De exemplu, m-am trezit la 6, am băut o cafea, am început să fac mișcare, timp în care am scris și vreo două mail-uri. Am ieșit cu maică-mea, cu cățelul, acum, la 10, stau puțin pe Softpedia, mai fac ceva pentru muncă, mai târziu fac de mâncare, poate dau o tură cu bicicleta mai pe după-amiază. Asta e un program normal de muncă, la mine.

Pe de altă parte, de acord cu o chestie. Dacă aș munci de la 9 la 17, iar în orele alea eu ar trebui să fac mereu ceva, sau să stau în fața monitorului non-stop, munca de-acasă ar fi groaznică.


Iar povestea cu "viața socială". Guess what. Poți ieși cu prieteni la ora 10 dimineața, dacă timpul lor le permite, poți sta cu persoane cu care vrei într-adevăr să stai, nu cu colegii, cu care stai de nevoie. Și asta cu "păi ar suferi viața mea socială dacă nu m-aș duce la birou" mi se pare un mecanism de coping. Te poți duce la o clasă de ceva, într-o zonă în care îți place să petreci timp, să găsești oameni acolo, nu e necesar să stai cu nesuferitul de Ionuț, care te scoate din sărite pentru a te simți parte din societate.

#32
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postcosmin_235423, on 20 aprilie 2022 - 07:45, said:

suntem fiinte sociale, suntem facuti sa prosperam in colectiv nu in singuratate.
tu practic iti creezi singur un handicap si te izolezi de lume.
nu te vad bine in viitor.
Esti genul care ai prieteni doar la locul de munca? Atunci imi pare rau de tine, ti se potriveste sclavagismul de birou. Colectivitati iti formezi si in afara locului de munca, mai exista oameni pe strazi in afara de colegi :)

#33
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
aaa... si sper ca pana atingi varsta de pensionare sa se reglementeze si impozitele in IT, sa intre si aitiștii in randul lumii
se va intampla si asta mai devreme sau mai tarziu... deja sunt presiuni

Edited by apocalipsul, 20 April 2022 - 09:28.


#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 aprilie 2022 - 08:56, said:

Bine, eu personal sunt un singuratic fara prieteni dar am lucrat si de la birou, si eram exact la fel.
Faptul ca ai acolo niste colegi cu care mai schimbi 2, 3 vorbe nu vad cum ar schimba aceasta situatie sociala.
Eu lucrez de 2 ani de acasa si voi lucra si in continuare. Dar asta nu inseamna ca nu imi placea la birou, chiar dimpotriva, aveam destui colegi faini, ieseam la masa cu ei, socializam, aveam diverse metode de relaxare pe la birou (jocuri/sporturi/etc) ... am optiunea sa merg si la birou si probabil voi merge ocazional, dar nu foarte des pentru ca din multe puncte de vedere e mai confortabil de acasa ... dar imi placea si la birou. Nu stiu ce se va intampla pe termen lung, momentan insa e bine si remote.

View Postapocalipsul, on 20 aprilie 2022 - 09:27, said:

aaa... si sper ca pana atingi varsta de pensionare sa se reglementeze si impozitele in IT, sa intre si aitiștii in randul lumii
IT-istii deja platesc cele mai mari taxe salariale in medie. Eventual se va intampla invers, vor fi plafonate taxele platite pentru toata lumea la un anumit nivel (se discuta despre plafonarea CASS de exemplu, care ar compensa reintroducerea impozitului pe venit in cazul IT-ului). E o tampenie ca eu sa platesc asigurari de sanatate de 10 ori mai mari decat cel cu salariu minim, dar sa beneficiem de fix acelasi tip de asigurare de sanatate, nu crezi? Ca la pensie poti zice ca voi avea pensie mai mare si de aia platesc mai mult ...

Edited by utopium, 20 April 2022 - 09:41.


#35
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postapocalipsul, on 20 aprilie 2022 - 09:27, said:

aaa... si sper ca pana atingi varsta de pensionare sa se reglementeze si impozitele in IT, sa intre si aitiștii in randul lumii
se va intampla si asta mai devreme sau mai tarziu... deja sunt presiuni
Esti peste nr 1 cu comentariul asta :))

#36
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postpacapaca, on 20 aprilie 2022 - 09:21, said:

Esti genul care ai prieteni doar la locul de munca? Atunci imi pare rau de tine, ti se potriveste sclavagismul de birou. Colectivitati iti formezi si in afara locului de munca, mai exista oameni pe strazi in afara de colegi Posted Image

tu nu intelegi un lucru important, viata e despre relatii umane.
sa creezi legaturi cu oameni
faptul ca te retragi in vizuina de acasa e un handicap nu un castig.

eu inteleg ca unii sunt mai retrasi, dar solutia nu e sa te retragi si mai mult din societate. asta iti va crea cu siguranta probleme mentale.

apoi accept ca iesi cu prietenii dupa program. insa genul asta de program e pentru tinerii haotici de pana 25 de ani care inca nu stiu ce vor de la viata.

crede-ma ca e o problema serioasa sa te retragi din societate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate