Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cerere catre asociatie de locatari pentru recuperare bani platiti instalatorului

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Buna ziua,

E a doua oara cand se infunda coloana principala a blocului si mie la parter imi refuleaza apa prin chiuveta din bucatarie.
Prima data am facut de capul meu si mi-a zis presedintele ca trebuia sa anunt sa vina cineva din asociatie sa vada ce face instalatorul si ca am nevoie de proces verbal si factura ca sa imi recuperez banii platiti instalatorului.

Acum am facut toate aceste demersuri, a venit cineva din asociatie, am primit proces de constatare, factura si chitanta. Si presedintele vine si imi spune dupa ca nu imi da nici un ban si ca o sa conteste in instanta procesul facut de instalator.

Daca imi recuperez sau nu banii asta e partea a doua, dar ce trebuie sa fac legal ca macar sa inaintez cererea de a primi banii si eventual sa se faca reparatii pe coloana principala?

Din ce am aflat, trebuie sa fac o cerere scrisa si sa o dau presedintelui impreuna cu copii ale procesului si facturii. El ar trebui sa imi dea un numar de inregistrare si stampila pe copia mea de cerere.

Ce ar trebui sa scriu in cerere?

Titlu: Cerere?

Subsemnata XY, proprietar al apart. Z, sc. ..., et. .... din cadrul Asoc de propr, str. .......nr ......bl.....

Cum formulez mai departe cererea?


Multumesc!

#2
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Inteleg ca ai locatari si administrator care nu pre ii intereseaza de tine sau poate presupun eu asta.
Ca sa nu mai patesti asa ceva, cumpara clapete antiretur scurgere, exemplu:

https://www.dedeman....ASABEgIHMfD_BwE

Exista si pentru WC. Am vazut real asa ceva. Nu e chiar solutia ideala, dar cel putin nu te trezesti in casa cu apa in timp ce esti la serviciu.
Problema va fi pasata la etajul superior tie, deoarece ceea ce ti se intampla tie va pati vecinul tau.
Atunci veti fi 2 persoane si poate, poate se misca ceva.

Cat despre problema de asocietie cu recuperarea banilor nu am cunostinte sa te pot ajuta cu un sfat.

#3
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 stearom, on 19 aprilie 2022 - 12:28, said:

Inteleg ca ai locatari si administrator care nu pre ii intereseaza de tine sau poate presupun eu asta.
Ca sa nu mai patesti asa ceva, cumpara clapete antiretur scurgere, exemplu:
Problema va fi pasata la etajul superior tie, deoarece ceea ce ti se intampla tie va pati vecinul tau.
Atunci veti fi 2 persoane si poate, poate se misca ceva.

Multumesc

Urmeaza sa imi pun, dar trebuie sa tai din pal ca sa imi incapa clapeta (vine masca chiuvetei fix pe teava de scurgere).

Din cauza fostului presedinte avem sute de milioane de plata la furnizori pe care ii platim toti locatarii lunar ca sa acoperim suma.
Daca tot ajut la plata acestui fond, vreau sa ajute si ei cand am o problema. Deci nu e vorba doar de bani, ci de bun simt - ca asociatia din start nu vrea sa ajute cu nimic, aparent trebuie sa ii fortezi legal ca sa faca ceva...

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ca sa-i bagi putin in viteza pe cei din conducerea asociatiei, baga o sesizare la primarie.
Acum depinde de primarie care-i denumirea compartimentului respectiv dar in principiu, exista. La mine, Bucuresti, sector 6, este.
SERVICIUL ÎNDRUMARE ȘI CONTROL, ASOCIAȚII DE PROPRIETARI.
Depune mai intai sesizare catre asociatie, descrii problema, cum s-a rezolvat sau nu s-a rezolvat. Sa ai dublu exemplar, pe al 2-lea sa ai nr de inregistrare. Vei avea nevoie de el in continuare (sa dea d-zeu sa nu mai fie cazul). daca refuza sa inregistreze, ori iti cauti un martot care sa fie de fata sau mai sigur trimiti recomandata prin posta pe adresa asociatiei.

Edited by altuser09, 19 April 2022 - 12:41.


#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 RpgBoy, on 19 aprilie 2022 - 11:46, said:

Ce ar trebui sa scriu in cerere?

Titlu: Cerere?

Subsemnata XY, proprietar al apart. Z, sc. ..., et. .... din cadrul Asoc de propr, str. .......nr ......bl.....

Cum formulez mai departe cererea?


Multumesc!

Titlul e irelevant. Sunt sigur că nu o să se uite cineva la o astfel de adresă și o să se întrebe ce e. E în ea.

Formulezi cum vrei, ceri fix ce dorești tu să ceri, cu subiect și predicat, cum ai cere unui om. Nu mai căutați formule ciudate, de pe la "avocați" care sunt în anul 1 la Drept, că nu vă ajută cu nimic.

Scrii acolo, "în urma discuției, în care mi-ați spus că îmi veți restitui ... vă transmit atasat chitanța/factura, ce reprezintă contravaloarea serviciilor..., rog plata in cont XXXX, deschis la banca XXXX, titular XXX.  


Eu recomand ceva, ce am făcut și eu și chiar m-a ajutat, că am fost într-o situație similară, doar că la mine reparația a fost de vreo 4000 de euro, sumă recuperată în întregime de la asociație. Absolut orice discuție purtată, indiferent că transmiți indexul sau îi spui că ți s-a stricat țeava, poart-o într-o formă scrisă. Whatsapp, SMS, mail, nu contează, să rămână undeva scris, și solicită răspunsul tot așa.
În cazul în care ți se refuză plata, fă plângere la primărie în primă instanță, dacă nu se rezolvă, va trebui în instanță.

Edited by SmurfK, 19 April 2022 - 12:39.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 stearom, on 19 aprilie 2022 - 12:28, said:

Ca sa nu mai patesti asa ceva, cumpara clapete antiretur scurgere, exemplu:

https://www.dedeman....ASABEgIHMfD_BwE

Exista si pentru WC. Am vazut real asa ceva. Nu e chiar solutia ideala, dar cel putin nu te trezesti in casa cu apa in timp ce esti la serviciu.
Problema va fi pasata la etajul superior tie, deoarece ceea ce ti se intampla tie va pati vecinul tau.
Clapeta aia anti retur cand ii vine apa de pe coloana inapoi, nu permite nici apei lui din chiuveta sa se scurga in coloana.
Daca isi monteaza toti asa ceva, se umple coloana pana la ultimul etaj. Si din cauza presiunii formate va ceda pe undeva.

#7
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 RpgBoy, on 19 aprilie 2022 - 11:46, said:

E a doua oara cand se infunda coloana principala a blocului si mie la parter imi refuleaza apa prin chiuveta din bucatarie.

Daca imi recuperez sau nu banii asta e partea a doua, dar ce trebuie sa fac legal ca macar sa inaintez cererea de a primi banii si eventual sa se faca reparatii pe coloana principala?


Are dreptate administratorul să îți spună că nu îți dă nici un ban.

Ai făcut reparații la tine în casă și care sigur ți-a luat bani mulți instalatorul dacă spui că ți-a dat și factură.

Ce reparații putea să facă instalatorul la coloana principală de scurgere dacă el a umblat la chiuveta ta din bucătărie ?

Nu mai fă nici o cerere și nu mai încerca să recuperezi banii.

Data viitoare cheamă un instalator prieten cu administratorul că sigur vei plăti de 10 ori mai mult decât face reparația.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 RpgBoy, on 19 aprilie 2022 - 12:36, said:

Din cauza fostului presedinte avem sute de milioane de plata la furnizori pe care ii platim toti locatarii lunar ca sa acoperim suma.


E jale deja la voi in bloc. Clar data viitoare te duci la actualii conducatori si le ceri sa iti recomande ei un meșter.  Intelege si tu cum merg lucrurile.

#9
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 altuser09, on 19 aprilie 2022 - 12:37, said:

Ca sa-i bagi putin in viteza pe cei din conducerea asociatiei, baga o sesizare la primarie.
Acum depinde de primarie care-i denumirea compartimentului respectiv dar in principiu, exista. La mine, Bucuresti, sector 6, este.
SERVICIUL ÎNDRUMARE ȘI CONTROL, ASOCIAȚII DE PROPRIETARI.
Depune mai intai sesizare catre asociatie, descrii problema, cum s-a rezolvat sau nu s-a rezolvat. Sa ai dublu exemplar, pe al 2-lea sa ai nr de inregistrare. Vei avea nevoie de el in continuare (sa dea d-zeu sa nu mai fie cazul). daca refuza sa inregistreze, ori iti cauti un martot care sa fie de fata sau mai sigur trimiti recomandata prin posta pe adresa asociatiei.
Multumesc, o sa ma interesez si de SERVICIUL ÎNDRUMARE ȘI CONTROL, ASOCIAȚII DE PROPRIETARI - avand in vedere tot ce se intampla in blocul asta.


 SmurfK, on 19 aprilie 2022 - 12:38, said:

Titlul e irelevant. Sunt sigur că nu o să se uite cineva la o astfel de adresă și o să se întrebe ce e. E în ea.

Formulezi cum vrei, ceri fix ce dorești tu să ceri, cu subiect și predicat, cum ai cere unui om. Nu mai căutați formule ciudate, de pe la "avocați" care sunt în anul 1 la Drept, că nu vă ajută cu nimic.

Scrii acolo, "în urma discuției, în care mi-ați spus că îmi veți restitui ... vă transmit atasat chitanța/factura, ce reprezintă contravaloarea serviciilor..., rog plata in cont XXXX, deschis la banca XXXX, titular XXX.  


Eu recomand ceva, ce am făcut și eu și chiar m-a ajutat, că am fost într-o situație similară, doar că la mine reparația a fost de vreo 4000 de euro, sumă recuperată în întregime de la asociație. Absolut orice discuție purtată, indiferent că transmiți indexul sau îi spui că ți s-a stricat țeava, poart-o într-o formă scrisă. Whatsapp, SMS, mail, nu contează, să rămână undeva scris, și solicită răspunsul tot așa.
În cazul în care ți se refuză plata, fă plângere la primărie în primă instanță, dacă nu se rezolvă, va trebui în instanță.
Multumesc!

 dorin_2k, on 19 aprilie 2022 - 12:39, said:

Clapeta aia anti retur cand ii vine apa de pe coloana inapoi, nu permite nici apei lui din chiuveta sa se scurga in coloana.
Daca isi monteaza toti asa ceva, se umple coloana pana la ultimul etaj. Si din cauza presiunii formate va ceda pe undeva.
Nu pot sa folosesc chiuveta, dar macar nu imi mai refuleaza in bucatarie. Am venit de la munca si imi curgea apa din dulapurile de langa chiuveta. O sa imi pun ca o prima asigurare in cazul in care se mai infunda..

 ilorac, on 19 aprilie 2022 - 12:50, said:

Are dreptate administratorul să îți spună că nu îți dă nici un ban.
Ai făcut reparații la tine în casă și care sigur ți-a luat bani mulți instalatorul dacă spui că ți-a dat și factură.
Ce reparații putea să facă instalatorul la coloana principală de scurgere dacă el a umblat la chiuveta ta din bucătărie ?
Nu mai fă nici o cerere și nu mai încerca să recuperezi banii.
Data viitoare cheamă un instalator prieten cu administratorul că sigur vei plăti de 10 ori mai mult decât face reparația.

L-am anuntat ca nr instalatorului de la avizier nu functioneaza.  A cautat el pe cineva si dupa o ora, l-am sunat tot eu ca sa imi spuna ca nu gaseste. Timp in care eu pazeam chiuveta si luam cu galeata apa vecinilor ca sa o vars la baie - normal ca am chemat instalator.

Instalatorul a scris pe PV ca problema este pe conducta principala, nu la mine in casa - este de datoria asociatiei sa repare ce tine de partile comune ale blocului, problema e ca daca asteptam dupa ei, eu stateam sa pazesc chiuveta cine stie cate zile. Prima oara am stat 2 zile, fara sa rezolve ceva si a trebuit sa chem singur instalator.

Instalatorul a bagat sarpe de 5m ca sa desfunde - nu cred ca am 5m de conducta la mine in casa pana in coloana principala.

#10
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 RpgBoy, on 19 aprilie 2022 - 13:02, said:

Instalatorul a bagat sarpe de 5m ca sa desfunde - nu cred ca am 5m de conducta la mine in casa pana in coloana principala.

Maxim 30 lei costă ce a făcut instalatorul. Ce e peste suma asta e prosteală.

#11
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Bogotta, on 19 aprilie 2022 - 12:54, said:

E jale deja la voi in bloc. Clar data viitoare te duci la actualii conducatori si le ceri sa iti recomande ei un meșter.  Intelege si tu cum merg lucrurile.

Fiind a doua oara, am facut tot ce mi-au spus ei sa fac data trecuta. Aparent in continuare nu e bine si nu vor sa dea banii. Cum am zis mai sus, daca astept dupa ei, eu trebuie sa stau sa pazesc chiuveta ca sa car apa la baie. Am 4 apartamente pe coloana cu mine, deasupra mea (sau 8, avand in vedere ca sunt cate 2 conectate la conducta principala) - unii au masini de spalat vase. Unele lucruri trebuiesc si ele rezolvate rapid.

Asociatia trage de timp special ca sa iti rezolvi singur si sa nu dea ei nici un ban. Dpdv legal am inteles ca sunt obligati sa se ocupe ei de partile comune ale blocului.

 ilorac, on 19 aprilie 2022 - 13:05, said:

Maxim 30 lei costă ce a făcut instalatorul. Ce e peste suma asta e prosteală.

Intra pe olx pe Bucuresti si spune-mi tu unde gasesti instalator la 30 lei. Ca data viitoare il chem si eu.

#12
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Raspunsul simplu este ca poti face cerere, dar daca presedintele nu vrea sa iti dea banii, nu tii da, iar tu nu ai alta solutie decat sa te duci la tribunal si sa ceri banii in instanta, unde poti, sau nu, sa castigi. Aia cu reclamatia la primarie e la misto, aia pot veni in control, constata, dar ei nu pot dispune plata banilor asa ca tot tribunalul ramane.
Solutia de viitor cea mai la indemana este asigurare la casa optionala, aia te despagubesc pe tine si se ocupa ei sa-si recupereze banii.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 ilorac, on 19 aprilie 2022 - 13:05, said:


Maxim 30 lei costă ce a făcut instalatorul. Ce e peste suma asta e prosteală.

Tu te-ai duce la unul, deci deplasare, eventual cu masina, pentru 30 de lei? Si sa mai dai si factura? Hai ca suntem multi care avem nevoie de oameni, daca tu pentru 30 de lei bagi minim o ora, e bun.

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ZamrA, on 19 aprilie 2022 - 13:15, said:

aia pot veni in control, constata, dar ei nu pot dispune plata banilor asa ca tot tribunalul ramane.

Depinde. Aici e vorba de o sumă mică, iar pe administrator n-ar trebui să-l doară mâna să o dea. Dacă primăria constată că nu-și îndeplinește sarcinile corect, are posibilitatea de a aplica sancțiuni contravenționale, pe care le plătește administratorul din buzunar. În cazul ăla, îți dai seama că preferă să plătească.

#15
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 ZamrA, on 19 aprilie 2022 - 13:15, said:

Raspunsul simplu este ca poti face cerere, dar daca presedintele nu vrea sa iti dea banii, nu tii da, iar tu nu ai alta solutie decat sa te duci la tribunal si sa ceri banii in instanta, unde poti, sau nu, sa castigi. Aia cu reclamatia la primarie e la misto, aia pot veni in control, constata, dar ei nu pot dispune plata banilor asa ca tot tribunalul ramane.
Solutia de viitor cea mai la indemana este asigurare la casa optionala, aia te despagubesc pe tine si se ocupa ei sa-si recupereze banii.

Vreau sa inaintez cererea catre asociatie si daca nu rezolv nimic, vorbesc la asigurare. Este posibil sa ii sun chiar azi pentru informatii, momentan sper sa rezolv totusi amical.

Culmea e ca plateam doar 375 lei, dar presedintele a cerut proces verbal, ce m-a costat inca 175 lei. Motiv principal pentru care vreau sa imi recuperez banii - ca altfel ma multumeam si fara hartii in plus, dar cu conducta desfundata.


Edit:
Domnule Presedinte,

Subsemnatul XY, in calitate de proprietar al apartamentului nr x, din bloc x, scara x,  situat in strada xxxxxxxxx, din cadrul Asociatiei de proprietari Bloc x, strada x, nr x, x,

Formulez si depun prezenta cerere

Pe baza procesului verbal de constatare, a facturii si chitantei ce reprezinta serviciile prestate de instalator si contravaloarea acestora in data de 18.04.2022, va rog sa imi restituiti suma de 550 RON pe care am suportat-o personal, deoarece instalatorul a constat ca problema a fost pe conducta principala (comuna).

Mentionez ca numarul de telefon al instalatorului afisat la avizier nu functioneaza si ca am respectat toate demersurile pe care mi le-ati comunicat prima data cand am chemat instalator si anume: v-am anuntat de situatie si am avut martor din asociatie in timpul lucrarilor prestate de instalator, am cerut proces verbal si factura.

La prezenta cerere, atasez copii ale documentelor numite mai sus.


Data   Semnatura


----------------------------------------------------

In cazul in care cineva mai are nevoie de o astfel de cerere. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Astept desigur pareri daca cererea e formulata corect. Multumesc!

Edited by RpgBoy, 19 April 2022 - 13:38.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Deci ai plătit 550 lei pt desfundat cu șarpele de 5 metri?
Cu 20 lei cumperi un șarpe și faci asta lunar și știi ca nu ai treaba.

#17
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 dorin_2k, on 19 aprilie 2022 - 13:45, said:

Deci ai plătit 550 lei pt desfundat cu șarpele de 5 metri?
Cu 20 lei cumperi un șarpe și faci asta lunar și știi ca nu ai treaba.
Mutandu-ma de la casa alor mei, la bloc, sunt obisnuit cu astfel de lucrari prin casa. Am sarpe si il folosesc de 2 ori pe an, pentru ca m-am obisnuit asa. Din pacate nu am reusit sa il bag suficient de adanc pe conducta ca sa desfund singur.

#18
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 cristiandrei, on 19 aprilie 2022 - 13:22, said:


Tu te-ai duce la unul, deci deplasare, eventual cu masina, pentru 30 de lei? Si sa mai dai si factura? Hai ca suntem multi care avem nevoie de oameni, daca tu pentru 30 de lei bagi minim o ora, e bun.

550 lei pe care îi vrea inițiatorul vor putea fi recuperați doar cu blocarea contului asociației de un executor după ce se va termina procesul.

Sigur eu îmi luam un șarpe de 20 lei și ieșeam mai ieftin decât 30 lei cât am spus că merita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate