Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

USB înregistrare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostBAYMAX, on 19 aprilie 2022 - 16:14, said:

Să aibă HDD și USB 2.0.
Eu zic ca nu risti nimic daca iei SSD si USB 3.0.
Dimpotriva, sunt compatibile intre ele (SSD/HDD, respectiv USB 3.0 cu 2.0) si ofera viteze de citire/scriere mult mai mari.

#20
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Cea mai buna varianta e un SSD pe USB 3, alimentat doar din televizor, eu am un smart Lg de un an, am luat prima data un stick usb dar inregistra doar la comanda manuala, A trebuit sa pun un SSD ca sa functioneze si inregistrarea programata si Live Playback.

Edited by radian3, 21 April 2022 - 17:01.


#21
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 08.11.2019

View Postradian3, on 21 aprilie 2022 - 16:49, said:

Cea mai buna varianta e un SSD pe USB 3, alimentat doar din televizor, eu am un smart Lg de un an, am luat prima data un stick usb dar inregistra doar la comanda manuala, A trebuit sa pun un SSD ca sa functioneze si inregistrarea programata si Live Plaiback.

Îmi poți trimite, te rog frumos, un PM cu modelul ales ? Mulțumesc.

#22
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Prima data am luat Memorie USB SanDisk Ultra Fit 128 GB, USB 3.1, Negru apoi SSD portabil Adata SD600Q, 240GB, USB 3.1, Rata de transfer 440 MB/s, Rosu de la PCG

Edited by radian3, 21 April 2022 - 17:26.


#23
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Eu i-am recomandat astea:
- https://www.emag.ro/.../pd/D3QV2CBBM/?
- https://www.emag.ro/.../pd/DSPYVBMBM/?
Iese destul de ieftin, SSD-ul are 3 ani garantie, trebuie doar asamblate cele 2 componente si, eventual, facut o partitie pe SSD. Iar in caz ca se strica SSD-ul dupa cei 3 ani de garantie, e mai ieftin sa-l schimbe decat sa cumpere unul gata asamblat.
Insa initiatorul este necunoscator in domeniu si neincrezator in propunere, pentru ca televizorul nu are suport pentru USB 3.0 (doar 2.0) si i se recomanda de catre producator folosirea unui USB HDD (nu USB SSD).
Explicati-i si voi ca sunt compatibile atat SSD cu HDD, cat si USB 3.0 cu USB 2.0. Eu am 3 astfel de adaptoare cu SSD, folosite 2 pe un LG si un Horizon pentru inregistrari si time shift, iar celalalt pentru filme. Toate functioneaza perfect, desi TV-urile nu au suport pentru USB 3.0 si recomandarea din manuale pentru inregistrari este tot USB HDD.

#24
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 08.11.2019
Bună ziua. După o lungă perioadă de așteptare, m-am decis să achiziționez acest model de HDD, pentru TV-ul meu.

https://altex.ro/har...HDDSTKM2000400/

Oare este acceptabil acest model ? Și în cei 2 TB, cam cât ar ocupa înregistrarea unui canal SD sau HD în 24 h ?

PS: banii sunt aproape strânși de el.

#25
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Tu ești toată ziua cu bitrate-urile deci poți face ușor un calcul.

E ok acel hard.

Edited by KLM2009, 03 July 2022 - 12:45.


#26
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017

 BAYMAX, on 03 iulie 2022 - 12:36, said:

Bună ziua. După o lungă perioadă de așteptare, m-am decis să achiziționez acest model de HDD, pentru TV-ul meu.

https://altex.ro/har...HDDSTKM2000400/

Oare este acceptabil acest model ? Și în cei 2 TB, cam cât ar ocupa înregistrarea unui canal SD sau HD în 24 h ?

PS: banii sunt aproape strânși de el.

In majoritatea cazuriilor, televizoarele vor inregistra codate, adica merg doar pe TV.   Spatiu ocupat per inregistrare depinde de bitrate, tinand cont ca majoritatea posturiilor transmit pe un bitrate fix, si nu variabil
De exemplu, pentru 9 minute de Pro TV.. TVR 1.. TVR 2 , toate HD,  1 GB garantat va ocupa

#27
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010
24 de ore de Pro TV HD ar trebui să ocupe în jur de 125 GiB, poate puțin peste.

#28
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 08.11.2019
Și până la 2000 GB ar cam fi câteva zile. Nu-i așa ?

Nu-mi permit să i-au de 4 TB, că ar fi prea exagerat.

#29
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010
Eu am un HDD extern de „3 TB” (terabyți) de la Seagate și asta înseamnă de fapt 2,728 TiB (tebibyți), doar că Windows scrie „TB” când de fapt se referă la „TiB”. Așadar, ai mare grijă cu unitățile de măsură, că toți producătorii de HDD-uri fac manevra asta. Mai mult ca sigur o să bagi HDD-ul și o să-ți scrie că are o capacitate de doar „1,81 TB”. Vezi pe Wikipedia multiplii unui byte.

Așadar, în cei 1.863,65 GiB (2.000 GB) ar trebui să-ți intre o înregistrare de aproape 15 zile, luând ca exemplu Pro TV HD la 12 Mibps (1,5 MiB/s) în rețeaua Digi.

#30
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Cred ca depinde si de TV (hardware si software folosit). De exemplu, in ultimul an am avut in casa 3 TV-uri, toate 4k. Ora de inregistrare difera intre ele de la 6 la 9GB pe acelasi program, transmis in fullHD (Discovery, Digi sport, Antena 1, ProTV).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate