Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Constructie statie de incarcare pentru masini electrice in regim comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
Va salut,

Are cineva info legate de actele/procedurile necesare pentru demararea construcției unei “benzinării” pt masini electrice?
As vrea sa fac o stație cu maxim 3 “pompe” in regim privat cu plata pe baza card ului bancar( similar cu ce se mai gaseste la Rompetrol in anumite locații)
Pt instalare statii “la domiciliu” găsești info peste tot insa ca “business” mai greu…
De asemena daca exista firme care fac consultanta pentru proiecte de genul si aveti recomandări puteti sa le postati aici
Multumesc!




#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
https://legislatie.j...Document/249351

#3
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Stații rapide dc sau Type 2 pe ac?
Pentru dc îți trebuie un capital imens sau bani UE cu căruța, iar ac se pretează doar în parcări aglomerate unde lumea lasă mașina mai mult de 1 oră

#4
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
Rapide dc.
Nu sta nimeni “ la peco” sa alimenteze o ora sau mai mult 😁

#5
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
daca ai capitalul pentru asa ceva sau au gasit fondurile necesare eu te felicit
avand in vedere totusi ca sunt firme mult mai mari care au numere mari de statii , e cam greu pe piata asta dar nu imposibil
trebuie sa alegi strategic pozitionare pentru hub ul de incarcare.
niste cifre asa la misto:
investitie initiala 150k euro
pret curent 0.3 euro kw il vinzi cu 0.5- "profit" 0.2 euro per kw
ore pe zi 10...sa zicem o medie de 500kw pe zi-15mw pe luna---cam 200 mw pe an---"profit" 40k pe an- in 3 ani si ceva iti recuperezi bani
faza e ca inca nu se inghesuie lumea la statiile cu plata..dar daca cumva faci rost de capital din fonduri externe, clar o sa ti iasa si tie ceva

poti lua legatura cu o firma mai mica gen evconnect, poate te ajuta cineva (chiar si contracost)

Edited by megastorm, 19 April 2022 - 21:55.


#6
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003
Pasul 1 : aviz de putere la e-distributie. Se obtine online si dureaza 30 zile. Ai nevoie de minim 100kw  success !
De preferat inainte de a cumpara terenul ptr ca lipsa unui transformator iti creste investitiia cu 100k eur

#7
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
intr-adevar, nu am pus in calcului meu terenul, amenajarea, atr uri, transformatoare etc

#8
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
Avem deja teren “la strada” si transformator in curte(cand s a construit casa nu exista alta posibilitate de a avea curent)
M am uitat si eu la evconect si inca cateva firme ce le am gasit dupa cautarea “ statie incarcare dc 100kw”
Fonduri exista dar suna foarte interesanta si partea cu finantare europeana.
Revin daca mai aflu informatii utile
Multumesc tuturor!

#9
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
man, totusi, daca au sute de mii de euro capital in cont, nu e ok sa investesti in asta, parerea mea, sunt chestii mai simple din care ies banii
am vorbit personal de nenumarate ori cu domnul de la evconnect, si nu prea merge treaba ...

#10
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmegastorm, on 19 aprilie 2022 - 22:14, said:

intr-adevar, nu am pus in calcului meu terenul, amenajarea, atr uri, transformatoare etc
Pai alea-s 80-90% din investititie, statia in sine este echivalentul prizei din casa vs toata instalatia

Edited by radu103, 20 April 2022 - 22:54.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Niste preturi statii

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   63.24K   7 downloads
  • Attached File  2.jpeg   63.04K   7 downloads
  • Attached File  3.jpeg   63.24K   6 downloads


#12
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013

View Postradu103, on 20 aprilie 2022 - 22:54, said:

Pai alea-s 80-90% din investititie, statia in sine este echivalentul prizei din casa vs toata instalatia

nu i chiar asa. totusi, cu cateva exceptii (1-2 in toata tara) eu nu am vazut HUB uri de incarcare cu mai mult de 1 statie pe dc. Probabil nu merita investitia de care vorbim aici.

#13
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmegastorm, on 21 aprilie 2022 - 21:34, said:

nu i chiar asa. totusi, cu cateva exceptii (1-2 in toata tara) eu nu am vazut HUB uri de incarcare cu mai mult de 1 statie pe dc. Probabil nu merita investitia de care vorbim aici.
S-au montat cu bransamente de 44kw ptr ca este scump bransamentul si transformarea ptr statiile de 150-300kw.
Si cand sunt mai multe pretul nu creste neaparat in mod liniar....
La bransament de 44kw si statie de 50 Kw care incarca cu 44 ptr ca are 50 doar in fisa tehnica, costurile sunt 30% statia  si 70% restul daca nu ai puterea respectiva acolo deja disponibila sa te astepte pe tine. Si cum stam prost la orice fel de infrastructura poti fii sigur ca nu ai puterea aia ptr ca e luata deja de EnelX, Renovatio, E-On Drive, OMV Charge si toti astia care sunt in bransa

Edited by radu103, 26 April 2022 - 01:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate