Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Mutarea sediului pentru start-up?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019
Buna ziua!

Referitor la start-up, am primit o propunere in vederea aplicarii, eu lucrez in mediul online de 4-5 ani, stiu pe ce as putea sa folosesc resursele si restul.

Mi-a propus schimbarea locatiei firmei pe alt judet.
Intrebarea mea este urmatoarea, exista vreun risc in schimbarea locatiei firmei pe alt judet?
Pot sa comand produsele in locatia curenta chiar daca mi-as schimba adresa firmei?

Persoana care mi-a propus este din alt judet si a mai avut firma de consultanta in deschidere a start-up, nu se va ocupa aceasta persoana direct ci ma va redirectiona altei persoane, nu ma deranjeaza ca cineva poate sa treaca pe hartie ca a mai ajutat o firma din judetul lor sau logic ca mai fac niste bani de pe urma mea, doar curios daca exista niste riscuri anume la care nu m-am gandit?

Niste intrebari pe care sa le pun ca sa pot afla daca mai este ceva la mijloc?

Multumesc

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Aveti o firma si altii va propun aplicatii pe care sa le depuneti? Cum impartiti banii?

Edited by __Dan__, 18 April 2022 - 11:06.


#3
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

 __Dan__, on 18 aprilie 2022 - 11:04, said:

Aveti o firma si altii va fac propuneri pe care sa le depuneti? Cum impartiti banii?
Persoana respectiva vrea doar sa ma ajute sa fiu aprobat pentru start-up nation, nu are legatura cu ce fac eu referitor la bani, lucru etc.

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Ai vreun avantaj sa schimbi sediul social si/sau punctul de lucru pe acel judet? E printre conditiile start up nation sau e mai avantajos sa ai firma in acel judet?
Daca nu e vreun avantaj, nu vad rostul. E doar o problema in plus pentru tine. Consultanti pentru realizare proiect sunt cati vrei, probabil nici nu trebuie sa va vedeti, se poate face totul on-line.

#5
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

 bai3tzash, on 18 aprilie 2022 - 11:15, said:

Ai vreun avantaj sa schimbi sediul social si/sau punctul de lucru pe acel judet? E printre conditiile start up nation sau e mai avantajos sa ai firma in acel judet?
Daca nu e vreun avantaj, nu vad rostul. E doar o problema in plus pentru tine. Consultanti pentru realizare proiect sunt cati vrei, probabil nici nu trebuie sa va vedeti, se poate face totul on-line.
Persoana care ma ajuta e partener de afaceri, probabil il ajuta pe el si nu sunt reticent sa fac miscarea. Ideea era daca nu se pot face scamatorii de care nu stiu eu

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Pai intreaba-l direct care e faza, de ce, cu ce-l ajuta. Doar sunteti parteneri de afaceri, ar trebui sa aveti incredere unul in celalalt, ar trebui sa va fie clare informatiile astea.
Cine e asociat in firma? Cine e administrator? Se mai fac si alte modificari in afara de sediul firmei?
Imi dai senzatia ca nu prea stii chestiile administrative, birocractice, de hartii, cu privire la o firma. Nu e bai asta, ca nu suntem toti experti, dar astea trebuie sa fie clare. Eventual sa te consilieze cineva daca nu esti sigur in ce te bagi.

Edited by bai3tzash, 18 April 2022 - 11:28.


#7
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

 bai3tzash, on 18 aprilie 2022 - 11:27, said:

Pai intreaba-l direct care e faza, de ce, cu ce-l ajuta. Doar sunteti parteneri de afaceri, ar trebui sa aveti incredere unul in celalalt, ar trebui sa va fie clare informatiile astea.
Cine e asociat in firma? Cine e administrator? Se mai fac si alte modificari in afara de sediul firmei?
Imi dai senzatia ca nu prea stii chestiile administrative, birocractice, de hartii, cu privire la o firma. Nu e bai asta, ca nu suntem toti experti, dar astea trebuie sa fie clare. Eventual sa te consilieze cineva daca nu esti sigur in ce te bagi.
Motivul pentru care intreb aici e lipsa de mea de info pe partea asta, yep.
Din cate mi-a spus sunt avantaje daca apartin de agentie din Cluj comparativ cu Mures.
Imi e partener in sensul de client al meu pentru parte de marketing, asta cu start-up a venit ca si idee poate sa ajute pe cineva care stie ca lucreaza in domeniu, sa ii mai aduca o firma iar eu sa fac rost de niste $ pentru echipamente, lucrul online fiind deja in rulaj nu e greu sa implementez start-up in ceea ce deja fac.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cu ceva ani in urma erau ceva facilitati fiscale ptr cei care deschideau firme in anumite judete, mai defavorizate - gen scutire de impozite ptr o perioada de cativa ani.
Nu stiu daca mai e valabila si azi.

Cel mai simplu il intrebi pe respectivul care e spilul. Nu de alta dar ca sa deschizi in alt judet trebuie sa ai pe careva pe-acolo din cand in cand si practic ai plati ceva chirie sediu banuiesc.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Spui lucruri vagi, nu avem cum sa le intelegem neaparat. Ideea e sa stii exact de la partener ce vrea. Ma gandesc ca ai un contabil, iti poate spune exact toate implicatiile. Eventual, cand ajungeti la completat acte, primesti drafturi la toate actele modificate, te duci la contabil si le revizuiti impreuna. Le semnezi doar dupa ce ti le vede contabilul si nu semnezi nimic altceva ce nu si-a dat acordul contabilul, impreuna cu tine.
Asta e sfatul meu.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Irelevant de ce si cum, important e ca: unde iti declari sediul social ai niste obligatii conform L31, mentinerea de documente, acolo iti vin inspectiile (fiscale, ITM etc).
Daca ai activitate si in alte locatii trebuie declarate puncte de lucru.
Exista implicatii pe evaziune, fiscalitate, legislatia muncii.

#11
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
O entitate juridică = 1 sediu social. Sediul social este ”domiciliul” firmei. Nu poți avea 2 sedii sociale, dar poți avea 1 sediu social + oricâte sedii secundare are nevoie firma ta.
Sediile secundare pot avea personalitate juridică aparte, dar NU separată de firma mamă. În funcție de activitatea desfășurată, le poți încadra ca puncte de lucru, filiale, agenții, reprezentanțe etc.
Schimbarea sediului social nu are nici un impact d.p.d.v. administrativ-juridic, dar poate avea un impact asupra activității (mai ales când clienții vin fizic le sediul respectiv).

 Radu1296, on 18 aprilie 2022 - 10:28, said:

[...] Pot sa comand produsele in locatia curenta chiar daca mi-as schimba adresa firmei? [...]
Bineînțeles. Tu practic scoți sediul social din locația curentă și-l muți în altă parte. Locația curentă rămâne ca punct de lucru, agenție, birou etc (ce ai tu nevoie). Comunici furnizorilor schimbările făcute (facturile emise către tine vor trebui actualizate cu noul domiciliu), iar ei vor adăuga punctul de lucru pentru livrări.
Nu există riscuri pentru tine, tu rămâi administrator și asociat unic. Poate doar inconveniente legate de distanță, dar nu există nici o șmecherie din care tu să pierzi ceva pentru că-ți muți sediul social în altă parte. Adăugarea de administratori, asocierea în diverse contracte/activități... astea sunt chestiuni care trebuiesc bine puricate, dar o banală mutare de sediu nu te afectează cu nimic.

#12
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019
Ok, totul e clar acum, multumesc tuturor!



#13
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019
Ok, totul e clar acum, multumesc tuturor!



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate