Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Campanie: Vitamina D gratuit

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nordicmed Pharma (Natural Pharmaceuticals) ofera gratuit 360 comprimate de vitamina D (2000UI/comprimat). Se plateste doar transportul ~10 lei.
Ce parere aveti de companie si campanie? Eu am luat pana acum doar Detrical (analizele de sange de acum o luna mi-au iesit ca am deficit de vit d). Risc sa nu fie de calitate si sa iau degeaba? Ei se lauda ca sunt produse in Norvegia.
https://vitaminegratis.ro/
Insa vad ca si Digi24 vorbeste de ei. https://www.digi24.r...-pharma-1857407

Edited by MembruAnonim, 18 April 2022 - 01:06.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
In timpul iernii este absolut normal deficitul de vitamina D si da, suplimentele de genul Detricalului sunt recomandate si chiar iau, personal, iarna.

Vitamina D o avem pe cale naturala doar in timpul verii, cand soarele este puternic si are raze ultraviolete. In rest, la latitudinea la care se afla Romania, ultravioletele sunt slabe sau 0 (noiembrie-martie) in toate lunile cu R (adica in afara de mai-iunie-iulie-august) si deci se zice ca in lunile cu R sa luam suplimente de Vitamina D.

Iarna din cauza lipsei de vitamina D, am un efect secundar cam incomod, mi se usuca pielea de pe maini si trebuie sa ma dau cu crema, ceea ce vara nu se intampla.

#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Vitamina D este naturala si pe alte cai, nu musai din suplimente de la farmacie.

Se gaseste in grasimile din somon, macrou, sardine, haring. La fel ca si in carnea rosie, ficat, oua, unt, cerealele pentru mic dejun...

Suplimentele sintetice dauneaza in timp sanatatii: hipercalcemie - afecteaza oasele, inima si rinichii.

#4
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Nu cred că se oferă complet gratuit și oricui astfel de suplimente sau orice alte produse. Poate doar dacă sunt pe cale de expirare sau este o promoție de genul Primii x cumpărători primesc gratuit. În rest într-un fel sau altul firma tot pe câștig trebuie să iasă.
Eu iau astfel de suplimente rar și doar iarna. În rest de când se poate umbla cu tricouri mânecă scurtă prefer să asimilez pe cale naturală tot ce se poate. Iar dacă nici vitamina D care e de la soare nu mai poate fi asimilată natural înseamna că sîntem roboței setați doar să cumpere chiar și ceea ce e gratuit.

Edited by arsmundis, 18 April 2022 - 06:41.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
probabil ca vara cererea de D3 scade destul de mult, asa ca firma prefera sa scape de stocuri. posibil ca cei 10 lei sa acopere mai mult decat transportul, iar firma oricum castiga din reclama pe care si-o face (nemaivorbind de ditamai baza de date cu potentiali clienti).

era bine daca aveau campania asta prin toamna; asa probabil ca or sa fie destul de multi care or sa ia vitamine fara sa fie de fapt nevoie de ele.

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Asta cu vitamina D din oua, carne, unt, ficat, nu e valabila cu conditia ca animalul sa fi vazut soarele in viata lui? Multe animale nu vad soarele cu lunile, sau niciodata chiar.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Nu mananc peste, ficat rar, oua destul de des. Cereale deloc, era o vreme cand mancam, de ceva ani nu.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Daca imi ofereau o saptamana la mare gratuit ca sa iau vitamina D naturala ma bagam :D
Asa... prefer sa-mi cumpar eu ce vreau eu si stiu ca are ceva efect.

Ca si D3-urile astea sunt de mai multe feluri - cele mai ok sunt cele in gelule - deja e dizolvata intr-un ulei.
Celelalte sub forma de pastile normale sau capsule cu praf se absorb mai greu.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Da, Digi 24 vorbeste de ei, dar are un (P) in fata. Adica e un articol platit.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
De ce ai manca somon de crescatorie ? Ca sa te intoxici mai rau ?  Mai bine pastile. Macar alea sunt fabricate in mediu controlat.

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
daca era o campanie a statului sau ceva institutie gen dsp mai ziceam, dar de la o companie care face profit, nimici nu poate fi gratis... nici la companii multinationale, multimiliardare si multi ce vrei tu, gen microsoft, nimic nu e gratis... 5$ si tot te taxeaza...

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
2.000uam e apa de ploaie pentru unii, ei au nevoie de injectii cu 100.000uam, dar care nu se gasesc in Romania bineinteles. Dar bineinteles dupa recomandarea endocrinologului si cu controale si analize bianuale pentru hormoni si toti indicatorii de calciu...

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vestale, on 18 aprilie 2022 - 10:06, said:

2.000uam e apa de ploaie pentru unii, ei au nevoie de injectii cu 100.000uam,


2000 UI are un comprimat. Doza recomandata ar fi de 600 UI. Deci este mai mult decat de ajuns. De ce spui ca este apa de ploaie?

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vitaminele alea sunt ca toate vitaminele de pe piata (daca e d3 sunt extrase din lana de oaie) si nu le fac ei. Luati sau nu?

#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu vi le las voua,aceste comori gratuite...

#16
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Friskey, on 18 aprilie 2022 - 10:21, said:

Vitaminele alea sunt ca toate vitaminele de pe piata (daca e d3 sunt extrase din lana de oaie) si nu le fac ei. Luati sau nu?
Nu stiu ce ai vrut sa spui, dar nu cred ca sunt ca toate vitaminele de pe piața, din moment ce nu sunt vândute în farmacii, nu se supun controalelor sau avizelor de la Ministerul Sănătății.

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

 MembruAnonim, on 18 aprilie 2022 - 10:14, said:



2000 UI are un comprimat. Doza recomandata ar fi de 600 UI. Deci este mai mult decat de ajuns. De ce spui ca este apa de ploaie?
Pentru ca difera de la organism la organism, fiecare e cu deficitul si cu capacitatea de asimilarea proprie. Unii au luat Detricalului cu lunile, iar pe analize imbunatatiri 0. Rezultate au obtinut doar cu injectiile de 100.000 uam.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vestale, on 18 aprilie 2022 - 10:33, said:

Pentru ca difera de la organism la organism, fiecare e cu deficitul si cu capacitatea de asimilarea proprie. Unii au luat Detricalului cu lunile, iar pe analize imbunatatiri 0. Rezultate au obtinut doar cu injectiile de 100.000 uam.


100.000 uam este echivalentul a cat UI ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate