Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Vouă v-au fost sparte conturi pe diverse site-uri?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

View Postmiki07, on 17 aprilie 2022 - 22:36, said:


Nu cred. Iti dai seama ca nu sunt doar atatea leak-uri, din pacate.
Ce sistem de operare folosesti ? Sper ca nu windows cracanat. si ala de pe la rusi.  Multi nu isi dau seama ca instaland softuri piratate e ca si cum ar iesi in cucu gol pe strada, esti expus la tot felul de exploituri, nu ai actualizari pt porobleme de securitate.
Ca regula generala, e recomandat sa schimbi parolele importante la cateva luni sau un an iar pe langa asta mare grija pe unde "navighezi" si cu ce setari la browser

#20
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008

View PostA10, on 17 aprilie 2022 - 23:20, said:

Ce sistem de operare folosesti ? Sper ca nu windows cracanat. si ala de pe la rusi.  Multi nu isi dau seama ca instaland softuri piratate e ca si cum ar iesi in cucu gol pe strada, esti expus la tot felul de exploituri, nu ai actualizari pt porobleme de securitate.
Ca regula generala, e recomandat sa schimbi parolele importante la cateva luni sau un an iar pe langa asta mare grija pe unde "navighezi" si cu ce setari la browser

Pai acolo nu sunt doar parolele mele, sunt db leak-uri, care ajung pe web/dark web. Nu cred ca toata lumea are ”Windows crack-uit de la rusi”. Deci nu e doar asta.

Și nu, nu am astfel de Windows, mai am si licenta de AV. Sa fie totul OK. Dar, da, AV-ul e rusesc, am Kaspersky. Sa fie de acolo?

#21
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Dacă era de la Kaspersky aveai mai multe conturi "sparte"
În cazul meu sigur a fost profesionalismul echipei tehnice acelui shop, deci nu mă stresez

#22
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
salut, eu am patit-o recent cu contul de instagram, cumva mi-au intrat baietii pe el si au pus postari spam cu crypto. aveam si 2 factor, au driblat tot.

#23
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmiki07, on 17 aprilie 2022 - 18:36, said:

https://scatteredsecrets.com/ - Aici puteți verifica dacă conturile voastre au fost sparte. Eu am pus adresa mea de mail și am găsit că mi-a fost spart contul de Dropbox, printre altele. La voi?
Acest site a fost prezentat si la Pro TV la emisiunea I like IT.

#24
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Din nefericire bazele de date se vand la greu.Nu mai trebuie sa ne miram de faptul ca mailurile noastre sunt la discretia unora.Ca un mic exemplu :sa ne aducem aminte de Avast cum vindea conturile la utilizatorii de Avast antivirus.AVG este detinut de Avast.Chrome a fost si el acuzat de asa ceva,lista este foarte lunga din nefericire..Sunt convins ca sunt mai multe companii care fac astfel de lucru.Si kasperkey a fost acuzat de asa ceva.Lumea se inghesuie sa foloseasca kaspersky free cloud,"e foarte bun".Ti se intinde o mana si cu alte doua maini ti se ia aproape totul.

Edited by PiticVerde, 18 April 2022 - 07:26.


#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postvalirex, on 18 aprilie 2022 - 01:53, said:

Acest site a fost prezentat si la Pro TV la emisiunea I like IT.

si naivitatea continua. la cati bani inghite din reclame si promovari acea emisiune, tu inca mai crezi ca sunt virgini si fac reclama de bun ce este site-ul?

daca ti-ar da si tie 10% din castigul lunar din tranzactiile cu baze de date, tu nu ai trambita pe post ca uite ce descoperire epocala si revolutionara in materie de securitate cibernetica ai gasit?

#26
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
L-am testat. La una din adresele de mail imi apar 3 site-uri (inclusiv dropbox) cu parole pe care le-am schimbat de mult, avertizat fiind chiar de respectivele site-uri. Pare un fâs.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cel mai de incredere site pentru a verifica asa ceva este https://haveibeenpwned.com/

Daca n-ai incredere sa cauti in el, iti ofera spre descarcare datele legate de parole pentru a cauta manual: https://haveibeenpwned.com/Passwords

Edited by dani.user, 18 April 2022 - 08:56.


#28
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
De-acolo am început și eu - iar cu adresa de mail menționată acolo am verificat și pe scatteredsecrets...

#29
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008

View Postvalirex, on 18 aprilie 2022 - 01:53, said:

Acest site a fost prezentat si la Pro TV la emisiunea I like IT.

Da, de acolo l-am luat si eu.

View PostRavy, on 18 aprilie 2022 - 08:56, said:

De-acolo am început și eu - iar cu adresa de mail menționată acolo am verificat și pe scatteredsecrets...

Eu am comparat cele doua site-uri si ambele dau acelasi rezultat pe o adresa de email compromisa.

View Post__Dan__, on 18 aprilie 2022 - 08:14, said:

L-am testat. La una din adresele de mail imi apar 3 site-uri (inclusiv dropbox) cu parole pe care le-am schimbat de mult, avertizat fiind chiar de respectivele site-uri. Pare un fâs.

Pai si de ce crezi ca te-a avertizat Dropbox sa iti schimbi parola?

#30
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Am vazut pe  desktopul cuiva , cum este  atacat  calculatorul chiar cand  accesa un site  cunoscut...de pilda  www.evz.ro
Zeci de  useri  din fel de fel de tari  voiau sa  ii  acceseze  calculatorul....

Avea  trei programe  de protectie, firewall, antimalware, si inca unul.
Programul de protectie  ii indica  din ce tara  era  respectivul.
Sper ca am inteles bine  ca  alea era programele...

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Nasol era când uitai să dai log-out la un internet cafe. Mi-am luat o dată ban pe softpedia din cauza asta (a intrat cineva şi a scris prostii, ban direct); pe defunctul computergames mi-am luat doar suspend... şi-a cerut scuze ulterior persoana care a făcut asta.

#32
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008

View Postdjl, on 18 aprilie 2022 - 11:39, said:

Nasol era când uitai să dai log-out la un internet cafe. Mi-am luat o dată ban pe softpedia din cauza asta (a intrat cineva şi a scris prostii, ban direct); pe defunctul computergames mi-am luat doar suspend... şi-a cerut scuze ulterior persoana care a făcut asta.

Ban pe contul @djl, sau unul mai vechi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate