Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Vouă v-au fost sparte conturi pe diverse site-uri?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
https://scatteredsecrets.com/ - Aici puteți verifica dacă conturile voastre au fost sparte. Eu am pus adresa mea de mail și am găsit că mi-a fost spart contul de Dropbox, printre altele. La voi?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
stii ce faci tu acum cu acel site? dai mai departe o baza de date unde fiecare isi va da conturile de pe diferite site-uri chipurile pt a afla x lucru. felicitari, tocmai ce ti-ai oferit datele ce nu se stiau pana acum. exact pe principiul

Attached File  cat esti de prost.jpg   39.3K   66 downloads

unii sunteti de o naivitate crasa

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostDany_Darke, on 17 aprilie 2022 - 18:49, said:


Nu-i dai decat mail-ul si atat. Restul iti arata el. Eu nu i-am dat absolut nicio informatie despre niciun cont de-al meu.

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

View Postmiki07, on 17 aprilie 2022 - 18:56, said:


Nu-i dai decat mail-ul si atat.

E de ajuns si atat, practic confirmi faptul ca acea adresa de mail e valida, open for spam etc.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostAWE, on 17 aprilie 2022 - 18:58, said:

E de ajuns si atat, practic confirmi faptul ca acea adresa de mail e valida, open for spam etc.

Așa o fi, cum zici tu. Eu mi-am făcut cont, am văzut că am niște parole în clar, pe care le folosesc, și le-am schimbat urgent. Plus, că oricum plănuiesc să renunț pe viitor la adresa aia de e-mail. De ex. Dropbox, de care și uitasem că am cont pe adresa aia de e-mail. Dar parola, era una pe care am folosit-o mai de mult, deci eu îl făcusem.

Edited by miki07, 17 April 2022 - 19:24.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Depinde cat de importante sunt conturile. Doar alea pe care gestionezi bani. În rest I don't give a fuck. Le voi schimba parola daca nu mai imi vor fi direct accesibile (cu recuperare pe adresa de back-up). In cel mai rau caz iti faci un cont nou.

Edited by __Dan__, 17 April 2022 - 21:13.


#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Fix bambucea!
Bad news. Leaked passwords found for [email protected].
Bad news. Leaked passwords found for [email protected].

Ambele adrese nu mai exista de multi ani.

#8
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Posted Image
Cand au fost sparte acele servicii probabil existau adresele respective, nu?
Doar te anunta in caz ca nu ti-ai schimbat parolele in ultimii ani, ar fi cazul sa le schimbi, mai ales daca foloseai aceeasi combinatie de adrese de e-mail si parole si prin alte parti.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View Postsorin147, on 17 aprilie 2022 - 21:16, said:

Fix bambucea!
Bad news. Leaked passwords found for [email protected].
Bad news. Leaked passwords found for [email protected].

Ambele adrese nu mai exista de multi ani.

Atunci esti safe. Serviciile de genul nu mai au de unde sa stie ca tu ai inchis acele adrese de email. Ele cauta dupa adresa ta de e-email intr-o baza de date, care poate fi si din 2010, de ex.

Ce e mai ciudat, e ca Google mi-a dat notificare sa-mi schimb parola la contul trial de pe primaplay.ro, care nu are nici cateva luni de la lansare.

View Post__Dan__, on 17 aprilie 2022 - 21:10, said:

Depinde cat de importante sunt conturile. Doar alea pe care gestionezi bani. În rest I don't give a fuck. Le voi schimba parola daca nu mai imi vor fi direct accesibile (cu recuperare pe adresa de back-up). In cel mai rau caz iti faci un cont nou.

Dropbox nu foloseam, doar era un cont facut de mult. Dar cand am vazut parola in clar, am schimbat-o si probabil voi inchide contul.

#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Unde ai văzut parola în clar? Cea tocmai trecută de tine sau completată de browser? Sau în setările contului din Dropbox (fără să fie scrisă de tine sau completată de browser/aplicație)?

Edited by Ravy, 17 April 2022 - 21:56.


#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostRavy, on 17 aprilie 2022 - 21:56, said:

Unde ai văzut parola în clar? Cea tocmai trecută de tine sau completată de browser? Sau în setările contului din Dropbox (fără să fie scrisă de tine sau completată de browser/aplicație)?

Pe site-ul din primul post, dupa ce mi-am facut cont. Dropbox se pare ca a avut un leak in 2018. Si era parola pe care o pusesem eu in 2011, cand facusem contul. La fel si pe alte site-uri. Nu era important Dropbox, ca nu aveam fisiere pe cont, dar ca idee.

Edited by miki07, 17 April 2022 - 22:00.


#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Adică scatteredsecrets ți-a arătat parola ta Dropbox de pe acea adresă de mail?

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
[ https://i.imgur.com/A43zd4k.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asta e ce îți arată site-ul. Parolele sunt în clar (plain text). Și, da, sunt cele setate de mine. Unele site-uri au dat ei reset automat și te pun la login sa o schimbi, printr-un link trimis de ei pe mail. Nu a fost si cazul Dropbox. Am intrat direct cu parola de pe site.

View PostRavy, on 17 aprilie 2022 - 22:02, said:

Adică scatteredsecrets ți-a arătat parola ta Dropbox de pe acea adresă de mail?

Da, cum am zis, în clar. Și e parola pe care am pus-o eu, cu mainile mele.

Și bine, că m-am trezit și cu un cont făcut pe un site, cu o adresă de-a mea de mail, care nu era al meu. L-am închis.

A și ca să fim clari, site-ul nu mi-a cerut vreo parolă de orice fel. Nici măcar contul pe site-ul lor nu are parolă, trimite de fiecare când vrei să te loghezi un mail.

#14
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Mda... Am testat/verificat și eu o adresă de mail pe care primeam mult spam după o comandă pe un shop online din România (shop ce s-a desființat câțiva ani după ce-am avut acea comanda).
Apare acea adresă acolo. Apare și parola ce o aveam în acel shop online.
Cool :D Or not? :o

LE: și de fapt nu mi-a fost spart contul din acel shop ci mai degrabă a fost spart serverul ce ținea acele date sau a fost vândută baza de date (dar și cu parola?)

Edited by Ravy, 17 April 2022 - 22:36.


#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostRavy, on 17 aprilie 2022 - 22:27, said:

Cool Posted Image Or not? Posted Image

Nu cred. Iti dai seama ca nu sunt doar atatea leak-uri, din pacate.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
tocmai bun de facut baza de date pentru mail bomb

#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Așa credeam și eu...
Dar eu am testat cu o (1) adresă de mail folosită doar pe un site (ce bănuiam că a fost vândută) și mi-au apărut detaliile știute doar de acel site.

Mă rog, până la urmă, ar putea fi și bun și rău...

#18
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Sunt "sparte" pentru ca la toate firmele le place sa stie totul despre noi si ne stocheaza parolele in clar sau criptate. Si microsoft si adobe au fost prinsi cu mata in sac.
Sigur ca si google face la fel dar ei sunt mai smecheri si inca nu au fost prinsi.
Deci aveti grija si nu va puneti aceleasi parole.
Eu am inventat un sablon in care inlocuiesc anumite caractere in functie de site si il tin minte usor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate