Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ochelari distanta intermediara

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta
 Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Router la un pret mediu sau cel oferit cu chirie?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

xndoe

xndoe

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostBogu15, on 02 aprilie 2024 - 14:48, said:

Cum adica? Pai nu se platesc cei 3 ron pana se amortizeaza pretului router ului?

E logic, si cand stai in chirie e la fel, dupa ce trec cativa ani devine casa ta !!

anndrei86

anndrei86

Member

• Grup: Members

View PostBogu15, on 02 aprilie 2024 - 14:48, said:

Cum adica? Pai nu se platesc cei 3 ron pana se amortizeaza pretului router ului?

Digi vinde acest router cu 210 lei.
Ar insemna ca daca ti l-ar vinde in rate fara dobanda, ar dura 70 de luni sa il platesti (adica aproape 6 ani).
Asta in conditiile in care un router are o garantie comerciala de 2 ani.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Cine a cumparat un router, nu sta cu el 6 ani. Sigur pica mai repede si trebuie sa il inlocuiasca. La Digi garantia e pe toata perioada contractului sau pana il returnezi. Am un ONT ZTE de la Digi care nici de-al dracului nu vrea sa crape. A crapat doar alimentatorul si l-au inlocuit.

lexutzu

lexutzu

Junior Member

Se vorbea anul trecut de tp link si firmware custom ca nu limitează viteza...
Din păcate nu poți seta port range pe el, are limită de 32 de reguli la port forwarding si când atingi limita, are un bug, poți să ștergi si sa modifici regulile existente dar nu poți adăuga reguli noi, chiar daca esti cu mult sub limita de 32 de reguli.

Dintre ZTE, Fiberhome si tp link ul din oferta Digi cu WiFi6, asta este cel mai ok in termeni de cate poate sa faca.

Nu știu cum este cu un router cumpărat ca ultimul a fost tot un tplink acum 4 5 ani doar ca pe atunci nu aveam nevoie de atatea reguli de port forwarding.

Le-am avut pe toate 3 si ca si viteze nu am observat diferente fie prin cablu, fie pe telefon/pc prin WiFi.
Si ca acoperire stau toate bine, toate montate in același loc, aceeași acoperire.

Diferența cea mai mare apare cand ai nevoie sa umbli prin ele.

My two cents.

Rămâne să încerc să-mi fac un router dintr-un raspberry pi ca tot am câteva si sa vad daca pot sa trec tp link ul in AP mode sa fie și cu aia-n cur si cu sufletul in rai zic.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Buna asta, conservele embedded cu chipset specializat nu-s bune sau scumpe, dar lasă că-mi fac eu un router dintr-un raspberry pi care probabil ca nici nu poate face față la un link gigabit si costă vreo 100eur.

lexutzu

lexutzu

Junior Member

Pai asa am zis si eu, de ce sa dau 100eur pe o conserva cand am deja cateva Raspberry Pi care oricum stau degeaba.

Poate-s multumit, poate nu.

Edited by lexutzu, 04 April 2024 - 23:37.

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Vad acum pe site ca au disponibile:
- Fiberhome SR1041Y
- Huawei K562E
- ZTE H3601

Eu am 3xZTE in "mesh". Mesh-ul lor functioneaza asa: esti conectat pe un router, pleci spre altul, primul pierde semnalul si apoi abia se conecteaza pe altul desi semnal era disponibil inainte de pierderea semnalului de pe primul. E normala functionarea asta?

Se poate face asignare de IP fix pe maxim 10 IP-uri. La celelalte 2 variante cum este oare?

Cum as putea cere celelalte routere pentru testare?

lexutzu

lexutzu

Junior Member

Nici Fiberhome nu este prea strălucit daca ai nevoie de port forwarding si alocarea de ip-uri statice.

Nu am prins Huawei-ul dar poate este peste ZTE si Fiberhome din privința asta.

Cel mai ok era tp link-ul dar nu-l mai oferă.

Poți sa ii scrii lui Digi Helper prin mesaj privat aici, pe forum, unde ii oferi cat mai multe detalii legate de problemele/limitările întâmpinate sau sa dai un mail catre [email protected] unde la fel, scrii detaliat ce probleme/limitări întâmpini.

Te vor căuta ei si in cel mai fericit caz vine un echipaj cu 3 bucăți din ce nu ai deja si ti le schimba.

Din punctul meu de vedere, toate sunt bune daca ai nevoie doar de internet. Din perspectiva asta am fost mulțumit de toate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate