Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Spre cabana Fantanele din Durau

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Cabana Fantanele a fost renovata in 2021 si este un loc cu adevarat deosebit acum. Nu am mai urcat de mult pe munte, si din acest motiv ne-am resimtit dupa un weekend activ. Desi am ramas cu febra musculara, cu siguranta vom reveni pe aceste carari de munte. Avem in plan sa ne cazam la Dochia la vara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CUhct-DiaW0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Felicitari, foarte frumos
Ma amuza aia cu "dunga rosie intre doua dungi albe" Posted Image
Ma intreb la cruce galbena cum ii ziceti?

LE:
"Cele patru forme ale marcajelor turistice sunt bandă verticală (de regulă se folosește doar bandă, nu linie sau dungă), cruce, triunghi și punct (nu cerc), iar culorile sunt identice cu cele de pe drapelul național, respectiv roșu, galben și albastru. Aceste forme trebuie obligatoriu să aibă pe fundal culoarea albă, ca în imaginea de mai jos. În unele cazuri, mai rare, apare încă un tip de marcaj: punct de cercuri duble. Este important să cunoaștem denumirile corecte ale marcajelor deoarece în unele cazuri se folosește forma prescurtată a lor: spre exemplu BA pentru bandă albastră sau PR pentru punct roșu."

Edited by crocko.dilul, 16 April 2022 - 17:10.


#3
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Multumesc pentru pont. Se vede ca suntem amatori in ceea ce priveste calatoriile pe munte :).
Am incercat si eu sa descriu cum am putut mai bine traseul :)

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Care este cel mai avansat punct pana unde poți merge cu mașina?

#5
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021

 Robert_Kiran, on 16 aprilie 2022 - 19:09, said:

Care este cel mai avansat punct pana unde poți merge cu mașina?
Cel mai in siguranta este in Durau. Spre cabana am trecut o sosea asfaltata, si erau masini parcate pe marginea drumului in afara partii carosabile. Dar sincer, o persoana sprintena, din Durau si pana in acel punct cred ca ar face vreo 15-20 min ... De acolo doar prin padure pe traseu marcat

#6
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 Robert_Kiran, on 16 aprilie 2022 - 19:09, said:

Care este cel mai avansat punct pana unde poți merge cu mașina?

Se parcheaza la Cabana Durau.

Edited by Ger0nimo, 16 April 2022 - 19:45.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Sus la cabana Dochia, musai trezirea la 6 pentru priveliște.

Attached File  Durau IMG_20190623_060852.jpg   285.11K   54 downloads

#8
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
@slai
Mi-am facut rezervare la Dochia pt final de August ... In special pentru a vedea cu ochii nostri acea "mare" de nori :) voi posta daca ajung si daca am parte de asa ceva

#9
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Pentru amatori, marea de nori se vedea perfect de pe drumul axial intre Durau si Izvorul Muntelui la inceputul lunii august anul trecut in punctele de belvedere de deasupra lacului.

Iar pentru a incepe traseele, se poate parca linistit in parcarile de pe marginea drumului axial.

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Fain montajul video si filmarile.
Ati ajuns pana pe vf Toaca? De la Fantanele mai aveati de urcat de ori pe atat pana pe Platou Ceahlau/vf Toaca.
Gherutele alea mai aveau toate "pionezele" la coborare? Acum cativa ierni, erau pline potecile din Ceahlau cu pioneze. Cu gheata aia pe urcare nu ati prins bine
Taxa ati platit-o pentru a avea acces in parcul national Ceahlau, serviciul Salvamont este gratuit in oricare munte din Romania.
Cabana Fantanele nu e pe varf de munte, nici macar pe platou, e doar pe un picior/muchie a Masivului Ceahlau si a acest masiv face parte din Muntii Bistritei. Dar pentru unii si nu putini poate reprezenta un mare obiectiv.
De pe axial, masini parcare au mai ramas fara filtru DPF.
Marea alpina e frumoasa iarna, cu zapada, cand e si mai putina lume si liniste.

PS: Unora le place asa de mult acolo de si-au facut si nunta la inaltime

#11
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
@vestale
Wow foarte frumos comentariul. Multumim.
Am ajuns si pe Toaca, dar inca nu am reusit sa fac montajul. Sper sa reusesc saptamana asta.
Gherutele inca au toate pionezele :D se pare ca suntem norocosi. Si ne-au ajutat enorm de mult. Nu am vrut sa luam coltari, ca atunci cand am sunat la serviciul salvamont, au zis ca nu e foarte dificil traseul ... mai sunt zone cu gheata. Daca stiam luam coltari (care erau vreo 150 de ron, noi am dat 50 pe crampoanele astea).
De la Fantanele la Toaca a fost mult mai multa zapada, si am urcat destul de "incordati", ceea ce a rezultat intr-o febra musculara destul de dureroasa de vreo saptamana (s-a meritat pe deplin, si desi ne plangeam la coborare de oboseala, cum am scris si mai sus, deja am am facut rezervare pentru a ne caza la Dochia).
Stiu ca nu e pe varf de munte, dar pentru noi a fost o realizare destul de mare urcarea asta ... eu lucrez de acasa din 2019, si sotia e profesoara. Nu facem foarte multa miscare, desi calatorim destul de mult, in general deplasarea e cu masina sau avionul, si local mergem pe jos. Urcatul pe munte a fost o experienta noua pentru noi :) Trebuie sa recunosc ca am dormit foarte bine la Fantanele. Si salteaua a fost foarte buna pentru noi (ferma) dar si oboseala si-a spus cuvantul.
Filmarea asta a fost facuta pe 26 martie, si pe 27 am ajuns pe Toaca.

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Felicitari inca o data, daca ati reusit sa urcati si sa coborati cu bine de pe vf Toaca si cu ceva zapada/gheata e bine.
Insemna ca au imbunatatit sistemul daca tin pionezele cel putin o tura. Coltarii adevarati incep de la 300lei/perechea minim, sunt cei care au prindere buna pe bocanc, unii chiar mecanica, nu bucati de cauciuc cum au coltareii/snowline de 1-2 sute lei. Pe zone inghetate bine si inclinate, doar cu coltarii adevarati poti urca si mai ales cobori in siguranta, la cei ieftini sistemul de prindere nu este suficient si avand coltii mici se infunda repede. In plus coltarii adevarati au parte anti-snow ce impedice/reduce acumularea zapazeii pe talpa.
Iarna si mai ales la inceput de primavara, pe orice munte ar trebui sa ai o pereche in rucsac, multe accidente s-au intamplat cu "lasa ca mergem asa".
Febra musculara e normala, ati folosit intens grupe musculare ce nu le foloti normal, trebuie sa vedeti si betele sa le folositi eficient. Dar toate vin cu timpul si cu turele de mers pe munte.
Asteptam si filmarea cu urcarea/coborarea de pe vf Toaca.

#13
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 rusuvl, on 16 aprilie 2022 - 19:37, said:

Cel mai in siguranta este in Durau. Spre cabana am trecut o sosea asfaltata, si erau masini parcate pe marginea drumului in afara partii carosabile. Dar sincer, o persoana sprintena, din Durau si pana in acel punct cred ca ar face vreo 15-20 min ... De acolo doar prin padure pe traseu marcat
Și unde ar fi acel punct? Dacă în acel punct exista parcare, e minunat. Nu spun pentru mine, as putea merge 15-20 minute ... Dar vom merge cu o familie cu copil mic. De aceea as vrea sa reduc la minim, mersul pe jos.
Încă o întrebare, pe traseul prin pădure exista ceva risc de urs? Sunt ursi prin zona?

Edited by Robert_Kiran, 17 April 2022 - 10:57.


#14
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
nefiind un obisnuit al zonei, am crezut ca Fantanele asta e un fel de semi- Matterhorn greu accesibil
asa ca m-am uitat pe harta sa vad unde e cabana Fantanele (1220 m)  .. Duraul fiind la 900 m rezulta o diferenta de nivel de 320 m , adica 60-90 min de urcus
tarifele de cazare sunt maricele (790 RON camera dubla cu demipensiune) , din asta deduc ca exista si acces auto pana in fata cabanei, nu am cautat detalii .
urcatul treptelor din parcare la restaurant si la etaje va trebui, totusi, facut la picior.
am realizat ca acum 12 ani am urcat din Durau pe la cascada Duruitoarea pe vf .Toaca si am coborat pe la Fantanele ..

Edited by LeoT, 17 April 2022 - 11:22.


#15
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Langa Canton Durau ar fi acel loc de parcare (drumul 155F). Pana in acel punct nu este extraordinar de dificil, cum am zis si in filmare, aproape de cabana e mai greu, dar sa stiti ca am vazut multe familii cu copii micuti (4-5 ani) chiar si cand am urcat noi (26-27 martie)
@Leot ... cred ca Dochia se apropie de acea experienta ... acolo nu se poate ajunge cu masina, si o persoana antrenata si obisnuita cu urcatul pe munte cred ca va ajunge cam in 3 ore.
Chiar am discutat cu unul din angajatii de la Fantanele care a lucrat la Dochia ... Acolo odata pe luna se duc alimente cu elicopterul, iar cele perisabile sunt carate in spate saptamanal ... Cica el urca si cobra si de cate 3 ori pe zi ca sa duca alimentele ..

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

 Robert_Kiran, on 17 aprilie 2022 - 10:55, said:

Și unde ar fi acel punct? Dacă în acel punct exista parcare, e minunat. Nu spun pentru mine, as putea merge 15-20 minute ... Dar vom merge cu o familie cu copil mic. De aceea as vrea sa reduc la minim, mersul pe jos.
Încă o întrebare, pe traseul prin pădure exista ceva risc de urs? Sunt ursi prin zona?
parcarea e in durau la punctul salvamont. acolo e si administratia parcului national, se plateste o taxa de acces in ceahlau, 6 lei era ultima data cand am platit.
de acolo urci la cabana fantanele, banda rosie, cam o ora. traseul e prin padure, urcare usoara, dar poteca e plina de radacini
la fantanele e sursa de apa, de acolo urci cam doua ore pana la varful toaca. poteca de munte, priveliste. la toaca e o scara metalica cu cateva sute de trepte, sa urci din poteca pe varf.
de la toaca cam in juma de ora se ajunge la cabana dochia. nu mai e urcare sustinuta, mai urci un pic, mai ai coborare si tot asa.
cabana fantanele vad ca are preturi de lux, la dochia e ieftin, in schimb e cazare gen hostel. camere la comun. cele mai mici au 6 locuri parca, alea mari 17. daca vreti o camera doar pentru voi, trebuie rezervata cu luni bune inainte.  p.s. acum vad ca au pe site si varianta 8 camere de 4 persoane cu baie proprie – 310 lei/camera/noapte.
Traseul nu are puncte dificile sau periculoase, urca si copii mici.

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Aici se pot parca masina, dar vara e foarte aglomerata parcarea respectiva, mai ales de cand drumul a fost reasfalat. Si te mai poti trezi cu masina blocata la coborare, asa ca e mai sigur mai sus de Salvamont, daca gasesti loc. Riscul de a te intalni cu ursul e ca in oricare padure de pe munte din Romania, cu avantajul ca cei din Ceahlau nu sunt obisnuiti cu oamenii si nu ii asociaza cu mancarea. Asta nu inseamna ca nu au mai fost intalniri, dar la cat e de batuta poteca sunt sanse mici in timpul sezonului sau in weekend.
@LeoT Fiind in interiorul unui parc national, accesul motorizat este restrictionat, la cabana Fantanele se ajunge cu masina 4x4, cand drumul permite, doar pentru aprovizionarea cabanei. Nu e cabana (Muntele) Ciucas. Fiind client esti obligat sa urci cei 300m diferenta de nivel prezentati in video si sunt oameni care ii urca in 10-13 minute, in alergare bineinteles.
@rusuvl ai vorbit cu Lucian. Nu tot timpul venea elicopterul la fiecare luna, dar facea si face mai multe drumuri si duce la agatat/troliu proviziile, cam ca in Alpi. Si da, smantana, ouale si multe alte alimente le-au dus el si colegii lui cu spatele in rucsac si le duc in continuare; e drept ca pe un alt traseu, dar care tot inseamna cel putin 300m diferenta de nivel de urcat.
@slai cand te-ai cazat ultima oara la Dochia? A fost si ea renovata in mai multe etape, camere pentru 2 persoane si acum de 4 a avut tot timpul, camere cu baie in camera si dus si TV. Si tot timpul, dupa 2000 cel putin, ai avut patul tau cu asternuturil, lucru total diferit fata de cabana Omu, spre exemplu.
Nu e nimic periculos pe aceea banda rosie de la Durau - Fantanele - Dochia, daca ai conditie fizica ok, echipament potrivit pentru conditiile atmosferice si ce e pe sol(zapada/gheata) si conditii meteo bune. Ca de altfel multi subestimeaza Ceahlaul si suna la Salvamont ca ai au plecat de 4 ore din Durau si nu au ajuns la Dochia, si defapt sunt la Cusma Dorobantului, si alte situatii. Iar portiunile cu lanturi, sunt pe traseul cruce rosie de la Cascada Duruitoarea spre Platoul Ceahlau, traseu ce era inchis, dupa ceva viituri.

Edited by vestale, 17 April 2022 - 13:51.


#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
să tot fie cam 11 ani...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate