Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

IBKR vs XTB

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Da, plătești impozit 10% din profit la IBKR și 1% la XTB dacă ai deținut acțiunea/etf-ul mai mult de 12 luni.

DAR, la IBKR poți compensa și pierderile, la XTB nu vei mai putea.

Alegerea aparține fiecăruia, conform strategiei investiționale.

Dacă doar acumulezi pe perioadă de 20 ani și nu vinzi, nu are rost să discutăm, în 20 de ani de acum încolo se vor schimba enșpe coduri fiscale.

#38
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Da,pe termen lung am in vedere.

Sau iti muți portofoliul la XTB înainte să începi să vinzi nu ?😁

#39
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
La XTB daca cumperi 10 unități ETF odata poti sa vinzi 5 unități sau nu poti si trebuie sa le vinzi pe toate 10 odata ? Auzisem ca doar asa poti vinde pe pachete cumpărate si nu stiu sigur daca asa este.

#40
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Se poate, am facut-o pe demo dar atentie ca XTB foloseste metoda FIFO deci te dezavantajeaza ptr speculatii, pentru investitii pe termen lung nu are acelasi impact.

Edited by Remicade, 18 December 2022 - 07:56.


#41
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Acele garantii de 100k pentru IBKR si 20k pentru XTB includ atat lichiditatile din cont cat si activele ? Daca e asa nu stiu ce sa zic de XTB, eu daca bag 20k acum si cu o rata de dublare la 7 ani in 21 de ani voi ajunge la 20kx8 adica 160k.

#42
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
https://www.xtb.com/...ilor-clientilor

Banii cash, actiunile sunt pe numele tau nu e ca la etoro sau trading.

#43
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View PostRemicade, on 18 decembrie 2022 - 09:01, said:

https://www.xtb.com/...ilor-clientilor

Banii cash, actiunile sunt pe numele tau nu e ca la etoro sau trading.

Ok, dar ai garantie 90% din 20k adica 18k din cate stiu. Ori daca ajung sa am actiuni de 100k in cont cam nasol sa stiu ca doar 18k imi sunt garantati.

#44
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Dar acțiunile sunt ale tale daca XTB da faliment, le muti la alții, bani cash nu ai de ce sa tii in XTB că doar nu e banca, nu îți dă dobânda.

#45
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Deci 20k garantie se refera la cash cum a spus colegul mai sus ?

Edited by silviu99, 18 December 2022 - 12:32.


#46
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdaddypuff, on 17 decembrie 2022 - 21:46, said:

Da, plătești impozit 10% din profit la IBKR și 1% la XTB dacă ai deținut acțiunea/etf-ul mai mult de 12 luni.

DAR, la IBKR poți compensa și pierderile, la XTB nu vei mai putea.

Crezi ca IBKR nu o sa aplice legea referitoare la impozitare, ce se va aplica din 2023?
Eu cred ca te inseli.... Legea va fi aceeasi pentru ambele platforme, doar ca XTB te-a informat direct, nu doar prin modificarea termenilor si condiitiilor, ca la IBKR....

#47
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postwertyck, on 19 decembrie 2022 - 08:19, said:

Crezi ca IBKR nu o sa aplice legea referitoare la impozitare, ce se va aplica din 2023?
Eu cred ca te inseli.... Legea va fi aceeasi pentru ambele platforme, doar ca XTB te-a informat direct, nu doar prin modificarea termenilor si condiitiilor, ca la IBKR....
Salut
Eu am inteles ca IBKR nu o sa o aplice pentru ca nu e broker inregistrat in Romania. E si o discutie pe tema asta, pentru ca legea avantajeaza brokerii inregistrati in Romania.

#48
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View Postbassu42, on 19 decembrie 2022 - 08:28, said:

Salut
Eu am inteles ca IBKR nu o sa o aplice pentru ca nu e broker inregistrat in Romania. E si o discutie pe tema asta, pentru ca legea avantajeaza brokerii inregistrati in Romania.

Poate isi fac birou in Romania Posted Image

#49
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View Postwertyck, on 19 decembrie 2022 - 08:19, said:

Crezi ca IBKR nu o sa aplice legea referitoare la impozitare, ce se va aplica din 2023?
Eu cred ca te inseli.... Legea va fi aceeasi pentru ambele platforme, doar ca XTB te-a informat direct, nu doar prin modificarea termenilor si condiitiilor, ca la IBKR....

Pai nu ma insel, nu e vorba de informare sau nu, e vorba de brokerii cu sediu in Romania.

#50
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
https://asfromania.r...itii-financiare

București, 3 noiembrie 2022
"Autoritatea de Supraveghere Financiară (A.S.F.) atrage atenția că societățile din state terțe, care furnizează servicii de investiții, pot opera în România doar prin înființarea unei sucursale care necesită autorizare din partea Autorității, cu excepția cazului în care furnizarea serviciilor se face la inițiativa exclusivă a clientului. În acest context, Autoritatea informează asupra faptului că, la acest moment, nu există nicio astfel de sucursală autorizată de A.S.F. A.S.F. atenționează potențialii investitori că utilizarea serviciilor unei entități neautorizate nu le va da dreptul la despăgubiri prin Fondul de compensare a investitorilor."

Deci pana asteapta cei cu cont la XTB sa le dea ceva banuti fondul de garantare din Polonia e cale lunga...banii se vor termina pana ajung sa dea si la Romania ceva..Posted Image

Edited by silviu99, 19 December 2022 - 12:38.


#51
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Ai scos ceva din context fara sa faci referire la ce e important:

A.S.F. atrage atenția asupra entităților neautorizate

XTB are autorizatie de multi ani.

De altfel, ce fond de garantare? Te referi la cei 20.000 euro cash, din custodia brokerului? aia nu intra in Fondul de Garantare al statului Polonez.

Edited by daddypuff, 19 December 2022 - 14:31.


#52
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View Postdaddypuff, on 19 decembrie 2022 - 14:29, said:

Ai scos ceva din context fara sa faci referire la ce e important:

A.S.F. atrage atenția asupra entităților neautorizate

XTB are autorizatie de multi ani.

De altfel, ce fond de garantare? Te referi la cei 20.000 euro cash, din custodia brokerului? aia nu intra in Fondul de Garantare al statului Polonez.

O avea autorizare dar nu in Romania :)) uite lista aici, nu are nici un numar de autorizare in registru spre deosebire de Tradeville.
https://data.asfroma...p?sect=31&lng=1

Si aia 20k cine ti-i da daca nu statul Polonez ?ca statul roman cu siguranta nu, neavand autorizare nu intra sub incidenta Fondului de compensare a investitorilor.

N-ai citit ce spune ASF ?  Nu există nicio astfel de sucursală autorizată de A.S.F.
Deci nici un broker din afara tarii nu este autorizat in Romania.

#53
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
XTB are Atestat de inscriere in Romania 179/21.12.2012. Asta e avantajul ca o entitate autorizata intr-o tara din UE e acceptata si in tarile celelalte din UE, doar pe baza notificarii entitatii din acea tara - ASF in cazul Romaniei..

Edited by wertyck, 19 December 2022 - 15:23.


#54
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View Postsilviu99, on 19 decembrie 2022 - 15:04, said:

O avea autorizare dar nu in Romania Posted Image) uite lista aici, nu are nici un numar de autorizare in registru spre deosebire de Tradeville.
https://data.asfroma...p?sect=31&lng=1

Poziția 176, XTB Limited... Posted Image

Tradeville e broker român, XTB are atestatul de înscriere.

Altfel n-ar funcționa pe teritoriul RO.

Attached Files


Edited by daddypuff, 19 December 2022 - 21:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate