Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

IBKR vs XTB

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#1
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007
Ce parere aveti despre cei doi cei mai populari brokeri in Romania ptr. investii in actiuni din strainatate. Avantaje si dezavantaje ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZdFsAVFayh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EMc-WOpxsZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie personal IBKR mi se pare ca au o platforma ff imbacsita si multe taxe. Ma intreb deci de ce un investitor din RO nu ar merge mai degraba pe mana XTB, decat sa aleaga IBKR? Pareri PRO si CONTRA ?!?

#2
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

 ADE789, on 15 aprilie 2022 - 21:26, said:

Mie personal IBKR mi se pare ca au o platforma ff imbacsita si multe taxe. Ma intreb deci de ce un investitor din RO nu ar merge mai degraba pe mana XTB, decat sa aleaga IBKR?

Taxe au toți brokerii. NU există broker care să muncească pe gratis. Nu poți să faci tu bani și el nu. Așa funcționează lumea.

Ăia care îți ”promit” 0 taxe la cumpărare de acțiuni, își scot comisionul din spread - cazul XTB.

IBKR, de ex. pe planul Tiered, îți ia 0.35$/tranzacție la cumpărare de până în 100 acțiuni americane și 1.25€/tranzacție la ETF.

Fă un calcul la diferența de spread pe XTB și te convingi singur.

Pe lângă asta, IBKR e o companie veche, listată public, cu un istoric bun. XTB, broker polonez, care până la începutul anului nu știau ce să facă cu declarația pentru evitarea dublei impuneri.

Alegerea îți aparține.

Edited by daddypuff, 16 April 2022 - 08:22.


#3
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
e mult mai ok in general sa stii din start ca ai niste costuri decat solutiile miraculoase 0 taxe cu **

#4
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 ADE789, on 15 aprilie 2022 - 21:26, said:

Ce parere aveti despre cei doi cei mai populari brokeri in Romania ptr. investii in actiuni din strainatate. Avantaje si dezavantaje ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZdFsAVFayh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EMc-WOpxsZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie personal IBKR mi se pare ca au o platforma ff imbacsita si multe taxe. Ma intreb deci de ce un investitor din RO nu ar merge mai degraba pe mana XTB, decat sa aleaga IBKR? Pareri PRO si CONTRA ?!?

Cred ca Ovidiu Tarcu e afiliat cu XTB, au avut si tot colaborari in trecut. Posibil ca asta sa-i influenteze putin recenziile.

Oricum, nu e un broker rau fata de alte optiuni disponibile, dar majoritatea celor care au cont la IBKR (incl. eu), se simt ceva mai safe acolo

Edited by pumbacu90, 16 April 2022 - 18:11.


#5
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Nu exista un sumar? ma enerveaza clipurile asa de lungi care pot fi rezumate in cateva fraze.

Eu am ales IBKR, firma serioasa listata la bursa.
Zero comission -> bagam comisionul in spread; o sa recuperam banii in alte moduri de la tine, daca nu reusim o sa marim comisioanele dupa ce am atras mai multi clienti.
Daca esti investitor pe termen lung cred ca e preferabil sa alegi un broker cat mai credibil.

#6
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Dintre băncile de la noi care este cea mai avantajoasă ca broker ? Nu prea am incredere sa-mi pun banii la SRL-uri.

#7
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Niciuna. și băncile-s tot societăți comerciale. de regulă, nu cu răspundere limitată ci pe acțiuni.

și nu prea poți compara IBKR cu vreo bancă din RO. Posted Image

#8
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View PostShade14, on 16 aprilie 2022 - 19:02, said:

Nu exista un sumar? ma enerveaza clipurile asa de lungi care pot fi rezumate in cateva fraze.

Eu am ales IBKR, firma serioasa listata la bursa.
Zero comission -> bagam comisionul in spread; o sa recuperam banii in alte moduri de la tine, daca nu reusim o sa marim comisioanele dupa ce am atras mai multi clienti.
Daca esti investitor pe termen lung cred ca e preferabil sa alegi un broker cat mai credibil.

Si daca peste 6 luni IBKR reintroduce "taxa" de 10$/lună pretinzand nu stiu ce motive ? sarim de la un broker la altul de "n" ori ?

#9
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postsilviu99, on 25 octombrie 2022 - 08:58, said:



Si daca peste 6 luni IBKR reintroduce "taxa" de 10$/lună pretinzand nu stiu ce motive ? sarim de la un broker la altul de "n" ori ?

Asta poate fi un argument impotriva oricarui broker, acum 2 ani, XTB avea minim 10$ / tranzactie.

Eu eram pe IBKR si cand era min 10$/ luna, daca planuiesti sa-ti tii o suma considerabila pe termen lung, nu e un comision atat de mare, in opinia mea

Edited by pumbacu90, 25 October 2022 - 10:27.


#10
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View Postpumbacu90, on 25 octombrie 2022 - 10:26, said:

Asta poate fi un argument impotriva oricarui broker, acum 2 ani, XTB avea minim 10$ / tranzactie.

Eu eram pe IBKR si cand era min 10$/ luna, daca planuiesti sa-ti tii o suma considerabila pe termen lung, nu e un comision atat de mare, in opinia mea

Pe mine ma enerveaza cei de la IBKR cu faptul ca-ti cer numele si adresa angajatorului, asta o fac pentru cazul in care ai datorii pe cont sa-si poata recupera banii, daca imi fac cont de "cash" si nu de "margin" ce rost are sa-mi mai ceara angajatorul ?

#11
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postsilviu99, on 25 octombrie 2022 - 13:43, said:



Pe mine ma enerveaza cei de la IBKR cu faptul ca-ti cer numele si adresa angajatorului, asta o fac pentru cazul in care ai datorii pe cont sa-si poata recupera banii, daca imi fac cont de "cash" si nu de "margin" ce rost are sa-mi mai ceara angajatorul ?

Da, e putin migalos. Nu stiu in ce masura chiar si verifica acele date.

Motivul, cred eu, ar fi mai degraba justificarea sursei banilor, la fel cum si o banca te intreaba de numele angajatorului la date personale, chiar daca nu ai credit la ei.

#12
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
e vorba de KYC și AML practices, nu stă IBKR să îți verifice ție angajatorul. nici măcar nu le pasă.

#13
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postdaddypuff, on 25 octombrie 2022 - 17:41, said:

e vorba de KYC și AML practices, nu stă IBKR să îți verifice ție angajatorul. nici măcar nu le pasă.
Confirm. Am pus angajatorul la care lucrasem prin 2010, n-am avut nicio problema.

#14
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
La IBKR de unde modificam din cont metoda de calcul (FIFO sau cost mediu) ?

#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cei care folositi XTB nu vi se pare ca e extrem de greu de folosit ? Sunt pe demo, am 27 de unitati ETF VUAA.DE dar nu pot sa vand decat 27 odata, nu se poate 1 bucata ceea  ce mi se pare o idiotenie. Exista un orar de tranzactionare cumva ?

Attached Files



#16
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
La ibkr merge sa iei diviziuni dintr-un etf? Parca asa citisem la un moment dat, știu ca la xtb nu merge

#17
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

View PostRemicade, on 07 decembrie 2022 - 20:18, said:

Cei care folositi XTB nu vi se pare ca e extrem de greu de folosit ? Sunt pe demo, am 27 de unitati ETF VUAA.DE dar nu pot sa vand decat 27 odata, nu se poate 1 bucata ceea  ce mi se pare o idiotenie. Exista un orar de tranzactionare cumva ?

Eu stiam ca se poate. MErgi pe pozitia deja deschisa, second click si ai acolo optiune sa inchizi cate unitati vrei.

#18
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View PostEagle Raider, on 07 decembrie 2022 - 21:13, said:

La ibkr merge sa iei diviziuni dintr-un etf? Parca asa citisem la un moment dat, știu ca la xtb nu merge

Stiu ca doar actiuni poti lua divizate nu si ETF-uri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate