Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cabană A frame la Via Transilvanica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Au trecut anii, au trecut chinurile, au trecut "boalele" și iată că sosește clipa cea mare, am terenul, săptămâna viitoare probabil mă apuc de drum, apoi de proiect, de beci și de acoperiș. Detaliile sunt stabilite, după cum urmează:

105 metri de drum aproximativ, o platformă de 30 mp, una de 80 mp pentru parcare și întoarcere pe teren.
Beci pentru cubitainere cu apă, puffer, eventual acumulatori și rezervor de gheață
Acoperiș de 14 mp lungime și 10 lățime sub care voi construi inițial doar parțial, taghet final 100mp din cei 140, restul terase.
Panouri solare pe panta sudică, sus eoliene savonius cel mai probabil cu motoare de ebike modificate pe post de generatoare.
16kwh de acumulatori lifepo4, 48v, sistem de iluminnat pe 48v, eventual cu becuri uvb cu invertoare mici pentru lumină (alt subiect)
Ferestre doar în laterale, fără veluxuri.
Toaletă cu compost folosită cât mai mult pentru a nu încărca fosa, amplasată într-o cămăruță separată, ventilată.
La exterior voi podi cu deșeuri de lemn, în interior voi pune deșeuri pentru priză, lambriu de PVC jos, sus voi cofra cu policarbonat și apoi probabil tapet.
Voi umple cu ciment spumant cu fulgi de polistiren, 40 cm grosime.

Voi reveni pe parcurs cu detalii :)

#2
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
Mult spor si sa ne dai poze pe parcurs :D

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Am vrut și eu să mă apuc lângă Muntele Mic, găsisem și vreo două terenuri , cu apă și canalizare, unul are și curent pe slog, dar mi-a cam trecut.

#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002
Interesanta initiativa. Sa ne tii la curent.
Unde pe traseul Via Transilvanica e plasata?

#5
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
In loc la eoliana cumpăra niște panouri solare bune. Ți-o spune unul care a aruncat banii pe asa ceva.

#6
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Ai găsit proiectul sau lucrezi la el? Fundația cum o sa o faci?

#7
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022
pentru fundatie ia in considerare suruburile - sigur iesi mai ieftin fata de o fundatie clasica iar pentru izolatie ia in considerare o solutie eco - lana sau fibre din lemn/celuloza. ai multe avantaje fata de acea spuma de ciment la aceeasi grosime.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 daniMMM, on 16 aprilie 2022 - 08:42, said:

Am vrut și eu să mă apuc lângă Muntele Mic, găsisem și vreo două terenuri , cu apă și canalizare, unul are și curent pe slog, dar mi-a cam trecut.

Nu te da bătut. O casă acolo unde îti dorești este cel mai frumos drum din viață.

 Wotan, on 16 aprilie 2022 - 10:09, said:

Interesanta initiativa. Sa ne tii la curent.
Unde pe traseul Via Transilvanica e plasata?
În localitatea Carașova, sat Iabalcea.

 gymy, on 16 aprilie 2022 - 11:25, said:

In loc la eoliana cumpăra niște panouri solare bune. Ți-o spune unul care a aruncat banii pe asa ceva.
Încep cu un generator pe GPL inițial, apoi panouri, apoi eoliene. În zonă am vânt în zile fără soalre, nu se exclud. Eu nu "arunc" banii, un butoi de 220 litri costă 100 de lei, un motor de bicicletă costă 60 de dolari deci încă din primul an voi putea spune cât mă ajuta eolienele. Pe acoperiș mi-ar intra 14 din alea. Deși ca putere instalată vor reprezenta maxim 20% din panouri, estimez că mă vor ajuta mai mult, având în vedere că acolo cam tot timpul bate vântul câta.

De menționat că un savonius este mai eficient la a capta vânturi de intensitate mică față de o eoliană clasică.

 MicroEdge, on 16 aprilie 2022 - 15:43, said:

Ai găsit proiectul sau lucrezi la el? Fundația cum o sa o faci?

Proiectul nu l-am găsit, este compilat din mai multe surse. Pe șuruburi fac fundația.

 dewalto, on 16 aprilie 2022 - 17:37, said:

pentru fundatie ia in considerare suruburile - sigur iesi mai ieftin fata de o fundatie clasica iar pentru izolatie ia in considerare o solutie eco - lana sau fibre din lemn/celuloza. ai multe avantaje fata de acea spuma de ciment la aceeasi grosime.
Am luat în considerare soluțiile respective. Din păcate toate au dezavantajele lor, cel mai mare fiind dat de dăunători. Nu tot ce este ecologic este și eficient din punct de vedere al costurilor. Uneori mai trebuie și să combini soluții.

BTW, dacă vorbim de emanații din polistiren, eu voi folosi polistiren reciclat, care a lăsat de mult timp ce era să iasă sub formă de gaz din el.

Șuruburile sunt ideale, eu estimez că dacă aș folosi aceleași materiale aș reuși să scot chiar și în zone periurbane construcția la preț mai bun decât cu o fundație pe beton.

Edited by benis, 16 April 2022 - 20:16.


#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Poate iei in considerare si modelul asta de ''jumate' de A frame'' :)



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uVOSWV_SzmA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Este interesant din punct de vedere estetic însă neagă o bună parte din avantajul unui A frame, cum ar fi acoperișul înclinat, ideal pentru panouri solare sau simplitatea construcției.

#11
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

 benis, on 16 aprilie 2022 - 20:04, said:

Nu te da bătut. O casă acolo unde îti dorești este cel mai frumos drum din viață.


În localitatea Carașova, sat Iabalcea.


Încep cu un generator pe GPL inițial, apoi panouri, apoi eoliene. În zonă am vânt în zile fără soalre, nu se exclud. Eu nu "arunc" banii, un butoi de 220 litri costă 100 de lei, un motor de bicicletă costă 60 de dolari deci încă din primul an voi putea spune cât mă ajuta eolienele. Pe acoperiș mi-ar intra 14 din alea. Deși ca putere instalată vor reprezenta maxim 20% din panouri, estimez că mă vor ajuta mai mult, având în vedere că acolo cam tot timpul bate vântul câta.

De menționat că un savonius este mai eficient la a capta vânturi de intensitate mică față de o eoliană clasică.



Proiectul nu l-am găsit, este compilat din mai multe surse. Pe șuruburi fac fundația.


Am luat în considerare soluțiile respective. Din păcate toate au dezavantajele lor, cel mai mare fiind dat de dăunători. Nu tot ce este ecologic este și eficient din punct de vedere al costurilor. Uneori mai trebuie și să combini soluții.

BTW, dacă vorbim de emanații din polistiren, eu voi folosi polistiren reciclat, care a lăsat de mult timp ce era să iasă sub formă de gaz din el.

Șuruburile sunt ideale, eu estimez că dacă aș folosi aceleași materiale aș reuși să scot chiar și în zone periurbane construcția la preț mai bun decât cu o fundație pe beton.

am participat la constructia unor casute de gen pt WWF si au venit cu o izolatie dubla din fibre de lemn si un fel de lana tot din lemn de provenienta germania care se laudau ei ca face fata la daunatori si este si foarte ieftina. transportul ar fi fost mai scump decat materialul in sine. peste s-a pus o folie tot din acelasi sistem izolator si la final sitza/sita din lemn.

cauta pe net campusul WEWILDER si pune o intrebare - ce sistem izolator au folosit si de la cine.

Edited by dewalto, 17 April 2022 - 11:46.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Totul începe cu un drum.

Attached Files



#13
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Bafta. Și sa ții actualizat jurnalul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate