Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

amortizor pe șa sau pe tija de șa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
salut. in acest moment imi permit sa cumpar ceva de 500lei. ori o tija de sa cu amortizor SuntourNCX ori o șa Selle Royal Respiro Soft Unisex-Royalgel. Șaua echipata acum e una de vreo 150 lei cu elastomer, tija originala canondale C4. Bicicleta folosita pentru agrement si ocazional naveta in oras. Drumurile sant si cu piatra cubica, si proaste in zona industriala. nu folosesc bicicleta offroad, nici nu merg cu viteza. deci ma intereseaza doar comfortul oferit de cele doua componente, si daca nu e prea mult si inutil sa am suspensie foarte buna si pe tijă si pe șa.

#2
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Seile astea confortabile, late si cu arcuri, sunt pentru biciclete de oras, pe care ciclistul are pozitie de stat "in fund", datorata geometriei bicicletei, creata pentru confort (coarne mai inalte etc.)
Bicicletele MB au o geometrie sportiva, pe care ciclistul sta "aplecat", si la care nu prea se potriveste saua lata.
Cred ca mai potrivit e un amortizor de sa.
Daca nu folosesti bicicleta offroad si vrei confort, de ce nu ai luat bicicleta de oras? Posted Image

#3
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

View Posts1lviu86, on 15 aprilie 2022 - 16:13, said:

Seile astea confortabile, late si cu arcuri, sunt pentru biciclete de oras, pe care ciclistul are pozitie de stat "in fund", datorata geometriei bicicletei, creata pentru confort (coarne mai inalte etc.)
Bicicletele MB au o geometrie sportiva, pe care ciclistul sta "aplecat", si la care nu prea se potriveste saua lata.
Cred ca mai potrivit e un amortizor de sa.
Daca nu folosesti bicicleta offroad si vrei confort, de ce nu ai luat bicicleta de oras? Posted Image
pentru ca in orasul meu sant canalizari sau scurgeri de apa transversale, cu decuparile in lungul soselei. cu o bicicleta de oras trebuie sa le traversezi pieziș, ceea ce uneori nu e posibil datorita masinilor parcate pe sensul de mers si a celor ce vin din sens opus. un mtb cu minim balon minim 2.1 trece fara probleme. sant si strazi cu piatra cubica...per total un mtb e mult mai potrivit strazilor proaste din zona industriala. dar... doar de mi-am dat seama ca pe o tija mi-ar fi mult mai greu sa prind portbagajul, partea care amortizeaza fiind nefolosibila. as risca sa trebuiasca sa-l prind asa jos incat ca frece de roata.

Edited by radinel, 15 April 2022 - 16:49.


#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
parere perosnala:
amortizorul de sa nu mi s-a parut prea eficient, are si un mic joc in jurul axei care uneori e deranjant
dar asi merge si, si... eu pe bicla de oras am avur o sa cu arcuri duble (cursa mare) care erau suficient de moi.
si nu era o șa lata, dar nici de curse
șaua era din piele cu o pernita in spate (asa a venit echipata bicicleta) peste care s-a tras o husa cu gel
ceva gen asa in spate
[ https://www.bikecentral.ro/upload/4299/sa.brooks.b190.cu.arcuri.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
In mod normal nu-ti trebuie niciun amortizor de sa. Mai ales in regimul in care folosesti bicicleta.
Ce inaltime si ce greutate ai? Ai o sa masurata, sa-ti fie potrivita conformatiei bazinului?

#6
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Cate kg. ai?


#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Nu se sta cu curul in sa cind treci peste denivelari.

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
eee... nici chiar asa... nu stai pe sa cand urci o bordura dar daca drumul e plin de denivelari șaua pentru ce-o mai tii?
iti mai vibreaza si mainile de nu le mai simti

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Sigur, zici ca face Paris-Roubaix la naveta :)

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pai daca in loc sa stai pe șa, stai proptit in maini...

#11
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
am 167 si vreo 74kg. cam am burta, in rest musculos, am facut sport cand eram tanar.
mi-am dat seama ca tija mi-ar face probleme. posibil sa nu am loc sa prind portbagajul cu quick release si mi-am adus aminte ca tija originala era prea lunga si am mai taiat din ea. nu stiu cat mi-ar permite suntour-ul sa tai, nu stiu daca are reglaj de arc la capat. asa ca am comandat saua. ca dimensiuni e aproape identica cu saua echipata (alta decat saua originala a bicicletei) , una cu arcuri duble. era o sa decenta cat a fost, acum i s-a desprins un arc din partea superioara. sincer , un al 3lea motiv este cum arata sua comandata. nu trec peste borduri, merg pe sosea, indiferent de trafic.
multumesc tuturor.

#12
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
La 74 kg e ok amortizorul pe tija.
Cred ca te-ar ajuta mai mult o pereche de pantaloni cu bazon. Acum se găsesc intr-o multime de variante.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate