Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

incident minor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Norocos soferul pagubit, isi vopseste toata bara pe RCA-ul tau, daca avea doar julitura cauzata de tine fiind dauna mica nu cred ca era bagat in seama la asigurator.

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Sigur ca da Posted Image
Ala o fi fraier sa accepte doar reparatia zgarieturii
Cred ca abia astepta un neatent ca tine sa-si vopseasca si el bara
A prins ocazia perfecta.

In alta dezordine de idei - cred ca pretul reparatiei este ultima ta problema
Daca se duce la politie mai incasezi si 2 puncte de penalizare (poate 3)

Nu stii ca orice greseala se plateste ?

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 kosmin90, on 15 aprilie 2022 - 17:51, said:

Norocos soferul pagubit, isi vopseste toata bara pe RCA-ul tau, daca avea doar julitura cauzata de tine fiind dauna mica nu cred ca era bagat in seama la asigurator.

Isi vopseste toata bara pe RCA-ul tuturor. Sau nu ai remarcat cat de mult s-a scumpit RCA pentru ca toata lumea repara orice, oricum, exact ca in codru.

#22
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017

 Nox06, on 15 aprilie 2022 - 15:21, said:

... ce imi poate face el are doar poze cu actele mele?

Nu iti poate face nimic. Ofera-te sa-i repari ceea ce ai provocat tu, pe banii tai ca asa e omeneste. Daca are pretentii sa-si repare si altceva la masina zii ca tu nu platesti altceva. Nu cred ca va deschide un proces civil pentru atata lucru. Politia chiar daca te gaseste vinovat de ceva (apropo, erai pe drum public sau in parcare/ spatiu privat? ca daca nu erai pe drum public politia nu are treaba) nu te poate obliga sa-i platesti nimic. Poti lua doar amenda.

E nesimtire sa ceri cuva sa-ti repare toata masina pt un kkt de zgarietura.

#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 Nox06, on 15 aprilie 2022 - 15:21, said:

....cel de la asigurare m-ia zis sa nui dau asigurarea si sa merg la politie sa declar...

Ce atent cel de la asigurare. Cu asigurarea ta. De-abia asteapta cei de la politie sa va solutioneze. Du-te-n viteza, ca cel lovit a fost deja si ai obligatia sa declari accidentul usor in cel mult 24 de ore.

#24
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

E nesimtire sa ceri cuva sa-ti repare toata masina pt un kkt de zgarietura.
asa crezi?
pai ca sa eviti asemenea pretentii, nu-i lovi masina!!! e foarte simplu!!!
te-a obligat cineva sa-l lovesti? nu! l-ai plesnit? asuma-ti si data viitoare fii mai atent...
timpul omului, stressul si alergatura cine o plateste? el ce vina are?
ce atatea discutii?!?

initiator... cam care ar fi un raspuns care sa-ti convina tie? cam ce-ai vrea tu sa zicem?

Edited by apocalipsul, 15 April 2022 - 18:25.


#25
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013

 realwalle, on 15 aprilie 2022 - 18:00, said:


Nu iti poate face nimic. Ofera-te sa-i repari ceea ce ai provocat tu, pe banii tai ca asa e omeneste. Daca are pretentii sa-si repare si altceva la masina zii ca tu nu platesti altceva. Nu cred ca va deschide un proces civil pentru atata lucru. Politia chiar daca te gaseste vinovat de ceva (apropo, erai pe drum public sau in parcare/ spatiu privat? ca daca nu erai pe drum public politia nu are treaba) nu te poate obliga sa-i platesti nimic. Poti lua doar amenda.

E nesimtire sa ceri cuva sa-ti repare toata masina pt un kkt de zgarietura.
eram in parcare privata la servici ...

#26
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017

 apocalipsul, on 15 aprilie 2022 - 18:23, said:

...asuma-ti si data viitoare fii mai atent...
timpul omului, stressul si alergatura cine o plateste?

iti asumi doar ce ai provocat tu, restul problemelor pe care le ai la tigaie ti le rapari tu, cand si cum preferi. Esti un cocalar cu multa aroganta daca ai pretentia sa-ti repare omul in plus, ce nu ti-a stricat el. iar aia cu stresul si ce cacaturi mai debitezi tu acolo sa justifici nesimtirea, mai citeste o data, e vorba ca doar i-a atins bara, cu un polish rezolva problema.

 Nox06, on 15 aprilie 2022 - 18:34, said:

eram in parcare privata la servici ...

Atunci stai linistit cu politia, nu trebuie sa declari nimic. Pentru siguranta fa niste poze la masina ta, pe care sa fie inserata data si ora ca sa elimini orice potentiala magarie.

#27
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013

 realwalle, on 15 aprilie 2022 - 18:38, said:

iti asumi doar ce ai provocat tu, restul problemelor pe care le ai la tigaie ti le rapari tu, cand si cum preferi. Esti un cocalar cu multa aroganta daca ai pretentia sa-ti repare omul in plus, ce nu ti-a stricat el. iar aia cu stresul si ce cacaturi mai debitezi tu acolo sa justifici nesimtirea, mai citeste o data, e vorba ca doar i-a atins bara, cu un polish rezolva problema.



Atunci stai linistit cu politia, nu trebuie sa declari nimic. Pentru siguranta fa niste poze la masina ta, pe care sa fie inserata data si ora ca sa elimini orice potentiala magarie.
masina mea nu are nici o zgarietura.....nici urme de vopsea de pe masina lui care e neagra

Edited by Nox06, 15 April 2022 - 18:44.


#28
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017

 Nox06, on 15 aprilie 2022 - 18:43, said:

masina mea nu are nici o zgarietura.....nici urme de vopsea de pe masina lui care e neagra
Nu conteaza, el poate sa-si avarieze masina mai tare (o tranteste intr-un pod, copac, zid) si te reclama ca tu i-ai avariat-o, si, intre timp, tu ai reparat-o pe a ta fara autorizatie si intri pe mana politiei. Si pana demonstrezi la politie ca nu e asa, te imbolnavesti de nervi. Iar daca cunoaste ceva politisti, or sa incerce sa te intimideze la maxim. Stiu chestiile astea ca am trecut prin asa ceva.

#29
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 realwalle, on 15 aprilie 2022 - 18:38, said:

Atunci stai linistit cu politia, nu trebuie sa declari nimic. Pentru siguranta fa niste poze la masina ta, pe care sa fie inserata data si ora ca sa elimini orice potentiala magarie.
Vezi ca e un pic mai complicat: În cazul accidentelor petrecute pe drumuri închise circulaţiei rutiere sau drumuri aflate pe proprietăţi private, se aplică regulile stabilite de administratorul proprietăţii. Dacă nu există astfel de reguli, abia atunci se pot aplica cele privind circulaţia pe drumurile publice, coroborat cu prevederile codurilor civil şi penal.
https://www.politist...-de-circulatie/

#30
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017
Uite aici: https://bpr.politiar...trebuie-sa-stim


#31
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 Nox06, on 15 aprilie 2022 - 15:21, said:

Salut am avut un incident minor astazi cu masina am dat usor cu spatele putin si lam lovit in bara fata nu sa intamplat nimic doar un jgomot...bara avea o zgarietura mai veche in partea stanga jos...el sustine ca eu iam facuto...si vrea toata bara vopsita acuma....cel de la asigurare m-ia zis sa nui dau asigurarea si sa merg la politie sa declar... ce imi poate face el are doar poze cu actele mele?
Nu pot crede ca ai deschis un asemenea topic aici. Pai daca esti sofer, stii ca odata ce l-ai lovit...ii dai asigurarea sau va intelegeti. Punct. Poti dovedi ca nu tu i-ai deteriorat bara ? si daca poti, tot tu esti vinovat ca l-ai lovit. Tot tu esti ala cu ciocul tare...ca vezi doamne. Mai bine te face pieton pentru o luna, sa te inveti minte sa fi om, in primul rand.

#32
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Daca el nu are niciun semn pe masina, nici ca i-a lovit-o nu poate dovedi. Pe mine ma roade ca militienii s au ascuns in birouri si nu mai vin la accidente, ii lasa pe oameni sa si sparga capetele si sa se judece etc. Atributii din ce in ce mai putine, pretentii si aroganta din ce in ce mai mari.

#33
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 stefan0011, on 15 aprilie 2022 - 20:01, said:

Pe mine ma roade ca militienii s au ascuns in birouri si nu mai vin la accidente, ii lasa pe oameni sa si sparga capetele si sa se judece etc. Atributii din ce in ce mai putine, pretentii si aroganta din ce in ce mai mari.

Cu lenea politistilor ai dreptate. Pe de alta parte, daca frecusul s-a produs intr-o parcare si nimeni nu i-a anuntat, trebuiau sa citeasca in globul de cristal?

#34
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
ma refer la legea care ii scuteste de deplasare, si au facut culcusuri calde si nici nu mai vor sa fie deranjati

#35
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Te intelegi cu el la pret, scrieti pe amiabila ca l-ai despagubit cu X lei si nu mai are pretentii si gata. Sigur ca ii dai si banii de despagubire.

#36
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 stefan0011, on 15 aprilie 2022 - 21:12, said:

ma refer la legea care ii scuteste de deplasare, si au facut culcusuri calde si nici nu mai vor sa fie deranjati
Parlamentul romaniei a fatat legea asta.
Politia romana trebuie sa  desfasoare alte activitati  mai  importante pentru siguranta  nationala si a cetatenilor sai..
Asta a rezultat din studiul de fezabilitate privind " eficientizarea" unor institutii bugetate de statul roman.
Timpul si resursele necesare pentru acestea sunt finantate prin sistemul de asigurari obligatorii, RCA.
Simplu si corect.
Prin urmare primele de asigurare au crescut. Si vor mai creste.
Daca tu personal nu esti de acord cu asta, afla ca procedurile din legea actuala sunt in conformitate cu normele europene si agreeate de orice om normal cu capul.
Cel care are impresia politistii stau dejeaba si NU vor sa se "deplaseze", cred ca nu inteleg ca fiecare km. parcurs de acestia costa atat motorina, cat si logistica necesara intretinerii autovehicolui respectiv.
Daca aduni ca un contabil cu stupoare vei constata ca suma necesara sa intervina un echipaj in cateva minute de la sezizare, are multe "zero-uri".

Edited by tioopedi, 15 April 2022 - 21:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate