Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

incident minor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013
Salut am avut un incident minor astazi cu masina am dat usor cu spatele putin si lam lovit in bara fata nu sa intamplat nimic doar un jgomot...bara avea o zgarietura mai veche in partea stanga jos...el sustine ca eu iam facuto...si vrea toata bara vopsita acuma....cel de la asigurare m-ia zis sa nui dau asigurarea si sa merg la politie sa declar... ce imi poate face el are doar poze cu actele mele?

Edited by Nox06, 15 April 2022 - 15:21.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Banuiesc ca ai permis de conducere. Daca da,cum l-ai obtinut?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mergi la politie.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Politistul de la circulatie va decide daca zgarietura e de la impact sau de la o bordura.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
se poate duce la politie sa declare accidentul. te alegi cu amenda si asiguratorul probabil ca o sa-i schimbe/repare bara.

#6
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005

View Post_Smiley_, on 15 aprilie 2022 - 16:12, said:

se poate duce la politie sa declare accidentul. te alegi cu amenda si asiguratorul probabil ca o sa-i schimbe/repare bara.
+30 zile pe tusa.

#7
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 02.06.2021
Ce te mai kk pe tine. Ai comis.o si aia e, ii dai omului asigurarea si cei de la asigurari vor face o constatare si decid ei ce si cum. Daca aveam chef de alergatura, zilele trecute unul da cu spatele. Ghici unde se opreste si ce am patit? Se opreste in masina mea, bara f putin zgariata. Am apreciat ca si.a cerut scuze si a vrut sa imi dea asigurarea sa acopere pagubele. Am zis pas, i.am strans mana si la revedere. La vreo 2 zile distanta, dau sa parchez, unul deschide larg usa, m.am ales cu mici urme pe usa mea, mai vizibile ca cele de pe bara. S.a dat jos, si.a cerut si asta scuze si ma.intreaba daca vreau sa imi dea asigurarea. Am zis iar nu si am plecat mai departe, ca nu am cum sa stau in service pt cateva puncte, iar oamenii nu au coborat cu atitudinea "ce faci bah, te.ai bbagat, etc si a fost usor sa nu iau in seama. Stiu ca urmele se aduna si se vad, dar eu personal, uit de ele. Zic in gand Bucuresti si trec peste. Asa ca fii om civilizat, da.i omului asigurarea si vede el mai departe.
Eu unul, daca ziceai ca nu dai asigurarea, ma duceam direct la politie, cu speranta ca ai c***ele tari in continuare si tu nu declari accidentul, ca sa imi dai asigurarea si sa ramai si fara carnet.

Edited by Namidee, 15 April 2022 - 16:56.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttrid_ovi, on 15 aprilie 2022 - 16:29, said:

+30 zile pe tusa.
Pentru ?

#9
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013
iam zis ca facem amiabila... cum sai dau asigurarea pentru atata zgarietura?cea de pe colt o avea deja si vrea toata bara vopsita acuma :))  maine dimineata mergem la politie
https://yourimagesha...m/ib/yhoH2egLSy

#10
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostNox06, on 15 aprilie 2022 - 17:08, said:

iam zis ca facem amiabila... cum sai dau asigurarea pentru atata zgarietura?

Se poate inchide topicul Posted Image

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNox06, on 15 aprilie 2022 - 17:08, said:

iam zis ca facem amiabila... cum sai dau asigurarea pentru atata zgarietura?cea de pe colt o avea deja si vrea toata bara vopsita acuma Posted Image)  maine dimineata mergem la politie
https://yourimagesha...m/ib/yhoH2egLSy
Tu știi ce înseamnă amiabila?

#12
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View PostNox06, on 15 aprilie 2022 - 17:08, said:

iam zis ca facem amiabila... cum sai dau asigurarea pentru atata zgarietura?cea de pe colt o avea deja si vrea toata bara vopsita acuma Posted Image)  maine dimineata mergem la politie
https://yourimagesha...m/ib/yhoH2egLSy
Pai... amiabila cam aia e: va dati datele si asigurarea unul celuilalt, apoi fiecare isi vede de treaba lui... Iar tu te alegi cu un mic malus la asigurarea viitoare. La politie cred ca o sa va trimita la plimbare pentru atata lucru, sau primesti amenda si puncte.
Meserie, te halesc.

#13
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013
pai cu asigurarea mea  isi vopsete toata bara fata...eu ii repar doar zgaretura mea care iese la un polish cu 100lei el are mai multe si pe la teral....mult mai vechi

Edited by Nox06, 15 April 2022 - 17:24.


#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pai si acu ce vrei?!? cine te-a pus sa dai in el? nu puteai sa nu dai???
daca i-ai facut o zgarietura cat unghia sau i-ai faramat jumate de masina, pe tine te costa exact la fel...
nu inteleg ce te freaca grija...
sa-si faca si toata masina... daca ai fost neatent, aia e
vrei sa nu mai faceti amiabila sa nu-ti pierzi bonusul la asigurator? intelege-te cu el,  da-i niste bani si aia e
socotresti tu cum e mai bine
la politie ce crezi ca se intampla? il scot pe el vinovat ca nu te-ai asigurat tu la mersul cu spatele? sau ce?
asta e oftica ta? ca-si vopseste el bara? pai el te-a pus sa-l plesnesti?

Edited by apocalipsul, 15 April 2022 - 17:32.


#15
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013

View Postapocalipsul, on 15 aprilie 2022 - 17:26, said:

pai si acu ce vrei?!? cine te-a pus sa dai in el? nu puteai sa nu dai???
daca i-ai facut o zgarietura cat unghia sau i-ai faramat jumate de masina, pe tine te costa exact la fel...
nu inteleg ce te freaca grija...
sa-si faca si toata masina... daca ai fost neatent, aia e
pai cum vine asta daca avea si bara spate rupta tot eu eram devina daca lam lovit in fata?

#16
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View PostNox06, on 15 aprilie 2022 - 17:22, said:

pai cu asigurarea mea  isi vopsete toata bara fata...eu ii repar doar zgaretura mea care iese la un polish cu 100lei el are mai multe si pe la teral....mult mai vechi
Aia o faci tu cu mainile, sculele si vopseaua ta. La service, aia fac altfel: demonteaza bara, o curata, o vopsesc, o pun la loc. Iar asiguratorul plateste.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNox06, on 15 aprilie 2022 - 17:22, said:

pai cu asigurarea mea  isi vopsete toata bara fata...eu ii repar doar zgaretura mea care iese la un polish cu 100lei el are mai multe si pe la teral....mult mai vechi
Se vopsește întreg elementul. Nu vopsește ala 10 cm. Nu te interesează pe tine prețul. Îți creste la fel clasa malus pt o dauna indiferent de valoarea reparatiei

#18
Nox06

Nox06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2013

View Postdorin_2k, on 15 aprilie 2022 - 17:42, said:

Se vopsește întreg elementul. Nu vopsește ala 10 cm. Nu te interesează pe tine prețul. Îți creste la fel clasa malus pt o dauna indiferent de valoarea reparatiei
daca zgarietura aia de 20 cm subtire cat acul iese la polish si platesc eu din buzunar ce rost are sai dau asigurarea si sa repare el toata bara zgariata de el?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate