Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Aveți cunoscuți care nu lucrează, deși sunt în putere și toate cele?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#307
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlexEn, on 03 mai 2022 - 19:38, said:

Afirmatiile astea imi demonstreaza doar cat de putine stii sau vrei sa intelegi.
Lucrurile nu sunt doar albe sau negre. Este tot curcubeul intre. Psihologia umana este complexa si nu depinde de anul in care te-ai nascut si de varsta din acte. Dar deja ne indepartam de la subiect.
motiv pentru care nu putem generaliza nimic, pentru ca  fiecare este unic in felul sau, incepand de la mediul in care traieste si oportunitatile care nu se ivesc la fel de frecvent  oriunde.

Pretentiile si standardele difera.
Daca traiesti intr-un oras industrial, cum erau pe vremuri, erai realizat daca ai prins un loc de munca la uzina din oras, si de acolo depindea mai departe de tine cum te gospodareai in viata.

Imaginati-va ca azovstal-ul ala din Mariupol, avea 35000-40000 de angajati. Practic 10% din populatia orasului lucra in respectiva otelarie.

Acuma daca vrei de munca repede , un' te duci? La glovo? Sau vanzator la supermarket  / fast food?  Mare realizare.

#308
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Posttfmercedez, on 04 mai 2022 - 19:53, said:

motiv pentru care nu putem generaliza nimic
asta e caracteristica femeilor
fiecare femeie se crede unica si speciala de unde si ideea ca nimic nu se poate generaliza.

ei bine in lumea reala TOTUL se generalizeaza si standardizeaza, asa functioneaza societatea asta in care traim

#309
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Se poate da dislike la postari?

Bai misoginule... Ce legătură este între afirmația colegului și femei numai tu poți ști.
Dacă tu ești scos din tiparniță nu înseamnă că toti suntem la fel.
Fiecare persoana din lume e unica. Inclusiv tu. ;)

#310
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
I'm not! :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KHbzSif78qQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#311
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postro_explorer, on 06 mai 2022 - 19:57, said:

Bai misoginule... Ce legătură este între afirmația colegului și femei numai tu poți ști.


Are o tema recurenta :lol:

Edited by AlexEn, 06 May 2022 - 20:22.


#312
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postro_explorer, on 06 mai 2022 - 19:57, said:

Ce legătură este între afirmația colegului și femei
e jenant sa auzi "barbati" cum folosesc vocabular de femeie.

"sunt unica"
"nu poti generaliza"
"ai discutat cu toate sa stii cum gandesc toate"

vorba genereaza intentie, intentia genereaza fapte
iar o societate in care barbatii sunt pisdificati, nu ajuta pe nimeni. nici macare pe femei.

#313
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Citesc subiectul asta, l-am bagat de ceva timp la favorite.

Tin minte videoclipurile alea de la revolutia din 89, cei din piata sperau ca tara o sa fie condusa de muncitori, ca ei fac tara sa mearga.
30 si ceva de ani mai tarziu? Tara este condusa de niste dastia care toata viata nu au facut nimic inafara de politica.


Ce doresc sa zic? Din sursele de venit pasive foarte probabil fac mai multi bani ca alte persoane din muncit cu ziua sau ajutor social.
Am intrebat o cunostinta, hai sa zicem ca viata iti merge perfect, barbat, ajungi la 65 de ani, esti singur, ai fost toata viata la job. Ce faci la 65 de ani? Singur? Ca om care ai fost toata viata la job, nu ai chiulit de la scoala, nu ai intarziat la job, nu ai avut absente la job, ce ti-a oferit viata? Esti singur, stai in oras, esti singur, foarte probabil nu mai ai asa de multi prieteni ca oameni mai mor in accidente.

Am subiectul asta la favorite de ceva timp si nu am avut timp sa scriu. Am fost in vacanta si o alta cunostinta punea intrebarile alea:
1 - Ai chiuit vreodata?
2 - Ai intarziat vreodata la job?
3 - Ai lipsit vreodata de la job?
Cateva intrebari pe linia asta, si ma uitam la alte cunostinte trecute de 40 de ani care ziceau Nu la intrebarile astea. Era ciudat cat de trist imi parea ca toata viata au fost asa de corecti si tot nu au facut mare lucru in viata.

Deci da? Am cunostinte care aparent nu fac nimic, am care mimeaza ca mai vand o masina, samsarie, dar am si cunostinte dubioase, care sunt full de bani.
A avea un job nu inseamna ca ai bani.
Si a nu avea un job nu inseamna ca nu ai o alta sursa de venit.
Doar ca fiind Romania nu este o idee buna sa zici nimic despre sursele extra de venit. NIMIC!

In schimb am care nu cred ca or sa se poata retrage vreodata, care se inchid singure cand le intrebi? Ok? Ai o varsta, ai divortat, esti singur, mergi inainte? Poate intalnesti mare dragoste, este timpul sa ai discutia aia sincera cu tine, nu mai faci copil la 40 de ani, oricat ti-ar placea este o discutie egoista.
Si ce faci? Imbatranesti singur la oras si astepti sa mori ca atunci sa apara vreo rusa sa mosteneasca apartamentul sau la ce ai platit rate si ai intretinut?

Si aici este partea in care cei care nu fac nimic pe langa o dau in gard cu "afacere", afacere este cuvantul ala cand care reprezinta ideile pe care le arunci fara rost sa ai o scuza. Imi povestea o cunostinta de afaceri cu spalatori self, dalea de bagi fisa si vin bani.
Si ma gandeam? Ba? Asta este o afacere de necesita o suma de intrare foarte mare si au aparut destule astea ca ciupericile dupa ploaie de deja mai dispar si din spalatoriile astea. Iarna este frig, nu prea vrei sa ai chef sa stai de spalat masina afara.

Si sa o zic pe a buna, de la second handuri si pana la sapalatori auto, aici sunt aia care spala bani. Nu ca am prieteni care trimit fete la produs dar stiu si eu destui dubiosi care au "afaceri" dubioase si spala bani prin second handuri, magazine de haine prin targuri comerciale si spalatori auto ca se lucreaza cu cash si se pierde sirul banilor.


Asa ca purtatul asta de grija altora este o moda romaneasca.

Edited by -ARA-, 08 May 2022 - 08:05.


#314
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcosmin_235423, on 06 mai 2022 - 20:27, said:


e jenant sa auzi "barbati" cum folosesc vocabular de femeie.

"sunt unica"
"nu poti generaliza"
"ai discutat cu toate sa stii cum gandesc toate"

vorba genereaza intentie, intentia genereaza fapte
iar o societate in care barbatii sunt pisdificati, nu ajuta pe nimeni. nici macare pe femei.
Unbelievable Jeff.
Oh no, anyway...

Edited by Vlad_22, 29 May 2022 - 17:19.


#315
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Post-ARA-, on 08 mai 2022 - 08:02, said:

Citesc subiectul asta, l-am bagat de ceva timp la favorite.

Tin minte videoclipurile alea de la revolutia din 89, cei din piata sperau ca tara o sa fie condusa de muncitori, ca ei fac tara sa mearga.
30 si ceva de ani mai tarziu? Tara este condusa de niste dastia care toata viata nu au facut nimic inafara de politica.


Ce doresc sa zic? Din sursele de venit pasive foarte probabil fac mai multi bani ca alte persoane din muncit cu ziua sau ajutor social.
Am intrebat o cunostinta, hai sa zicem ca viata iti merge perfect, barbat, ajungi la 65 de ani, esti singur, ai fost toata viata la job. Ce faci la 65 de ani? Singur? Ca om care ai fost toata viata la job, nu ai chiulit de la scoala, nu ai intarziat la job, nu ai avut absente la job, ce ti-a oferit viata? Esti singur, stai in oras, esti singur, foarte probabil nu mai ai asa de multi prieteni ca oameni mai mor in accidente.

Am subiectul asta la favorite de ceva timp si nu am avut timp sa scriu. Am fost in vacanta si o alta cunostinta punea intrebarile alea:
1 - Ai chiuit vreodata?
2 - Ai intarziat vreodata la job?
3 - Ai lipsit vreodata de la job?
Cateva intrebari pe linia asta, si ma uitam la alte cunostinte trecute de 40 de ani care ziceau Nu la intrebarile astea. Era ciudat cat de trist imi parea ca toata viata au fost asa de corecti si tot nu au facut mare lucru in viata.

Deci da? Am cunostinte care aparent nu fac nimic, am care mimeaza ca mai vand o masina, samsarie, dar am si cunostinte dubioase, care sunt full de bani.
A avea un job nu inseamna ca ai bani.
Si a nu avea un job nu inseamna ca nu ai o alta sursa de venit.
Doar ca fiind Romania nu este o idee buna sa zici nimic despre sursele extra de venit. NIMIC!

In schimb am care nu cred ca or sa se poata retrage vreodata, care se inchid singure cand le intrebi? Ok? Ai o varsta, ai divortat, esti singur, mergi inainte? Poate intalnesti mare dragoste, este timpul sa ai discutia aia sincera cu tine, nu mai faci copil la 40 de ani, oricat ti-ar placea este o discutie egoista.
Si ce faci? Imbatranesti singur la oras si astepti sa mori ca atunci sa apara vreo rusa sa mosteneasca apartamentul sau la ce ai platit rate si ai intretinut?

Si aici este partea in care cei care nu fac nimic pe langa o dau in gard cu "afacere", afacere este cuvantul ala cand care reprezinta ideile pe care le arunci fara rost sa ai o scuza. Imi povestea o cunostinta de afaceri cu spalatori self, dalea de bagi fisa si vin bani.
Si ma gandeam? Ba? Asta este o afacere de necesita o suma de intrare foarte mare si au aparut destule astea ca ciupericile dupa ploaie de deja mai dispar si din spalatoriile astea. Iarna este frig, nu prea vrei sa ai chef sa stai de spalat masina afara.

Si sa o zic pe a buna, de la second handuri si pana la sapalatori auto, aici sunt aia care spala bani. Nu ca am prieteni care trimit fete la produs dar stiu si eu destui dubiosi care au "afaceri" dubioase si spala bani prin second handuri, magazine de haine prin targuri comerciale si spalatori auto ca se lucreaza cu cash si se pierde sirul banilor.


Asa ca purtatul asta de grija altora este o moda romaneasca.
Godzilla tried to read that, had a stroke and fu* king died!

#316
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
E foarte bine sa nu lucrezi.
Daca munca era misto..trebuia sa dai bani sa o faci..cum e la vacante si la alte placeri.


#317
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am cunostinte care freca menta la birou si cand discuta despre job, o fac folosind un cuvant numit "munca".
Si i-am zis unuia, sa ai grija sa nu cobesti sa ajungi vreodata sa muncesti.

Am avut o discutie cu familia cand le-am zis ca o sa plec de la un loc de munca, prima reactia a fost "nu o sa ai serviciu?","ce or sa zica oameni?" Si eu ma gandeam? Care oameni? Si am enumerat cateva cunostinte care nu au loc de munca traditional dar au foarte multi bani.

Si tot la nivelul asta m-a intreba cineva "Unde sunt bani?" si i-am raspuns prin cateva intrebari:
Ce anume ar trebui, eu, om cu bani, sa fac sa iti para tie ca am bani sau sa te multumesc pe tine, dorintele si placerile tale?
Duc un stil de viata minimalist, am smartphone, am televizor, am laptop, nu locuiesc in chirie, am folosit bani unde a fost nevoie de ei sa imi asigur clipe de liniste.
Am haine de firma, am trecut de o varsta si oricat mi-ar placea mie sa stau imbracat in tinuta sport, nu pot sa fac treaba asta tot timpul, asa ca am descoperit tricourile polo. Am cumparat vreo 5-7.

Edited by -ARA-, 01 June 2022 - 17:11.


#318
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Post-ARA-, on 01 iunie 2022 - 17:06, said:

Am cunostinte care freca menta la birou si cand discuta despre job, o fac folosind un cuvant numit "munca".
Defineste "freaca menta la birou".
Si eu stau toata ziua pe net, de dimineata pana aseara. Din punctul unora de vedere s-ar putea spune ca "frec menta la birou" ...

#319
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Post-ARA-, on 01 iunie 2022 - 17:06, said:

Ce anume ar trebui, eu, om cu bani, sa fac sa iti para tie ca am bani

banii sunt doar o componenta
mai sunt si relatiile sociale, esti sau nu esti util societatii?
familia, etc.
iar astea se leaga de obicei una de alta.
nu zic ca nu sunt exceptii, doar ca regula zice ca se leaga una de alta

de ex. cand auzi de un senator care e avocat, suna mai bine decat de unu care "se descurca"

#320
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cosmin - Cred ca idee de epatare, de a iesi in evidenta.
Eu de ce crezi ca am raspuns cu o intrebare la partea legata de bani.
Exista riscul ca eu de dragul de a dori sa par, sa arat ca am banii, exista riscul sa cheltuiesc bani aiurea si apoi ca intr-o zi sa nu mai am bani. Ce fac atunci? Ma gandesc cu regrete cum cheltuiam bani de dragul de a vedea careva ca am bani?

Eu nu am nimic impotriva cuiva care cheltuie bani, economia trebuie sa mearga. Citeam mai inainte pe subiectul cu Glovo ca sunt carora le pare ciudat sa apeleze la glovo, sa plateasca bani.
Si eu ma gandeam? Daca prinzi oferta? De ce nu?
Aveam cont facut la Bolt, am avut nevoie de o cursa mai lunga, aveam 50% reducere in aplicatie pentru primele curse. Am dat comanda prin aplicatie, mi-am facut treaba.

Si din pacate ma gandesc la 2 persoane care aveau bani, care tot epatau, tot cheltuiau bani aiurea, sa se vada ca au bani. Cu un tip de avea masina straina 4x4 m-am intalnit intr-un cartier, era prafuit, renova o casa. Ma intelegi ca era putin rusinat. Imi aduc aminte doar ca claxona din masina scumpa, cand avea bani, cum se dadea in spectacol.
Si un alt tip care in fiecare an renova, masina scumpa, totul sa epateze, sa arate ca are el bani.
Cand a ramas fara bani a divortat si sotia de el. Alergau dupa el prin oras persoane de la care imprumutase bani.

Deci nu vreau sa fac vreo greseala sa cheltuiesc bani aiurea ca se aduna.

Dar asta nu inseamna ca ma fac ca nu inteleg cum este sa cheltuiesti bani lucrati si cum este sa cheltuiesti bani furati, facuti cu usurinta.
Eu cand cheltuiesc 10 mii de lei stiu cum am facut aia 10 mii de lei, nu imi bat joc de bani de parca i-am primit cadou sa-mi incerc si eu norocul la pacanele.

Edited by -ARA-, 01 June 2022 - 20:12.


#321
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Post-ARA-, on 01 iunie 2022 - 20:11, said:

Eu cand cheltuiesc 10 mii de lei stiu cum am facut aia 10 mii de lei, nu imi bat joc de bani de parca i-am primit cadou sa-mi incerc si eu norocul la pacanele.

majoritatea celor care au bani munciti sunt frugali.

#322
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postmiki07, on 15 aprilie 2022 - 12:43, said:

În anul II, am lăsat facultatea, nu îmi plăcea. Pentru că nu am intrat unde am mai încercat, familia voia să mă angajez imediat. Eu voiam să stau acasă, până la cel puțin 30 de ani. Mama nu prea era de acord cu asta și mă pistona să-mi caut job. Dar eu nu și nu. Am ”scăpat”, un an și jumătate. Până când într-o zi, mi-am făcut ambiția și m-am dus la interviu. Au trecut 7 ani și nu m-aș mai vedea fără job. Am avut perioade și cu 2 job-uri și tare bine a fost.

Acum niște ani, aveam un cunoscut cu facultatea terminată. Omul mai lucrase la în domeniul lui (era doctor), dar nu se lipise nimic. Mai lua din când în când șomaj și cam aia era. Dar mă-sa nu avea absolut nicio problemă cu asta. Ori medic, ori nimic. Și-l ținea acasă, pe banii ei. Cu tot ce implica asta... mâncare, țigări, electronice și toate cele. Cred că și acum e la fel, că nu prea mai vorbim. Țin minte și acum că îi lua apărarea: orice job sub pregătirea lui, este o ”umilință”. Îl mai văd pasager pe stradă, nu pare că s-a schimbat treaba.

Știți și voi oameni de genul?

My two cents...Sistemul actual de munca este doar o evoluție a scalviei din trecut. A boierului care avea oameni la munca, pe care ii plătea sumar. In ziua de astăzi societatea este una de consum. Programul de lucru de 8 ore + salariile mici + sistemul de învățământ deficitar + educația financiară lipsa = 0 șanse de dezvoltare personala și o viață trăită așa cum trebuie. Da, prefer sa nu muncesc daca pot sa scot un venit din alte activități. Prefer sa nu îmi trăiesc viața la birou și vreau să mă bucur de familie cat pot de mult. Tot sistemul este unul făcut pentru inrobirea și îndobitocirea oamenilor. Pentru unii ieșitul în oraș la o chifla cu carne este apogeul suprem. Daca mai presari și 20-50 like-uri la poza cu "ce viața buna ducem" au atins nirvana.

#323
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postaceton, on 01 iunie 2022 - 20:45, said:

My two cents...

daca nu muncesti, care e alternativa? cineva te intretine.

#324
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postaceton, on 01 iunie 2022 - 20:45, said:

Pentru unii ieșitul în oraș la o chifla cu carne este apogeul suprem. Daca mai presari și 20-50 like-uri la poza cu "ce viața buna ducem" au atins nirvana.
Pot sa te completez cu o chestie? Ai zis "unii" dar eu cred ca te referi la majoritatea. Majoritatea 5 zile pe saptamana sunt cu jobul, la sfarsit o sa iti zic ca sunt 6, dar mai avem pana acolo.
Majoritatea cunostintelor traiesc 1-2 maxim 2 zile pe saptamana. In general ingramadesc tot ce pot Sambata seara, glovo, poate un film, plimbare, asta daca sunt liberi, daca se simt bine, daca au bani, daca este vreme frumoasa, daca nu cumva se uita singuri la vreun film.

De ce am zis ca sunt 6 zile ocupate cu jobul? Pentru ca marea majoritate fac cum faceam si eu, Duminica, o lasi mai moale ca Luni esti la job, fara excese, fara vreo bautura.
Deci din 7 zile, iti ramane o zi, Sambata, cand ingramadesti facut cumparaturi, iesit in oras. Daca totul merge bine, te simt bine, ai bani, nu este vreo sarbatoare si fie vremea buna.

View Postcosmin_235423, on 01 iunie 2022 - 20:30, said:

majoritatea celor care au bani munciti sunt frugali.
Ai zis un cuvant care isi valoreaza greutatea in aur. Frugal.
Eu incerc sa traiesc mai minimalist. Daca zic cuiva treaba asta, se uita ciudat, imi zice ca nu sunt minimalist ca ma duc in vacante, ca am haine firma. Si zic ca exact asta insemna, in loc de 3 perechi de incaltamine de slaba calitate, cumpar o pereche de firma si ete ca de catva ani nu am mai aruncat vreo pereche.

Asa cum 10 mii de lei munciti au alta valoare ca 10 mii de lei gasiti, asa si un lucru de calitate pe care ai platit o suma mai mare, ai grija de el.

Edited by -ARA-, 01 June 2022 - 21:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate