Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Aveți cunoscuți care nu lucrează, deși sunt în putere și toate cele?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
În anul II, am lăsat facultatea, nu îmi plăcea. Pentru că nu am intrat unde am mai încercat, familia voia să mă angajez imediat. Eu voiam să stau acasă, până la cel puțin 30 de ani. Mama nu prea era de acord cu asta și mă pistona să-mi caut job. Dar eu nu și nu. Am ”scăpat”, un an și jumătate. Până când într-o zi, mi-am făcut ambiția și m-am dus la interviu. Au trecut 7 ani și nu m-aș mai vedea fără job. Am avut perioade și cu 2 job-uri și tare bine a fost.

Acum niște ani, aveam un cunoscut cu facultatea terminată. Omul mai lucrase la în domeniul lui (era doctor), dar nu se lipise nimic. Mai lua din când în când șomaj și cam aia era. Dar mă-sa nu avea absolut nicio problemă cu asta. Ori medic, ori nimic. Și-l ținea acasă, pe banii ei. Cu tot ce implica asta... mâncare, țigări, electronice și toate cele. Cred că și acum e la fel, că nu prea mai vorbim. Țin minte și acum că îi lua apărarea: orice job sub pregătirea lui, este o ”umilință”. Îl mai văd pasager pe stradă, nu pare că s-a schimbat treaba.

Știți și voi oameni de genul?

Edited by miki07, 15 April 2022 - 12:44.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Da, stiu. Un coleg de facultate din Bucuresti singur la parinti, nu a avut niciodata job, din 2010 de cand am terminat masteratul.

Pe forum nu e frumos sa zic care colegi sunt in situatia asta. Daca as putea avea bani fara munca, frumos ar fi, si pana la 29 de ani (2014) cand a murit tata, munceam foarte putin, tare bine era. Acum muncesc cam full norma. Abia astept sa se termine ziua asta de vineri.

Apoi sa vina Pastele mai repede. Dupa aia, vacanta de vara. Posted Image

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Da, eu lucram la un moment dat doua jumatati de norma. Acum mai am doar un job și mai fac altele de acasa.

 Neaceasca85, on 15 aprilie 2022 - 12:51, said:

Pe forum nu e frumos sa zic care colegi sunt in situatia asta. Daca as putea avea bani fara munca, frumos ar fi, si pana la 29 de ani (2014) cand a murit tata, munceam foarte putin, tare bine era. Acum muncesc cam full norma. Abia astept sa se termine ziua asta de vineri.

Sunt și genul ăsta de momente, care te inspiră.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001

 miki07, on 15 aprilie 2022 - 12:43, said:

. Eu voiam să stau acasă, până la cel puțin 30 de ani. Mama nu prea era de acord cu asta și mă pistona să-mi caut job. Dar eu nu și nu
Știa mai bine mama decât tine. Până la 30 ani voiai "trântor"?
Pe banii părinților? Fără să fii la școală, fara să muncești, fara niciun rost?


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OTtdtLiVCKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

 dorin_2k, on 15 aprilie 2022 - 12:57, said:


Știa mai bine mama decât tine. Până la 30 ani voiai "trântor"?
Pe banii părinților? Fără să fii la școală, fara să muncești, fara niciun rost?

Hehe, cu mintea de atunci, eram tare supărat.

Acum sunt fericit

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Da,am o gramda de cunoscuti in putere si care nu mai lucreaza.
Toti sunt pensionari.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 miki07, on 15 aprilie 2022 - 12:43, said:

Eu voiam să stau acasă, până la cel puțin 30 de ani.
Eu am de gand sa intretin copiii pana la terminarea studiilor (oricare studii ar fi alea), dupa care au 6 luni la dispozitie sa isi asigure un venit. Ulterior de la mine nu o sa mai primeasca decat strictul necesar pentru supravietuire iar statul in casa va presupune chirie (pe datorie daca nu exista venit la momentul respectiv).

Viata nu e gratis si cu cat mai repede inveti sa fii 100% independent cu atat vei avea de castigat in viata.

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cunosc si eu cateva persoane in situatia asta.

Insa e mai mult ipocrizie, caci spre exemplu se duc in Anglia / Italia, lucreaza orice, sa zicem manipulant, dar in tara nu vor, ca se fac de ras ca si casier, sau ospatar, sau etc.

Chiar recent, doi amici, unul este sofer la fan curier, celalalt somer. I-a zis ca se poate angaja la fan curier, ca e loc. Nu a vrut, ca ii e rusine daca il vede lumea sofer.

Multi au un tel care este posibil sa nu si-l atinga niciodata, si din pacate nu o sa ia nimic mai prejos in considerare.

De obicei vina este a celor care ii sustin. Caci daca ar stii ca maine il da afara din casa, s-ar angaja si taxator la metrou.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 miki07, on 15 aprilie 2022 - 12:43, said:

Știți și voi oameni de genul?
Nu cunosc iar daca dau peste un parazit din asta ma distantez cat mai mult posibil. Nu vreau asa ceva in anturaj.

#11
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
job "sub pregatirea lui", hai ma... eu dupa facultate am stat 7-8 luni pe capul alor mei dar dupa m-am simtit nasol si m-am angajat. e cu totul altceva sa ai banul tau si control asupra situatiei.

nu m-am plans de joburi sub pregatirea mea, am inceput ca entry level, dupa am crescut pe munca mea si sunt bine. niciodata nu m-am plans

cat despre oameni despre care intreaba initiatorul, cunosc o gramada... trag de facultati inutile doar ca sa stea acasa. de alea gen stiinte politice, psihologie, geografie, domenii deja full-full

Edited by horhescu, 15 April 2022 - 13:28.


#12
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 victor29cr, on 15 aprilie 2022 - 13:25, said:

Caci daca ar stii ca maine il da afara din casa, s-ar angaja si taxator la metrou.
Pai la metrorex job-urile se dau pe pile ca sint platite regeste, despre ce vorbim aici???

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Depinde ce intelegi prin munca Posted Image

#14
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Cred ca nu stii ce bataie e sa fii angajat taxator la metrou si ce pile trebuie sa ai ...
Stiu ingineri, economisti, profesori care s-au imprumutat sa devina controlor acces metrou... taxator cum ii zici tu
Salariul e doar 5-6000 net ... :) iar locurile se lasa mostenire in familie ... :)

 victor29cr, on 15 aprilie 2022 - 13:25, said:

Caci daca ar stii ca maine il da afara din casa, s-ar angaja si taxator la metrou.


#15
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Dacă munca era bună, o luau boierii

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Munca e pentru tractoare; human spirit is designed for fun.

#17
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
In bloc in care locuiesc, la doua scari distanta , e un maimutoi care nu ar munci angajat undeva nici daca si-ar salva viata.Zice ca a lucrat mai demult , dar nu vrea sa fie sclavul nimanui.Pentru el toti angajatii sunt sclavi.A avut si un magazin in care vindea haine  , dar l-a inchis.
      I-a nascut si nevasta recent , nu lucra nici ea si nici nu o vad sa vrea sa lucreze.El e intermediar si bisnitar la orice.Mai ia ceva bani ca insotitor pentru maica-sa , dar nu cred ca face ceva sa ii merite.Din asta traiesc toti.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Culmea ca daca ai nevasta si/sau copil, mai mare nevoie e sa muncesti, ma rog, sa faci bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate