Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fir dezlipit din spatele head unit-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
qHappii

qHappii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.04.2022
Salut! Detin o Skoda Octavia 2 cu Skoda Stream pe ea, acel Stream simplu, fara mp3, fara aux, doar cd si fm. La acest model am firele de la boxe fata-spate lipite direct de pinii din spatele headunit ului, nu sunt in acea mufa, iar mai departe mufa intra in pini. Problema este ca firul de la RR (REAR RIGHT) mi s-a dezlipit de head unit si habar nu am cum sa-l lipesc inapoi de pini. Aveti vreo idee/solutie alternativa, ce-i pot face? Parea cositorit sau ceva direct pe pini.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Mergi la un service. Firul se lipeste cu player-ul deconectat de la masina. Sa-i stii codul PIN, preventiv.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Te rog pune o poza cu grozavia sa intelegem exact ce e acolo.
Recomandat tot prin lipire sau pin sertizat pt ca asa se fac de obicei

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Cumperi asa ceva
https://www.emag.ro/...u/pd/D06B0LBBM/
si lipesti la fata locului exact ca celelalte , doar cositor mai ai nevoie si sacaz , in lipsa sacaz poti folosi o aspirina dar sa nu inhalezi fumul .

#5
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Daca ai ajuns sa vezi ca e dezlipit si ca a fost cositorit direct pe pin, e de presupus ca ai acces acolo.
Asa ca... faci cum te-a povatuit <<Idpe>> si rezolvi problema.

#6
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
NU exista pe masini fire lipite pe pini, ce are el acolo cred ca e o improvizatie ca nu are mufa fakra.

#7
qHappii

qHappii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.04.2022
Cand ajung acasa o sa fac o poza ca sa înțelegeți ce anume am in spatele "navigatiei". Nu stiu sa explic foarte bine fiind prima data cand am probleme de genul asta.

#8
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
TE asteptam cu poze.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postldpe, on 15 aprilie 2022 - 12:57, said:

Cumperi asa ceva
https://www.emag.ro/...u/pd/D06B0LBBM/
si lipesti la fata locului exact ca celelalte , doar cositor mai ai nevoie si sacaz , in lipsa sacaz poti folosi o aspirina dar sa nu inhalezi fumul .
Ai folosit tu la camionul de la serviciu cand iti reparasei alternatorul de 24v cand inlocuisei diodele si colector alternator ?

Edited by MembruAnonim, 16 April 2022 - 12:03.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postal bundy ro, on 15 aprilie 2022 - 18:21, said:

NU exista pe masini fire lipite pe pini, ce are el acolo cred ca e o improvizatie ca nu are mufa fakra.
o fi lipit fostul vanzator sau un electrician care a lucrat acolo

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postldpe, on 15 aprilie 2022 - 12:57, said:

Cumperi asa ceva
https://www.emag.ro/...u/pd/D06B0LBBM/
si lipesti la fata locului exact ca celelalte , doar cositor mai ai nevoie si sacaz , in lipsa sacaz poti folosi o aspirina dar sa nu inhalezi fumul .

Jucaria asta ii buna pentru SMD-uri, in cel mai fericit caz.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Un fir , daca e doar un fir il lipesti si cu un cui inrosit in foc
Daca nu trage cablu 230 v langa masina si cumpara o statie totala (letcon + aer cald )  Weller t0053503699n, sa fie sigur omul ca iese ceva profi.


Cauta pe emag ceva la priza daca ai posibilitate sa duci masina langa o sursa de curent si scapi cel mai ieftin .

Edited by ldpe, 17 April 2022 - 19:09.


#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View Postldpe, on 17 aprilie 2022 - 19:08, said:

Cauta pe emag ceva la priza
Daca nu-i musai "pe emag" ... atunci poate fi PENSOL-CSI40  - 40W / 12V

PS - cu putina rabdare se poate gasi si mai ieftin decit la TME.

Edited by adrian_r5, 18 April 2022 - 10:09.


#14
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostqHappii, on 15 aprilie 2022 - 12:31, said:

Salut! Detin o Skoda Octavia 2 cu Skoda Stream pe ea, acel Stream simplu, fara mp3, fara aux, doar cd si fm. La acest model am firele de la boxe fata-spate lipite direct de pinii din spatele headunit ului, nu sunt in acea mufa, iar mai departe mufa intra in pini. Problema este ca firul de la RR (REAR RIGHT) mi s-a dezlipit de head unit si habar nu am cum sa-l lipesc inapoi de pini. Aveti vreo idee/solutie alternativa, ce-i pot face? Parea cositorit sau ceva direct pe pini.

Incearca si cu o mina de pix veche metalica (alama) subtire, de multe ori se "muleaza" pe pini si devine mufa mama

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Pana nu pune o poza nu putem deduce ce poate fi asa complicat in a lipi un fir ...
Si eu sunt tare curios ce poate ridica asemenea probleme de fizica cuantica lipirea unui fir Posted Image
Da, posibil este un pin intr-o mufa la adancime iar acel pin e apropiat de altul , intervine frica si ai impresia ca e capat de lume .
In cel mai rau caz sunt capetele de fir pentru mufare la zeci de bucati punga la dieferite diametre .

Cum s-a mentionat mai sus de catre un coleg de-al nostri - nu exista pini lipiti de fabrica direct in mufe, acolo cineva a intervenit "brutal" .

Ca sfat iti sugerez cand ai timp sa intri aici https://www.be-loud..../Integrare-OEM/
la "integrare OEM " , cauti mufa dupa marca de masina si faci un lucru asa cum se lucreaza in electronica auto , adica FARA rabat de calitate , sunt curenti mari la tensiune mica ce devin foarte periculosi daca firul (lipitura) nu este corect realizata .

Edited by ldpe, 25 April 2022 - 20:18.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 16 aprilie 2022 - 12:01, said:

Ai folosit tu la camionul de la serviciu cand iti reparasei alternatorul de 24v cand inlocuisei diodele si colector alternator ?
Ldpe te întrebasem ceva

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
La masina mare nu am jucarii, acolo am invertor si ciocan de 150W , cu unul mic incaruntesc pana dezlipesc un contact de perie de alternator unde ai nevoie de inertie mare , pana si cu cel de 150W stai de te plictisesti pana incalzeste .

Edited by ldpe, 25 April 2022 - 20:29.


#18
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Cumperi un varf de statie de lipit din ala care are gaura pe mijloc. In gaura aia in care intra rezistenta de incalzire a varfului introduci o tija din otel cilindrica cu un diametru cat mai apropiat de cel al orificiului din varful de lipit. Apoi cumperi un montaj de incalzire prin inductie de minim 1000w urmand ca prin incercari succesive sa-ti dai seama cum incalzesti ansamblul varf de lipit/tija la temeratura potrivita...

Hai ma ca-i o chestie simpla. Ia o mufa de la dezmembrari sau una noua si da si tu o bere unui prieten care stie daca tu chiar nu te pricepi. Decat sa faci vreo "las' ca stiu eu ce fac" mai bine du-o la service. Risti sa iei foc cu improvizatii.

Ps. Fara aspirina ca oxideaza in timp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate