Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gust foarte sărat permanent

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Bună ziua,

Am un gust foarte sărat permanent. Ziua, noaptea, oricâte lichide as bea sau dacă consum alimente. Nu dispare.

Eu îl leg de luna ianuarie, când am fost la un control ORL pentru ca nu mai puteam respira.Domnul doctor mi-a spus ca sunt polipi. Am 43 de ani, în 2012 am fost operat de polipoza nazala cu anestezie generala.
Domnul doctor m-a pus în fața faptului împlinit și mi-a scos polipii atunci la consult pe loc, pe viu, fără anestezie și în ianuarie.

L-am sunat pe dansul sa ii spun de acest gust. Prima data a spus ca poate fi de la covid, deși nu am fost confirmat cu covid, iar apoi ca se va duce când se încălzește.

Dar din ianuarie și până acum nu a dispărut.
Ce anume ar putea fi? De la intervenție sau din alt motiv?

Mulțumesc!

#2
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Incearca sa te hidratezi, bea sistematic apa plata mai multa si vezi daca se diminueaza gustul de sarat.

S-ar putea sa lacrimezi inspre interior, sa se scurga insesizabil lacrimi in nas si in gat prin canalul lacrimar de la pleoapa inferioara si sa simti sarat.

S-ar ptea sa ai ceva cu glandele salivare.

S-ar putea sa ai un reflux slab si permanent, de la alimente / medicamente etc.

#3
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

 sergiu88888, on 15 aprilie 2022 - 10:18, said:


Domnul doctor m-a pus în fața faptului împlinit și mi-a scos polipii atunci la consult pe loc, pe viu, fără anestezie și în ianuarie.

A fost doctor ori macelar?

#4
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 Anca12, on 15 aprilie 2022 - 11:49, said:

Incearca sa te hidratezi, bea sistematic apa plata mai multa si vezi daca se diminueaza gustul de sarat.
Consum multă apă pentru ca transpir abundent.Beau peste 2 litri pe zi.

Eu leg de acel eveniment pentru ca până s-a vindecat a curs sânge în gât care avea gust sărat. Dar nu ar trebui sa mai fie după 3 luni.

Plus ca înainte de intervenție nu am avut în viața mea problema asta.

Oare exista vreun medicament care sa amelioreze simptomul ăsta? E enervant sa simți mereu ca ai gura plina de sare.

M-am programat la un consult ORL pentru second-opinion, dar mai am de așteptat pana atunci.

Edited by sergiu88888, 15 April 2022 - 12:44.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Ai incercat si cu dropsuri. Poate mai atenueaza senzatia de sarat. Poti sa inceci si ceva iute care sa schimbe senzatia de sarat.
O singura data am mancat niste rosii care aveau un gust sarat pronuntat. Parca bagam cu lingura sare in mine.

Edited by Leo2006, 15 April 2022 - 13:41.


#6
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 Leo2006, on 15 aprilie 2022 - 13:40, said:


O singura data am mancat niste rosii care aveau un gust sarat pronuntat. Parca bagam cu lingura sare in mine.
Așa mă simt mereu. Ca si când aș avea câteva linguri de sare în gură. După ce beau lichide sau consum alimente revine instant gustul.
Am încercat cu acrituri sau dulciuri ca să nu îl mai simt dar e doar de moment.


#7
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Aveam gust dulce in gura dimineata si dupa analize am aflat ca am helicobacter pylori

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate