Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Ipocrizia "cipului"

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View PostMarianG, on 14 aprilie 2022 - 11:46, said:

Totodata esti botezat fara voia ta in beneficiul popilor.
Fetele bisericesti daca au ceva de obiectat o pot face impotriva statului, dar sa nu indobitoceasca poporul.


Din comoditate, ca e mult mai usor sa prostesti o multime care chiar crede in "fa ce zice popa, nu ce face popa".
Ah, iar marota asta cu botezul fara voie . . .  de parca ai cerut si sa te nasti . . . . in fine, lucrurile evolueaza spre  o ordine mondiala deja planuita astfel ca iti vei pierde incet incet, pas cu pas atat initimitatea cat si multe din drepturi. Modul cum se va face selectia indivizilor va fi in functie de profilul psihologic, si bineinteles ca multe din aceste informatii vor fi stocate pe cipul din  cardul de identitate.
Lumea "moderna" cauta solutii pentru asa zis orasul viitorului unde siguranta si securitatea va capata noi forme , nebanuite. Absolut tot iti va fi monitorizat, pana si ce vorbesti in somn.
Doar ca multi din  cei obisnuiti cu noile tehnologii au senzatia de normalitate si nu vor fi constienti cum libertatea si intimitatea le vor fi restranse drastic.
Insa popa nu face decat sa sesizeze pericolul, el neavand si parghiile de oprire a trend-ului tehnologic si social.
Daca la monitorizare se afla niste psihopati care au si fetisuri ciudate, cam o sa aveti surprize nebanuite. Posted Image

Edited by Paco_ste1, 14 April 2022 - 13:36.


#38
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Da vad ca sunt destui...
Bravo, credeti ca cipul din CI va monitorizeaza dar telefonul nu, inteligenti oameni, aveti bacul luat pe bune? ca o facultate pe bune sigur nu

#39
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,479
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2022 - 02:46, said:

Nu inteleg pe ce considerent ai ales titlul topicului, care ar fi mai potrivit pentru aria" Taifasuri agreabile", decat aici.
Adica cum poate un amarat de cip sa fie "ipocrit" sau sa dea dovada de "ipocrizie", disimuland constient altceva, decat ceea ce este... adica o chestie tehnologica inventata de om.... Ca el poate fi folosit intr-un anumit mod si pentru scopuri nu tocmai onorabile, este alta poveste... Posted Image

Edited by GRATEFUL, 14 April 2022 - 13:57.


#40
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View Postcristiandrei, on 14 aprilie 2022 - 13:39, said:

Da vad ca sunt destui...
Bravo, credeti ca cipul din CI va monitorizeaza dar telefonul nu, inteligenti oameni, aveti bacul luat pe bune? ca o facultate pe bune sigur nu
Cred ca nu intelegi.
Pe orice act de identitate va exista cip . Rolul sau nu e pentru a te ajuta pe tine ci toate autoritatile care vor sa stie mereu unde te afli .
Un telefon il schimbi imediat, il stingi cand doresti, pe cand actul de identitate va fi  scanat exact ca un cip RIFID, si e musai sa-l ai la tine daca vrei sa calatoresti, sa te identifici cand te opreste o patrula de politie, si cum am spus mai sus, va contine inclusiv profilul psihologic. In functie de ce va contine va incerca sa te streseze mai tare si daca ai cedat te amendeaza sau te incatuseaza.
Ideea e ca acesta e inceputul, si viitorul va va demosntra cat de restrictiv va fi daca societatea va implementa masuri care sa controleze, monitorizeze existenta voastra. Eu sunt trecut de o varsta si nu cred ca mai sunt de interes pentru ei. Vor gasi alte metode de a limita libertatea de miscare si expresie a celor varstnici. Posted Image

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPaco_ste1, on 14 aprilie 2022 - 14:00, said:


Ideea e ca acesta e inceputul, si viitorul va va demosntra cat de restrictiv va fi daca societatea va implementa masuri care sa controleze, monitorizeze existenta voastra. Eu sunt trecut de o varsta si nu cred ca mai sunt de interes pentru ei. Vor gasi alte metode de a limita libertatea de miscare si expresie a celor varstnici. Posted Image

Nasol. Trebuie sa faceti ceva sa ii opriti pe astia.

#42
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View PostPaco_ste1, on 14 aprilie 2022 - 14:00, said:

Cred ca nu intelegi.
Pe orice act de identitate va exista cip . Rolul sau nu e pentru a te ajuta pe tine ci toate autoritatile care vor sa stie mereu unde te afli .
Un telefon il schimbi imediat, il stingi cand doresti, pe cand actul de identitate va fi  scanat exact ca un cip RIFID, si e musai sa-l ai la tine daca vrei sa calatoresti, sa te identifici cand te opreste o patrula de politie, si cum am spus mai sus, va contine inclusiv profilul psihologic.


Fabulezi mai ceva ca Ion Creanga.

Scopul cipului este de a autentifica datele personale si de a face falsificarea actului mult mult mai grea.
Cum zice @cristiandrei, e clar ca n-ai pic de idee despre ce inseamna "cip", ce presupune a fi "activ" sau "pasiv". N-are GPS buletinu' cu cip, nenea, ca iti trebuie baterie si e cam subtirel buletinu' pentru asa ceva.

Daca exista undeva un profil psihologic, stai linistit ca se poate accesa si fara cip. Crezi ca politistii cred pe cuvant ce scrie pe CI? Evident ca se cauta intr-o baza de date accesibila din masina politiei. Probabil ca exista si alte date despre tine, cum ar fi cazierul.

Oricum, daca pe tine de ingrijoreaza ideea ca cineva ar avea acces la profilul tau psihologic, e clar... :lol:

#43
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostPaco_ste1, on 14 aprilie 2022 - 14:00, said:

Cred ca nu intelegi.
Pe orice act de identitate va exista cip . Rolul sau nu e pentru a te ajuta pe tine ci toate autoritatile care vor sa stie mereu unde te afli .
Un telefon il schimbi imediat, il stingi cand doresti, pe cand actul de identitate va fi  scanat exact ca un cip RIFID, si e musai sa-l ai la tine daca vrei sa calatoresti, sa te identifici cand te opreste o patrula de politie, si cum am spus mai sus, va contine inclusiv profilul psihologic. In functie de ce va contine va incerca sa te streseze mai tare si daca ai cedat te amendeaza sau te incatuseaza.
Ideea e ca acesta e inceputul, si viitorul va va demosntra cat de restrictiv va fi daca societatea va implementa masuri care sa controleze, monitorizeze existenta voastra. Eu sunt trecut de o varsta si nu cred ca mai sunt de interes pentru ei. Vor gasi alte metode de a limita libertatea de miscare si expresie a celor varstnici. Posted Image
Asta ii un exemplu de un om care stie, bine informat.

#44
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

View Postgeorge_alexandru, on 14 aprilie 2022 - 14:01, said:


Nasol. Trebuie sa faceti ceva sa ii opriti pe astia.
Ce sa opresti ? Asa ceva e dorit de foarte multi din cei tineri. Ei nu vor sesiza cand viata le va fi complet invadata. Oarecum ei accepta asta, insa le va zdruncina serios spiritul.
Unii doar au atras atentia asupra acestui pericol, ramane la latitudinea fecaruia ce decizie va lua, daca pleaca in jungla/desert sau accepta inevitabilul. Sa mai spun ca unii se poti simti liberi chiar intr-o celula de inchisoare si sa primeasca o portie de orez plus haine curate plus acces la wi-fi . .  Posted Image

#45
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Nici o inchisoare nu este mai periculoasa si mai restrictiva decat prostia!

#46
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostDaculScoril0, on 14 aprilie 2022 - 07:24, said:

biserica e definiția ipocriziei.

... e manifestarea, nu definitia. :D

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postpetit_christian, on 14 aprilie 2022 - 07:06, said:

Nu, pt ca nu esti obligat sa ai masina, smartphone si alte echipame'te cu cip, pe cind esti o b l i g a t sa ai carte de identitate. Cine nu stie diferenta dintre obligatoriu si optional sa se uite in dictionar.
Să continuăm raționamentul tău - dacă nu ești obligat să folosești lucrarea diavolului și totuși o faci, înseamnă că vrei asta în mod conștient. Deci ipocrizie la maxim.

#48
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2022 - 02:46, said:

Am vazut o gramada de "fețe bisericesti" care blameaza cipul din psaport/C.I. ori tehnologia din ziua de azi ca fiind lucrarea diavolului... Nu vi se pare ipocrizie?

Daca sapi adanc, o sa vezi ca toate aceste false probleme au fost exacerbate si au facut parte din propaganda bolsevica putinista, raspandita cu atata perseverenta si eficacitate ani si ani de-a randul. Pentru a semana discordie, dezbinare. Au gasit terenul propice prin septelul romanesc si nu numai.

Edited by ursamajor, 14 April 2022 - 16:11.


#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPaco_ste1, on 14 aprilie 2022 - 13:36, said:

Ah, iar marota asta cu botezul fara voie . . .  de parca ai cerut si sa te nasti . . . . in fine, lucrurile evolueaza spre  o ordine mondiala deja planuita astfel ca iti vei pierde incet incet, pas cu pas atat initimitatea cat si multe din drepturi.
Ai inteles gresit argumentul. Daca nu ar cere bani pentru Ritualuri nu as fi o problema.

Quote

Lumea "moderna" cauta solutii pentru asa zis orasul viitorului unde siguranta si securitatea va capata noi forme , nebanuite. Absolut tot iti va fi monitorizat, pana si ce vorbesti in somn.
Se ocupa Facebook / Meta / TikTok ( si restul) de chestiile astea.

View PostPaco_ste1, on 14 aprilie 2022 - 13:36, said:

Insa popa nu face decat sa sesizeze pericolul, el neavand si parghiile de oprire a trend-ului tehnologic si social.
Corect, dat totodata el este parte din trend, utilizand acest servicii.

Edited by MarianG, 14 April 2022 - 16:45.


#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postursamajor, on 14 aprilie 2022 - 16:09, said:

Daca sapi adanc, o sa vezi ca toate aceste false probleme au fost exacerbate si au facut parte din propaganda bolsevica putinista, raspandita cu atata perseverenta si eficacitate ani si ani de-a randul. Pentru a semana discordie, dezbinare. Au gasit terenul propice prin septelul romanesc si nu numai.

La o manastire staretul si inca vreo cativa ("locotenentii" staretului) se indopau cu friptane, vin etc seara de seara intr-o camera iar ceilalti calugari mancau ciorba de stevie in sala de mese. Insa toti, atat staretul cat si restul, militau pt un stil de viata caracterizat de abstinenta placerilor lumesti. Este o vorba, cine imparte, parte isi face.

Edited by MembruAnonim, 14 April 2022 - 17:20.


#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Fără cartea Apocalipsei acceptată în Canon, nu era nici ”cip-ul”, teroarea de astăzi a credincioșilor semidocți...Posted Image Posted Image

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Topicul este despre ipocrizia cipului, dar eu aș dori să iterez aici ipocrizia Sfantului Jakob.
Sunt 2 luni de zile de când Jakob a declarat că nu dorește să mai vorbească cu mine, la sugestia unui alt coleg, Xlander. Această restricție se aplica doar la mine, pe motiv că sunt porcos în exprimare. Acuma Sfantul Jakob nu dorește să mai scrie deloc pe forum și aduce ca exemplu un alt utilizator, pe care inițial nu-l pusese la restricție! Iată ce scrie Lupini:


View Postlupini, on 23 februarie 2022 - 19:32, said:

Parcă-i şi văd pe cei de la masă că au rămas crăcănaţi când l-au văzut pe Isus dezbrăcându-se în pu.. goală. Penticostalul, tu dacă ai merge la o masă, la o nuntă, la...oriunde se mănâncă într-o adunare, ce părere ai avea despre un pastor care s-ar ridica de la masă şi s-ar dezbrăca în chiloţi, dacă nu chiar un curu' gol ?! Şi apoi să ia nişte şerveţele şi să şi le pună pe...

Asta este cel puțin la fel de grav față de expresiile mele: caca maca, beșină..., expresii mai ”soft”.
Cu toate acestea, Jakob pe mine m-a pus la ignore, dar pe Lupini, nu.Posted Image

#53
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022
Cipul exista  acum insa e in exteriorul corpului si e foarte prezent, se numeste telefon.
E monitorizat atat la mesajele transmise cat si deplasarile pe care le face.
La completarea formularelor de recensamant am ramas stupefiat cand la completarea numelui au aparut toate datele care trebuia eu sa le completez.
Ma miram, de unde stiu ei aceste date ? Se pare ca suntem monitorizati non stop. Adica exista in tara asta foarte multi angajati la stat care se ocupa cu monitorizarea si inregistrarea tuturor datelor. Si orice scrii pe net, pe forumuri, pe telefon, tableta . . . sunt analizate si stocate. Practic nu mai exista intimitate. Noi avem impresia ca discutia dintre doi iubiti e stiuta doar de ei, ne inselam bineinteles, si unii se amuza cand scrii prin sms-uri cuvinte de dragoste  partenerului conjugal.
Si va garantez de pe acum, ca in urmatorul deceniu cipul va fi si in corp, la inceput va fi promovat ca modalitate de siguranta, si cand multi vor accepta, se vor face bariere  si cine nu are cipul in corp nu va avea acces. Si cu timpul se vor crea cipuri mult mai elaborate, chipurile iti vor monitoriza sanatatea, dar tot asa se pot implementa in acele cipuri si capacitatea de control, imbolnavire sau chiar ucidere.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/42CFDmX/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Observi Jache?Posted Image
Xlander îți interzice să vorbești cu mine, deși el vorbește cu Lupini, pe teme religioase, deși tu însuți ai spus că Lupini are un limbaj mai urât decât al meu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate