Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Ipocrizia "cipului"

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

View Post-ARA-, on 14 aprilie 2022 - 08:20, said:


Ma uitam pe facebookul unei cunostinte care ce dorea? Cred ca nu se mai incarca videoclipurile pe facebook(rezolvarea: restart) si observam tot felul de stiri alarmiste, de la cod rosu si dadeai click si nu era nici un cod rosu sau harta cu cod rosu sau ce era pe poza respectiva. Si trimit raport pentru stirea falsa.
Tot asa inca o stire falsa, si ii arat de unde sa trimita RAPORT. Se imi zice ca cu ce o deranjeaza?

Si ma uitam pe facebookul meu, 0 stiri false, 0 dezinformare. Deci cine este cu antivax, ciparea, pamantul plat, prietenia cu Rusia si cum ar trebui sa ne aliem cu Rusia ca o sa avem de castigat, ba, toate astea s-ar rezolva cu ceva raport.

Acum ceva vreme circulau pe Facebook niște postări prin care Andra și Măruță ofereau un iPhone dacă dădeai like and share la pagina "lor". Alea de fapt erau pagini false menite să facă liste cu idioti, viitorii clienți pentru fake news.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpetit_christian, on 14 aprilie 2022 - 07:06, said:


Nu, pt ca nu esti obligat sa ai masina, smartphone si alte echipame'te cu cip, pe cind esti o b l i g a t sa ai carte de identitate. Cine nu stie diferenta dintre obligatoriu si optional sa se uite in dictionar.
Dar nu e obligatoriu sa ai CI sau pasaport cu cip.
Cinen u vrea isi poate scoate fara - ai optiune.

Evident apar niste limitari.

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Post-ARA-, on 14 aprilie 2022 - 08:20, said:

Si da, din pacate majoritatea au in target generatia trecuta de 50 de ani.

fiind in "target", ma simt cu drosophila pe scufitza ..
mai, nu stiu cum sa spun, dar intru pe fesebuci de pe telefon si calculator. pe calculator se pare ca i-am linistiti cu reclamele, chiar nu-mi apar, pe telefon insa, cam la 2-3 saptamani, vine cite un tsunami post-reclama-post-reclama ... pe care=l linistesc in  zile cu "click" pe 3 puncte > ignore > nu mai afisa reclame de la  ... in cazul ofertelor diverse si click pe 3 puncte > report > inducere in eroare ... in cazul ofertelor "financiare" .. dupa fiecare data, urmeaza o perioada de acalmie cu reclamele. pe raspindacii de stiri covid/ucraina/partide, le dau ascunde toate postarile despre ... si uite cum fesebuciul meu este curat.

deeeeci ... fara deci, antenistii spalati pe creier nu sunt chiar atit de prosti pe cit cred unii, plus ca se pot detecta indivizi, nu stiu cum sa le spun, dar mult mai spalati pe creier (desi nu sunt ntenisti) decit un antenist spalat pe creier .. Posted Image Posted Image Posted Image

ah! despre cip? ma amuza "anticipistii" care urla din adincul mitocondriilor ca NU VOR CIP, desi au dat bani grei pe cipul pe care-l au in mana, personalizat si identificabil in .. simul de la timpitofon ;)

Edited by r_murphy, 14 April 2022 - 09:01.


#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgvingi76, on 14 aprilie 2022 - 07:41, said:

este exact invers vorba din vechime.
https://forum.softpe.../#entry28977643

View PostEMPP, on 14 aprilie 2022 - 07:42, said:

cred că-i pe invers vorba veche
s-ar întoarce lumea cu fundu-n sus dacă te-am asculta

Cu parere de rau,da' n-am ce va face. N-ati prea inteles nimic din ce am vrut sa scriu Posted Image

ps.
Si lumea chiar este cu fundu-n sus exact din aceasta cauza,ca una se predica de "popi" si alta se face de catre "mireni" sub atenta indrumare a "popilor" transformati in conducatori.

Edited by adisz, 14 April 2022 - 10:22.


#23
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Eu am renuntat demult sa mai pun vreo baza in ce spune popa (exceptie slijbele si ritualurile bisericesti)... e doar un alt om pacatos ce pozeaza in statura unui sfant. Da sfaturi in functie de ce i se dicteaza de catre superiorii politici. deci adapteaza religia si sfaturile " duhovnicesti" in functie de cum e mersu in administratia locala. Oamenii de rand chiar mi se par niste organism vii conectate la cabluri, exact cum erau cei din matrix. se conformeaza in grup in functie de ce le dicteaza o haita de pradatori ce se lafaie in banul public folosind masini si imobile de lux.

#24
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Dau si ei/ele din gura ca nu ii/le baga nimeni in seama.Sa se mute in jungla :)) sau in desert si nu o sa mai aiba treaba cu lumea

#25
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2022 - 02:46, said:

Am vazut o gramada de "fețe bisericesti" care blameaza cipul din psaport/C.I. ori tehnologia din ziua de azi ca fiind lucrarea diavolului, insa pe cealalta parte ii vad la ureche cu smartphone, in rucsac cu laptop, la manastire cu router, conduc masini ce la randul lor au tehnologie cat cuprinde si cipuri si etc care evident toate contin cipuri si tehnologie avansata. Nu vi se pare ipocrizie?

Depinde...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BBeblL7I7Hs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Gloata are nevoie de un tel comun pentru a ramane unita. Bunastarea e ceva normal, banal. Doar nu o sa propavaduiasca popa despre ce bine e ca avem sistem medical, ca avem internet, ca avem scoli. Sunt lucruri banale, le luam ca ceva normal. La fel, si religia in sine: e ceva anost, bolboroseste lumea aceleasi slujbe in fiecare duminica, nu e nimic atragator.
Asa ca e nevoie de o amenintare ca sa ramana multimea in priza. Se duc oamenii la biserica pentru ca popa lupta pentru ei contra cipului. Si asa se simt intr-o mare comunitate, sub umbrela bisericii.
Azi e cip, maine gasesc altceva. Oricum, e un subiect nici prea simplu, nici prea complicat. Doar nu o sa zica popa ca e nasol ca mergem pe Luna. E prea complicat subiectul pentru enoriasi, e nevoie de ceva cunostinte. Asa ca e nevoie de un subiect tangibil, doar putin complicat, astfel incat lumea sa priceapa totusi amenintarea.

Edited by bai3tzash, 14 April 2022 - 11:02.


#27
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012

View Postsan62, on 14 aprilie 2022 - 10:53, said:

Depinde...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BBeblL7I7Hs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prezicerile astea trebuie luate ci o doza de scepticism...multi prezicatori au aparut in ultimii ani si niciunul nu cred ca stie defapt adevarul. Parca si in Biblie scrie acest lucru, ca nimeni nu va sti cand va veni sfarsitul desi semne vor tot fi. Morala e nu sa fi primul care se bate cu caramida in piept ca el a stiut si ca el a dat sfaturi..ci sa invatam si sa ne comportam ca atare...lucru ce nu se va intampla vreodata...din moment ce lucrurilewe sunt stabilite. Cam ca intr-un joc pe PC. dim moment ce mai exista unii care au debitat teoria asta.  
Daca stim cum se termina lucrurile, de ce sa ne mai agitam atat ? Tre doar sa avem "bagajele facute" pt cand va veni timpul

#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2022 - 02:46, said:

Am vazut o gramada de "fețe bisericesti" care blameaza cipul din psaport/C.I. ori tehnologia din ziua de azi ca fiind lucrarea diavolului, insa pe cealalta parte ii vad la ureche cu smartphone, in rucsac cu laptop, la manastire cu router, conduc masini ce la randul lor au tehnologie cat cuprinde si cipuri si etc care evident toate contin cipuri si tehnologie avansata. Nu vi se pare ipocrizie?
Am vazut si eu ceva info mai vechi. Ai ceva nou pe tema asta?

#29
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
contează cum este folosit acel cip. Într-o cartelă de telefon se pot scrie niște SMS-uri și numere, într-unul auto date apropo de cum este folosită mașina samd.
Dar nu mai este acceptabil când un cip de pe CI (sau chiar încarnat) conține date care pot limita libertatea majorității, după bunul plac al unei minorități despoticePosted Image  
Dar vai, văzând cum evoluează lucrurile, unii s-au orientat rapid, iar acum fac propagandă vehiculând semiadevăruri care de fapt distorsionează realitatea.

Așa-i @mkscorpion0? Care ONG transhumanist te-a pus pe payroll Posted Image

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpetit_christian, on 14 aprilie 2022 - 07:06, said:

Nu, pt ca nu esti obligat sa ai masina, smartphone si alte echipame'te cu cip, pe cind esti o b l i g a t sa ai carte de identitate. Cine nu stie diferenta dintre obligatoriu si optional sa se uite in dictionar.
Totodata esti botezat fara voia ta in beneficiul popilor.
Fetele bisericesti daca au ceva de obiectat o pot face impotriva statului, dar sa nu indobitoceasca poporul.

View Postcristiandrei, on 14 aprilie 2022 - 07:16, said:

Esti obligat sa ai CI, de ce nu se revolta prostimea impotriva documentului in sine? De ce se folosesc false argumente legate de cipuri in cazul acesta? Daca obligativitatea este o problema.
Din comoditate, ca e mult mai usor sa prostesti o multime care chiar crede in "fa ce zice popa, nu ce face popa".

Edited by MarianG, 14 April 2022 - 11:43.


#31
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,700
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2022 - 07:10, said:

Cui nu ii convine C.I. poate oricand sa se duca in pustietate, in paduri, munti. Nu ii obliga nimeni sa traiasca in civilizatie.
Cine nu stie diferenta intre a "fi obligat" si "a avea libertatea de a alege" sa se uite in dictionar.
De putut, poate, nu stiu daca are voie.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNelsonMandela, on 14 aprilie 2022 - 11:36, said:

contează cum este folosit acel cip. Într-o cartelă de telefon se pot scrie niște SMS-uri și numere, într-unul auto date apropo de cum este folosită mașina samd.
Dar nu mai este acceptabil când un cip de pe CI (sau chiar încarnat) conține date care pot limita libertatea majorității, după bunul plac al unei minorități despoticePosted Image
Dar vai, văzând cum evoluează lucrurile, unii s-au orientat rapid, iar acum fac propagandă vehiculând semiadevăruri care de fapt distorsionează realitatea.

Așa-i @mkscorpion0? Care ONG transhumanist te-a pus pe payroll Posted Image


Tu ai inteles despre ce este topicul? Alde astia aka popi isi pun cenusa in cap ca cipul vine de la Satana, sa cipul o sa ne bage in iad etc insa ei pe cealalta parte folosesc telefonul, laptopul etc cu drag si spor. Evident ca popii in sinea lor nu cred porcaria cu cip=satana, insa propovaduiesc mizeria asta ca sa supuna oile, dupa cum bine zice Adm.

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Cei care cred ca cipul in CI le limiteaza drepturile nu-si pun astfel de intreabari. Multi nici macar nu inteleg tehnologia, probabil se gandesc ca cineva ii urmareste de la distanta prin intermediul acelui cip.

#34
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2022 - 11:54, said:

Tu ai inteles despre ce este topicul? Alde astia aka popi isi pun cenusa in cap ca cipul vine de la Satana, sa cipul o sa ne bage in iad etc insa ei pe cealalta parte folosesc telefonul, laptopul etc cu drag si spor. Evident ca popii in sinea lor nu cred porcaria cu cip=satana, insa propovaduiesc mizeria asta ca sa supuna oile, dupa cum bine zice Adm.
evident că am înțeles, însă nu sunt bisericos, iar discursul religios mă lasă rece. Dar ca să răspund în acești termeni, orice îmi îngrădește libertatea,
poate fi considerat "satanic", și dat fiind situația, popii nu sunt ipocriți.
În mod surprinzător am ajuns de aceeași parte a baricadei cu habotnicii care până acum mă făceau să ridic din umeri.

Edited by NelsonMandela, 14 April 2022 - 12:41.


#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
In ce fel iti ingradeste cipul libertatea?

#36
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postcristiandrei, on 14 aprilie 2022 - 07:16, said:



Esti obligat sa ai CI, de ce nu se revolta prostimea impotriva documentului in sine? De ce se folosesc false argumente legate de cipuri in cazul acesta? Daca obligativitatea este o problema.

Ca genul ala de oameni isi fac propria CI, ca si romani suverani :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate