Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Problemă la afișare / interfață / monitor („pîlpîie” și se „stinge”, își mai revine câteodată etc.)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
De la o vreme se întîmplă ca ecranul să „pîlpîie” (cele mai dese probleme au apărut când de exemplu rulau videouri, în special pe fb și yt; dar nu exclusiv, după aceea a început să facă „figuri” și la alte programe, inclusiv Word etc.) și uneori să se „stingă”, uneori își revine, în funcție de ce rulează pe monitor, alteori pur și simplu nu își mai revine și eventual intru altădată pe calculator (laptop) sperând să nu mai facă aceleași probleme sau nu la același nivel.

Edited by Iochanan, 13 April 2022 - 06:55.


#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
e foarte posibil ca nu monitorul sa fie de vina ci placa grafica
acest lucru se poate verifica usor schimband monitorul cu unul de imprumut sau mers cu monitorul si verificat pe alt PC/laptop

#3
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Mulțam de răspuns. Am precizat ulterior, e vorba de un laptop.

Apropo, că mi-am adus aminte. Inițial aveam un mod de vizualizare mai mic, atunci mi-a făcut cele mai mari probleme. Apoi, din întîmplare am schimbat modul de la 100% la 125% (de la secțiunea Display din Control Panel) și la început a mers aproape normal, apoi de la o vreme a început și așa să facă același tip de probleme.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,854
  • Înscris: 06.01.2008
Atunci mergi cu laptopul la un vecin/prieten ce are desktop, si incearca sa vezi daca face asa si conectat la un monitor extern.
Dar asa cum spune si colegul @apocalipsul, e foarte posibil sa fie de la placa video.

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daca e laptop, cel mai probabil sunt duse LEDurile
poti opta intre al le schimba si a folosi un monitor extern daca nu te deplasezi cu laptopul de acasa

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Cand mai face figuri si ti se stinge ecranul de tot, verifica cu o lanterna daca ai imaginea pe ecran. Sau verifica daca ai imagine neagra si lumina (se distinge culoarea negru de ecranul complet stins)

Daca e o problema de backlight, imaginea e in continuare acolo, dar nu se vede ca-s stinse ledurile. Cu o lanterna pozitionata la 45 grade, poti insa vedea daca imaginea e acolo sau nu. In cazul in care ai imagine dar nu ai backlight, cel mai probabil e din placa electronica de pe panel. Poa sa fie si de la lipsa unui semnal de pe motherboard din motive de mufa probabil.

Daca ai backlight dar nu si imagine, cel mai probabil e din placa video. Trebuie testata cu monitor extern, dar cel mai sigur trebuie testat pe alt panel. Imaginea pe ecran e creata atat de placa video cat si de decoderul eDP din panel, dar cel mai des se buseste ceva prin placa de baza ce tine de video.

#7
alinamanole001

alinamanole001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.11.2020
Am trecut printr-o situatie asemanatoare cu cativa ani in urma. Aveam un laptop Gigabyte (model vechi ce-i drept dar 2 ani n-am avut probleme) si dupa au inceput "pâlpâielile" astea, care s-au transformat in niste dungi pe ecran astfel incat sa nu il mai pot folosi. Cei la care am fost pt reparatii au zis ca trebuie inlocuit diplay-ul, ceea ce m-ar costa prea mult si am decis atunci sa imi iau un laptop mai bun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate