Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Frauda online card bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Inca un motiv pt care folosesc la plati DOAR cardul Revolut alimentat cu sume suficiente cat sa-mi ajunga pt cateva zile. In caz de doamne fereste, nu pierzi mare lucru.
In lipsa de Revolut, toti banii pot sa stea intr-un cont de economii si sa alimenteze contul curent doar cu sume minime si doar cand e nevoie (transferurile intre conturile proprii e instanta...de obicei)

Edited by JAWS, 13 April 2022 - 07:02.


#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Aia au fost niste imbecili, care ti-au folosit datele de pe cardul tau sa isi plateasca amenzi si utilitati, pot fi prinsi fara doar si poate, cei mai prosti "furaciosi " de date bancare din istoria furaciosilor.

Cat priveste cardul tau si sumele tale...le poti recupera mai mult ca sigur , dovada....tu in Romania si nu ai nicio legatura cu UK, poti dovedi ca nu ai fost acolo sa fi luat amenda de circulatie si nici nu ai abonement la British GAs...e simplu.

Edited by cuculea, 13 April 2022 - 07:55.


#21
Gee_man

Gee_man

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2020
Am patit aceiasi chestie ca si initiatorul, doar ca era vorba de o suma mai mica si de alta banca. Partea buna e ca mi-am recuperat banii de la banca. Partea mai putin buna e ca pe langa Politie, am mai fost plimbat si pe la IPJ si la final, chiar si Tribunal, altfel nu imi restituiau cei de la banca suma.

#22
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
daca e card de credit, primeste banii de la banca, daca sunt pe card de debit, nu prea ca nu e vina bancii ca ti-au furat/cheltuit unii banii. ii recuperezi dand in judecata pe aia de ti-au facut paguba, daca poti

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu conteaza dc e card de debit sau credit.
Intreg sistemul merge pe tehnica si incredere.

Utilizatorul nu are control cu ce se intampla dupa a dat cu cardul online sau fizic, deci nu poate fi facut reaponsabil.

Is the cost of doing business, cum se zice.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 Adm, on 13 aprilie 2022 - 08:00, said:

Nu conteaza dc e card de debit sau credit.


Ohoo, conteaza, si conteaza al dracului de mult.


Sunt curios cum se va termina tarasenia. E plin forumul de tepuiti pe OLX care nu si-au mai vazut banii din conturile curente, respectiv carduri de debit, in urma fraudelor.

Cardul de credit e cu totul alta mancare de peste. Sper ca d-asta a avut initiatorul.

Edited by abac, 13 April 2022 - 08:16.


#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

 Ahasverus, on 12 aprilie 2022 - 21:25, said:

Platesc cu telefonul sau ceasul + online, de unde banuiala mea este ca un procesator de carduri din Romania a fost spart.
Dacă poți pune aici firmele sau site-urile pe care ai plătit online în ultimele 2 luni... Nu către Revolut și prin marii procesatori online din România (euplatesc, payu, netopia, libra - dacă-ți amintești si ai mail de la ei cu acele plăți) și nici magazine fizice unde ai plătit cu ceas/telfon
Poate ne "sună" ceva cunoscut...

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Si cine garanteaza ca omul nu a fost victima unui card phishing fara sa isi dea seama? El se focuseaza ca a platit doar cu ceasul dar un phishing micut de 1 euro sau cine stie ce "verificare de cont" poate trece usor neobservata. Exista multi oameni, sute de mii, milioane, care cad victime atacurilor de tip phishing, pentru ca daca nu ar pica nimeni, nu ar mai exista astfel de atacuri. Iar phishingul devine din ce in ce mai elaborat si mai greu de detectat.

#27
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Intrucat au fost plati la care autorizarea nu a fost cu autentificare (3DS), banca emitenta isi poate recupera sumele prin initiere de chargeback (motiv de frauda, in baza cerere client). Pierderea va fi la banca acceptatoare.
Nu a fost neaparat copiat cardul, o metoda de frauda este de a incerca autorizari si/sau autentificari pe pan-uri consecutive (cu calcul luhn digit), nu toate pan-urile fiind generate random. CVV2 nu este cerut la toate tranzactiile ecomm, probabil nici la cele in cauza (si asa se explica si categoria de comercianti). Chiar daca s-ar fi copiat datele de la un procesator, acestia nu stocheaza CVV2 (teoretic nici pan).

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Zi-le asta si alora care au dat datele cardului pe olx si s-au trezit cu conturile goale. Tot fara 3D secure li s-au furat banii. Si nu au mai vazut un sfant inapoi.

#29
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
Pe olx furnizezi un cont bancar nu un card (daca nu stiu bine corectati-ma)

Aplicatia Raiffeisen iti furnizeaza instant orice plata dinspre tine sau pentru tine prin notificari de tip push.

#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

 abac, on 13 aprilie 2022 - 08:46, said:

Zi-le asta si alora care au dat datele cardului pe olx si s-au trezit cu conturile goale. Tot fara 3D secure li s-au furat banii. Si nu au mai vazut un sfant inapoi.
Pe OLX incearca sa te momeasca introducand datele cardului SI codul de autorizare 3D secure.

https://forum.softpe...fan-couriercom/

In cazul de fata tranzactiile au fost facute fara 3D secure, cu autorizare personala.

3D secure a fost bagat la noi in principal, pt ca era vestul salbatic si acum 10 ani plata online cu cardul in Romania era de domeniul Star Trek, vedeti istoriile de pe forum, cu Cardul Millenium.

Pentru ca 3D secure sa functioneze, trebuie atat unitatea emitenta a cardului (Raiffeisen), ca cat si incasatorul (cei din UK) sa fie inrolati in sistem, dar pe afara considera ca e peste mana folosirea sistemului 3D secure, fapt care duce la descurajarea platilor cu cardul.

Pt ca NU a fost folosit sistemul 3D secure, responsabiltiatea cade in carca incasatorului.
DACA se autoriza 3D secure, inseamna ca utlizatorul de card si-a dat expres acordul si banii by-bye, prostia se plateste.

#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 Adm, on 13 aprilie 2022 - 09:09, said:

Pe OLX incearca sa te momeasca introducand datele cardului SI codul de autorizare 3D secure.

Toti cei care au postat aici pe forum ca au luat teapa pe OLX nu au furnizat codul 3D secure. Doar datele cardului.

#32
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Ba da, au furnizat și cod 3D secure la tepe de pe olx. Toți ...

Edited by ech, 13 April 2022 - 09:22.


#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 abac, on 13 aprilie 2022 - 09:12, said:


Toti cei care au postat aici pe forum ca au luat teapa pe OLX nu au furnizat codul 3D secure. Doar datele cardului.

Eu din ce imi amintesc au dat si codul 3D secure...

#34
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Pe olx cei pacaliti au si autentificat tranzactiile (3DS), asa ca ele nu mai pot fi refuzate la plata catre acceptator de emitent pe motiv de frauda.

Raspunsul final catre initiator topic: deschide refuzuri la plata la banca emitenta a cardului, nu ai nicio treaba cu politia sau alte entitati.

#35
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Eu as vrea sa reclam asta in UK. Beneficiarul platilor are de dat explicatii, nu merge chiar asa. La mine doar cei de la enel imi stiu datele pentru plati. Frauda trebuie descurajata.

#36
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
M-au sunat ca nu e vine sa creada ca nu primesc notificari cand se fac plati online fara 3d secure in app.
Am trimis setarile cu notificarile.
Primesc notificari dc platesc la Lidl imediat, dar dc platesc online fara 3D secure nu!
Tocmai am platit in Eur prin PayPal si tacere… nimic notificari app.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate