Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Imprimanta foto - recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Ma bate gandul sa cumapr o imprimanta, in special pentru printat fotografii. Pentru mine, nu pentru afaceri.
Ma gandesc ca poate aveti pe acasa si puteti spune cate ceva despre calitatea de printare si fiabilitate.

Am avut, cu ani in urma un epson L800, mesterit de mine cu CISS.6 culori. Printa bine, insa stiu ca m-a chinuit destul de mult la calibrarea culorilor pana am obtinut redare corecta. Posibil sa fi fost si din cauza cernelurilor third party. Din pacate, dupa vreo 2 ani s-a cam stricat....
Calitatea destul de buna, insa cernelurile alea neoriginale s-au dovedit proaste, in timp, printurile s-au degradat.

Am mai avut o imprimanta Canon, cea mai ieftina pocnitoare de la vremea aia (2010, pe-acolo), cu cartuse mici, doar 3 culori. Desi cartusele tineau 10 poze, printurile erau bune. Chiar neasteptat de bune.

Prietena are un epson L220 (parca). Ciss, 3 culori. Sta bine la fiabilitate, cred ca a printat un vagon de hartie A4 pana acum, tocmai ce i-am resetat "inkpad full", printeaza de prin 2016 la greu.....La foto, insa....slabuta, face mofturi la hartie foto, calitatea nu e pentru foto.

Nu stiu cum mai este piata in zilele noastre. Ma cam tenteaza Epson L805 CISS - insa am gasit destul de multe probleme printre utilizatori.

Aveti ceva recomandari?

- pret cat mai mic (ca orice roman)
- calitate foto buna(de preferat cat mai apropiata de cailtatea printului de laborator). Culori/contrast sa zicem ca le mai scot din setari. Dar sa nu vad punctulete si dungulite.
- fiabiltate decenta - la fel si garantie la service de producator(nu din astea generaliste, depanero...etc)
- CISS de fabrica - nu vreau sa ma complic cu cartuse
- dimensiuni de pana la A4. Am avut si Selphy, e foarte ok dar o sa vreau si mai mari de 10x15

Edited by florinel, 12 April 2022 - 19:44.


#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Tot ceva din seria L800 aș recomandă cu cerneluri originale.
Am un L800 de vreo opt ani și am tras ceva de el, am făcut poze la evenimente.
Nici o problemă nu am avut cu el.
Mai știu pe cineva care printează la greu la evenimente cu un urmaș al lui L800, tot așa nici o problemă.
L800 e făcut pe mecanismul P50 care e cunoscut pentru fiabilitate.

View Postflorinel, on 12 aprilie 2022 - 19:43, said:

- pret cat mai mic (ca orice roman)
- calitate foto buna(de preferat cat mai apropiata de cailtatea printului de laborator). Culori/contrast sa zicem ca le mai scot din setari. Dar sa nu vad punctulete si dungulite.

ieftin și bun, sigur.
L800 printează acceptabil, nu se poate compara cu o imprimantă profesională cu enșpe culori.

#3
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Salut. Eu folosesc Epson L8180, acest model printeaza A3+, din cate am inteles vrei max A4... Acesta are 6 cerneluri Ciss. Ultima data era in jur de 3,2k lei.

#4
gimmi99fm

gimmi99fm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2022
buna seara
epson l805
imi puteti spune cum rezolv aceasta problema
la ultima printare un test de pagina

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate