Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cum descarc poze de pe unele siteuri + care a fost primul browser cu taburi

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pe instagram am găsit unele pagini legate de pasiunile mele, însă față de trecut, nu mai merg salvate pozele de pe acolo. Nici cu "copy image" și apoi "paste" nu merge (pe olx spre exemplu merge asta).
Acum ceva ani mergea cu "Page Info", dar problema că la opțiunea asta nu mai apare partea de imagini, ca să pot salva imaginile. Sau s-a mutat în altă parte opțiunea. Vorbesc de browserul "Mozilla" Firefox.

A doua întrebare e: care a fost primul browser care a permis taburi multiple și când s-a întâmplat asta?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Simplu - folosesti Print Scrn + Capture

Cat despre browser - cred ca Netscape Navigator in 1994

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
daca vezi imaginea, o poti copia (in clipboard). nu la aceeasi calitate, insa.
e posibil sa te ajute insa unele pluginuri pentru browsere, care re-aduc unele functionalitati refuzate de anumite situri (de ex. clickul dreapta, pentru meniu contextual)

unul dintre primele browsere care a avut taburi multiple a fost opera. pe la versiunea 4-5, prin anii 2000...
insa nu a fost singurul. si se pare ca nici primul... insa a fost primul pentru mine, cam de la versiunea 5 am inceput sa-l folosesc. era shareware pe vremea aia...

Edited by tEo, 12 April 2022 - 11:32.


#4
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Decupezi poza cu Snipping Tool, pe care-l ai deja în Windows.
Primul browser care a venit cu tab-uri multiple a fost InternetWorks, dezvoltat de BookLink Technologies, în 1994.
https://www.complex....rowser-internet

Edited by glassofwine, 12 April 2022 - 11:33.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdjl, on 12 aprilie 2022 - 11:09, said:

Pe instagram am găsit unele pagini legate de pasiunile mele, însă faţă de trecut, nu mai merg salvate pozele de pe acolo. Nici cu "copy image" şi apoi "paste" nu merge (pe olx spre exemplu merge asta).
Daca e important sa ramana imaginile cat de cat la calitatea originala, cel mai bine e sa deschizi postarea respectiva pe telefon si sa folosesti "QuickSave for Instagram" sau alta aplicatie similara.

Daca folosesti Snip&Sketch sau alte tool-uri de captura ecran pe Windows, esti dependent de rezolutia ecranului si de suprafata de ecran pe care e afisata atunci.

Edited by Hider141, 12 April 2022 - 11:56.


#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Macar acum sunt 2 in 1. Un subiect, 2 intrebari :))

#7
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postglassofwine, on 12 aprilie 2022 - 11:33, said:

Decupezi poza cu Snipping Tool, pe care-l ai deja în Windows.
Are si Firefox implementata asemenea functie. ( Click dreapta + Take Screenshot )

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Print Screen sau decupaj pot să fac şi pe 'Windows', dar e rezoluţia mică. Cu Page Info obţineam o rezoluţie un pic mai mare.
"Mozila" Firefox şi "Internet" Explorer când au permis mai multe taburi?

#9
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Firefox se pare ca ( aproape ) de la inceput a permis mai multe taburi.
Varianta din 14.10.2002 ( Lucia era numele versiunii ) permitea acest lucru.
https://ro.wikipedia...Mozilla_Firefox

Edited by cristiany, 12 April 2022 - 16:40.


#10
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Nu va mai chinuiti cu print screen si alte decupaje. CTRL+I si intrati in fereastra de informatii a pagini si in tabul Multimedia aveti toate elementele de pe pagina - navigati pana la imaginea vizata si apoi dati pe butonul save as. Nu totdeauna acesta metoda are efectul scontat - la un moment dat, nu stiu de ce, ba salva implicit imaginea ca fisier htm, caruia va trebui sa-i schimbati manual extensia dupa. Asa se intampla de obicei de exemplu pe 500px:
Attached File  copy.jpg   250.51K   12 downloads
Dand Save As, va salva implicit sub forma .htm; pentru a ajunge la fisierul jpg trebuie copiat ce e cu albastru (dubluclick pe calea respectiva pentru a-l selecta pe tot fara a defila  tot carnatul pana sfarsit) si deschis intr-o fila noua sau in cea deschisa, de unde merge salvat in mod clasic. Aceeasi metoda functioneaza si in cazul unor .webp-uri (trebuie testat ca nu la toate merge).

#11
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Extensia Image Downloader in Chrome.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
malmoth, soluţia dată de tine e cea bună! Pe vremuri puteam să fac asta apăsând la Page Options (sau cum i-o zice în Română), dar nu mai funcţiona, nu-mi mai apărea partea de poze. Am mai făcut o şmecherie, care nu ştiu ce calitate asigură calitatea imagini: în loc să dau Copy - Paste la link (că nu văzusem că ai zis şi de chestia asta), am dat Save File => * * All Files, apoi am şters .web şi am scris .jpeg. A mers şi aşa.
P.S. 1 Mie personal îmi e mai uşor să navighez pe net de pe P.C. Tastatură mai mare, idem ecran.
P.S. 2 Nu mai ştiu când am început să folosesc tab-uril multiple. Nici eu nu le pot ţine minte pe toate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate