Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

SelfPay NOW - serviciul de alimentare carduri de la automatul de plăți

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Chiar mi-am dorit un astfel de serviciu.

Există deja câteva mii de automate de plăți în țară, și toate acceptă plăți cu numerar.
Era deci cazul ca cineva să se gândească să permită depunerile în conturi bancare sau depunerile prin intermediul unui card bancar.

Iar SelfPay a ales cea de a doua variantă.

Acum poți să îți muți banii dintr-un buzunar în altul folosind automatele SelfPay.

--

Am încercat deja serviciul acesta și am două observații... neplăcute:

- Costul unui TopUp este de 3 lei, comision care nu apare în reclama SelfPay NOW și nici într-un alt document de pe situl de internet al procesatorului,
- TopUp-ul nu este instant, așa cum ar fi dacă aș folosi un alt serviciu de depuneri, al băncii, sau al unui operator mobil, ci, deși apare ca o tranzacție reușită, atât pe chitanța emisă de aparat cât și în aplicația SelfPay NOW, TopUp-ul nu este încă realizat la câteva ore de la încheierea tranzacției.

Voi reveni cu alte amănunte.

--

Ați folosit acest serviciu?
Ați întâmpinat aceleași dificultăți?

Edited by Koal, 11 April 2022 - 21:04.


#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
https://forum.softpe.../page__st__3240
S-a vorbit despre serviciul ăsta lansat de Libra Bank, acum mai bine de o lună...
Am testat personal atunci și am fost foarte mulțumit: alimentare instant și pe Revolut și pe Monese.

Comisionul fix de 3 lei este prezentat destul de clar atunci când faci alimentarea cardului la statia SelfPay.
Pot pune 4000 lei o dată, și tot 3 lei e comisionul.

Edited by wertyck, 11 April 2022 - 21:28.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
edit: https://selfpay.ro/localizare/

Edited by MembruAnonim, 11 April 2022 - 21:33.


#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Un alt serviciu util in SelfPay Now, este mutarea de bani între cardurile înrolate in aplicație. Gratuit. Instant.
Adică o alternativă la Volt sau Libra Journey.

Edited by wertyck, 11 April 2022 - 21:38.


#5
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@wertyck

Revolut și Monese au ambele conturi în lei la Libra Bank?

Serviciul oferit de SelfPay utilizează tot conturi Libra?

Serviciul SelfPay NOW are în spate serviciul de Plăți Instant al Transfond, serviciu la care nu sunt deocamdată înrolate decât câteva bănci?

--

De ce nu au menționat comisionul de 3 lei per TopUp pe situl lor?

.

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru că tu nu plătești la selfPay Now acel comision , ci plătești la stațiile selfPay comisionul. Daca muți bani între cardurile înrolate în SelfPay Now nu plătesc nici un comision.

E ca și cum ai spune că de ce îți reține comision când alimentezi alte servicii la stațiile de plată: Paysafecard, giftcarduri de jocuri, PayPal, Netflix, pariuri sportive, plata facturilor, etc
Ai prins ideea?

Cred că nu ai prins anvergura serviciului selfPay now.
Se pot trimite gratuit bani între utilizatorii selfPay Now. Și din nou gratuit și instant.

Serviciul SelfPay Now, are în spate facilitatea Mastercard și Visa de a muta banii instant între carduri.

#7
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
La plata facturilor nu cred că există acel comision, cel puțin nu este plătit de persoana fizică/abonat ci este reținut beneficiarului plății,

Cred că trebuiește menționat, pentru că un client trebuie să aleagă cea mai avantajoasă formă de depunere existentă în piață, iar eu aveam și o variantă fără comision de depunere și operată instant.

În cazul serviciului SelfPay NOW comisionul este de 3 lei, iar dacă ai cardul la o bancă ce nu este înrolată în serviciul de Plăți Instant al TRANSFOND, plata nu se realizează instant, ci este procesată în ședințele interbancare regulare, deci cel mai probabil banii sunt disponibili în contul atașat cardului  a doua zi.

.

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Tu nu înțelegi că nu are legătură cu Transfond, ci are legătură doar cu Visa și Mastercard și cu emitenții cardurilor lor.


Portarea banilor între carduri e diferită de transferul bancar prin intermediul Transfond.
Mutarea banilor între carduri se poate realiza instant, chiar și când banca nu are transfer instant prin transfond, pentru că se realizează prin alt canal, diferit de cel al transferurilor bancare.

La care card te referi că nu a fost alimentat instant? Orange Money?

Imaginează-ti că această mutare a banilor între carduri, se face prin două tranzacții cu cardul: o plată online de pe primul card și o rambursare instant pe al doilea cu acea sumă.
În cazul alimentării cu cash, la stațiile de plată,tranzacția de alimentare a cardului e ca și cum ar avea loc o rambursare instant, pe cardul respectiv.

Eu când am mai discutat despre SelfPay Now, l-am văzut ca un serviciu util, mai ales pentru cei cu popriri pe conturi, pentru că puteau să își alimenteze cardurile Revolut și Monese, și să introducă banii în circuitul bancar, evitand cu succes popririle pe conturile bancare, dacă lucrează la negru cu plata cash bineînțeles.
Cardurile Revolut, Monese, Wise, chiar dacă au conturile de lei la LibraBank, sunt conturi pe persoană juridică, nu pe persoană fizică, deci nu le poți bloca după CNP. Noi suntem doar utilizatorii.

Edited by wertyck, 11 April 2022 - 22:12.


#9
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@wertyck

Te-ai prins, în cazul meu este vorba de un card Orange Money.

.

Dacă știi mai multe detalii despre tehnologiile folosite menționează, te rog, și standardele de transfer de bani implicate în aceste tranzacții.

Ei menționează VISA, dar nu sunt doar transferuri prin VISA.

.

--

Apropo,
În cazul Monese sau Revolut există și utilizatori care au IBAN individual, tot la Libra Bank, nu doar contul nostro al emitentului de carduri.

.

#10
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@wertyck

Sigur că are legătură și cu Transfond.
Ba mai mult, deși TopUP-ul a fost făcut în după amiaza zilei de ieri, încă nu am banii în contul Orange Money.

.

Edited by Koal, 12 April 2022 - 11:25.


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
https://forum.softpe...6#entry28972060
Problema e la Orange Money. Am citit pe secțiunea dedicată , vezi link, mai multe probleme legate portarea banilor între carduri și înainte de apariția SelfPay Now.
Eu am și Orange Money și cont separat la Libra Bank.
Încerc să mă folosesc de beneficiile și facilitățile fiecărui cont și să mă feresc de bug-urile și problemele pe care le are fiecare fintech sau banca.

#12
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@wertyck

Eu bănuiesc că problema este la Selfpay, știu că și plățile către furnizorii de utilități se fac cu întârziere de câteva zile.

Quote

a_d_y, pe 11 aprilie 2022 - 20:56, a scris:
Sa nu faceti prostia sa alimentati prin selfpay . E jale! Am primit banii in cont abia dupa o saptamana


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
am probat de curiozitate, transferul raiffeisen - revolut si invers. a fost instant.
se mai poat transfera bani altui utilizator al serviciului, pe baza numarului de telefon, il alegi din agenda.

cardurile nu se pot personaliza decat de pe o notificare pe care o primesti la mesaje, nu am gasit un meniu sa faci chestia asta.
se mai pot incarca pe card sumele date rest de automatele selfpay, alea nu dau numerar, ci un cod de bare.
inteleg ca exista o limita in cont de 4000 lei. pentru alea doua transferuri, 5 lei fiecare, 5 lei e suma minima, mi-a scazut 10 lei din limita totala.

#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Nici acum nu au intrat banii aceia!
.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Mie Libra Jurney nu mai imi functioneaza, nu stiu de ce si ce s a intamplat dar dintr o data,fara sa fac nicio modificare cardurilor sau conturilor, imi da o eroare si zice ca nu se poate face transferul
Folosesc Revolut si BCR, transfer din Rev in BCR si invers cu acceasi problema, chiar si sume mici

O sa instalez si eu SelfPay Now sa vad ce e de el.

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
PS...l am instalat si am si bagat cardul de la BCR. E destul de simpluta aplicatia. O sa il adaug si pe cel de la revolut si o sa fac niste transferuri cand va fi momentul

Mi-ar fi placut sa existe posibilitatea de a plati utilitati din aceasta palicatie, dar se pare ca asta va face concurenta multimatelor SelfPay, nu cred ca vor sa isi faca singuri cuoncurenta

 slai, on 12 aprilie 2022 - 13:38, said:



cardurile nu se pot personaliza decat de pe o notificare pe care o primesti la mesaje, nu am gasit un meniu sa faci chestia asta.

La ce personalizare te referi? VAd ca exista posibilitatea sa denumesti un card si sa ii pui si banca emitenta.

#17
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017
si eu am folosit de cateva ori seviciul selfpay now si este foarte util si convenabil cand nu e nici un ATM care sa permita depuneri in zona.
la mine banii au intrat instant de fiecare data, primeam notificare ca banii au ajuns in cont inainte ca aparatul sa scoata chitanta....de mentionat ca am alimentat carduri de la Revolut, BCR si Unicredit si la toate banii au intrat instant (inainte ca aparatul sa scoata chitanta)

#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@cuculea
Pentru ceea ce dorești tu, plata utilităților online, există deja:
- formulare de plată pe siturile prestatorilor,
- aplicația Pago,
- aplicația Un Doi centru de plăți,
- alte aplicații partenere cu primele cele de mai sus, de exemplu Orange Money are parteneriat cu Un Doi centru de plăți.
- și în alte soluții de Internet Banking există secțiuni care facilitează tranzacțiile speciale către conturile de colectare deschise de furnizorii de utilități la bănci.
.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate