Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum se curata incaltamintea corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Caesar123

Caesar123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.03.2022
Cum se curata pantofii din piele?
Daca nu ii cureti incep sa puta asa de urat incat poti sa omori un cal cu ei sau altii vor crede ca deja ai omorat un alt cal si l-ai bagat in pantofi pentru miros.
Daca ii dai cu apa (nu sa-i speli) se fac aiurea de ti-e rusine sa-i mai porti.
Stiu ca aveam o pereche in situatia asta si am incercat initial cu benzina, apoi cu spirt si nimic. Apoi i-am clatit doar cu niste apa si deja s-au facut ca niste coji rasucite si stafidite.

La adidasi (pantofii sport) care nu sunt din piele ci din material sintetic problemele sunt altele:
In primul rand ca se imputesc mult mai repede decat astia care nu sunt din piele si put si mai urat decat acestia.
In al doilea rand, daca ii speli, dupa cateva purtari se crapa si se rup. Daca nu ii speli nu se crapa si nici nu se rup dar logic ar fi sa nu-i mai descalti niciodata ca altfel risti sa omori pe cineva.

Astea fiind spuse ce incaltaminte recomandati pentru mers mult pe jos (17-20-30.000(?) - asa arata telefonul -  de pasi, nu zilnic dar adesea, si de multe ori cand am de dus undeva prefer mersul pe jos fiindca imi place sa merg pe jos nu de altceva) care sa poata fi curatata si sa nu crape dupa spalare si nici sa nu-ti faca rani la picioare asa cum iti fac de obicei pantofii noi dupa prima purtare si sa nu fie de purtat iarna?
Si inca ceva, pantofii clasici nu prea sunt pentru mers (mult/moderat) pe jos ca se fac urati, fac tot felul de cute etc. cel putin eu asa zic.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt mai multe cauze pentru care incaltamintea se imputeste
- Incaltamintea trebuie alternata (nu trebuie sa poti o pereche zi de zi)
- Purtat incaltaminte cu piciorul gol (pare cool dar riscul sa imputesti incaltamintea mai rapid este mai mare)
- Sosete sintetice (nu le recomand nici dusmanilor)
- Un spray pentru incaltaminte poate face minuni
- Recomandat sa te mai speli pe picioare din cand in cand Posted Image

La final, daca ai picioare de porc (transpiri abundent), cred ca doar sandalele sunt potrivite pentru tine
Fara ciorapi Posted Image

#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
eu bag o perie aspra sub jet de apa si dau cu ea pe talpa
exteriorul il rezolv cu o carpa umeda

Edited by carolinaherera, 11 April 2022 - 14:33.


#4
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
iei un generator de ozon, cu acumulator sau fara, pui incaltamintea si generatorul intr-o cutie, ii tii aproximativ o ora, doua, si se duce mirosul.

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Din fericire eu nu am probleme din astea cu incaltamintea. Pot sa port aceeasi pereche zi de zi 10-12h si nu prind miros.

Problema vine de la transpiratia picioarelor, cum au spus si alti colegi - daca transpiri abundent sunt sanse sa prinda miros incaltarile.
Solutii...:
- spalat bine picioarele cu apa si sapun (eventual sapun cu sulf) inainte de a te incalta.
- candva se folosea un praf (borax?, bromura?) care se punea in sosete inainte de-a le incalta. Probabil ar avea efect pudra de talc, la fel, pusa in sosete.
- purtarea alternativa a incaltarilor. Azi mergi cu niste tenisi, maine cu altii...etc, intelegi ideea.
- folosirea de spray-uri pantru incaltamine - asta e asa si asa, in general doar parfumeaza calu` mort...
- vara, incaltari bine aerisite, de calitate decenta.  Eu folosesc de exemplu niste "adidasi" Kalenji de la Decathlon, ieftini (vreo 80 lei, parca). Imi cumpar primavara 3-4 perechi si nu am treaba toata vara.
Pe de alta parte, am avut candva ceva brand Sprandi, care s-au imputit dupa doar 2 purtari - insa cu un miros ciudat, chimic, cumva.
- incaltamintea deja compromisa nu prea o mai recuperezi. Poti incerca sa pui saculeti din panza umpluti cu bicarbonat in ei, dupa ce ii descalti.

Buna si ideea cu generatorul de ozon, eventual cu UV(desi posibil ca asta sa afecteze anumite culori) - ala ar ucide toate micrororganismele care generaza miros.

Edited by florinel, 11 April 2022 - 15:24.


#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In general secretul e sa te speli des pe picioare si sa...mai schimbi si ciorapii Posted Image !
Punctul forte e sa cumperi produse de calitate .
Cu ingrijirea e simplu , fiecare producator are recomandarile proprii . Incaltamintea se curata corect in functie de fiecare material in parte , sunt tone de informatii pe net .

Edited by Alltrack, 11 April 2022 - 15:48.


#7
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Daca ai pantofi din piele sau piele intoarsa trebuie sa te astepti la aceste probleme, cel mai simplu este sa iti iei pantofi nepretentiosi pe care sa ii cureti des in interior si cand se imput sa ii arunci.
Eu, ca toate doamnele iubesc pantofii, mai ales cei deschisi la culoare, pantofii sport albi si crem. Dar cei care sunt foarte pretentiosi nu ii port prin praf, ploaie sau la piata, daca ma prinde ploaia cu ei in picioare s-a terminat. Am mereu o pereche de schimb in masina si sprayurile speciale [pt piele intoarsa sunt cele care protejeaza de apa si praf], plus unele care scot pete, iar ramele albe de la cei sport ii curat cu apa micelara :) cateodata si in interior pe talpa cand ii port toata ziua. Da, stiu ca pare ciudat la majoritatea dar o sticla de apa micelara de vreo 10 lei si iti ajunge un sezon, un spray din ala de protectie vreo 40 si tot asa te tine cateva luni daca folosesti ocazional. Oricum secretul este sa ii cureti cat mai repede cand s-au murdarit si sa ii porti prin rotatie.

#8
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

View PostCaesar123, on 11 aprilie 2022 - 12:13, said:

Cum se curata pantofii din piele?

Pantofii din piele nu ii dai cu apa, ca se usuca pielea si crapa. Eu mai intai dau praful de pe ei cu peria, ii sterg cu o carpa daca sunt f murdari si apoi ii frec cu crema hidratanta (folosesc crema de maini). Asta la exterior. Daca se imput, problema e de la interior si acolo rezolvi cu spray de incaltaminte. Dar asta inainte sa apuce sa se imputa. Dupa ce se imput nu mai ai ce face. Daca ai probleme cu picioarele (miros foarte tare, urat, oricat le-ai spala) mergi la doctor. Cel mai probabil ai o ciuperca in zona.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da' de unde, în afară de mocasinii de piele întoarsă, tot bag la mașina de spălat pe programul de pantofi, 30 de grade, fără balsam. Singura chestie e ca după ce se usucă îi dau cu crema de mâini Doina.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Orice pantof de piele poate fi clatit usor cu apa si un sapun lichid soft si pe interior si pe exterior . Dar apa sa fie maxim calduta , nu fierbinte . Apoi sters cu o carpa moale .
Nu se usuca prin caldura puternica ci prin aerisire/ventilatie , poate fi folosit si un feon dar din nou nu pe jet de aer fierbinte ci la temperatura camerei .
Impreuna cu apa fierbinte si uscarea pe calorifere sau alte surse de caldura puternice , al treilea mare dusman sunt cremele de pantofi ieftine cu ''shine/polish/stralucire'' care usuca si nu contin emolienti .

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNaijax, on 11 aprilie 2022 - 14:32, said:

Sunt mai multe cauze pentru care incaltamintea se imputeste
- Incaltamintea trebuie alternata (nu trebuie sa poti o pereche zi de zi)
- Purtat incaltaminte cu piciorul gol (pare cool dar riscul sa imputesti incaltamintea mai rapid este mai mare)
- Sosete sintetice (nu le recomand nici dusmanilor)
- Un spray pentru incaltaminte poate face minuni
- Recomandat sa te mai speli pe picioare din cand in cand Posted Image

La final, daca ai picioare de porc (transpiri abundent), cred ca doar sandalele sunt potrivite pentru tine
Fara ciorapi Posted Image
exista niste fasuri care se dau pe picior si in pantofi, fac minuni.

dar, problema e de la ciorapi murdari.
pe scurt, daca stai o zi prin casa si pe urma multe ore cu cioarapii aia in pantifi, ii imputi de nu se poate.

cand vin de la servici ciorapii inca miros a detergent.

#12
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
nu cred ca ai nici o solutie viabila, problema ta e faptul ca stai mult cu ei in picioare : 30.000 de pasi pe zi ? Wow ! asta vine 17 km pe zi ! Esti postas ? 3 ori 4 ore de mers zilnic !

Bravo tie, ma bucur ca uite sunt oameni care pot face acest lucru, eu stau tintuit de un birou 12 ore pe zi.

Probabil ca cel mai simplu e sa ai 2 perechi de sosete la tine, sa le schimbi,  nu purta nimic sintetic cum au scris si altii pe website, pune-i afara cand ajungi acasa ( in hol, balcon etc ) oriunde dar nu in casa.

#13
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Aveau la Dechatlon adidasi de alergat pe la 200 lei, cu plasa sa se aeriseasca piciorul, sub 5C e chiar rece si talpa moale de spuma; unii folosesc pe la Glovo.
Sunt pt alergat mai mult dar arata ok si pt zi de zi daca mergi asa mult.

Edited by Zyx, 12 April 2022 - 07:38.


#14
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Simplu. Împotriva mirosului pui în încălțăminte bicarbonat de sodiu. Lași de pe o zi pe alta. Repeți periodic. Despre curățare au spus colegii ce era de zis.

#15
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Fiindca am un model de la aceasta marca, recomand ghidul lor de curatare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate