Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Calatoriile planificate, visate, dar inca nu e timpul lor.

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@rdk Italia merge foarte bine vazuta pe bucati. Eu cred ca am fost de 10 ori si tot mai am de vazut o gramada din ea. Unde mai pui ca as mai si revedea!

Pentru orasele mari cel mai bine e sa iei avionul si sa stai 3-4-5 zile in respectivul oras, mai ales daca sunteti interesati si sa vizitati interioare (muzee, palate, biserici). Dar nu mai mult pentru ca intervina suprasaturatia. Sau nu si Roma si Florenta intr-o vacanta.

Masina te ajuta in zonele rurale sau la munte. Poti merge cu masina de acasa sau sa o inchiriezi la fata locului. Cu masina proprie noi am fost o singura data, in Dolomiti. Alteori am mers cu avionul si ori am inchiriat masina ori ne-am bazat pe mijloacele de transport locale pentru deplasari.

Edited by mdt, 11 April 2022 - 12:08.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrdk, on 11 aprilie 2022 - 12:01, said:

Voi daca ati merge in italia, ati lua avion si masina inchiriata sau ati merge cu masina personala pana acolo?
Eu as merge cu masina personala. E mai comod si nu trebuie sa ma tin de un calendar anume (zborul cu avionul). Dar asta e cazul meu.

#21
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am in plan New York si India, nu am fost niciodata, in altele cu plaje exotice si Asia am mai fost, in unele mi-a parut rau ca am fost inaintea celor ramase [gen Thailanda, Maldive, Maroc]. Nu mi-a parut rau ca am fost in Indonezia - Bali, as mai repeta daca termin lista de acum.

#22
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postrdk, on 11 aprilie 2022 - 12:01, said:

Salut,

Eu visez de vreo 5 ani sa fac turul italiei cu masina. Nu prea am reusit sa am timp pentru asta, imi trebuie cam 3 saptamani. Nu cred ca o sa coste foarte mult avand in vedere ca suntem doar doi momentan si nu foarte pretentiosi. Anul trecut ne-am plimbat 2 saptamani prin Romania tot asa cu masina si a fost ok.

Voi daca ati merge in italia, ati lua avion si masina inchiriata sau ati merge cu masina personala pana acolo?


Eu as merge cu masina mea(daca e decenta), in special pt flexibilitate. Dar daca ar fi sa fac turul Italiei cred ca mi-ar trebui minim 6 luni. Cred ca o luna as sta doar la sud de Napoli, 1 luna in Sicilia si 1 luna in Sardinia.

Edited by giuliani, 11 April 2022 - 12:18.


#23
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Rio de Janeiro.
Si... Chicago. Macar pentru magazinele de instrumente muzicale.

Astea-s nerealizabile pe termen scurt... Posted Image



In rest... prin Europa.
Italia, Franta, Elvetia, Spania, Portugalia.

Posted Image

Anyway, sa va spun bancul cu Chicago:

" - Cic'-a gonit-o d'acasa !... " Posted Image

Edited by sylvius, 11 April 2022 - 12:22.


#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Un tur ar fi cel mai fain cu autocarul. Cu masina personala esti sofer, nu turist :D


Aaaah, si pe wish list ar mai fi o croaziera in Mediterana sau prin Caraibe. Tot asa vreo cateva zile, ca m-as plictisi repede :D

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
GR20 din Corsica, e un plan mai vechi de cel putin 6-7ani, dar cel putin pana in vara lui 2024 nu cred ca e posibil.

Pentru urcarea la Aiguille du Midi din Chamonix trebuia acum multi ani rezervare facuta din timp, chiar si aclimatizat(urcat la pas pana la 3500m prin zona) si stiind ce trebui sa fac tot am simtit altitudinea si efectele ei. Foarte putini oameni am vazut care sa nu manifeste efecte pe platforma de la capatul telecabinei si cam toti erau pentru urcare mai sus spre alte varfuri din zona. Efecte asemanatoare sunt si la urcare pe vf Fuji, chiar si dormit la o cabana intermediara, doar 2 din 3 persoane ce am plecat pe varf am reusit sa il atingem si sa ne bucuram de el. Atentie ca rezervarile la cabanele de pe Fugi erau cam greu de facut in engleza, dar si obligatorii, asta acum 8 ani.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Am reusit sa ajung in Mexic, calatorie amanata de anul trecut.
Mai am in plan un pic de Norvegie prin iulie, daca se tine concertul Rammstein amanat din 2020. Inca nu am facut vreun plan detaliat, depinde si ce zile de concediu mai avem, ca 3 sapt s-au dus deja pe Mexic.
Iar la iarna, sau in ianuarie 2023, in functie de cum ies planurile, o tura de Patagonia.
Citybreak-uri prin Europa nu am mai insirat.

Pe viitorul mai indepartat am in plan Japonia. Era pe lista si o calatorie cu Transsiberianul dar nu stiu pe cat timp se amana avand in vedere situatia curenta din Rusia.

Pana oi iesi la pensie probabil o sa vad si Australia si Noua Zeelanda.

#27
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmdt, on 11 aprilie 2022 - 12:07, said:

@rdk Italia merge foarte bine vazuta pe bucati. Eu cred ca am fost de 10 ori si tot mai am de vazut o gramada din ea. Unde mai pui ca as mai si revedea!

Pentru orasele mari cel mai bine e sa iei avionul si sa stai 3-4-5 zile in respectivul oras, mai ales daca sunteti interesati si sa vizitati interioare (muzee, palate, biserici). Dar nu mai mult pentru ca intervina suprasaturatia. Sau nu si Roma si Florenta intr-o vacanta.

Masina te ajuta in zonele rurale sau la munte. Poti merge cu masina de acasa sau sa o inchiriezi la fata locului. Cu masina proprie noi am fost o singura data, in Dolomiti. Alteori am mers cu avionul si ori am inchiriat masina ori ne-am bazat pe mijloacele de transport locale pentru deplasari.

Iau in calcul sa o vad si pe bucati, sa vad ce timp liber am anul asta, multumesc pentru raspuns.

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 12:13, said:

Eu as merge cu masina personala. E mai comod si nu trebuie sa ma tin de un calendar anume (zborul cu avionul). Dar asta e cazul meu.

Ma gandesc doar ca o sa ne saturam de condus, planul era sa parcurgem cam 2-400km pe zi.

View Postgiuliani, on 11 aprilie 2022 - 12:17, said:

Eu as merge cu masina mea(daca e decenta), in special pt flexibilitate. Dar daca ar fi sa fac turul Italiei cred ca mi-ar trebui minim 6 luni. Cred ca o luna as sta doar la sud de Napoli, 1 luna in Sicilia si 1 luna in Sardinia.

E relativ decenta, de fapt sunt, ca am doua - un passat b7 si o skoda octavia. Planul e sa plec cu passatul - am facut doar germania cu el si nu m-a lasat in drum dar nu se stie niciodata...
Nu am cum sa lipsesc mai mult de 2-3 saptamani. Ar fi foarte fain sa stau 2 luni in concediu - cred ca si asta e un vis de al meu, sa stau degeaba pana ma plictisesc...

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 12:23, said:

Un tur ar fi cel mai fain cu autocarul. Cu masina personala esti sofer, nu turist Posted Image

Am fost demult cu autocarul in grecia si nu vreau sa mai merg pe distante lungi niciodata. Am stat 20 de ore chinuit(am 1.86, nu sunt foarte inalt dar parca scaunele sunt pentru cei sub 1.70), nu am putut dormii, la un moment dat cred ca unii mai mancau ceva ceapa sau alte chestii mirositoare. Cu masina ma gandesc ca putem conduce pe rand si avem un comfort putin mai mare, chiar daca ne costa mai mult.

Edited by rdk, 11 April 2022 - 13:33.


#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postvestale, on 11 aprilie 2022 - 12:52, said:

GR20 din Corsica, e un plan mai vechi de cel putin 6-7ani, dar cel putin pana in vara lui 2024 nu cred ca e posibil.
GR20 si la mine, dar e printre ultimele pe lista.

#29
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
maldive,
n-am reusit primavara asta din lipsa de timp iar sezonul s-a incheiat Posted Image

#30
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
El Camino.

#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 13:41, said:

GR20 si la mine, dar e printre ultimele pe lista.
Unele lucruri se pot face doar cand esti pregatit si fzic si ai un grad de libertate/lipsa se responsabilitati/obligatii ce iti permit sa poti lipsi 3 saptamani de acasa.

#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Norvegia ! Era planificata in 2020 dar s-a amanat pe termen necunoscut . Cu masina ! Unul din impedimente e ca am nevoie de minim 3 saptamani , nu vreau raliu dus...raliu intors .
Mont Blanc , de urcat pe varf , nu cu telecabina ! Cand si daca se va mai putea !

#33
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
@Alltrack pune te rog aici un link la telecabina aia care te duce pe varful Mont Blanc(4810m).
De la capatul celei de la Aiguille du Midi, mai ai 2 varfuri de urcat si coborat pana sa ajungi pe Mont Blanc si cateva crevase de trecut/sarit.

#34
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postvestale, on 11 aprilie 2022 - 16:35, said:

@Alltrack pune te rog aici un link la telecabina aia care te duce pe varful Mont Blanc(4810m).
De la capatul celei de la Aiguille du Midi, mai ai 2 varfuri de urcat si coborat pana sa ajungi pe Mont Blanc si cateva crevase de trecut/sarit.
Ai inteles foarte bine ce am spus Posted Image ! Pentru majoritatea , sa mearga la Mont Blanc inseamna cu tele..... la Aiguille du Midi pe platforma .
Am vrut sa spun ca...''pe baza de '' rucsac in spate Posted Image ! Si normal ca nu e ala traseul Posted Image !

Edited by Alltrack, 11 April 2022 - 16:47.


#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Nu te duce telecabina pe Mont Blanc, este vorba de gondola panoramica ce te duce de la Aiguille du Midi la Punta Helbronner in Italia si din care vezi Mont Blanc-ul cel mai aproape posibil pentru “pantofari” ca noi.

Eh, gondola aia de pantofari a fost multi ani un vis pentru mine pe care nu l-am putut realiza, anul asta sper sa-mi iasa. Asta este, fiecare cu visurile lui turistice.

Edited by mdt, 11 April 2022 - 16:48.


#36
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postmdt, on 11 aprilie 2022 - 16:46, said:

pentru “pantofari” ca noi.
Nu purtam aceeasi pantofi Posted Image !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate