Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Calatoriile planificate, visate, dar inca nu e timpul lor.

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003
Aveti in plan sa calatoriti pe undeva, dar le-ati tot amanat sau momentan nu puteti pleca din lipsa de timp, bani sau alte motive?

Momentan visez la un tur de o saptamana cu masina prin Norvegia. Ma gandesc ca in maxim 5-6 ani o sa pot face acest lucru.
Al doilea pe lista ar fi Japonia. Dar asta e intrun viitor indepartat.

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
De multi ani am Sankt Petersburg pe lista, pentru arhitectura, Tolstoi, Dostoievski si noptile albe din iunie.

Momentan pare tare indepartat momentul in care se va putea merge liber pe acolo.

#3
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 09:53, said:

Aveti in plan sa calatoriti pe undeva, dar le-ati tot amanat sau momentan nu puteti pleca din lipsa de timp, bani sau alte motive?

Momentan visez la un tur de o saptamana cu masina prin Norvegia. Ma gandesc ca in maxim 5-6 ani o sa pot face acest lucru.
Al doilea pe lista ar fi Japonia. Dar asta e intrun viitor indepartat.

De ce abia in 5-6 ani ? Din motive financiare ?

Si la mine o tura pana la Nordkapp e in top 3 dorinte (de niste ani buni), mai degraba prima . Daca nu urca atat pretul benzinei cred ca ma duceam anul asta; am cumparat masina noua si pt acest scop.
Sper ca pana la anul sa se mai aseze lucrurile.

Edited by kriiss, 11 April 2022 - 10:27.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 09:53, said:

Aveti in plan sa calatoriti pe undeva, dar le-ati tot amanat sau momentan nu puteti pleca din lipsa de timp, bani sau alte motive?


Singurele motive pentru care nu fac o calatorie sunt legate de bani. Daca exista buget, calatoria se face.

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
bani am, timp am (adica zile de concediu pe care pot sa le iau), gagica am, doar sa ne lase astia sa circulam fara atatea certificate verzi & stuff.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkriiss, on 11 aprilie 2022 - 10:25, said:

De ce abia in 5-6 ani ? Din motive financiare ?
Sunt alte prioritati Posted Image
Banii ar fi ultimul motiv de pe lista.

View Postgeorge_alexandru, on 11 aprilie 2022 - 10:27, said:

Singurele motive pentru care nu fac o calatorie sunt legate de bani. Daca exista buget, calatoria se face.
Si care ar fi destinatiile?


Ma intereseaza mai mult locurile pe unde ati dori sa mergeti si mai putin motivele.

Titlul se numeste: Calatoriile planificate!

Edited by Bursul, 11 April 2022 - 10:30.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 09:53, said:

Momentan visez la un tur de o saptamana cu masina prin Norvegia. Ma gandesc ca in maxim 5-6 ani o sa pot face acest lucru.
Am fost si anul trecut si acum doi ani, si acum 10 ani. Foarte mishto :OK:

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 09:53, said:

Al doilea pe lista ar fi Japonia.
Cochetez si eu cu ideea.
Neaparat o ascensiune pe Fuji.

Ma mai tenteaza si o expeditie mai lunga pe motocicleta, prin SUA, stilul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/evyZ1ShMIhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKarhu, on 11 aprilie 2022 - 10:38, said:

Am fost si anul trecut si acum doi ani, si acum 10 ani. Foarte mishto Posted Image
Ma gandesc ca e misto. O data as merge cu cortul, iar alta data as merge sa vad aurora boreala.

#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 09:53, said:

alte motive?

Pisici. Un motiv al dreaq de bun nasol

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Eu vreau s-o iau pe urmele cameliei19, disperata aia dupa insulele grecesti.Posted Image De cate ori posteaza o noua relatare, incep frisoanele, stress-ul si depresiile turistice.Posted Image

Mi-as dori sa vizitez CU MASINA PERSONALA toate Cicladele si Creta. Mi-as dori o revizitare a Peloponezului. Sicilia este in plan, cuplata cu Toscana.
Dar nu se poate, nu din motive financiare ci din motive personale (matusa 86 ani cu Alzheimer). La pisicile lui Iladi, as adauga un caine, o pisica si 16 gaini.Posted Image

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,468
  • Înscris: 17.04.2006
Eu in Islanda as vrea sa ajung candva.

N-ai cum sa vorbesti de calatorii planificate si nebugetate :D Poti planifica orice.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSef-chenko, on 11 aprilie 2022 - 11:06, said:

N-ai cum sa vorbesti de calatorii planificate si nebugetate Posted Image Poti planifica orice.
(Pentru restul) exista Mastercard ;)

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 09:53, said:

Al doilea pe lista ar fi Japonia. Dar asta e intrun viitor indepartat.
Și la mine Japonia, dar e scuuuump. În Japonia, fiind drumul atât de lung, nu merită să stai puțin. La fel și în Maldive. Deocamdată mă duc la Roma, Vatican, Milano acum de paște ,asta se poate numi planificată, că e plătită deja.

View Postiladi, on 11 aprilie 2022 - 10:40, said:

Pisici. Un motiv al dreaq de bun nasol

La mine trei câini, dar se mai găsesc soluții, suntem 4 familii înrudite în două curți alăturate. Au și ei 4 câini.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 10:29, said:


Ma intereseaza mai mult locurile pe unde ati dori sa mergeti si mai putin motivele.

Titlul se numeste: Calatoriile planificate!

Pai luna viitoare merg in Sharm el Sheik pentru plaja si diving, dar cred ca bag si o tura pana la Petra.

Unde as vrea dar nu sunt bani...pentru calatorii de explorare...America de Sud, in special Peru, Africa (safari) si India. Pentru stat cu burta la soare, visez sa pot ajunge odata in insulele din zona Polineziei Franceze.

Edited by george_alexandru, 11 April 2022 - 11:56.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă gândeam să strâng bani şi să fac o excursie feroviară cu vagonul de dormit: Bucureşti Nord - Vatra Dornei via Ploieşti, Buzău, Focşani Paşcani, Suceava. La Vatra Dornei să stau la băi 2-3 zile, apoi să merg la Oradea (cu trenul de zi probabil). Stat o zi pe acolo, apoi întors la Bucureşti via Cluj, Braşov, Predeal, Valea Prahovei, Câmpina, Ploieşti tot cu vagonul de dormit. Da' până voi fi sigur că nu revine vreo formă nasoală de Covid, nu risc.

Edited by djl, 11 April 2022 - 11:58.


#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Noua Zeelanda (dar astept mai multa predictibilitate dpdv al restrictiilor la ei pt ca e vorba de bani multi pe biletele de avion), Norvegia, Japonia, Moscova si Sankt Petersburg. Ah si mai nou doresc sa vizitez si Kyiv-ul!

Vis planificat pe vara asta, sper sa se si indeplineasca - Chamonix si telefericul la Mont Blanc, pentru asta am asteptat sa creasca cea mica, sa nu aiba probleme cu altitudinea si sa putem face si niste drumetii prin zona daca tot suntem acolo.

Altul care sper sa se indeplineasca in curand: Cinque Terre.

Si altele mai tangibile: Provence, Toscana, Coasta Amalfi si Pompei, Bretania, Zermatt, Corsica.

Edited by mdt, 11 April 2022 - 12:01.


#17
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Eu visez de vreo 5 ani sa fac turul italiei cu masina. Nu prea am reusit sa am timp pentru asta, imi trebuie cam 3 saptamani. Nu cred ca o sa coste foarte mult avand in vedere ca suntem doar doi momentan si nu foarte pretentiosi. Anul trecut ne-am plimbat 2 saptamani prin Romania tot asa cu masina si a fost ok.

Voi daca ati merge in italia, ati lua avion si masina inchiriata sau ati merge cu masina personala pana acolo?

Stiu ca nu tintesc foarte sus, dar asta as vrea sa fac, asa planuri sa vad china, india, statele unite, australia mai am dar sunt mai greu de realizat, dpdv de timp dar si financiar - am vazut circuite la 6000 de euro de persoana, mi se pare enorm, mai ales ca am cam mers in jos dpdv financiar de cand cu pandemia.
Ar mai fi problema ca nu imi place ideea de calatorie lunga cu avionul. (Am mers maxim 7 ore si am crezut ca o iau razna). Ma gandesc ca pana in australia o sa fie naspa cu avionul.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBursul, on 11 aprilie 2022 - 09:53, said:

Momentan visez la un tur de o saptamana cu masina prin Norvegia.
Hmmm... Daca nu te duci macar 2 saptamani e cam degeaba.
Nu de alta dar e mare, cu distante relativ mari intre localitati si obiective si pierzi mult timp pe drum.

Eu unul vreau la Stonehenge. L-am ratat cand am facut turul UK si urmatoarele doua planificari ( achitate !! ) s-au anulat din cauza de Covid. Am primit banii inapoi, dar inca n-am ajuns.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate