Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Aerul scoate sunete ciudate

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Sharkyzul

Sharkyzul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2018
Salut baieti si fete ,

Stiu ca titlul topicului e putin ciudat , dar din pacate m-a inebunit toata noapte cu sunetele pe care le scoate.
Va las atasat un audio file in care sa ascultati si voi cum face.

Prima data am crezut ca vine de afara si ca se loveste ceva de perete , dar am verificat toate posibilitatile si nu pare sa fie de afara
Tin sa precizez ca face asa chiar si scos din priza , deci cel mai probabil vine de pe conducta care duce afara.

Nu ar trebui sa aiba o valvula ceva care sa inchida circulatia de aer cand aparatul este oprit?

Multumesc.

PS: am incercat sa pun direct audio aici dar nu a mers , asa ca l-am uploadat undeva , mai jos linkul:

http://sndup.net/mvsp

Edited by Sharkyzul, 11 April 2022 - 06:21.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă fenomenul este prezent doar când bate vântul, zgomotul este de la elicea unității externe.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Este elicea de racire a compresorului si freaca de carcasa sau de radiator. Se poate sa fie o pala de la elice indoita putin.

#4
Sharkyzul

Sharkyzul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2018

View Postcorinadaniela, on 11 aprilie 2022 - 06:41, said:

Dacă fenomenul este prezent doar când bate vântul, zgomotul este de la elicea unității externe.

Intr-adevar bate vantul destul de tare afara , totusi pana acum nu am avut problema asta desi au mai fost zile ca asta sau chiar mai rele , voi monitoriza in continuare

View Poststoshiba, on 11 aprilie 2022 - 09:55, said:

Este elicea de racire a compresorului si freaca de carcasa sau de radiator. Se poate sa fie o pala de la elice indoita putin.

Totusi am fost afara unde este compresorul si am ascultat / verificat daca daca totul e ok si nu aud / vad nimic in neregula , se aude doar in casa , voi mai verifica cand se mai opreste vantul.


Multumesc pt raspunsuri

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostSharkyzul, on 11 aprilie 2022 - 10:11, said:



Intr-adevar bate vantul destul de tare afara , totusi pana acum nu am avut problema asta desi au mai fost zile ca asta sau chiar mai rele , voi monitoriza in continuare



Totusi am fost afara unde este compresorul si am ascultat / verificat daca daca totul e ok si nu aud / vad nimic in neregula , se aude doar in casa , voi mai verifica cand se mai opreste vantul.


Multumesc pt raspunsuri

Poate ca în momentele când a mai bătut vântul foarte tare, nu erai acasă, ci la munca, de aceea nu aveai cum sa auzi zgomotul...de obicei vântul se potolește la lăsarea întunericului.

#6
Sharkyzul

Sharkyzul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2018

View Postcorinadaniela, on 11 aprilie 2022 - 11:28, said:

Poate ca în momentele când a mai bătut vântul foarte tare, nu erai acasă, ci la munca, de aceea nu aveai cum sa auzi zgomotul...de obicei vântul se potolește la lăsarea întunericului.
As fi auzit , lucrez de acasa

#7
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Misca de UE sa vezi daca are suruburile de la suporti slabite!

#8
Sharkyzul

Sharkyzul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2018

View Posttheionutzradu1991, on 11 aprilie 2022 - 12:52, said:

Misca de UE sa vezi daca are suruburile de la suporti slabite!

asta a fost primul lucru pe care l-am verificat , nu se misca deloc

Totusi mi se pare ciudat ca aerul sa intre inapoi pe furtun cand aerul este oprit , nu ar fi trebui sa aibe ceva care sa impiedice acest lucru?

#9
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Pe teava de condens nu are nimic, poate trece liber aerul.
Ma gandeam ca poate vibreaza UE si transmite vibratiile prin conductele de freon.

#10
Sharkyzul

Sharkyzul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2018

View Posttheionutzradu1991, on 12 aprilie 2022 - 13:11, said:

Pe teava de condens nu are nimic, poate trece liber aerul.
Ma gandeam ca poate vibreaza UE si transmite vibratiile prin conductele de freon.


Am verificat si este teapan , nu vibreaza deloc si sunetele exista si cu el oprit , chiar si scos din priza
Cred ca vantul ar ramane ca singura posibitate , nu exista nimic ce pot face sa opresc fenomenul asta? ma gandeam sa ii pun un fel de paravan dar asta ar fi ultima solutie .

PS : totusi dupa sunet se aude ca si cum ar avea ceva apa inauntru si cu vantul sunetul e ca si cum se infunda / se desfunda daca asculti bine :))

Edited by Sharkyzul, 12 April 2022 - 13:22.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
O fi un rest de condens rămas în circuitul de evacuare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate