Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Quezon's Game (2018)

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Quezon's Game (2018)

Nu este nou dar i-au dat drumul in ianuarie 2020.

Presedintele filipinez, Manuel Quezon, alaturi de Dwight Eisenhower si Paul McNutt, au reusit sa salveze peste 1200 de evrei de la exterminare, publicand un anunt in ziarele germane prin care se specifica faptul ca Filipine angajeaza doctori, ingineri, fizicieni, arhitecti etc. pentru construirea unei Filipine independente.
Habar nu am avut...

Subtitrare efectuata de mandea.

Pentru ajutor:
Quezons Game (201 [1080p] [WEBRip] [YTS.MX]
Quezons.Game.2018.1080p.WEBRip.x264-RARBG

Hellmarvel, ai legaturaPosted Image

#2
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,905
  • Înscris: 12.03.2010

View Postflorinbad, on 10 aprilie 2022 - 17:48, said:

Hellmarvel, ai legatura
Well, thank you, domnu' Ghiţulescu.
Subiectul nu ma atrage, pentru ca se loveste grav de ce stiu EU despre Holocaust (de-aia n-am vazut nici Lista lui Schindler).

Nemtii nu omorau CA REGULA GENERALA evreii care puteau fi exploatati prin munca, nu trebuia sa vina Schindler sau altii sa-i salveze de la moarte, sint marturii DE LA AUSCHWITZ ca noii veniti erau sfatuiti la sosire sa spuna ca au 16 ani si ca pot munci, si asa au scapat de gazare. D-apai daca mai erai si vreun meserias sau profesionist ori savant in vreun domeniu.

Masinaria nemteasca de omorit evrei tocmai de-aia era atit de distopica, PENTRU CA ERA O MASINARIE, iar nemtii erau preocupati DOAR DE EFICIENTA EI. Adica, nemtii considerau evreii organisme inferioare, dar daca puteau extrage lucru mecanic din ei, asta faceau, nu-i omorau de distractie, cum zicea Polanski in Pianistul (nici pe-ala nu l-am vazut, ca-mi face greata) ci doar daca LOGISTIC era greu sa fie folositi ca sclavi.

Astept un film in care cite un "erou" dintr-ăsta a salvat copii mici si batrini evrei de la moarte, daca vrei sa-l vad, pina una alta olandezii au scos de la vinzare o carte care arata ca UN EVREU a trimis-o pe Anne Frank si familia ei la Bergen-Belsen.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate