Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Impozit la casa platit de fiecare sot?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Eu am avut o proprietate in alt sector din Buc pe care am vandut-o si imi apare mereu si sectorul respectiv dar cu taxe 0. Posted Image
Nu ma deranjeaza bineinteles, dar ar trebui sa fac ceva sa nu mai apara?

#74
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001

 stearom, on 11 aprilie 2022 - 11:33, said:

Fiecare plateste cota parte din bun, asta e de cativa ani buni si din punctul meu de vedere mi se pare corect asta. Daca sunt 2 proprietari atunci platesc 50%.
Exemplu: casa pe amandoi platim 50%, 50%, dar masina e doar pe sotie si o plateste ea toata.
.
Pai nu e unitar în toată România.
Unele DTIL au ambii soți pe același rol, la altele NU. De ce oare?

#75
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005

 Tsunnnami, on 11 aprilie 2022 - 09:42, said:

Da, am internet banking dar nu am incredere ca banii ajung acolo, asa ca tot la ghiseu

Nici eu nu am încredere în instituțiile statului, am destule experiențe neplăcute pe parte de hârțoage. Dar plata prin ghișeul.ro funcționează foarte ok. O folosesc de mai mulți ani și nu am avut niciodată probleme. După ce faci plata primești dovada plății pe mailul cu care te-ai înregistrat. Cunosc mai multe persoane care folosesc sistemul și nu au avut probleme. Ba unii din ei folosesc plata online de pe la începuturi când chiar erau diverse erori dar nu pe partea asta. Posted Image

 johnnickelby, on 11 aprilie 2022 - 11:50, said:

Eu am avut o proprietate in alt sector din Buc pe care am vandut-o si imi apare mereu si sectorul respectiv dar cu taxe 0. Posted Image
Nu ma deranjeaza bineinteles, dar ar trebui sa fac ceva sa nu mai apara?

Dacă nu mă înșel apar toate primăriile unde ai avut înregistrat vreun bun pentru care ai plătit taxe și impozite. Și mie îmi apare așa de ani de zile. Ba chiar la un moment dat îmi apărea dintr-un alt oraș unde nu avusesem nici o proprietate. Le-am dat mail și i-am întrebat și a dispărut la un moment dat.

#76
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
cred ca ma pot incadra printre primii platitori de taxe prin ghiseul.ro Am platit la sectorul 2 in 2016 si spre surprinderea mea impozitul e cam acelasi (cativa lei mai mult) ca in 2016. In 2017 am inceput sa platesc si pentru sectorul 6. In toti acesti ani n-am avut probleme.

#77
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017

 crocko.dilul, on 11 aprilie 2022 - 11:41, said:

Nici macar email diferit nu trebuie. Card bancar, atat.
Bine de stiut. Mersi

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 sags, on 11 aprilie 2022 - 09:55, said:

Fiecare cu optiunea lui. Eu unul fac asemenea plati de ani de zile si nu au fost probleme niciodata.

Pana vor fi, atunci...

 sags, on 11 aprilie 2022 - 09:55, said:

Fiecare cu optiunea lui. Eu unul fac asemenea plati de ani de zile si nu au fost probleme niciodata.
Zici ca masina este doar pe numele tau. Deci si locul de parcare e la fel. Tu ai achitat tot si nu ai restante. Restanta este a sotiei si NU te afecteaza in nici un fel, asa ca si daca ea nu plateste impozitele ani de zile locul tau de parcare tot nu este in pericol. Nu-i asa ca e bun sistemul asta romanesc, cu roluri separate?

Nu, impozitul trebuia sa fie pe cladire si sa vina pe adresa sau sa poti plati pe adresa, banii sa mearga la primarie... si gata.
Stiu, simplu nu va convine

 ConstantinDriga, on 11 aprilie 2022 - 10:42, said:

Rolul poate fi comun pentru cei doi soti. Asa am eu cu sotia pe trei proprietati si doua masini.
Dar pot fi si roluri separate. Asa are fratele meu cu cumnata-mea.
Sincer sa fiu, imi convine mai mult cum am eu. Fratelo si cumnata n-au stiut si ea s-a trezit cu poprire pe cont.
Nu stiu de ce nu e o maniera unitara, dar asta e realitatea romaneasca.

Asta e pericolul in Romania. De asta imi e frica si prefer sa merg sa fiu sigur ca si-au luat banii.

 Tarzy, on 11 aprilie 2022 - 10:50, said:

Era mai bine pe vremea lui pazvante, cand nu aveai "digitizare" si te duceai la oficiu

Nu, normal era sa iti vina hartia cu contul in care trebuie platit TOT APARTAMENTUL, nu jumatate, faci transfer si gata, asa cum faceam in Canada, Germania, Franta si America din 1997
Si banii intrau DIRECT in contul lor, fara ghisee electronice

 strongsss, on 11 aprilie 2022 - 11:16, said:

in cazul asta, problema e la tine. exact asa spun si primarii care nu vor inrolarea in ghiseul.ro. nu avem incredere ca banii nostri ajung la noi si nu ni-i fura procesatorul sau statul. a, si mai spun ca nu vor sa plateasca comision, dar platesc in schimb salariu casierei, sa castige si ea ceva.
iar daca tu preferi ghiseul, le dai apa la moara, pentru ca generezi argumente pentru o logica defecta.
in toate orasele mari, nu se justifica statul la coada.

Nici nu vreau asa ceva, dar nu vreau sa risc sa gasesc intr-o zi contul la banca blocat pentru ca nu am platit impozitul pe care in realitate l-am platit, apoi trebuie sa pierd o saptamana cu bani imprumutati sa pot trai si sa demonstrez.
Atunci voi astia "dasteptii" veti zice, "se mai intampla".
Ei uite, eu nu vreau sa se mai intample. In Romania oamenii au prea mult timp pentru prostii si nu inteleg ca cei ocupati vor sisteme sigure si fiabile

 dorin_2k, on 11 aprilie 2022 - 11:24, said:

Eu având în localități diferite, îmi apar pe ghișeul.ro ambele localități. Noroc că sunt ambele înrolate in ghișeul.ro.
Nasol că nu apare detaliat ce e fiecare proprietate. Nu apare strada și număr. Doar IMPOZIT CLADIRI.
Attached File  taxa.jpg   306.77K   15 downloads

Stiti ce mi s-a intamplat o data?
Eram la telefon in conferinta internationala cu Brazilia, Rusia, Franta, Germania si State, telefonul fix (UPC) il platisem la timp
"Clic", s-a intrerupt
Sun cu mobilul.
"Da, l-am intrerupt pentru ca vorbiti prea mult si nu stim daca o sa platiti!"

Asta e Romania

Mi-au trebuit un drum pe jos la ei la sediu si 48 de ore pentru a-mi deschide linia

#79
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Vad ca esti in sectorul 5. Iar aici gasesc Avansis Online <https://public.sector5.ro/#/iro/login>.

De Avansis stiu de la alt sector, si este relativ ok ca iti da acces la rolul fiscal. La mine e prost configurat si diverse chestii nu merg (da rateuri inclusiv la logoutPosted Image), dar poate la 5 e mai bine. Ce merge bine este lista cu tot ce am de platit, defalcarea pe transe martie/septembrie, sume deja platite inclusiv acordarea bonificatiei. In alta parte imi da suma de plata tinand cont si de bonificatie. Mai era, dar acum nu mai merge din motive de proasta asignare a drepturilor de acces (e acelasi soft cu cel folosit de ei la ghiseu, dar mai restrictionat dpdv operatii), eliberare nota de plata si vizualizare a detaliilor tuturor bunurilor inregistate pe rol.

Asa ca fa bine sa obtii accesul si pentru tine si pentru sotie. Vad ca se poate face onlain(*). Dupa aceea o sa poti urmari ce ai de plata si ce este deja platit. De platit o poti face prin transfer bancar (daca nu cumva au ei integrata plata cu cardul, la mine este), daca si de transfer bancar te indoiesti ca ar ajunge unde trebuie atunci nu mai stiu ce sa zic.

(*) Infricosator de usor: cere doar nume/ mail si sa alegi o parola. Nu pomeneste ca ar trebui sa treci pe la ei sau ca ar fi necesara identificarea certa in alt mod. Asa ca oricine iti cunoaste numele exact poate vedea tot ce ai in proprietate in acel sector?? Posted Image LE: Acu gasesc, dar nu la creare cont unde era logic sa fie, ca dupa inrolarea pe site iti da o cerere de imprimat si mers cu ea la taxe locale, pentru identificare si activare rol.

Edited by sags, 11 April 2022 - 18:26.


#80
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 sags, on 11 aprilie 2022 - 18:18, said:

Vad ca esti in sectorul 5. Iar aici gasesc Avansis Online <https://public.sector5.ro/#/iro/login>.

De Avansis stiu de la alt sector, si este relativ ok ca iti da acces la rolul fiscal. La mine e prost configurat si diverse chestii nu merg (da rateuri inclusiv la logoutPosted Image), dar poate la 5 e mai bine. Ce merge bine este lista cu tot ce am de platit, defalcarea pe transe martie/septembrie, sume deja platite inclusiv acordarea bonificatiei. In alta parte imi da suma de plata tinand cont si de bonificatie. Mai era, dar acum nu mai merge din motive de proasta asignare a drepturilor de acces (e acelasi soft cu cel folosit de ei la ghiseu, dar mai restrictionat dpdv operatii), eliberare nota de plata si vizualizare a detaliilor tuturor bunurilor inregistate pe rol.

Asa ca fa bine sa obtii accesul si pentru tine si pentru sotie. Vad ca se poate face onlain(*). Dupa aceea o sa poti urmari ce ai de plata si ce este deja platit. De platit o poti face prin transfer bancar (daca nu cumva au ei integrata plata cu cardul, la mine este), daca si de transfer bancar te indoiesti ca ar ajunge unde trebuie atunci nu mai stiu ce sa zic.

(*) Infricosator de usor: cere doar nume/ mail si sa alegi o parola. Nu pomeneste ca ar trebui sa treci pe la ei sau ca ar fi necesara identificarea certa in alt mod. Asa ca oricine iti cunoaste numele exact poate vedea tot ce ai in proprietate in acel sector?? Posted Image

Mi-am invatat lectia
Acum stiu

Incet, incet, ma adaptez

Mersi

#81
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,478
  • Înscris: 13.03.2005

 vladut01, on 11 aprilie 2022 - 15:02, said:

cred ca ma pot incadra printre primii platitori de taxe prin ghiseul.ro Am platit la sectorul 2 in 2016 si spre surprinderea mea impozitul e cam acelasi (cativa lei mai mult) ca in 2016. In 2017 am inceput sa platesc si pentru sectorul 6. In toti acesti ani n-am avut probleme.
Și eu am platit prin ghișeul.ro încă din 2016. Am făcut contul in martie 2016.

La primăria Timișoara....

#82
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Eu am urat ghiseul.ro inca de la inceput. Din motive de ‘partial color’ in primul rand. Din motive ca permitea sa iti puna tie comisionul in carca. Din motive de suma minima de plata - cel putin la inceput (acum nu stiu cum este), incat nu puteai plati daca aveai doar o diferenta sau un impozit foarte mic precum cel pe teren la o cota indiviza la bloc.

Pentru impozite online la mine regula a fost si este OPTT (un virament bancar mai special si gratuit, BCR l-a implementat in 24banking inca din 2011 de cand a fost inventat), si stat la coada cand se impunea (parcarea de resedinta ca sa am ‘sfanta chitanta’ cu numele meu si adresa parcajului pe ea, perioada cand am avut scutire de impozit la unul din imobile ca sa vad exact ce au calculat mai ales ca 2-3 ani la rand au gresit).

#83
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

 wertyck, on 11 aprilie 2022 - 21:34, said:

Și eu am platit prin ghișeul.ro încă din 2016. Am făcut contul in martie 2016.
Tot 2016. Atunci trebuia sa mergi la Directia Impozite si Taxe Locale Sector X si sa iti iei ID si parola dupa ce completai o cerere.

#84
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,478
  • Înscris: 13.03.2005
În 2016, când am făcut eu contul am primit pe email datele, și nu a fost nevoie să merg nicăieri pentru activare sau primire utilizator.
Uite captura cu datele primite atunci, date care au fost schimbate, după prima autentificare.

Attached Files


Edited by wertyck, 12 April 2022 - 05:35.


#85
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Tsunnnami, on 11 aprilie 2022 - 18:20, said:


Mi-am invatat lectia
Acum stiu

Incet, incet, ma adaptez

Mersi
Bine ai venit in sec. XX. Mai putin si, cu putin efort ajungi si pe ceilalti in sec. XXI. :)

#86
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007
Primariile voastre (alea mai mari) nu au plata direct pe site-ul primariei? Ca eu am la Cluj cont online pe site-ul primariei, de unde platesc impozitul, din 2011 ... plus ca vezi si o situatie mai detaliata, vezi scrisorile anuale ale primariei (cu proiectele facute in anul anterior si cele propuse in noul an) in format digital, etc.

Edited by utopium, 13 April 2022 - 13:29.


#87
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 utopium, on 13 aprilie 2022 - 13:28, said:

Primariile voastre (alea mai mari) nu au plata direct pe site-ul primariei? Ca eu am la Cluj cont online pe site-ul primariei, de unde platesc impozitul, din 2011 ... plus ca vezi si o situatie mai detaliata, vezi scrisorile anuale ale primariei (cu proiectele facute in anul anterior si cele propuse in noul an) in format digital, etc.

Asa ar fi fost civilizat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate