Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Impozit la casa platit de fiecare sot?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:10, said:

Nu mai sunt surprins de lipsa de logica a romanilor.
Abia ieri am aflat ca atunci cand am platit impozitul la apartament nu l-am platit de fapt.
:lol:

Am aflat ca daca eram 19 proprietari impozitul trebuia platit de 19 ori.
O fi fost vreo initiativa USR?

Ma intreb de ce impozitul pe masina l-am platit numai eu? De ce nu si sotia?
Sau pe motocicleta?
Chiar asa, sa-i fi scapat asta ANAF-ului?

Pana la urma ma bucur ca am primit o recomandata, altfel cine stie cat ma trezeam ca avem de platit peste vo 20 de ani?

Stau si ma intreb ce e normal in Romania asta?

In cazul de fata lipsit de logica (ba imi permit sa apreciez si de minim rationament) esti tu.

La casa plateste fiecare propietar pentru cota lui de propietate. In cazul tau este vorba de 50% ptr tine si 50 % ptr sotie ... dar cotele pot diferi, eu de exemplu platesc 15 % pentru apartamentum parintilor ... tata a decedat si restul se imparte la mama si frati.
La masina platesti doar tu ... pentru ca doar tu esti propietar ... daca ai fi inregistrat masina si pe sotie ...  avea si doamna obligatia ei :).
Oricum in 2022 sa platesti impozitul la ghiseu (eventual cu cash) denota ceva retard ... in sectorul 4 nu mai exista aceasta posibilitate decat in cazuri foarte speciale .... iti recomand sa faci si tu si sotia cont pe ghiseulunic.ro ... si acolo in baza cnp afli ce si cat ai de platit in toata tara (inclusiv se pot achita amenzi, parcare, etc).
Bafta

Edited by Tarzy, 10 April 2022 - 16:35.


#38
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

 Tarzy, on 10 aprilie 2022 - 16:33, said:

… iti recomand sa faci si tu si sotia cont pe ghiseulunic.ro ... si acolo in baza cnp afli ce si cat ai de platit in toata tara (inclusiv se pot achita amenzi, parcare, etc).…
E ghiseul.ro.

Da, e util, dar nu, NU vezi ce ai de platit in toata tara. De fapt unul din lucrurile pe care i le reprosez si i le-am reprosat dintotdeauna este ce functioneaza pe principiul ‘partial color’. O primarie apare acolo doar daca a implementat conexiunea intre ghiseul.ro si sistemul informatic propriu. Inrolarea e obligatorie de multa vreme, municipiile si sectoarele din Bucuresti au facut-o, dar dintre orase doar unele au implementat iar puzderia de comune lipsesc cu desavarsire (sau pe-aproape). Chiar si acolo unde o primarie este inrolata tot ‘partial color’ merge. De exemplu de la sectorul 4 mi-au spus ca taxa de parcare de resedinta nu apare pe ghiseul.ro (nu am loc de parcare acolo sa verific, dar asa mi-au spus).

#39
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Depinde de regimul proprietatii. Apartamentul si casa le-am cumparat pe timpul cat am fost casatorit, asa ca la taxe si impozite aparem ca si coproprietari, fiecare cu jumatatea lui. La apartamentele mostenite de la parinti eu apar ca singur titular si platesc 100% impozit si nu ma va intreba nimeni la vanzare de acordul sotiei, iar la randul ei sotia este coproprietara cu sor-sa, au roluri separate, si platesc fiecare cate 50%.
De curiozitate, in contractul de vanzare cumparare al proprietatii apari singur sau impreuna cu sotia?

#40
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Cf legii, ar trebui ca fiecare proprietar sa isi plateasca cota parte, asa e logic.

Apar tot felul de probleme intre soti, gen unul pleaca de acasa/e dat afara si tot el plateste impozitul pe apt.

Nu stiu de cand e aceasta mentiune, cert este ca la proprietatile vechi si in orasele mici se poarta ca impozitul sa fie doar pe ROL-ul sotului/sotiei.

Edited by Courage, 10 April 2022 - 16:53.


#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Si mie mi s-a parut stupid cand am platit prima data separat (pentru ca inainte plateam la comun cu sotia)... dar realitatea e ca sunt foarte multe motive pentru care e mai logic asa ... constructori care fac locuinte impreuna si le au in co-proprietate, frati/vecini care au proprietati la comun (de exemplu eu am teren la comun cu vecinii dar imi platesc impozitul doar pentru cota mea de teren), etc. Si da, chiar si sotii se pot certa si sa nu divorteze ... si atunci fiecare isi plateste cota. La fel am apartament la comun cu maica-mea, ca si mostenitor, deci sunt multe motive pentru care e mai bine sa aiba fiecare calculat individual.

Eu platesc online pe site-ul primariei Cluj de mai bine de 10 ani. Si eu si sotia avem cont, dar si daca nu ai cont iti vine un cod QR in scrisoarea de la primarie pe care daca il scanezi te redirectioneaza direct spre plata, doar confirmi CNP-ul si stie sistemul cati bani trebuie sa platesti.

Edited by utopium, 10 April 2022 - 16:54.


#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

 Courage, on 10 aprilie 2022 - 16:50, said:

Cf legii, ar trebui ca fiecare proprietar sa isi plateasca cota parte, asa e logic.

Apar tot felul de probleme intre soti, gen unul pleaca de acasa/e dat afara si tot el plateste impozitul pe apt.

Nu stiu de cand e aceasta mentiune, cert este ca la proprietatile vechi si in orasele mici se poarta ca impozitul sa fie doar pe ROL-ul sotului/sotiei.

mai rau, se purta asa numitul rol comun. ba pe la tara rolul era pe familie, sot, sotie, 7 copii, la comun. avea nevoie unul de o foaie, platea datoriile la tot neamul.

#43
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013

 strongsss, on 10 aprilie 2022 - 14:29, said:

… si e de prin 2016 treaba asta. …

 Courage, on 10 aprilie 2022 - 16:50, said:

… Nu stiu de cand e aceasta mentiune, cert este ca la proprietatile vechi si in orasele mici se poarta ca impozitul sa fie doar pe ROL-ul sotului/sotiei.
Candva demult era impozit la gramada, cu problemele de rigoare; si eu am platit ani si ani de zile pentru rude care nu ‘serveau’ impozite, ca altfel ramaneam si eu cu restanta ca nu exista posibilitatea de plata separata.

Din ce mi-aduc aminte rolurile nominale trebuiau sa fie create din 2007 de cand s-a introdus impozitul majorat pentru proprietatile suplimentare. Insa primariile nu s-au grabit deloc, chiar si in ditamai Bucurestiul a fost implementat dupa cativa ani, unele sectoare mai repede altele mai pe-ndelete. Poate ca in vreun orasel mic sau comuna nu au facut-o nici acum.

LE: S-ar putea sa nu tin bine minte si impozitul acela majorat sa fie mai vechi de 2007, poate incepand cu 2004. Nu mai sunt sigur. Dar parca tin totusi minte ca initial separarea rolurilor de acel impozit suplimentar a fost impusa.

Edited by sags, 10 April 2022 - 17:14.


#44
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:38, said:

La 150 de lei, asa am zis si eu.
Platit in februarie, ieri, vine postasul cu o recomandata cu confirmare prin care i se aduce la cunostinta sotiei ca ... are datorii.
De ce nu mi-a spus cand am platit eu impozitul? Habar n-am
...
In astfel de cazuri bati postasul. Data viitoare stie si nu te mai deranjeaza daca nu e impozitul impartit cum trebuie.

#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:51, said:

Pai va meritati tara asta daca nu va e logic ce scriu eu. Ca impozitul e pe bun si nu pe persoana.
Ce sa mai zic?
Tot universul greseste, doar Romania e corecta
se pare ca si tu ti-o meriti daca ai plecat rapid din america de frica virusului! desi eu cred ca doar ai dat un exemplu didactic, nu ca ai fi locuit cu adevarat acolo!

#46
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:51, said:

Pai va meritati tara asta daca nu va e logic ce scriu eu. Ca impozitul e pe bun si nu pe persoana.
Ce sa mai zic?
Tot universul greseste, doar Romania e corecta
Tu esti adult sau doar posesor de CI? Ca impozitarea in acest fel este in Romania dintotdeauna. Si la fel este in orice alta tara.

Edited by jm2010, 10 April 2022 - 18:15.


#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Courage, on 10 aprilie 2022 - 16:50, said:

Cf legii, ar trebui ca fiecare proprietar sa isi plateasca cota parte, asa e logic.

Apar tot felul de probleme intre soti, gen unul pleaca de acasa/e dat afara si tot el plateste impozitul pe apt.

Nu stiu de cand e aceasta mentiune, cert este ca la proprietatile vechi si in orasele mici se poarta ca impozitul sa fie doar pe ROL-ul sotului/sotiei.
nu chiar! dar suma se incaseaza pentru ambii soti pe o singura chitanta. pe chitanta apar numele ambilor soti!

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 lucianburjuiul, on 10 aprilie 2022 - 17:29, said:

In astfel de cazuri bati postasul. Data viitoare stie si nu te mai deranjeaza daca nu e impozitul impartit cum trebuie.

Data viitoare o sa platesc pentru amandoi, am invatat de la cretinatatea legii

 jm2010, on 10 aprilie 2022 - 18:15, said:

Tu esti adult sau doar posesor de CI? Ca impozitarea in acest fel este in Romania dintotdeauna. Si la fel este in orice alta tara.

Nope, nu e asa dintotdeauna

#49
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:27, said:

Si la masina de ce nu plateste si nevasta?
Intreb si eu.

Statul trebuie sa colecteze taxa PE APARTAMENT nu de la fiecare sot. E o tampenie. Asa ceva n-am mai auzit. Cred ca e de curand.
Si de ce nu mi s-a spus cand am fost sa platesc eu taxa pe apartament?

O idiotenie mai mare n-am mai auzit

Ce treaba are statul cine plateste cat isi incaseaza taxa?
Daca nevasta nu plateste, imi confisca jumatate de apartament?



Eu, si sunt casatorit.
La fel si la motocicleta

Daca ai sa treci apartamentul doar in proprietatea ta ai sa observi ca ti se dubleaza impozitul.

BTW,.. ghiseul.ro foarte util ca sa nu stati la coada

Edited by MooF2010, 10 April 2022 - 19:18.


#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 MooF2010, on 10 aprilie 2022 - 19:15, said:

Daca ai sa treci apartamentul doar in proprietatea ta ai sa observi ca ti se dubleaza impozitul.

BTW,.. ghiseul.ro foarte util ca sa nu stati la coada

Pai nu cred ca am cum sa trec pe numele meu.
Nu pretul ma deranjeaza, Procedura care nu are sens.

Nu am putut plati on-line
De ce?
Tot pentru ca... Romania

#51
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
De ce anume nu ai putut plati online? Nu ai si nu poti deschide cont pe ghiseul.ro? (separat, pentru fiecare datornicPosted Image in parte)
Dar in scrisorica aceea nu erau si niste conturi de Trezorerie unde sa platesti? (IBAN-uri cu RO××TREZetc) Daca ai cont la o banca din Romania poti face transfer bancar. De la banci din strainatate nu cred ca functioneaza fiindca platile catre Trezorerie sunt mai speciale.

Edited by sags, 10 April 2022 - 19:38.


#52
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 19:20, said:


Pai nu cred ca am cum sa trec pe numele meu.
Nu pretul ma deranjeaza, Procedura care nu are sens.

Nu am putut plati on-line
De ce?
Tot pentru ca... Romania
Pentru ca... zona in care esti a votat prost.
La mine in zona, prin vest platesc de vreo 15 ani impozitele online la primarie.

#53
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:27, said:

Statul trebuie sa colecteze taxa PE APARTAMENT nu de la fiecare sot. E o tampenie. Asa ceva n-am mai auzit. Cred ca e de curand.
Si de ce nu mi s-a spus cand am fost sa platesc eu taxa pe apartament?

O idiotenie mai mare n-am mai auzit

Ce treaba are statul cine plateste cat isi incaseaza taxa?
Daca nevasta nu plateste, imi confisca jumatate de apartament?

Sa vezi ce misto era daca erai coproprietar sau coindivizar la un teren si trebuia sa platesti tu tot impozitul. Apoi te-ai fi suparat ca ce stat nenorocit, ca trebuie sa-ti recuperezi banii de la ceilalti coproprietari.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 MooF2010, on 10 aprilie 2022 - 19:15, said:

BTW,.. ghiseul.ro foarte util ca sa nu stati la coada

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 19:20, said:

Nu am putut plati on-line
De ce?
Tot pentru ca... Romania

 jm2010, on 10 aprilie 2022 - 19:52, said:

Pentru ca... ...

D-aia pentru ca... Romania

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate