Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Impozit la casa platit de fiecare sot?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 dell99, on 10 aprilie 2022 - 13:33, said:

Nu toti avem proprietati numa cu nevestele. Sau suntem casatoriti, nici macar in Romania nu e obligatoriu sa ai totul impartit cu nevasta daca alegi sa nu faci asta. Poti avea o proprietate cu fratele, partenerul de viata sau singur, de ce ai trage la sorti cine care proprietate e responsabil de impozit si nu ai respecta cotele parte.


Mie notarul mi-a spus ca se trec obligatoriu ambii soti pe contractul de casa in Romania, datorita Codului Civil. Unul din voi doi se inseala.

#20
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

 slai, on 10 aprilie 2022 - 13:17, said:

si la masina si la motocicleta, fiecare are rol separat. in general la ghiseu se incaseaza tot, dar on-line, de exemplu pe ghiseul.ro, e fiecare cu jumatatea lui.
hai ca impozitele in Romania inca sunt modice, fa un efort si plateste totul, nu te astepta ca ti le scoate pesedeul.
Nu e chiar asa, tot pe ghiseul.ro, mi-a aparut totalul la impozit de platit, nicio cota parte. Doar defalcat ce reprezinta sumele, impozitul la masini + proprietatea imobiliara. Bine, toate dobandite DUPA incheierea actului casatoriei... Dar chiar si asa, nu am reperat sa existe vreo cota-parte in predefinita in plata impozitului...

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 24.02.2017

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:10, said:

Nu mai sunt surprins de lipsa de logica a romanilor.
Abia ieri am aflat ca atunci cand am platit impozitul la apartament nu l-am platit de fapt.



Vai ce urat miroase in Romania fata de Vest .....  Offf Doamne, nu stiu cum rezisti.....

Ai platit impozitul care ti se cuvine de plata. In actele casei cati proprietari sunteti ? Daca sunteti 2, platiti doua impozite.  Daca sunteti 150 platiti 150 de impozite. Grea matematica vad ....

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Puteti verifica ușor, amândoi, accesand ghișeul.ro, cu CNP-ul soției. Daca nu are cont, se poate face instant și online acel cont. Astfel vedeți amândoi, ce taxe și impozite are și soția de plată.

#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Stai sa vezi cum era inainte, acum cativa ani, fiecare proprietar trebuia sa plateasca impozitul personal cu buletinul in mana, nu puteai plati pentru sotie/sot.

#24
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Am trecut prin aceeasi situatie: apartamentul e luat in toamna. Pe la inceputul anului ma duc sa platesc impozitul; a mers foarte repede, am plecat de acolo si, din curiozitate, ma apuc sa citesc... Sorin 50%... ups! nevasta-mea oha. Problema era ca a mea nu era vaccinata asa ca nu avea cum sa intre acolo. Ma intorc, explic despre ce-i vorba si-mi spune ca pot plati daca am o copie dupa buletinul ei, poa' sa fie si poza. Si exact asta am facut, i-am cerut CI, am fost indarat si am platit si pentru ea.

Treaba e destul de logica si corecta... fiecare plateste pentru ce detine. Motocicleta sau alt bun mobil are doar un proprietar asa ca ala plateste tot. Astea imobile sunt, de cele mai multe ori, cota parte.
O alta treaba, aflata anul trecut de la o vecina: apartamentul este pe numele copilului si, vrand sa platesc impozitul pentru el (la ghiseu), nu s-a putut fara CI, din motive de GDPR (rahat pe bat!). Treaba e ca dupa ce a venit instiintarea prin posta, poate plati oricine la Zebra sau altfel.

#25
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 FC72, on 10 aprilie 2022 - 15:11, said:

Stai sa vezi cum era inainte, acum cativa ani, fiecare proprietar trebuia sa plateasca impozitul personal cu buletinul in mana, nu puteai plati pentru sotie/sot.
cinte te-a mintit?
mie inainte imi platea maica-mea, ma batea la cap sa-i dau buletinul sa imi plateasca impozitul la casa si masina.

#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Acum 15 ani tata era bolvan si nu putea merge fizic la ghiseu sa plateasca impozitul, mama nu putea plati doar cu buletinul lui, partea lui.II trebuia procura de la notariat pentru a plati.
Intre timp au acceptat doar buletinul iar acum oricine poate plati pentru oricine de la robotel.

#27
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 FC72, on 10 aprilie 2022 - 15:11, said:

Stai sa vezi cum era inainte, acum cativa ani, fiecare proprietar trebuia sa plateasca impozitul personal cu buletinul in mana, nu puteai plati pentru sotie/sot.
Vrei sa spui ca altcineva decat mine nu mi poate plati taxele si impozitele nici daca ar vrea ?
Idioti guvernanti avem.

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 LukRo, on 10 aprilie 2022 - 14:58, said:




Mie notarul mi-a spus ca se trec obligatoriu ambii soti pe contractul de casa in Romania, datorita Codului Civil. Unul din voi doi se inseala.
Căsătoria poate fi în comuniune de bunuri sau în separație. Separația se alege ori in momentul căsătoriei, ori ulterior. Mergi la notar, îți stabilește separația și împarte bunurile obținute din momentul în care te-ai căsătorit. Zici ce vrei sa iei tu, ce ia consoarta. Nu ești legat de un anumit procent, unul poate sa ia tot.
Oricum, notarul ala e mai catolic decât papa, în contract poate fi doar o persoana, poate a doua nu poate veni, de exemplu.

 Varonul, on 10 aprilie 2022 - 15:17, said:


cinte te-a mintit?
mie inainte imi platea maica-mea, ma batea la cap sa-i dau buletinul sa imi plateasca impozitul la casa si masina.
O fi primăria mai la țărănoaia, unde nu se prea respecta regulile. Într-o tara normala, nu umbla nimeni cu buletinul altuia, nu e normal și nici legal.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Bogotta, on 10 aprilie 2022 - 15:02, said:

Vai ce urat miroase in Romania fata de Vest .....  Offf Doamne, nu stiu cum rezisti.....

Nu, sunt doar lucruri facute de cei pe care-s alesi de voi, fara cap.
Impozitul asta trebuie sa mearga la sector sau capitala si trebuie sa fie pe bun.
Nu are nici o logica sa se colecteze de 16 ori.

Ma rog, pentru unii se pare ca are logica

Revin, nu inteleg de ce pe motocicleta e altfel decat pe apartament daca suntem casatoriti.
Ma rog, fie la voi aici, eu, ma adaptez si cu idiotenia asta

Si asigurarea se plateste la fel banuiesc.
Eu asigur doar jumatate, nevasta cealalta jumatate, ca asa vi se pare voua corect, :lol:

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Hai @Tsunnnami's, diferența e că în contractul imobilului apăreți amândoi ca proprietari și fiecare are de plată jumătate din total impozit, iar la motocicleta tu nu ai trecut-o și pe soție, ca proprietar.

Să vezi ce "distractiv" e la maică mea: nu a făcut succesiunea după decesul soțului, și ea plătește impozitul și pentru taica-miu... Și se pare că se poate încasa la poștă și fără buletinul decedatului...


#31
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
E mai bine in state. Platesti totul ca barbat. Nu doar impozitul.
Si inainte. Si dupa casatorie. ��

Alimony. Pentru cunoscatori.

#32
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,265
  • Înscris: 27.10.2007
impozitul este pe bun, dar e platit de fiecare datornic, in parte.
nu se colecteaza de 16 ori, se colecteaza doar o data. doar ca fiecare plateste ce datoreaza. stiu destul de multi soti care traiesc in regim separat al bunurilor, depinde acum si prin ce medii te invarti.

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 15:42, said:

Impozitul asta trebuie sa mearga la sector sau capitala si trebuie sa fie pe bun.
Nu are nici o logica sa se colecteze de 16 ori.

WTF ?

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 15:42, said:

Nu, sunt doar lucruri facute de cei pe care-s alesi de voi, fara cap.


#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005

 wertyck, on 10 aprilie 2022 - 15:51, said:

Hai @Tsunnnami's, diferența e că în contractul imobilului apăreți amândoi ca proprietari și fiecare are de plată jumătate din total impozit, iar la motocicleta tu nu ai trecut-o și pe soție, ca proprietar.

Să vezi ce "distractiv" e la maică mea: nu a făcut succesiunea după decesul soțului, și ea plătește impozitul și pentru taica-miu... Și se pare că se poate încasa la poștă și fără buletinul decedatului...
Vezi asta este si motivul pentru care inainte nu se accepta plata impozitului de alte persoane fara act identitate, un proprietar putea fi decedat dar se inregistra ca a platit, institutiile nu comunicau si  nu aveau informatii despre starea civila a partilor.

#34
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Ca sa va intarat putin..are si @Tsunnami dreptate.
La un ap intr-un oras suntem trecuti in act si eu si sotia => platim amandoi (2 chitante) impozit
La o casa  suntem trecuti si eu si sotia in acte ( cu exceptia masinilor unde sunt doar eu trecut) => platesc doar eu o chitanta impozit..
TAXE SI IMPOZITE primarii diferite.

#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 sorin147, on 10 aprilie 2022 - 15:17, said:

Ma intorc, explic despre ce-i vorba si-mi spune ca pot plati daca am o copie dupa buletinul ei, poa' sa fie si poza.
apartamentul este pe numele copilului si, vrand sa platesc impozitul pentru el (la ghiseu), nu s-a putut fara CI, din motive de GDPR (rahat pe bat!).
Înțeleg că trebuie să fiu fericit că în București poți plăti impozitele locale la orice oficiu poștal și tot ce trebuie să faci e să spui numele și adresa persoanei pentru care vrei să plătești. Fără buletin, fără interpretări funcționărești ale GDPR, fără decizie. Ți se spune suma, plătești, capeți chitanța.
Dacă ai decizia poți plăti și prin ghișeul.ro.

#36
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 15:42, said:

Impozitul asta trebuie sa mearga la sector sau capitala si trebuie sa fie pe bun.
Nu are nici o logica sa se colecteze de 16 ori.
sper sincer ca anul viitor sa faca primaria o greseala si sa-ti puna si apartamentul meu la plata. si cand o sa intrebi de ce, sa-ti dea link la thread-ul asta si sa-ti explice ca trebuie sa platesti ca nu conteaza cine e proprietar, ca impozitul e pe bun    :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate