Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Impozit la casa platit de fiecare sot?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Nu mai sunt surprins de lipsa de logica a romanilor.
Abia ieri am aflat ca atunci cand am platit impozitul la apartament nu l-am platit de fapt.
:lol:

Am aflat ca daca eram 19 proprietari impozitul trebuia platit de 19 ori.
O fi fost vreo initiativa USR?

Ma intreb de ce impozitul pe masina l-am platit numai eu? De ce nu si sotia?
Sau pe motocicleta?
Chiar asa, sa-i fi scapat asta ANAF-ului?

Pana la urma ma bucur ca am primit o recomandata, altfel cine stie cat ma trezeam ca avem de platit peste vo 20 de ani?

Stau si ma intreb ce e normal in Romania asta?

#2
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 22.09.2007
Ai plătit cota parte din impozit. Dacă deții 50%, ai plătit jumătate și soția trebuie sa plătească diferența.
Dacă era 19 proprietari, plătea fie impozit, dar doar a 19 parte. Exemplu, dacă totalul era 190 lei, fiecare 10  lei.
Înainte sa acuzi USR sau alte partide, o minimă documentare înainte nu strică.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
si la masina si la motocicleta, fiecare are rol separat. in general la ghiseu se incaseaza tot, dar on-line, de exemplu pe ghiseul.ro, e fiecare cu jumatatea lui.
hai ca impozitele in Romania inca sunt modice, fa un efort si plateste totul, nu te astepta ca ti le scoate pesedeul.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă îs 19 proprietari, fiecare plătește cota lui 1/19. Nu fiecare plătește impozitul total și câștigă primăria de 19 ori.
Câți proprietari sunt pe acel apartament?

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Si la masina de ce nu plateste si nevasta?
Intreb si eu.

Statul trebuie sa colecteze taxa PE APARTAMENT nu de la fiecare sot. E o tampenie. Asa ceva n-am mai auzit. Cred ca e de curand.
Si de ce nu mi s-a spus cand am fost sa platesc eu taxa pe apartament?

O idiotenie mai mare n-am mai auzit

Ce treaba are statul cine plateste cat isi incaseaza taxa?
Daca nevasta nu plateste, imi confisca jumatate de apartament?

 dorin_2k, on 10 aprilie 2022 - 13:22, said:

Dacă îs 19 proprietari, fiecare plătește cota lui 1/19. Nu fiecare plătește impozitul total și câștigă primăria de 19 ori.
Câți proprietari sunt pe acel apartament?

Eu, si sunt casatorit.
La fel si la motocicleta

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Impozitul este mic, trebuie ca nikusordan sa-l mareasca de 10 ori doar este olimpic la inmultirea cu zece.Statul are prea multi bani,si trebuiesc cheltuiti de alesii poporului,ei se inghesuie nu la munca ci numai la furat.

#7
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Nu toti avem proprietati numa cu nevestele. Sau suntem casatoriti, nici macar in Romania nu e obligatoriu sa ai totul impartit cu nevasta daca alegi sa nu faci asta. Poti avea o proprietate cu fratele, partenerul de viata sau singur, de ce ai trage la sorti cine care proprietate e responsabil de impozit si nu ai respecta cotele parte.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
La 150 de lei, asa am zis si eu.
Platit in februarie, ieri, vine postasul cu o recomandata cu confirmare prin care i se aduce la cunostinta sotiei ca ... are datorii.
De ce nu mi-a spus cand am platit eu impozitul? Habar n-am
De ce statul cheltuie aiurea bani cu recomandate, posta, inca un cont,... idiotenii.

Ma rog Romania o tara complet lipsit de logica, se intelege

 dell99, on 10 aprilie 2022 - 13:33, said:

Nu toti avem proprietati numa cu nevestele. Sau suntem casatoriti, nici macar in Romania nu e obligatoriu sa ai totul impartit cu nevasta daca alegi sa nu faci asta. Poti avea o proprietate cu fratele, partenerul de viata sau singur, de ce ai trage la sorti cine care proprietate e responsabil de impozit si nu ai respecta cotele parte.

E vorba ca statul sa ia impozit PE PROPRIETATE nu pe persoana.
Ca nu discutam de partaj

Altfel, la masina de ce nu se plateste juma-juma?

Sau poate nu s-au gandit pana acum la asa ceva, poate de la anu' sa ii ceara si ei pe motocicleta, pe masina, pe masina de spalat, sa faca 2 conturi pentru consumul de electricitate etc

#9
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Te alinti si tu ca mireasa, au explicat oamenii mai sus :)

E o entitate : taxe si impozite locale unde fiecare cetatean arondat are un Rol (cont). pe cnp-ul lui, unde i se calculeaza ce datoreaza primariei/ comunitatii.

Proprietate poate fi si in cota parte, mai multe persoane(cnp-uri) pot detine acelasi bun ( teren/ casa /garaj etc..)  astfel datorind comunitatii taxe/impozite aferente cotei parte.

#10
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:38, said:

E vorba ca statul sa ia impozit PE PROPRIETATE nu pe persoana ... Altfel, la masina de ce nu se plateste juma-juma?
masina e pe numele tau, imobilul e pe numele sotilor (asa se face la notar)

altfel cum n-am platit online, nici eu n-am stiut de chichita asta. si oare cati or mai fi care cred ca si-au platit impozitele Posted Image

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Pai va meritati tara asta daca nu va e logic ce scriu eu. Ca impozitul e pe bun si nu pe persoana.
Ce sa mai zic?
Tot universul greseste, doar Romania e corecta

#12
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Impozitul e pe persoana / cnp si nu per bucata bun.

si inainte de onlain cand se statea la coada ghiseu, tanti incasa tot impozitul pt toate rol-urile care detineau imobilul, sot-sotie, mostenitori etc..

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,002
  • Înscris: 09.08.2005

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:27, said:

E o tampenie. Asa ceva n-am mai auzit. Cred ca e de curand.
Tu ești impozitat. Nu apartamentul, nu mașina. Și nu, nu e de curînd.

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:27, said:

Si la masina de ce nu plateste si nevasta?
Fiindcă tu ești proprietarul. Fie asta scrie în contractul de cumpărare, fie așa ai declarat-o la DITL.

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:27, said:

Statul trebuie sa colecteze taxa PE APARTAMENT.
Cum? Concret...

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:27, said:

Daca nevasta nu plateste, imi confisca jumatate de apartament?
Nu. Vine scrisoarea cu decizia de impunere plus penalizări plus dobîndă. Dacă nici atunci nu plătește, i se popresc conturile. Să vezi atunci distracție...

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:27, said:

Eu, si sunt casatorit.
La fel si la motocicleta
Cu cine e căsătorită motocicleta?

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:38, said:

De ce nu mi-a spus cand am platit eu impozitul? Habar n-am
Probabil fiindcă îi era lene. Sau frică de gdpr. Unde ai plătit?

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:38, said:

E vorba ca statul sa ia impozit PE PROPRIETATE nu pe persoana.
Asta și face. Iar banii îi dă proprietarul că el e impozitat.

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:38, said:

Altfel, la masina de ce nu se plateste juma-juma?
Vezi mai sus.

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:38, said:

Sau poate nu s-au gandit pana acum la asa ceva, poate de la anu' sa ii ceara si ei pe motocicleta, pe masina, pe masina de spalat, sa faca 2 conturi pentru consumul de electricitate etc
Încă nu le-a trecut prin cap să impoziteze mașinile de spălat. Nu le dai idei, te rog.

#14
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
Romania are multe probleme. Din fericire, asta nu e un bug, ci un feature.





Sper sa iti lase cineva drag ca sarea in ochi, 1/100.000 parte, dintr-o mostenire imensa.

Si sa nu poti sa interactionezi cu statul pana nu platesti tot impozitul, fix cum iti doresti.
In fiecare An.

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:51, said:

Pai va meritati tara asta daca nu va e logic ce scriu eu. Ca impozitul e pe bun si nu pe persoana.…
Impozitul este pe proprietate, care poate fi foarte bine o cota indiviza nu neaparat 100%. Fiecare plateste pentru ce are el in proprietate. Daca ai juma’ de casa si o masina intrega, pentru acestea platesti. Daca jumatatea ta are cealalta jumatatePosted Image de casa, plateste pentru partea ei.

Asa e foarte normal si nu e de azi de ieri ci de foarte multi ani. Gandeste-te ca sunt situati de coproprietate intre persoane care nu se inteleg - dar au ajuns in coproprietate dupa mosteniri mai mult sau mai putin complicate. Daca s-ar plati la gramada, in carca cui pui impozitul? Cui ii pui poprire in caz de neplata? Asa fiecare este cu partea lui, cine isi plateste partea e ok fara majorari/popriri eventual cu bonificatie, cine nu, va ajunge urmarit pentru datorie - exact datoria LUI nu a altuia.

Edited by sags, 10 April 2022 - 14:06.


#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:51, said:

Pai va meritati tara asta daca nu va e logic ce scriu eu. Ca impozitul e pe bun si nu pe persoana.
Împărate, impozitul e pe bun. Dar pe bunul deținut de o (una) persoană.
Că nu plătește bunul respectiv singur impozitul. :)

Spui de tinichea și moto. Le ai declarate cu cotă parte?
Dacă da, la fel se plătește impozitul.

Fiecare persoană trebuie să-și plătească dările individual.

Mie asta mi se pare corect. Nu plata la grămadă.

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
se calculeaza asa pentru ca tu si nevasta sunteti doua persoane si e de prin 2016 treaba asta.
cand ai inregistrat apartamentul ti-a spus tanti de la ghiseul, dar nu ti-a desenat.
De ce se procedeaza asa?
de exemplu, daca sotia are o firma si da gres, iar fiscul ii atrage raspunderea, ii ia casa, o vinde, dar jumatate din suma ti-o restituie tie, ca e pe rolul tau.
exemplul e grosier, dar sper ca intelegi.

Impozitul pe clădiri şi taxa pe clădiri | Normă metodologică Parte integrantă din Hotărâre 1/2016
(2) Dacă o clădire se află în proprietatea comună a două sau mai multor persoane, la stabilirea impozitului datorat se au în vedere următoarele:
a) cotele-părţi sunt prezumate a fi egale, până la proba contrară. Fiecare dintre coproprietari datorează un impozit egal, rezultat în urma împărţirii impozitului datorat pentru întreaga clădire;

Edited by strongsss, 10 April 2022 - 14:33.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2022 - 13:27, said:

...Statul trebuie sa colecteze taxa PE APARTAMENT nu de la fiecare sot.....
si daca sotii divorteaza, cine plateste impozitul "pe apartament", daca acesta ramane in coproprietate ? :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate