Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pensionare anticipata

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Stiu ca e un subiect la moda acum, motiv pentru care vin si eu cu cateva intrebari pentru voi(cei ce se gandesc la acest lucru):
1.La ce suma vreti sa ajungeți si credeti ca e suficient pentru un trai decent?
2. Pt traiul in România putem vorbi de o suma minima necesara care sa asigure "lipsa grijilor"?.
3.Sunt persoane pe aici care încearcă asa numitul "fire"?

Stiu ca o sa fiu criticat, dar dupa parerea mea intr-un oras de provincie 500e/luna e suficinet pentru un trai peste medie. Voi ce parere aveti pe tema asta?

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

 hustyus, on 10 aprilie 2022 - 10:38, said:

Stiu ca o sa fiu criticat, dar dupa parerea mea intr-un oras de provincie 500e/luna e suficinet pentru un trai peste medie.
Cat costa chiria unui apt. de 2 camere (~45 mp)? in orasul respectiv?
Dar utilitatile aferente?

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Depinde daca platesti chirie, ai rate sau ai rezolvat complet partea de locuinta.
Daca da, 500 euro pe luna de persoana pentru mancat, sanatate si entertainment sunt suficienti, zic eu. Concedii mai rar si mai pe langa casa.

Inmultesti cu cate luni ai de gand sa mai traiesti, ajustezi cu inflatiea medie si aia e.

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

 hustyus, on 10 aprilie 2022 - 10:38, said:


Stiu ca o sa fiu criticat, dar dupa parerea mea intr-un oras de provincie 500e/luna e suficinet pentru un trai peste medie. Voi ce parere aveti pe tema asta?

Acum nu chiar asa de multi ani, erau suficienti 100 de dolari, asadar conteaza de unde vin aia 500 de euro, daca acest venit va creste odata cu cresterea preturilor.

#5
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Asta cu ajustezi la inflatie.... Salariul in România se ajusteaza la inflatie?

Oamenii traiesc si asa cu un salariu net crescut cu 1% iar inflatia cu 12.
Pentru a continua dezbaterea, e de la sine inteles ca in cei 30-40de ani de trai ramasi nu o sa stai doar in pat sa te uiti la TV ci o sa fie timp si pentru a face alte activități si a produce venituri, insa vorbesc de a nu mai sta cu grija "daca ma da patronul afara/se inchide firma/nu mai imi gasesc de munca".

Eu personal consider ca pentru noi(cei de varsta mea, am 30 de ani) nu o sa mai fie pensie de stat, nu asa cum o stim acum, motiv pentru care am început sa investesc tot mai serios pentru a pregati vremea in care nu o sa mai pot sa muncesc.
Dar am lansat si aceasta întrebare pentru a vedea cam pe la ce suma lunara ai putea sa nu te mai stresezi deloc la locul de munca?

Salariul minim pe economie net e acum aproximativ 300e. Oamenii platesc chirie/rata/facturi etc, iar noi vb aici ca 500e/luna ar fii prea putin? Poi salariu din România mai are vreo 10ani pana sa ajungă la 500e net.

Ar fii o idee sa ne raportam pentru inceput ca o pensionare anticipat sa mai faci pasiv salariul minim din România? Am putea concluziona ca înceapand din acel moment putem sa ne relaxam putin? Sau e prea putin?

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Chiar tu ai zis de trai decent, nu de supravietuit. Nu iti inteleg postarea de mai sus in aceste conditii.

#7
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Poi majoritatea romanilor traiesc cu 500e decent sau peste medie, deci decent.
La partea cu "supraviețuirea" era un mod de a spune si de a prezenta un punct de vedere pentru cei ce spun ca acei 500e sunt "nimic".
Daca imi permiți, ce suma reprezinta pentru tine, un trai decent in România?

#8
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Ue?
Trai decent cu 500?
Sunteți cu capul...

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
2500 lei pe luna, o persoana probabil ca traieste decent in Romania daca nu are rata la banca sau chirie. Altfel ZERO sanse.

Edited by Sef-chenko, 10 April 2022 - 12:07.


#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
tu, care nu esti dusa cu capul, ai un venit lunar mai mare?

 adnana2121, on 10 aprilie 2022 - 11:59, said:

Ue?
Trai decent cu 500?
Sunteți cu capul...


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Daca trai decent inseamna si accesul complet la un sistem medical decent - la varsta a treia - vreo 2.000 euro. Acum, fara inflatie.

#12
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 hustyus, on 10 aprilie 2022 - 11:14, said:

Poi majoritatea romanilor traiesc cu 500e decent sau peste medie, deci decent.
La partea cu "supraviețuirea" era un mod de a spune si de a prezenta un punct de vedere pentru cei ce spun ca acei 500e sunt "nimic".
Daca imi permiți, ce suma reprezinta pentru tine, un trai decent in România?
nu traiesc absolut deloc decent, salariu e de 650-700 euro, din care dau 300 E pe chirie, pe urma net, curent, gaz, asociatie, raman cu 250 E, unde mai  pui ca e nevoie de mancare, haine ...etc.
de abia imi ajunge de la o luna la alta, iar tu il numesti trai decent. Posted Image
poate la tara , nu neg.

Edited by Hailztorm, 10 April 2022 - 12:30.


#13
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Repet "pensionare anticipata" nu înseamnă ca o sa stai pe burta la tv toata viata ramasa.
Am spus ca 500e e cam suficient sa iti acoperi cheltuielile(adica trai decent minimalist) in România.
In exemplul colegului de mai sus 300e chirie + adaugam cheltuielile e la ~500e. Deci daca el ar avea suma aceasta luna de luna din dividende/chirii etc., ar putea sa isi piardă locul de munca sau sa i-a o pauza sa se perfectioneze 1an ca nu si-ar pierde "casa si masa".

Eu in sensul acesta ma refeream la pensionare anticipat, traiul decent pentru mulți e diferit, pentru mine inseamna a nu avea grija platilor pe care le am de făcut luna de luna. Apoi din ce produc eu activ sa pot face tot ce imi doresc.
Ca ex. 500e venit pasiv /luna plus alti 600e venit activ... Deja vorbim de trai super decent, nu? 😃.

Pt colegii de mai sus care viseaza sume mari, tot asa si "expertii financiari iti explica cum daca investesti 1000lei/luna timp de xani, dupa traiesti regeste", problema ca la 2000lei salariu, dupa plata tuturor chestiilor, nu prea ai 1000lei de investit. Asa ca hai sa vedem cam ce putem noi face ca oameni normali, nu situatii ideale.

Edited by hustyus, 10 April 2022 - 12:47.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 hustyus, on 10 aprilie 2022 - 10:38, said:

Stiu ca o sa fiu criticat, dar dupa parerea mea intr-un oras de provincie 500e/luna e suficinet pentru un trai peste medie. Voi ce parere aveti pe tema asta?

Parerea mea este ca discutia nu este despre pensionarea anticipata, asa cum ai pus titlul, ci despre ce e traiul peste medie.
Ai deja nspe topicuri pe tema asta, ultimul fiind aici: https://forum.softpe...heltuiti-lunar/

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

 hustyus, on 10 aprilie 2022 - 10:38, said:



Stiu ca o sa fiu criticat, dar dupa parerea mea intr-un oras de provincie 500e/luna e suficinet pentru un trai peste medie. Voi ce parere aveti pe tema asta?

Pentru bucuresteni Clujul este un oras de provincie...
:D

#16
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
@Alex de la necesarul de bani pentru trai pleaca si pensionarea "anticipata".

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 hustyus, on 10 aprilie 2022 - 10:38, said:

Stiu ca o sa fiu criticat, dar dupa parerea mea intr-un oras de provincie 500e/luna e suficinet pentru un trai peste medie. Voi ce parere aveti pe tema asta?
in Romania salariul mediu net este putin peste 3500 lei (3700 prin ianuarie, cred).
daca tu chiar crezi ca poti trai cu 500E/luna "peste medie" atunci cand media este de 700+ euro/luna, inseamna ca sistemul educational din Romania a esuat in cazul tau.


 hustyus, on 10 aprilie 2022 - 11:04, said:

...Eu personal consider ca pentru noi(cei de varsta mea, am 30 de ani) nu o sa mai fie pensie de stat, nu asa cum o stim acum...
am tot auzit ideea asta, dar nimeni n-a reusit sa-mi spuna cum crede ca o sa fie pensia de stat. cumva toti isi inchipuiau ca o sa dispara in neant si pur si simplu nu o sa mai vorbeasca nimeni de ea. nici unul n-avea nici o idee despre ce ar trebui sa se intample cu contributiile deja platite :)
care e parerea ta despre asta? cum iti inchipui tu ca vor evolua lucrurile in ceea ce priveste pensia ta?

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 hustyus, on 10 aprilie 2022 - 13:21, said:

@Alex de la necesarul de bani pentru trai pleaca si pensionarea "anticipata".

Da, dar din nou spun ca subiectul nu este pensionarea anticipata ci ce faci cu banii pe care ii ai la dispozitie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate