Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A face sau a realiza

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postcmoldovanu, on 09 aprilie 2022 - 23:32, said:



Ce treaba avem cu dictionarele online?... ori au si ele de-a face cu "realizat" vs "facut"?

Judecand dupa reactiile la post, vad ca nu am fost clar in prima postare.

Asadar, pe scurt:
sunt de acord cu "am facut o fotografie";
Nu sunt de acord cu "am realizat o fotografie";

Puneam intrebarea cam cand s-a facut tranzitia de la "facut " la "realizat", si oare care ar fi originile, ori motivatia mutatiei.

Spor!

Ni se rupe, noi înțelegem motivul pt care unul spune că a " făcut " o poză, iar altul spune că a " realizat " o poză.

Eu nu pot spune că am realizat o poză a wc ului meu.
Altul poate spune că a realizat o poza de la un wc din Costinești .

#20
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sa fie realizat o creatie proprie,si facut o creatie a altcuiva?E ciudata treaba,poate doar pentru mine,fiind meltean...

#21
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 12.03.2010
Abia acum ai descoperit ca este o diferenta intre limbajul formal, de televiziune, livresc, fata de cel colocvial (de toate zilele)? Unii exagereaza cu ele, folosindu-le si cind nu e nevoie, ba chiar suna prostesc (pompos) in context.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Ai creat o fotografie, ai creat de mancare.
Pentru ca inainte de actul creatiei, acea fotofrafie si acea mancare nu exista in univers. Dupa actul creatiei, ambele exista, sunt obiecte materiale, nu doar idei platonice.
Cand spui ca faci ceva, te referi la o activitate. Cum ar fi sa te plimbi cu bicicleta. Faci ceva fara finalizare. E o activitate. Creatia e altceva, e un act savarsit cu intentie si cu finalizare in urma caruia rezulta un obiect funtional, autonom din pdv estetic conceptual si functional.
Din plimbat cu bicicleta te poti opri oricand. Ca faci ceva, nu creezi ceva. Din actul creatiei nu te poti pana acesta nu este desavarsit.

Si poarta a ramas deschisa la glasul artei viitoare. Ar mai fi multe de spus, dar e un moment bun sa ma opresc aici, dat fiind faptul ca ideea a fost emisa in intregime, desavarsind practic un act de creatie, nu de facere.

#23
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Eu am inceput sa realizez ca impresia foarte proasta despre scoala din Romania nu este doar impresie, este mult mai rau in realitate. :)

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Am realizat o iahnie. Sună penibil.

#25
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
E doar inceputul. Trebuie sa suportam consecintele unui invatamant tot mai slab. In curand o sa ne exprimam doar prin emoticon-uri.

#26
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Realizatorii realizarilor realizate au realizat ca au realizat irealizari.

#27
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
Degeaba il certati pe colegul initiator, si eu am observat acest lucru.
de vreo cativa ani, la stiri, nimeni nu mai face nimic, toti realizeaza.

#28
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,471
  • Înscris: 21.04.2014

View PostDigix, on 10 aprilie 2022 - 10:08, said:

Am realizat o iahnie. Sună penibil.

Dintr-un pumn de fasole am realizat o iahnie. Suna mai bine, cind vrei sa subliniezi ce ai obtinut in final, nu-i asa ? :P



#29
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View Postcmoldovanu, on 09 aprilie 2022 - 22:05, said:


- Intrebarea ar fi cam cand s-a facut tranzitia de la "facut " la "realizat", si oare care ar fi originile, ori motivatia mutatiei.

Nu s-a făcut nicio tranziție de la făcut la realizat. Aceste două verbe au sensuri diferite, subliniate în Dex de ani de zile și niciodată nu li s-au amestecat sensurile. Și cam atât.

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postcmoldovanu, on 09 aprilie 2022 - 22:05, said:

- Intrebarea ar fi cam cand s-a facut tranzitia de la "facut " la "realizat", si oare care ar fi originile, ori motivatia mutatiei.

Tranziţia de care spui face parte dintr-un proces mai larg de rescriere a limbii române.
Nu este o singură direcţie de acţiune, s-a lucrat amplu, pe mai multe planuri.

Folosirea unor neologisme mai sofisticate este doar o etapă. Ea a fost folosită în domenii tehnice sau ştiinţifice, acolo unde nu erau dorite elementele populare româneşti.
De obicei împrumuturile se făceau pe filieră franceză sau germană. În prezent ele se fac pe filieră engleză.


"Realizat" este un franţuzism care(probabil) nu are mai mult de două sute de ani.

#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View PostDigix, on 10 aprilie 2022 - 10:08, said:

Am realizat o iahnie. Sună penibil.
Exact.
Ai creat-o, nu ai realizat-o. Iahnia e un act de creatie.

#32
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Făcătorul de realizări
Plauzibil!

#33
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Unii isi mai amintesc de timpurile cand se realiza planul cincinal intr-un an.

#34
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,471
  • Înscris: 21.04.2014

View Postmaccip, on 10 aprilie 2022 - 11:43, said:


Exact.
Ai creat-o, nu ai realizat-o. Iahnia e un act de creatie.

Parca te si vad intrind pe usa bucatariei, cu nasul adulmecind in vint si intrebind-o pe doamna: "Ce ai creat azi, draga, in oala de pe foc ?". :roflmao:

Inteleg sa creezi un tort. Dar o iahnie, ce e asa o mare opera de arta ?!
In curind n-o sa-i mai ajungi cu prajina la nasul Jamilei cu atitea "creatii". :P

#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Pai Honey, nu e musai sa fie opera de arta s-o creezi.

Uite-te la fetele din showbiz. Toate au proiecte. Adica nu au ceva de facut ci proiecte. Una are in proiect sa se tunda, alta sa-si puna silicoane, toate sunt proiecte.
Nu trebuie sa fie ceva maret care sa salveze planeta. Astea sunt rezervate vedetelor de la haliud.
Prima data mi-am luat si eu teapa, ascultand-o pe una la emisiunea aia de la Digi (cu ala care face de mancare si aia care tine invitatul de vorba). Si era vorba despre niste proiecte, asadar am asteptat si eu sa vad despre ce proiecte era vorba. Ma gandeam la ceva ce tin de reducerea amprentei de carbon, dar nu. Era vorba din ce mi-aduc aminte despre schimbarea de atitudine pe feisbuc. Adica, tipa era o influencerita cu mii, practic milioane de folowersi si acum avea in proiect sa fie mai buna, mai impaciuitoare cu niste hateri ce-o tot urmareau pe-acolo.
Deh, proiecte care influenteaza la o adica viata a milioane de suflete.

Mno, acuma daca ele au proiecte din astea, poai noi de ce sa ne scaldam in modestie?
Eu pana acum spuneam ca "am dat-o". Pentru ca o aveam in mine si dupa aia nu o mai aveam. Deci, am dat-o. Insa mai tarziu am realizat ca am oferit-o, pentru ca universul nu a vrut-o neaparat ci eu i-am lansat o oferta. Altadata universul o vrea dar eu nu vreau s-o dau, caz in care pot spune ca am fost deposedat, fara vointa mea. Sau mi-a scapat, daca e sa ma raportez strict la vointa mea, deposedarea e totusi un act voluntar din partea universului, ceea ce nu e cazul. "Mi-a scapat" ar fi termenul in acest caz.

Dar, tragand linie si ajustanda pe la colturi as putea spune ca am creat-o. In ideea ca inainte nu era, acum este, fara sa-mi bat capul asupra a cine a vrut si cine n-a vrut-o.

Sunt un Creator, iar Creatia va ramane si va dainui Creez pentru ca altii sa aiba proiecte, spre exemplu proiectul asta de reducere a amprentei de carbon din Creatia mea, devenita intre timp bunul tuturor, bun universal.

Edited by maccip, 10 April 2022 - 12:49.


#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcmoldovanu, on 09 aprilie 2022 - 22:57, said:


Mai prietenosilor,
eu am pus o intrebare, pentru dezbatere:

Intrebarea ar fi cam cand s-a facut tranzitia de la "facut " la "realizat", si oare care ar fi originile, ori motivatia mutatiei.

si am dat si un listoi de exemple; folosirea lui "realizat" in loc de "facut" exista si e la greu.
Aiurea! nu prea e intilnita o asemenea exprimare, mai ales ca acuma nu se realizeaza fripturi ci ''proiecte de alimentatie''! si  se lucreaza doar pe proiecte, nu se mai face nimic altfel!

View Postmaccip, on 10 aprilie 2022 - 08:42, said:

.......................

Si poarta a ramas deschisa la glasul artei viitoare. Ar mai fi multe de spus, dar e un moment bun sa ma opresc aici, dat fiind faptul ca ideea a fost emisa in intregime, desavarsind practic un act de creatie, nu de facere.
ideea a fost emisa datorita plictiselii cronice a respectivului, intr-o simbata, aproape de miezul noptii,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate