Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Magazin select pt utilizatori premium

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un nou "magazin" s-a deschis. Se vrea a fi un magazin pt utilizatorul premium, nu pt toti saracii. Ironia este ca produsele sunt aceleasi cu cele folosite de ceilalti clienti "saraci". Care este diferenta pe care o aduce in viata oamenilor (dupa cum bine precizeaza) ?


"Într-o industrie în care utilizatorul premium este tratat la un loc cu utilizatorul de masă, ******* își propune să aducă o diferență în viața oamenilor educați și pasionați de tehnologie. "


Camera web Logitech Camera Web Brio 4K:   649 lei la vexio, forit etc. La magazinul "premium" platesti 1520 lei  Posted Image
LOGITECH MX Master 3: 419 lei la emag, altex etc. La magazinul "premium" 679 lei.


Exemplele pot continua. Ma intreb daca ne ia de fraieri. Sau unde este problema?

Edited by MembruAnonim, 09 April 2022 - 19:17.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMembruAnonim, on 09 aprilie 2022 - 19:15, said:

Ma intreb daca ne ia de fraieri.
Are balta peste... incepand cu naivii fani ai lui B.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nu e suficient sa deschizi un magazin - trebuie sa si vinzi. Si nu stiu daca-i vor ajunge 10 clienti pe luna.

#4
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

View PostMembruAnonim, on 09 aprilie 2022 - 19:15, said:

Camera web Logitech Camera Web Brio 4K:   649 lei la vexio, forit etc. La magazinul "premium" platesti 1520 lei  Posted Image
La astia premium ai livrare gratuita. La toate produsele. Plus garantia seriozitatii: Buhnici.

Attached Files

  • Attached File  GB.jpg   101.84K   273 downloads


#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostManasu, on 09 aprilie 2022 - 19:41, said:

Plus garantia seriozitatii: Buhnici.
Posted Image
Poate doar el crede asta !

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Ce-i aia utilizator premium?

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Exemplele pot continua. Ma intreb daca ne ia de fraieri. Sau unde este problema?
problema e la felul in care pricesti lucrurile
aceeasi bere poate costa in unele locatii de 10 ori mai mult decat o iei tu din sellgros sau metro
exemplele pot continua
stii cat costa o apa plata in aeroport?
daca e ceva care de distinge de pulime si te valideaza, va avea succes

Edited by apocalipsul, 09 April 2022 - 20:19.


#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E și asta o reclamă "premium". Se vor înghesui cocalarii care vor să pară avuți.

#9
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,297
  • Înscris: 11.08.2019
O să vezi lume cu factura de la telefon la fel cum purteau cărticelele de la trening pe afară ca să-și arate valoarea.

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostpexCom, on 09 aprilie 2022 - 20:15, said:

Ce-i aia utilizator premium?
Mai e cunoscut si sub numele de "fraier" :naughty:

Cumva in aceeasi nota: in oraselul meu isi deschisese Flanco un magazin acum vreun an si ceva. Dar ii stiti pe astia de la Flanco: preturi nesimtite, servicii catre clienti dubioase, sa nu mai vorbesc de faptul ca, avand un spatiu mic, aduceau putine produse si nu prea gaseai nimic interesant. Mai adaugati inca 2 retaileri independenti, bine aprovizionati si cu preturi decente, si cred ca va dati seama care e finalul.

Ei bine, acum magazinul s-a inchis. Un prieten de-al meu le deplangea soarta pe FB. I-am zis si eu: daca vrei, fa filantropie pe banii tai. Eu, daca gasesc acelasi produs mai ieftin in alta parte, nu stau pe ganduri.

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003

View PostManasu, on 09 aprilie 2022 - 19:41, said:

La astia premium ai livrare gratuita. La toate produsele. Plus garantia seriozitatii: Buhnici.
Cata prosteala de 2 lei...
Sinistre personajele care practica samsareala flagranta.
Mai bine vindeau la stat cu +100%....a stai...acolo e cu inchisoare daca faci asa ceva...dar la utilizatori premium e ok, e de palmares Posted Image

Edited by radu103, 09 April 2022 - 20:36.


#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Cred ca a murit pagina magazinului.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postapocalipsul, on 09 aprilie 2022 - 20:17, said:

aceeasi bere poate costa in unele locatii de 10 ori mai mult decat o iei tu din sellgros sau metro

Tu poti distinge diferenta intre a bea o cafea la tine acasa (2-3 lei) si o cafea pe care o bei in Turnul Eiffel cu 15 euro? Daca aici este totul clar si putem intelege de unde vine diferenta de pret, nu putem spune acelasi lucru cu situatia din primul post. Camera aia web iti vine acasa cu acelasi curier ori ca o comanzi de la emag ori ca o comanzi de la "magazinul select". Camera aia web este fix acelasi produs. Doar ca platesti diferenta de fraier, dublu pret chiar triplu.

Nu este nico diferenta ca o cumperi de la altex/emag sau ca o cumperi de la acel magazin, ambele iti vin acasa prin curier. Singura diferenta este pretul de fraier si atat.

Edited by MembruAnonim, 09 April 2022 - 20:49.


#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostMembruAnonim, on 09 aprilie 2022 - 20:45, said:

Camera aia web iti vine acasa cu acelasi curier ori ca o comanzi de la emag ori ca o comanzi de la "magazinul select". Camera aia web este fix acelasi produs.
Nope ! La pret select , asa ti-o aduce acasa , vin aia pe jos cu produsul :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fw65xZGH45c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image

Edited by Alltrack, 09 April 2022 - 20:52.


#15
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daca esti influencer si ii faci un review frumos, o primesti gratis
aia zic... locatii, locatii
acceeasi bluza luata de la zara e mai scumpa
nu e important obiectul sau ce stie sa faca cat locul de unde il cumperi
pun pariu ca aceeasi camera o cumperi de pe siteurile chinezesti mai ieftin decat de la emag...
rusine emag, hoților!

Quote

Camera aia web este fix acelasi produs
si berea/apa din aeroport este fix acelasi produs, doar ca acolo nu ai de ales... platesti pretul cerut sau doar admiri
ti-al spus, problema vine de la felul in care privesti lucrurile
asa se vede cine e utilizator premium si cine nu

Edited by apocalipsul, 09 April 2022 - 20:57.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Mă uitam la boxele Kef LSX... 6176 la magazinul premium, 3800 la magazinul de săraci. Mă gândesc că găsește ceva fraieri premium pentru gadget-urile lui "premium".

Edited by george_alexandru, 09 April 2022 - 20:59.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postapocalipsul, on 09 aprilie 2022 - 20:54, said:


Tot nu ai priceput. Analizeaza exemplu pe care ti l-am dat cu cafeaua bauta la tine acasa si cea bauta in tunul Eiffel. Dupa ce o sa intelegi diferenta intre cele doua, ce o face mai speciala pe cea bauta in turn , mai discutam.

Edited by MembruAnonim, 09 April 2022 - 21:05.


#18
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
O sa imi dau si eu cu parerea.

Cand un asemenea magazin isi deschide activitatea online, se incepe cu o campanie de press release. La noi nu prea exista, asa ca posteaza "stirea" mai peste tot, la oameni pe site gen buhnici.

Oamenii care vin direct din astfel de reclame nu prea sunt valorosi, sunt oameni cam ca noi, ne dam seama de prostie, nu cumpara nici dracu.

Insa datorita acestor backlinkuri, in curand(estimez cateva luni) or sa apara printre primii 5 pe google la diverse cautari.

Ganditi-va ca sunt 5 pusti, proaspeti majori, cu bani de la mami si tati, vor o camera web, dau o cautare pe google, dau de site-ul respectiv, le place, o cumpara.

Emag este la fel. Sunt aceleasi produse listate de N ori, la diversi selleri, unii din ei avand pretul chiar si cu 200% mai mare. Care pica, pica.

SI acolo se poate manipula un produs, daca platesti oameni sa il adauge in cos si sa il bage la favorite.

Cu bugetul potrivit, astfel de siteuri pot avea un succes imens.

Totul se bazeaza pe ignoranta oamenilor. Nu zic prostie, pentru ca atunci cand nu stii ca esti prost, nu esti prost. E greu pt ceilalti care te vad prost, nu pt tine. Asa si cu ignoranta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate